FB Pixel 2016 EKPSS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor | Engelli Bilgi
Engelsiz Kariyer

2016 EKPSS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

Engelli_Bilgi_Manşet Resmi_ekpss

2016 EKPSS Başvuruları

2016 EKPSS Başvuruları Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS 2016) Merkezi tarafından Nisan 2016 tarihinde 81 il merkezinde yapılacaktır.

EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Sınava girmesi gerekenbu adaylariçin başvuru süresi Şubat 2016 tarihinde başlayacak, Mart 2016 tarihinde sona erecektir.

Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi Mayıs 2016 tarihinde başlayacaktır.

Adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

2016-EKPSS Kılavuzu, ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden başvuru tarihinde yayımlanacaktır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Sayfa Sonu

Serdar Solmaz

3 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Hangi kurumlar tekrar rapor istemeyebilir ? bir de harita kadastro mezunuyum. Tapu istiyordu. belediye istemiyordu galiba yanlışsam düzeltin. bir de bildiğiniz kurumlar varsa alabilirimiyim ? şimdilikten tskler…

  • Ahmet Bey Merhaba,

   2010 tarihli rapor geçerlidir. Tekrar rapor isteneceğini düşünmüyoruz. Genelde rapor 2006 yılı ve öncesi raporlarda istenmektedir. Çünkü 2006 yılında rapor yönetmeliği değişti.
   Belediyeler ve engellilere indirim yapan bir çok kurum için rapor tarihinin bir önemi bulunmamaktadır. Örnek vermek gerekirse 2002 tarihli bir engelli raporu ile özel sektörde tekrar rapor alma gereği olmadan çok rahat çalışabilirsiniz.
   Devlet kurumunda işe girerseniz, % 80 tekrar rapor istenmez fakat işe gireceğiniz kurumun insiyatif alarak tekrar engelli raporu isteme durumu da olabilir.O yüzden % 100 istenmez diyemeyiz
   Umarız verdiğimiz bilgiler yardımcı olabilmiştir.

   Engellibilgi.com Yönetimi