FB Pixel | Engelli Bilgi
Engelli Hakları

Ağır Engelli Bakım Parası hakkında sizleri bilgilendirmek  için bu yazıyı yazıyoruz. Devletin sağladığı sosyal haklarda son zamanlarda büyük iyileştirmeler yapıldı. Ağır Engelli kişilere verilen bakım maaşı bunlardan biri, Ağır engelliye bakan akrabalara devlet 880 TL engelli maaşı vermektedir. Peki bu maaşı almak için hangi şartları sağlamak gerekiyor.

  1. Ağır engelli kişinin rapor oranın en az % 50 veya üstü olması gerekiyor.Engelli kişinin bir başkasının yardımcı olmadan hayatına devam edemiyor olması gerekmektedir.
  2. Bakım parası alacak kişilerin ağır engelliyle  aynı evde ikametgah etmesi gerekiyor.Bakıma muhtaç engelliye bakacak, engellinin evinde oturan bir akrabası yoksa, farklı adresteki akraba da bakım hizmeti verebilir. Akraba, bakıma muhtaç özürlünün eşi, annesi, babası, çocukları, torunları; annesinin ve babasının anne ve babası; kardeşi; kardeşinin çocukları; amcası, halası, dayısı, teyzesi ile kardeşinin, amcasının, halasının, dayısının, teyzesinin eşlerinden ve çocuklarından her birini ifade eder. (Engellinin 1. derece yakınları.)
  3. Devlet engellinin yaşadığı evdeki maddi gelirin bir sınırda olma şartını koşuyor. Bu miktar şöyle hesaplanıyor.Engelli ve bakmakla hükümlü olduğu kişilerin gelirleri tek tek toplanıyor daha sonra bu rakam kişi sayısına bölünüyor. Bu rakam  bir aylık net asgari ücretin üçte ikisinin altında olmak zorunda. 2016 yılı için aylık  gelirin 784.38 TL altında olması isteniyor.
  4. Bakıma muhtaç özürlüye akrabaları tarafından ikametgâhında bakım hizmetinin verilmesi durumunda, bakım hizmetini veren kişinin, il veya ilçe sosyal hizmetler Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir
  5. Engelliye bakacak akrabaya verilecek maaş 2016 yılının ilk 6 ayı için aylık 880.69 TL dir.

seo

Serdar Solmaz

5 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir