FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } 2016 EKPSS Atanır mıyım ? Sorusuna cevap var
Engelli Haber

2016 EKPSS Atanma Şansınız Nedir ?

EKPSS Sınavından sonra sınava girenlerin en çok sordukları sorulardan biri olan xx puan aldım acaba atanabilir miyim? sorusudur.

Bu sorunun kesin bir cevabı olmamak ile birlikte cevap konusunda sınava daha önce girmiş olanların deneyimleri ön plana çıkmaktadır. Bizde daha önce 3 kez bu sınava girmiş biri olarak bu konuda sorulan sorulara cevap vermek amaçlı bu makaleyi oluşturalım istedik.

2016 sınavı ile birlikte gelin elimizde ki veriler ile atanıp atanamayacağımızı yada neye göre tercih yapacağımız konusunda fikirler üretelim.

Öncelikle 2016 yılında lise, önlisans ve lisans düzeylerinde sınava girmiş aday sayılarını elde edelim.

Aday Verilerini Toplayalım….

Devlet personel başkanlığı 74 Bin adayın sınava katılacağını belirtmişti.

Lisans Düzeyinden : 8.992

Ön lisans Düzeyi : 9.968

Lise Düzeyinden : 52.728

Toplam : 71.688 kişi sınava katılmış ve 3 bine yakın kişi sınava girmemiş yada girememiş görünüyor.

Geçmiş sınavlara göre sınava giren kişi sayısından %20 düşebilirsiniz. Sınava girenlerin bir bölümü puanı düşük olduğu ve atanamayacağını düşündüğü için yada tercih süresini kaçırdığı için tercih yapamayabilmekte. Geçmiş EKPSS verilerine göre 71 bin adaydan %20 sini yok sayabilirsiniz. (Örn : 52 Bin Lise mezunu aday için 42 45 kişi tercih yapacaktır. )

Bahsedilen Kontenjan İçin Sayıları Ortaya Koyalım…

Yine bu makaleyi hazırlarken elimizde ikinci bir verinin olması gerekli buda kamuya atanacak engelli memur sayısıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu sınav öncesi 6 bin engelli personelin alınacağını belirti. Ancak şu aşamada elimizde hangi düzeyde kaç memur alınacağına dair veri olmadığı için geçmiş sınavlara göre bir deneme yapabiliriz. Elimizde bu ayrımı gösteren 2012 ve 2014 verilerine göre bir tahmin yürütürsek :

2012 de adayların : %40 lise – %23 Önlisans – %35 Lisans olarak atanmış

2014 de adayların : %36 lise – %25 Önlisans – %37 Lisans olarak atanmış.

Buna göre kaba taslak 6000 memurdan 2300 civarı lise, 1500 civarı önlisans ve 2200 civarı ise lisans mezunu yerleşecek şeklinde bir çıkarım yapabiliriz.

Alanımıza Dikkat!

ÖSYM girmiş olduğunuz alan bölüm dalında sıralamanızı yayınlamaktadır. Herhangi bir bölümün mezunu ve bu bölümden sınava girdiyseniz eğer bölümünüzden mezun olan herkesin almış olduğunuz puan bazında sıralaması yayınlanmaktadır. (Örnek: Tıbbi Teknikerlik bölümü alanında 500. kişi gibi)

Bu sebeple ilk olarak kendi bölümünüzden kontenjan açığı var ise ilk tercihlerde bu bölümleri seçmeniz gereklidir.

Verileri Analiz Edin!

xx puan aldım acaba atabilir miyim sorusuna cevap için işte en can alıcı nokta burasıdır. Bu soruyu cevap bulmak için geçmişte atanan kişilerin minimum hangi puandan atandıklarını bilmek atanıp atanamayacağımız konusunda bize yardımcı olabilir.

Bu konuda Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezinin Bizler İçin Hazırlamış olduğu 2014 ve 2015.1 atamalarından derlediği verileri kullanabiliriz.

Not : 2015 yılında 2. bir atama gerçekleşmiştir. Bu atama ile ilgili verilen üst bölümde yer alan araştırmada yer almamaktadır!

Yukarıda yer alan verilere baktığımızda

Birinci sayfada 2015 ve 2014 yıllarında Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans Düzeylerinden taban yani en alt seviye puan ile atanan kişinin puanını görebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada ise istenilen niteliklere göre taban puanlar ile yerleştirilen kişilerin minimum puanlarını ve kontenjan sayılarını görebilirsiniz. Bu bölümde en çok dikkat etmeniz gereken ise 2001, 3001 ve 4001 kodu ile açılmış olan kontenjanlara minimum puan sayısıdır. Bu nitelikler Herhangi bir ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunu olma niteliklerini taşır ve kontenjanların büyük bölümü bu nitelikler altında listelenir. Örnek olarak Meslek Lisesi mezunu olup Tıbbi Sekreterlik okumuş ve bu bölümden kontenjanlara girmek isterseniz eğer Bu kod ile alımlarda kontenjan ve puanlara göz atmanız gerekli.

Örnek olarak isterseniz bir kaç puan türünde atanıp atanamayacağı konusunda bazı örnekler verelim.

Örnek 1-LisansÖrnek 2-ÖnlisansÖrnek 3 – Ortaöğretim – Lise
Lisans Mezunu ve Herhangi Bir Kadroya Girmek İsteyen Adayın Sonucuna Göre :

Sonuç :
Genel Yetenek Testi 14 4
Genel Kültür Testi 13 17
EKPSSP2 Puanı 66.19718
Öğrenim Durumundaki Başarı Sırası 6341
Öğrenim Durumundaki Aday Sayısı 8992
Yukarıda görmüş olduğunuz gibi EKPSS3 yani lisans düzeyinde sınava girmiş birinin sonuçlarını değerlendirirsek 66.19 puan ile 8992 kişi içinden 6341. sırada yer alıyor.

Aday 4001 yani herhangi bir lisans programından mezun olarak atanmayı beklediği için yukarıda da örnek olarak belirtiğimiz üzere 2200 civarı alım söz konusu olduğunda geçmesi gereken 4000 kişi var gibi görünüyor. Bu yüzden bu adayın ilk tercihlerde atanması yada yerleştirilmesi mümkün görünmüyor. Sonraki tercihlerde bu sınav sonuçları ile 3000 yada 3500 gibi bir alım beklemek zorunda.

Bu adayın şansı şurada olabilir oda kendi dalında kontenjan açılır ve bu kontenjan tercihlerini en üst sıralarda belirtirse atanabilir.

Örn : İşletme bölümüzü mezunu niteliğinde 40 aday alımı olacak farz edelim ve ÖSYM alan bölüm sıralamasını yayınlar ise burada aday 30. sırada olduğunu görürse DOĞRU TERCİH ile atanabilir. Doğru Tercih ise bu evreden sonra tamamen şansa kalmış diyebiliriz. Hangi aday nereyi hangi sırada yazdığını bilmek gerekli ki tam isabet ile atanabilsin ancak böyle bir şey mümkün olmadığı için biraz şansa kalmış diyoruz. yanlış tercih ile atanabileceği halde sıralama sebebi ile atanamama gibi bir riski halen taşır.

Ona da örnek vermek gerekirse : 30 tercih hakkı olan bir kişi kendi alan dalından 40 kontenjan varken 30. tercihine girebileceği bir alan dalda kontenjan yazarsa kuvvetle muhtemel atanma şansı varken atanamayacak diğer adaylar üst sıralarda tercih ettiği için kontenjan dışı kalacaktır.

Önlisans Mezunu ve Herhangi Bir Kadroya Girmek İsteyen Aday :
Sonuç :
Genel Yetenek Testi 10 7
Genel Kültür Testi 16 13
EKPSSP2 Puanı 70,08211
Öğrenim Durumundaki Başarı Sırası 3069
Öğrenim Durumundaki Aday Sayısı 9968

Bu örnekte ise 9968 kişi arasından 70 puan alarak 3069 kişi arasına girebilmiş bir adayın sonuçlarını görüyoruz. Yine yukarıda ki 6000 alıma ilişkin tahminimizde 1500 civarında önlisans mezunu alınır diye yürüttüğümüz varsayımda ilk atamada yerleşmesi zor ancak ikinci bir atama listesinin olması ile atananların düştükten sonra kişinin önünde 1500 den az kişi kalacak ve 2. tercihte atanma olasılığı yüksek olabilecek (Eğer yine 1500 civarı alım olursa. Örn : 500 kişilik kontenjan açıldığında yine adayın şansı zor olacaktır.)

Orta Öğretim Mezunu ve Herhangi Bir Kadroya Girmek İsteyen Aday :
Sonuç :
Doğru Yanlış
Genel Yetenek Testi 28 2
Genel Kültür Testi 22 8
EKPSSP1 Puanı 91,52773
Öğrenim Durumundaki Başarı Sırası 200
Öğrenim Durumundaki Aday Sayısı 52728
Bu arkadaş ise 52728 lise mezunu arasında 91.51 ile 200. sırada yer almış. Tahminimizce 2300 civarı lise mezunu alınacağını varsaymıştık. Hatalı tercih yapmadığı taktirde %100 yerleşecektir.

Atanamama Durumu – Neden Atanamıyoruz?

Adayların en korktuğu şeylerden biri atanamamak şimdi gelin neden adayların atanamadığına buna nelerin sebep olduğuna birlikte bakalım.

Tercih Sıralaması Hatası

Adaylar tercihlerini yaparken dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri hatta en önemli noktada diyebiliriz, tercihinizin sıralamasıdır.

Puanınız dışında atama kriterlerinden biride nereyi ne kadar çok istediğiniz ile alakalıdır. Tercihlerde öncelik önemlidir.

Örnek vermek gerekirse lisans düzeyinde 85 puan aldığınızı ve bu puan ile 1000. sırada olduğunuzu varsayalım. Toplam 2000 alımın olduğu yerde İstanbul içi toplamda 200 kontenjan ayrıldığını varsayalım ilk 5 sırayı İstanbul yazdığınızda kuvvetle muhtemel kontenjan dışı kalacaksınız. Çünkü önünüzde olan 1000 kişinin büyük bir çoğunluğu İstanbul gibi büyük şehirlere merakı olduğundan ve bu şehirlerde yaşayıp yaşadığı şehri ilk sıralarda yazmak isteyenlerin çok olmasından dolayı alt sıralardaki tercihlere kayacaktır.

Tercih sıralama hatası nedeni ile puanınız yüksek olsa dahi açıkta kalıp atanamayabilirsiniz. Bu durumda aday sıralama mantığını bilmediğinde kendisinden düşük puan alan adaylara kötü gözle bakmakta ve torpil olduğunu düşünmekte. Buda oldukça yanlış bakış açısı demektir.

Eksik Tercih Yazmak

Puanınız makul düzeyde olduğunu varsayalım. 1. 2. ve 3. atamalarda yerleşemediniz. Ancak puanı sizden düşük olanlar yerleşebildi. Bu durumun sebeplerinden biri tercih haklarını tam kullanamamanız olabilir. 30 Tercih hakkınızın tamamını doldurmaya gayret etmelisiniz. İlk sıralarda yazacağınız tercihler tutmasa bile geri sıralarda yapmış olduğunuz tercihler belkide sizin en yüksek puan ile üst sıralarda yazmış olduğunuz tercih olabilir.

Doğu İllerine Yüklenme

En çok yapılan hatalardan biri doğu illerine yüklenmek. Malum terör olayları neticesinde batı illerinde yaşayan adaylar kimse doğuya gitmek istemiyor en iyisi doğuyu ilk sıralara yazayım şansım yüksek olur mantığı ile bir çok kişi doğu illerini ilk sıraya yazıyor ve puanı yüksek olanlarda aynı tercihi yaptığında ilk tercih avantajlarını geri tepiyor. Her ne kadar doğu illerinin puanları batıya göre düşük olsa da her zaman işleyen doğru bir taktik değil. Bu taktik puanınız çok çok iyi ise işe yarayabilir.

2015-1 ve 2014 Yıllarında ÖSYM Tarafından Yapılan Engelli Atamaların Araştırması İçin

TIKLAYINIZ

Engelliblog.com

 

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.