EKPSS nedir Başvuru Şartları Nelerdir

0
16

EKPSS nedir? sorusunun cevabını, anlaşılır bir şekilde vermek gerekirse; Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu olan engelli bireylerin, eğitim ve engel durumu göz önüne alınarak yapılan, adayın aldığı iyi sonuçlar neticesinde ise kamuya ait kurum ve kuruluşlarda işçi veya memur olarak işe alınmalarını sağlayan, merkezi bir sınav sistemidir.

EKPSS tercihlerini yapmak isteyen adayların, TC Kimlik numarası ve ÖSYM aday şifrelerini kullanarak, ÖSYM internet sitesinden tercihlerini yapabilirler.

EKPSS'de tercihte bulunabilmek için engelli adayların, bazı şartları taşıması gerekmektedir.

ÖSYM internet sitesinde duyurulan belgeler neticesinde adayların, aşağıda sayılan genel şartları sağlaması gerekmektedir:

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

2) 18 yaşını doldurmuş olmak. (Bir sanat ya da meslek okulu bitiren bireyler için, en az 15 yaşını doldurmuş olmak.)

3) Yasal zeminde, kamunun sunduğu haklardan mahrum bulunmamak

4) Kasten işlenen suçlardan dolayı, 1 yıldan daha fazla hapis cezası almamış olmak. Affa uğrasa bile, devletin güvenliğine karşı suç işlememiş olmak.  Mal varlığını artırmaya yönelik suç işlememiş ve kaçakçılık suçlarına karışmamış olmak.

5) Askerlik şartını taşımak

6) Sağlık kurulu raporu ile, en az %40 ve üzerinde engeli olduğunu kanıtlamak.

7) İstihdam edilecek kadro için, gerekli şartları taşıyor olmak.ekpss

2017 EKPSS ve KPSS yerleştirme tarihleri açıklandı mı?

ÖSYM'nin açıkladığı KPSS sınav tarihlerine ek olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'da, yerleştirmeler konusunda bilgiler verdi. 2017 EKPSS ve KPSS yerleştirme takvimi açıklandı.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada "2017 senesine ait, Kamu kurum ve kuruluşlarına ait memur talepleri toplanmaya başlanmıştır" denildi.

Toplanan talepler neticesinde, ilana çıkmasından sonra, 2017 yılının Mayıs ayında başvuruların alınacağı da, yine ilgili bakanlığın sosyal medya hesabından ve web sitesinden duyuruldu.

2016 yılında EKPSS ve KPSS sınavlarına katılmış olan adayların, bu tarihlerde başvurularını ilgili kurumlara yapması gerekiyor.

EKPSS yerleştirme takvimi açıklandı mı?

2017 yılı için EKPSS sonuçlarına ve kura başvurularına göre, engelli bireyleri memur olarak alınacağı kadrolar için adayların tercih işlemlerini, ÖSYM Başkanlığınca açıklanacak Tercih Kılavuzunda yer alan usüle uygun bir şekilde, Temmuz 2017 tarihinde yapmaları gerekecektir.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.