8
197

Engelli Hakları 2017  Listesi ve Genel Bilgilendirme

Engelli Hakları % 40 veya üzerinde engelli raporu olanların takip etmesi gereken bir konudur. Çünkü hayatın zorluklarıyla mücadele ederken fiziksel zorluklar yaşayan engellilere özel sektör ve devlet tarafından bir çok hak verilmiştir. Bu yazımızda güncel engelli hakları hakkında sizler bilgilendirmeye çalışacağız.

Engellilere kariyer, ulaşım, sağlık ve daha bir çok alanda haklar verilmiştir. Bu hakları genel olarak sıralarsak,

 1. Engelli Kadrosu ve İş imkanları: Sağlık sorunları nedeniyle işe giremeyen engellilerin bu mağduriyetini engellemek için yasalarla güvence altına en önemli hak engelli kadrosu hakkıdır. Bu hak ile engellilerin istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi için engelsiz kariyer haberlerimizi okuyabilirsiniz. 
 2. Engelli Ücretsiz ulaşım Hakkı: Engelli hakları arasında en çok merak edilen hak kuşkusuz ücretsiz seyahat hakkıdır. Bu hak ile engelli bireyler bir çok toplu taşıma aracını ücretsiz kullanmakta ve kısıtlı hareket alanı olmalarına rağmen hayata adapte olabilmektedirler. 
 3. Fatura İndirimleri: Bir çok belediye engellilere su, elektrik, doğalgaz gibi giderlerde indirimler sağlanmaktadır. Genel bir indirim olmadığı ve belediyelere göre kurallar değiştiği için yaşadığınız bölgede indirim olup olmadığını belediyenize sorarak öğrenmeniz gerekmektedir.
 4. ÖTV İndirimi ile Araç Alımı: Sıfır araç alımında uygulanan ÖTV yüksek bir maliyettir. Engellilerin ulaşımlarını sağlayabilmeleri için bu yüksek vergi alınmaz. Yani şartları sağlayan engelliler ÖTV muafiyeti ile daha ucuza araç alabilirler.Konu hakkında detaylara için aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.
  ÖTV İndirimli araç Almak ve Başvuru şartları

2017 Engelli Hakları Listesinde en çok merak edilen başlıkları sizler için derlemeye çalıştık, tabi engellilere sağlanan haklar bu kadarla sınırlı değil. Diğer haklar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için engelli hakları sayfamızı takip ederek tüm hakları öğrenebilir ve hakları talep etmek için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Tüm Engelli Hakları Listemize buradan ulaşabilirsiniz.

8 yorum

 1. Merhabalar benim annem engelli 2015 te araç aldık rapor üzerine anemin vasisi benim araç 1 .5 yıldır sorun yaşıyoruz çok fena motordan ses geliyor defalarca servise götürmeme rağmen bir sonuca olaşamadık aracın bütün bakımları yetkili servis tarafından yapıldı faturaları hepsi vevcut tüketici mahkemesini aradım burda olmadığı için asliye hukuk mahkemesine yönlendirdiler bende mahkemeye başvurmaya karar verdim sorum şudur eger mahkeme bizi haklı görürse aldığımız firma bize yeni araçmı vermeli yada verdigimiz parayı verse biz 5 yılımız dolmadığı için başka bir firmadan tekrardan araç alabiliyormuyuz lütfen bilgilendirin bizi ilginiz için teşekkür ederim

 2. Mehaba benim kardeşim zihinsel engelli yüzde 70 ve raporu iki yılda bir yenileniyor ama bukez yine yüzde 70 olmasına rahmen daha önce aldığı evde bakım maaşını kestiler sebepte raporda ağır engelliye hayır yazmasıymış itiraz ettik yeni rapor aldık devlet hastanesinden yine ağır engelli hayır diyor buna nasıl bi çözüm bulabiliriz çocuk çalışacak durumda değil

  • Selamlar,
   Alo 183 arayarak bilgi almanızı öneriyorum. Ağır engelli tanımı çalışamayacak durumda olana değil, fiziksel ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olanlara veriliyor. Tuvalet yemek ihtiyacı gibi
   İyi Günler,

  • Serdar Bey,
   Sürekli engelli raporu tedavi olmayan hastalıklara verilir. Fakat bir kez sürekli rapor alırsanız daha sonra siz başvuru yapmazsanız devletimiz “gel bakalım tedavi bulundu demez”
   İyi Günler,

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.