FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Emekli olan engelliler tekrar çalışabilir mi? | Engelli Bilgi
Engelli Haber Engelsiz Kariyer

Emekli olan engelliler tekrar çalışabilir mi?

emekli-engelliler-tekrar-calisabilirmi

Engelliler, engelli olmayan kişilere göre daha avantajlı olarak emekli olurlar. Bu avantaj yaş şartı aranmaksızın prim ve sene sınırını doldurarak emekli olmalarından kaynaklıdır. Yazımızda çok merak edilen engellilerin erken emekli olması durumunda alacakları maaş ve daha sonra çalışabilmeleri konuları üzerinde duracağız.

Engelliler nasıl emekli olur?

Engelliler aşağıdaki 3 şartı sağladıkları zaman erken emekli olabilirler. Tabi bu 2 şart bazı kurallara bağlıdır. Bu kuralları öğrenmek ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmek isterseniz “Engelli erken emekliliği” hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Engelliler için emekli olma şartları

 • Sigortalı olunan tarihten itibaren belirli bir senenin geçmesi
 • Sigortalı olduktan sonra belirlenen prim gün sayısını doldurma
 • Vergi indirim belgesine sahip olunması
 • Engellilerde yaş şartı bulunmamaktadır.

Engelliler emekli olduklarında yüksek maaş mı alırlar?

Bu konu görecelidir. Emeklilik talep eden engelliler yüksek ya da düşük maaş alır diyemeyiz. Engelsiz kişilere göre bir miktar maaş avantajı olsa da kayda dair bir maaş farklı bulunmamaktadır. Kişinin emekli maaşı

 • Ödenen prim gün sayısına
 • Çalışma senesine göre belirlenmektedir.

Hesaplama yapılırken bazı konularda avantajlar olsa da yukarıda belirtildiği gibi kayda dair bir farklılık olmayacaktır.

Emekli olduktan sonra çalışabilir mi?

Burada dikkat edilmesi gereken kişin, malulen veya Yaşlılık emekliliğini tercih ettiği ile alakalıdır.
Malulen emekli olmak, kişinin bir daha çalışmayacak kadar fiziksel veya ruhsal kaybı olduğunu gösterirken, Yaşlılık emekliliği prim gün sayısını doldurarak hak edilen emekliliği gösterir.

Malulen emekli olanlar çalışmak isterlerse emekli maaşları kesilir.

İş yerleri emekli engelli çalıştırabilir mi?

Emekli engellilerin herhangi bir işte çalıştırmaları konusunda yasal olarak hiçbir engel yoktur. Hatta emekli engelli çalıştıran firmalar SGK primlerinde avantaj sağlar. Bir çok işyeri emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilere kolaylık sağlamakta ve tekrar SGK ya bildirimde bulunarak, kişiyle tekrar çalışmak istediğini bildirmektedir. Tabi bu durum her işveren için mecburi değildir. Tamamen işverenin kararı olan bir durumdur.

Serdar Solmaz

3 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • iyi günler dilerim ben malülen emekli oldum böbrek nakli oldum şu an çalışmıyorum bende vergi indiriminden faydalana bilirmiyim yani bende alabilirmiyim

 • merhaba, erken emeklilik den yararlanarak yüzde 40 rapor ile emekli oldum.şimdi ekpss yapılıyor bu sınava girip memur olarak atanabilirmiyim ?

  • Ali Bey Merhaba,
   Giremezsiniz diye düşünüyorum ama net bilgiye sahip değilim. Konu hakkında ÖSYM ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.
   iyi Günler,