Engelli Anneleri Erken Emekli Olur

0
2177

Engelli Anneleri Erken Emekli Olur

isimli bu yazımızda engelli ve engelli yakınlarına sağlanan bir diğer hak olan erken emeklilik hakkından bahsedeceğiz. her yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da sizleri sıkıcı ve anlaşılmaz yönetmeliklere boğmadan basitçe konuya değineceğiz.

Yönetmelik ve kanunlar ne diyor ?

5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre; eğer bir kadın emekli olma talebinde bulunursa ve bakıma muhtaç çocuğu var ise kanunun yürürlüğe girdiği 2008 yılı başlangıç sayılmak üzere yatırdığı primler 4/1 oranında fazla hesaplanır ve bu fazla günler sigortalılık süresine dahil edilir.

Örnekle açıklayalım,

2010 senesinde sigortalı olan bu durunda olan bir anne eğer, 4000 gün prim ödemesi yaptı ise, emeklilik hesaplaması yapılırken 4000 değil 4000+1000 gün (4000/4)= 5000 gün olarak hesaplanır. Ayrıca fazladan eklenen 1000 gün çalışılmış gibi sigortalılık süresine dahil edilir.Bu da annenin erken emekli olmasını sağlar.

malul çocuğu olanlar için erken emeklilik

Engelli Anneleri Erken Emekli Olur Bu haktan hangi anneler yararlanabiliyor ?

Annenin mutlaka çalışıyor yada isteğe bağlı sigortalı olması gerekiyor.

Malul durumda çocuğu olan anneler emeklilik için nereye başvurmalılar ?

Malul durumda çocuğu olan anneler ikametgah ettikleri  güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurmalı. ve sevk edildikleri hakem heyet hastanesinden çocukları için malul raporu almalıdırlar.Eğer annenin birden fazla malul çocuğu var ise her çoçuk için ayrı sevk alınmalıdır.

Kanunun çıktığı 2008 ekim ayından önce ödenen primler için ise bir ekleme yada avantaj sağlanmamaktadır.Engelli çocuk yaşamaya devam ettiği sürece prim eklemeler 2008 yılı baz alınarak devam edecektir. Eğer annenin birden fazla malul durumda olan çocuğu var ise, anne sadece tek çocuk için bu haktan faydalanabilir. Evlatlık alınan çocuklar içinde bu hak geçerlidir.

Bu konu hakkında her türlü sorunuzu yorum bölümünden sorabilirsiniz.

seo uyumlu makale

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.