0
570

Devlet artık gençlere evlilik desteği sağlayacak. Çeyiz hesabı uygulaması başladı. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen evlenecek gençler, bugünden itibaren ilgili bankalara başvurabilecek. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapması ve evlilik tarihinden önce en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapması gerekiyor. Devlet katkısı, evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek. Çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilecek. Böylece evlenenler 10 bin liraya varan çeyiz desteği alabilecek. İşte çeyiz hesabıyla ilgili bilinmesi gerekenler:

HESAP NASIL AÇILACAK?: Bugünden itibaren herhangi bir zaman diliminde nüfus cüzdanıyla bankaların yurt içi şubelerine başvurulacak. Hesap, TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilecek. Banka ile çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN DE HESAP AÇILIR MI?: Bu kişiler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.

BİRDEN FAZLA HESAP AÇILIRSA NE OLACAK?: Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek. Birden fazla hesap açılması durumunda bunlar birleştirilemeyecek ve katılımcının devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı verilecek. Ortak hesaplar bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak.

NE KADAR YATIRILACAK?: Çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira. Ödemelerin 3 aylık ödeme planına göre yapılması durumunda, 3 ayda bir en az 300 lira, en çok 3 bin lira yatırılabilecek.

ÜST SINIR AŞILABİLİR Mİ?: Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Ancak bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.

HESAPTAN PARA ÇEKİLEBİLİR Mİ? Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkıtanınacak. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

DEVLET KATKISI NASIL ÖDENECEK?: Çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek.

NASIL ALINACAK?: Katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı belge ile çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat edecek.

DEVLET KATKISI NE KADAR?: Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarınınyüzde 10‘u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar için yüzde 15‘i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin lirayıgeçemeyecek).

ÖDEME AKSATILIRSA NE OLACAK?: Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse, 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması gerekiyor. 3 aylık ödeme planını seçmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemenin aksatılmaması şart.

engellilersitesi

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.