FB Pixel Emekli olan engelliler tekrar çalışabilir mi? | Engelli Bilgi
Engelli Haber Engelsiz Kariyer

Emekli olan engelliler tekrar çalışabilir mi?

emekli-engelliler-tekrar-calisabilirmi

Engelliler, engelli olmayan kişilere göre daha avantajlı olarak emekli olurlar. Bu avantaj yaş şartı aranmaksızın prim ve sene sınırını doldurarak emekli olmalarından kaynaklıdır. Yazımızda çok merak edilen engellilerin erken emekli olması durumunda alacakları maaş ve daha sonra çalışabilmeleri konuları üzerinde duracağız.

Engelliler nasıl emekli olur?

Engelliler aşağıdaki 3 şartı sağladıkları zaman erken emekli olabilirler. Tabi bu 2 şart bazı kurallara bağlıdır. Bu kuralları öğrenmek ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek isterseniz “Engelli erken emekliliği” hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Engelliler için emekli olma şartları

 • Sigortalı olunan tarihten itibaren belirli bir senenin geçmesi
 • Sigortalı olduktan sonra belirlenen prim gün sayısını doldurma
 • Vergi indirim belgesine sahip olunması
 • Engellilerde yaş şartı bulunmamaktadır.

Engelliler emekli olduklarında yüksek maaş mı alırlar?

Bu konu görecelidir. Emeklilik talep eden engelliler yüksek ya da düşük maaş alır diyemeyiz. Engelsiz kişilere göre bir miktar maaş avantajı olsa da kayda dair bir maaş farklı bulunmamaktadır. Kişinin emekli maaşı

 • Ödenen prim gün sayısına
 • Çalışma senesine göre belirlenmektedir.

Hesaplama yapılırken bazı konularda avantajlar olsa da yukarıda belirtildiği gibi kayda dair bir farklılık olmayacaktır.

Emekli olduktan sonra çalışabilir mi?

Burada dikkat edilmesi gereken kişin, malulen veya Yaşlılık emekliliğini tercih ettiği ile alakalıdır.
Malulen emekli olmak, kişinin bir daha çalışmayacak kadar fiziksel veya ruhsal kaybı olduğunu gösterirken, Yaşlılık emekliliği prim gün sayısını doldurarak hak edilen emekliliği gösterir.

Malulen emekli olanlar çalışmak isterlerse emekli maaşları kesilir.

İş yerleri emekli engelli çalıştırabilir mi?

Emekli engellilerin herhangi bir işte çalıştırmaları konusunda yasal olarak hiçbir engel yoktur. Hatta emekli engelli çalıştıran firmalar SGK primlerinde avantaj sağlar. Bir çok işyeri emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilere kolaylık sağlamakta ve tekrar SGK ya bildirimde bulunarak, kişiyle tekrar çalışmak istediğini bildirmektedir. Tabi bu durum her işveren için mecburi değildir. Tamamen işverenin kararı olan bir durumdur.

Serdar Solmaz

3 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • iyi günler dilerim ben malülen emekli oldum böbrek nakli oldum şu an çalışmıyorum bende vergi indiriminden faydalana bilirmiyim yani bende alabilirmiyim

 • merhaba, erken emeklilik den yararlanarak yüzde 40 rapor ile emekli oldum.şimdi ekpss yapılıyor bu sınava girip memur olarak atanabilirmiyim ?

  • Ali Bey Merhaba,
   Giremezsiniz diye düşünüyorum ama net bilgiye sahip değilim. Konu hakkında ÖSYM ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.
   iyi Günler,