FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Balthazard formülü nedir? Nasıl hesaplanır? En Güncel bilgi
Sağlık Raporu

Balthazard formülü nedir? Nasıl hesaplanır? 2017

Balthazard-formülü-nedir

Engellilik oranının hesaplanması olarak bilinen ve Balthazard formülü olarak adlandırılan formül nedir? Balthazard formülü nasıl hesaplanır? Bu yazımızda sizlere, Balthazard formülü nedir? sorusunun ve nasıl hesaplanması gerektiğinin cevaplarını verdik.

Balthazard Formülü Nedir?

Balthazard formülü, birden daha fazla engeli olan engelli bireylerin, engellilik oranını hesaplamakta kullanılan bir formüldür. Engelli sağlık raporlarının değerlendirilmesi, geçerliliği ve sağlık kurulu raporlarının alınışı, 30.03.2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmak suretiyle uygulamaya konulan "Engelliliğin sınıflandırılması, engellilik ölçütünün belirlenmesi ve Engelli vatandaşlara verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili yönetmelik" hükümleri kapsamında yapılır.

Engelli sağlık kurulları, bireylerin engel oranlarını değerlendirirken, yönetmelikte bulunan ve EK-2 adıyla yer alan, Engel oranları cetvelini kullanırlar. Bu cetvele göre belirlenen engel oranları, % olarak belirlenmekte ve bahsedilen bölüme yazı ve rakam olarak yazılmaktadır.

Yukarıda yazan işlemler, bir tek engeli bulunan vatandaşlar için uygulanmakta ve engel oranları belirlenmektedir. Ancak engelli vatandaşın birden daha fazla engeli olması durumunda ise, Balthazard formülü isimli hesaplama metodu kullanılır.

Balthazard Formülü Nasıl Hesaplanır?

Balthazard formülü kullanılırken, aşağıdaki esaslar baz alınır;

 • Engel oranlarının hepsinin, ayrı ayrı tespit edilmesi
 • Bu engel oranları en yüksek orandan, en düşük orana göre sıraya konulur.
 • Tespit edilen en yüksek oran, engelli vatandaşın bütün vücut fonksiyonunun hepsini göstermekte olan %100'den çıkarılır.
 • Çıkarmadan sonra kalan miktar, 2. sırada yer alan engel oranı ile çarpılır. Çarpımın 100'e bölünmesinden sonra ortaya çıkan rakam ise, en yğksek engel oranına eklenir. Bu sayede 1. ve 2. engellerin, engel oranları tespit edilmiş olur.
 • Kişide 2'den daha fazla engel bulunması halinde, 1. ve 2. engellerin engel oranı, 1. sıraya ve 3. sırada yer alan engel oranı ise, 2. sıraya alınır ve formül tekrar edilir.
 • Eğer bu formül 60 yaşının üzerindeki biri için hesaplanıyorsa, elde edilen toplan orana balthazard formülü ile %10 daha engel eklenir ve kişinin engel oranı bulunmuş olur.

Balthazard Formülü Örnek Hesaplama

%11 konuşma ve %42 işitme engeli bulunan bir vatandaşımızın toplam engellilik oranı,

100 (tüm beden fonksiyonu) – 42 (en büyük engel oranı olan işitme engeli oranı)= 58

58 x 11 (konuşma engel oranı yani 2. engel oranı)= 638 – 638/100= 6.38

42 (işitme engel oranı ile – en yüksek olan engel oranı ) + 6.38= %48.38 olarak toplam engellilik oranıdır.

Eğer ki ikiden fazla engel oranı bulunuyorsa, engel oranı hesaplaması yine aynı şekilde devam eder.  Kişinin 60 yaşından fazla olmasında ise, elde edilen bu oranın üzerine %10 daha balthazard formülü ilave edilir.

Yani 48.38= 51.62, (51,62 x 10) /100= 5.16'dır. Burada çıkan 5.16, kişinin yaşlılıktan dolayı eklenen ve balthazard formülüdür. Bunu da eklediğimiz de, %48,38 + %5,16 = %53,54 engellilik oranı ortaya çıkacaktır.

Serdar Solmaz

15 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • endokrolin %20+10 yüksek tansiyon kardiyoloji yüksek tansiyon %10 fizik %7 ortopedi %6 sonuç nedir yardımcı olabilirmisiniz

 • Kardiyoloji 20+10+10 fizik 17 ortopedi 18 göz 62 kbb 16 kalp 20+10 65 yaş üstü sonuç nedir teşekürler

 • Merhaba vizyon sağda 2/10 solda 3/10 biomikroskopik muaynem sağdaa ve solda korneal melting( alt kısımda) glob hareketlerim bilateral her yöne kısıtlı
  Cover test ; atrofik tespit edildi rapor oranım yüzde kaç olur
  Teşekkürler asude

 • Merhaba. Öncelikle sesimiz olduğu için siz ve sizin gibi bilgi paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. 3 yaşında iken sol gözümde kırmızı bir nokta fark edilmesi sonrasında sol gözüm alınmış. Doktor yayılma ihtimali olan bir tümör nedeni ile gözün alınması gekrektiğini söylemiş. İş için rapor istendi ilk raporu hastaneden aldım ama çalışma bakanlığı vergi indirimi için itiraz edip üniversite hastanesie gönderdi. “%42 engel-Sol göz enüklee, sağ göz miyopi, irpikte saqua, pitozis ve ektropion, görüş ise 9/10-0/10” şeklinde tanı kondu. Yeni yönetmeliğe göre başvursam en fazla %32 oran alabileceğim söylendi. Merak ettiğim yeni yönetmelik örnek olay anlatımlarında “…Bu kişiye tedaviye cevap veren klinik evreli malign tümör (retinoblastom) nedeniyle net % 10 ilave yapılır ve kişinin Özür Oranı = 32 + 10 = 42 bulunur” ifadesi geçiyor. Benim sol gözümü kaybetme nedenim de tümör. Bu durumda +10 ilave yapılma hakkım doğar mı? ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

  • Murat Bey Merhaba,
   Öncelikle bir devlet hastanesinden randevu alarak bir göz doktoruyla görüşün, doktora heyete giren biri olduğuna emin olun muayene olduktan sonra durumu anlatın ve fikir sorun
   Gelen cevaba göre rapora itiraz ederek tekrar rapor almayı deneyebilirsiniz.
   İyi Günler,

 • Hocam merheba hastane raporunda % 35 uyku apnesınden oran verıldı obezıteyım 1.67 boy 105kg ım pskyatrı tedavısı goruyorum cıterol kullanıyrm fakat hocalarımız puan oran vrrmedıler vergı ındırımınden faydalanmak ıcın bssvurdum raporumun ankaradakı ıncelemede % 40 olma ıhtımalı varmı hocam??

  • Merhaba Şahin Bey,
   Öncelikle %40’ı geçen bir rapora sahip olmanız ve bu raporla birlikte vergi indirimine başvurmanız gerekir.
   Şahsen ben %35 raporunu gönderip vergi indirimi alabilen biri ile henüz tanışmadım. Genelde %45 leri bile %40’ın altına çekmeye çalışıyorlar.
   Dediğim gibi öncelikli olarak %40 ve üzeri raporunuzu temin etmenizi öneririm.
   Saygılarımla