Balthazard Formülü nedir, nasıl hesaplanır ?

25
7103

Balthazard Formülü nedir nasıl hesaplanır sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak için böyle bir makale yazma ihtiyacı duyduk, Sitemize gelen soruların başında rapor oranı % 40 ve altından kalan ziyaretçilerimizden aldığımız sorular geliyor. Şimdi tüm detayları ile Balthazard Formülü ne demektir, nasıl hesaplanır inceleyelim.

Balthazard Formülü Nedir

Bu formül aşağıda yer alan yönetmeliğe bağlık olarak bir kaç engeli bulunan kişilerin engelli raporu oranını hesaplamak için kullanılan bir formüldür.Eğer birden fazla engeliniz var ise bu oranlar Balthazard Formülü ile hesaplanır ve oran ortaya çıkar.

Biraz daha açmak gerekirse, kişinin zihinsel ve Gözden engelli olduğunu varsayalım. Zihinsel engeli için %30 göz engeli içinde %20 aldığını varsayalım. Mantıken genel kanı 2 oranın toplanacağı ve rapor oranın ortaya çıkacağı yönündedir. Oysa engelli raporu almak için gittiğinizde 30+20=% 50 yapmayacaktır. 

Peki Balthazard Formülü Nasıl Uygulanır

a) Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
c) En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100’den çıkarılır.
ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100’e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci arızaların kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
e) 60 yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına % 10 eklenir

Balthazard Formülü Hesaplama Tablosu

Basitçe Formül ile engelli oranını ortaya çıkarmak için Balthazard Formül Hesaplama Tablosu
tabloyu kullanabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda sizler için belirttik

Not: İkiden fazla oran varsa, önce büyükten küçüğe sıraya konulacak, sonra aşağıdaki işlem tamamını kapsayacak şekilde tekrarlanacak.

Örneğin işgücü kaybına neden olan 5 adet sakatlık olsun. Önce her biri için hangi oranda rapor verileceğini bulmalı, sonra bunları sıraya koymalı ve sırayla toplamalıyız:
1. sakatlık: %20 + 2. sakatlık: %11 = %29
%29 + 3. sakatlık %11 = %37
%37 + 4. sakatlık %5 = %40
%40 + 5. sakatlık %5 = %43 (toplam iş gücü kaybı oranı)

25 yorum

  • Nur Hanım Merhaba,
   Maalesef işitme testi uzmanımız yok, sizleri yanlış yönlendirmek istemeyiz. Engelli rapor süreci 1 gün gibi çok kısa sürmektedir. Önerimiz başvuru yapmanız, sonucu bizimle paylaşırsanız çok seviniriz
   Engellibilgi.com Ekibi

 1. Engelli raporu almak için heyete girdim. Açık ısırım deformitesinin engel oranını bulamadilar.ve bu rahatsizliga ait olan engel oranini gosteren Yönetmeliğin fotokopisini bir cene cerrahindan veya diş hastanelerinden bulabilecegimi söylediler. Yardımcı olabilirmisiniz

  • Gürcan Bey,s
   Çok ilginç bir durum heyet bulamadıysa siz narden bulacaksınız 🙂 ama iş başa düşmüş anlaşılan şöyle yapın isterseniz bir sgk diş hastanelerinden birinden randevu alon ve durumu anlatın onlar yol göstereceklerdir
   Engellibilgi.com Ekibi

 2. hocam yukarıda kı tabloya gore yuzde 86 cıkıyor ama yuzde 10 luk kısmı gırınce bu orana 95 96 olması lazım degıl mı hastaneden 87 oranında rapor cıktıgını soledıler acaba yuzde 10 luk kısmı eklememıs olabılırler mı

  • Özcan Bey

   Çok olmasada zaman zaman hastaneden yanlışlıklar oluyor. Sağlık raporu bölümünde rapora itiraz kısmı var. Yada rapor alldığınız yere giderek sağlık kurulunda iişlem yapan memurlara sorabilrisiniz.

   Nasıl olsa bir şey demez demeyin genelde bu tip olaylar hastaneler artık duyarlı destek vereceklerdir.

   İyi Günler

 3. adım murat engelli raporumiçin muayene oldum.nörolojiden%60+%30+%40.fizik tedaviden %30+%40,psikiyatriden%40.kardiyolojiden%30.dahiliyeden%10 verdiler engel oranım nedir.

 4. Merhaba,

  Sağ kolumdaki açı kaybı ve sinir ezilmesi sebebiyle devlet hastanesinde çekilen emg sonucuna göre nöroloji yüzde 40 oran ve tüp mide ameliyatı olmam sebebiyle de genel cerrahi yuzde 10 oran verdi. 30 martta heyete gireceğim. Ama ne kadarlık oran verirler sizce?

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.