EKPSS nasıl hazırlanmalı

0
35
EKPSS-ye-nasil-hazirlanmali

Engelli birçok bireyin umut ışığı olan, hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli iş imkanına sahip olmalarına olanak tanıyan EKPSS, engelli bireyler için son derece önemli bir sınavdır. Peki EKPSS nasıl hazırlanmalı ? EKPSS sınavından fazla verim alabilmek için neler yapılmalı? Hepsini, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

EKPSS nasıl hazırlanmalı? Nasıl çalışılmalı?

Yapılacak olan EKPSS sınavı sonucunda elde edilecek puan ve okudukları okulların dereceleri ele alınarak, devlet bünyesinde farklı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma sunulmuş olacaktır.

  • Geçmiş sınav sorularını inceleyin: Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda sorulan soruları inceleyerek, üzerinde mutlaka çalışın. Neredeyse tüm sorular, geçmiş sınav soruları ile oldukça benzer sorular olup, hatta bazı sorularda bire bir aynıdır. Bu nedenle EKPSS sınavına girecek bireyler, geçmiş sorular üzerinde önemli bir çalışmak yaptıklarında, katkıları oldukça büyük olacaktır.
  • Sınava hazırlık programı çıkarın: Karmaşık bir yapıda bir çalışma sistemi yerine, mutlaka kendinize bir sınava hazırlık programı çıkarın. Karmaşık bir yapıya sahip sistemle günlük 4 saat çalışmak yerine, belirli bir program çerçevesinde günlük 2 saat çalışmak daha faydalı olacaktır. Özellikle programınızın yoğunluğunu zayıf olduğunuz konular üzerine oluşturmanız, daha verimli bir çalışma sağlayacaktır. Bu nedenle zorlanacağınız konular üzerinde daha fazla yoğunlaşıp, daha kolay bulduğunuz konular üzerinde de mutlaka çalışma yapmalısınız.
  • Tekrar yapın: Çalışmalarınızı, belirli aralıklarla tekrar yapın. Ezberiniz olsa dahi, kısa zaman ayırarak tekrar edin. Bunun yanı sıra, emin olmadığınız bilgilerin tekrarını yatmadan önce yapmanız, uyku esnasında bu bilgilerin hafızanızda yer etmesini sağlayacaktır.
  • Güncel konuları takip edin: EKPSS hakkındaki her bilgiyi, güncel olarak takip edin. Sınavda başarı yakalayabileceğiniz bir bilgi veya açıklama olması durumunda, bunlardan haberdar olarak, sınava daha iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz.
  • Kendinizi deneyin: Yaptığınız çalışmalar sonrasında, kendinizi mutlaka deneyin. Denemeler sonucunda başarılı olup olmadığınız hakkında, daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz. Eksikliklerinizi tespit ederek,  bu eksiklikler üzerinde yoğunlaşın.  Deneme kitapçıkları temin ederek yapabileceğiniz bu denemeleri, internet üzerindeki farklı birçok siteden de gerçekleştirebilirsiniz. EKPSS sınavlarında daha yüksek notlar almak için, kendinizi mutlaka haftada bir kez deneyin.

Şimdiden herkese başarılar dileriz

EngelliBilgi.com Ekibi

 

 

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.