FB Pixel 2016 Vergi indirim oranları-Engelliler ne kadar fazla alacaklar | Engelli Bilgi
Engelli Hakları

2016 Vergi indirim oranları-Engelliler ne kadar fazla alacaklar

2016 yılı engelli vergi indirim tutarları konulu bu makalede, engelli vergi indirim belgesi hakkında bilgi edinecek, 2016 senesi engelli vergi indirim miktarını öğrenecek ve maaşınıza yansıyacak fazladan tutarı göreceksiniz.Lafı fazla uzatmadan bilgi vermeye başlayalım.

Vergi indirim belgesi nedir ?

Vergi indirim belgesi engelli raporu olan kişilerin vergi dairelerine başvurarak alabilecekleri belgenin adıdır .Bu belgeyi almak için hangi şartlar gereklidir ve başvuru nasıl yapılır bilgi almak için vergi indirim belgesi almak isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Vergi İndirim belgesinin faydası nedir ?

Vergi indirim belgesi almak erken emekli olmanın ön şartı olmakla beraber küçükte olsa engellilerin maaşlarında artış sağlamaktadır. Bu artış engelli raporu oranına göre hesaplanmaktadır. Devlet belli bir oranda engelli çalışanlardan az vergi almakta buda maaşlara arttırmaktadır. 2016 yılı 1. derece engelli vergi indirim oranları, 2016 yılı 2. derece vergi indirim oranları. 2016 yılı 3. derece vergi indirim oranları farklılık göstermektedir. Bu fark engelli raporu oranına göre engellilerin 1.2. ve 3 derece olarak ayrılmasından kaynaklanmaktadır.

Vergi indirim oranı nasıl hesaplanır ?

2016 Engelli Vergi İndirim Oran ve Tutarları

2016 Engelli Vergi İndirim Oran ve Tutarları
1. Derece Engelliler için (%80 ve üzeri engelliler) 900-TL
2. derece engelli indirim tutarı (%60 ile %79) 460-TL
3. derece engelli indirim tutarı (40 ile %59) 210-TL

Hesaplama yapılırken yukarıda yazan rakamların % 15 hesaplamak gerekmektedir. Yani örnek vererek açıklamak gerekirse 3. derece vergi indirim belgesine sahip birine fazladan yatacak miktarı görmek için

2010*0.15=31.5 olacaktır. Tabi bu oran senelik vergi dilimi arttıkça değişkenlik gösterecektir.

seo

Serdar Solmaz

17 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Merhaba, %40 engelli raporu aldı. Yalnız iki yıl süreli verildi. İlk defa böyle bir rapor aldım, haklarımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 • ben 3 derece engelliyim bu 210 tl benim maaşıma yansıyacakmı ayrıca nasıl emekli olabilirim tesekkürler

 • Merhaba. %56 oranında engelliyim vergi indirimi belgem yok. Ben belgeyi alıcam fakat sorum şu? Daha önceki yatan prim günleri ve sigortalar engelli olarak dönüşecekmi ? Yoksa boşa mı gitmiş olacak?

 • ben 100/40 vergi indiriminden sskadan emekli oldum fakat sosyal yardımdan yararlanamıyorum ne yapmam gerekiyor

 • Selam ben devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu aldım 2016 nisanın 20sinde gözlerimden %50 raporum var ama vergi indirimim yok yeni başvuracam başvuru için evrakları hazırladım ve pazartesi göndericem fakat rapor derecem 50 ankarada bir değişiklik olurmu vergi indirimi alabilirmiyim.

 • Merhabalar psikiyatri bana 100/40 engelli raporu verim sana dedi ve ben almadım hatta daha fazlası alsam benim için faydası ve zararı nedir lütfen yardımcı olursanız sevinirim..

   • Serdar Bey çok kötü olmasından korkuyorum işsiz kalırım pskiyatri hastasını hangi kurum alır o linki boş verin siz yardımcı olun delirmek üzereyim 4 yıldır tedavi görüyorum insanlar benden uzaklaşıyor anlık deliricek gibi oluyorum ALLAH bana ve herkese yardım etsin ölümden korkmuyorum Ben Kimim Ben kimim sanki bedenimi kullanan bir ruh var 15 yıldır uyku uyayamıyorum saatlerimi alıyor bana yardım edinnn bu rica değil yalvarıştır..

    • Tolgahan Bey,

     Öncelikle sakin olmaya çalışın, varsayımlar üstüne hareket etmeyin pis. hastası yüzlerce insan çalışıyor eve ekmek gotürüyor. Aşama Aşama size yardım etmeye çalışayım

     1- Öncelikle mutlaka tedavinize başlayın, ve kesinlikle bırakmayın
     2- Tedaviniz devam ederken İşkura gidin ve durumu anlatın destek isteyin

     Hepsi bu kadar, hayat korktuğunuz kadar zor değil

     İyi Günler

 • Merhaba benim %92 engelli raporum var, emekliyim ama malulen degil, emeklilerin maasindan vergi kesintisi yapiliyormu? Yapilmiyorsa ne yapmaliyim tesekurler….