FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Lenf Kanseri için Donör ol, Hayat Kurtar
Engelli Haber

Belki de Sensin Derneğinin Kuruluş Hikayesi:

proje

Belki de Sensin

Belki de Sensin Derneğinin Kuruluş Hikayesi:

Derneğin kurucuları Merve Dilara Kurt ve Aykut Kadir Kurt.

Aykut Kurt, 2013 yılında  'Efe'ye ilik lazım' diye sosyal medya sitelerinde paylaşımlar gördü, ardından geçen zamanda Efe’nin kendisine gerekli kök hücre bulunamaması nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçti. Efe İle ilgili yazılan yorum ve tepkiler sonucunda, herkesin üzgün olduğunu fakat insanların sadece üzüntüleri ile baş başa olduklarını, bunun da kök hücre bekleyen hastalara bir yararının olmadığını fark etti. İnsanların da bu hastalık üzerine yeterince bilgili ve bilinçli olmadığını görünce; hem insanları bilgilendirmek hem de zor durumda olan hastalara yardımcı olmak için eşi Dilara ile bu projeyi başlatmaya karar verdiler.

 2013 yılında kök hücre arayan kanserli insanlar için başlattıkları belkidesensin isimli sosyal girişimcilik projesi, bugün kaderin cilvesi olarak kendilerinin en büyük destekçisi konumuna geldi. Dilara'ya 2015'de hamileliği sırasında Lenf Kanseri teşhisi konulurken her şey Aykut ve Dilara çifti için o andan itibaren değişti. Yaklaşık 1,5 yıldır tedavi gören Dilara, Türkiye'deki binlerce hasta gibi kendisine uyumlu olan kök hücrenin bulunmasını bekliyor. Belki de Sensin şu an yurt genelinde 60 şehirden 1000’in üzerinde gönüllüsü bulunan, ulusal çapta yayın organlarında kendine yer bulmuş, onlarca kurumsal destekçisi bulunan bir gönüllü topluluk haline gelmiş durumda… Ayrıca kök hücre konusunda resmi kurumlar olan Kızılay, Sağlık Bakanlığı, İstanbul Kemik İliği Bankası, Ankara Kemik İliği Bankası ve Alp Şen Vakfı ile ortak çalışmalar yürütmekte.

Kök hücre donörü olabilmek için yapılması gerekenler, çok güzel bir şekilde aşağıdaki şemada anlatılmış. Aynı zamanda, derneğin sitesinden de detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün; www.belkidesensin.org

Türkiye’deki kök hücre bağış noktalarına da şu link üzerinden ulaşabilirsiniz; http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KokHucreBagisiNoktalari/

 

Türkiye’den ilk yurt dışı kök hücre nakli, ilimizde yaşayan, İlknur Yazıcı Özgenç ile 4 Ağustos 2016 tarihinde, Kızılay-Sağlık Bakanlığı aracılığıyla başka bir ülkedeki lösemi hastası çocuğa yapıldı.

İlknur Hanım, 2014 yılında Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğünde, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Kök Hücre Bağışı için 3 tüp kan vererek bağışta bulunmuş. Kök hücre bağışı için kan verdikten iki yıl sonra, kendisine Kızılay aracılığıyla ulaşılmış, yurt dışında lösemi hastası bir bebekle eşleşme sağlandığı bildirilmiş. Bunun üzerine tüm  tetkikler tekrar yapılıp, kontroller sağlanmış. Ardından İlknur Hanım hastaneye yatıp Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemiyle ( Aşılama yapılarak kök hücrelerin toplanması)  yurt dışındaki hastaya kök hücre nakli gerçekleştirilmiş. İlknur Hanım kök hücre bağışı yaptığı hastanın sağlığıyla ilgili tüm gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Bu süreçte yaşadıklarını İlknur Hanım şu şekilde ifade ediyor; Kök hücre için kan verdikten iki yıl sonra, Kızılay eşleşme sağlandığını tarafıma bildirdi, süreçle ilgili tüm basamaklar tek tek planlanmıştı, bu süreçteki tüm masraflar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı. Check Up işlemleri yapıldı, gerekli aşılamalar gerçekleştirildi ve sonrasında nakil aşamasına geçildi. Bu süreçte kararlı olmak çok önemli. Bu aşamadan sonra karar değişikliği, kök hücre nakli bekleyen hasta için hayati önem arz etmekte, sizin için kök hücre nakli işlemleri başlandığında, alıcı olacak hasta için de yeni bir tedavi süreci başlıyor. Kök Hücre bağışının, vericinin sağlığını tehdit edecek herhangi bir yan etkisi bulunmamakta.

Nakil aşamasına gelindiğinde, ailem ve arkadaşlarımın tedirginlikleri, sağlığımla ilgili endişeleriyle karşılaştım. Bu konuda çevrenizdeki insanların bilinçli olması çok önemli, bu sürece girdiğimde insanların bu hastalığı yaşayan ve bu süreçleri geçirenler dışında çok da bilmediğini fark ettim. Dolayısıyla insanlarda bu konuda farkındalık yaratmak gerekmekte.

Yılda yaklaşık 1000 hasta, kök hücre nakli beklerken hayatını kaybediyormuş.

Daha fazla insanın kök hücre bağışı için kan vermesi gerekli ki, daha çok insanın hayatı kurtulsun…

Yapmanız gereken sadece size en yakın Türk Kızılay ına 3 tüp kan verip, kararlı olmak ve sonrasında bir insanın hayatının kurtulmasına sadece vesile olmak…

Sosyal sorumluluk projeleri doğrultusunda firmalar, şirketler, dernekler;  Türk Kızılayı aracılığıyla kök hücre ve kan bağışını toplu olarak da gerçekleştirebilirler.

 Belki de Sensin Derneğinin Kocaeli deki etkinlikleri, faaliyetleri, toplantıları derneğin Kocaeli Temsilcisi İlknur Yazıcı Özgenç, dernek gönüllüsü Güliz Yavuz un çalışmalarıyla devam edecek

22

 

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.