Engelli AÖF kayıt işlemleri ve Harç Ödemeleri

1
5136

Engellilerin AÖF Kayıt İşlemleri 2015

Açık öğretim üniversitesi yani kısaca AÖF son yıllarda çok fazla tercih edilen uzaktan eğitim seçeneklerinden biri durumunda, Binlerce insan her sene AÖF ye kayıtlarını yaptırıyor. Bu yazımızda engellilerin aöf kayıtlarında dikkat etmesi gereken noktaları ve devletin engelli aöf öğrencileri için sağladığı avantajların üzerinde duracağız. 

AÖF Hakkında Kısa Bilgi:

Eskişehir Anadolu Üniversitesine  bağlı bir fakülte olup belki de tüm Türkiye’deki fakülteler içerisinde en fazla öğrenciye sahip ve en çok bilinenidir. En çok öğrenciye sahip olma ve çok bilinme nedeni ise örgün eğitim yerine uzaktan eğitim imkanı sunarak isteyen kişilerin eğitim hayatlarını devam ettirmelerine olanak sağlamasıdır. Halk arasında Açıköğretim diye bilinir ya da dışarıdan bitirmek (üniverstieyi) olarak tabir edilir.

AÖF Yeni Kayıt 

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

YGS puan türlerinin en az birinden, 140 ve daha yukarı puan almış olanların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Meslek Liselerinden Mezun Olanlar İçin Yeni Kayıt

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacakların/olanların istedikleri takdirde, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilme işlemleri de yine ÖSYS başvuru ve tercih işlemleri kapsamında yapılmaktadır.

Bu nedenle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ve İmam Hatip Liselerinden mezun olacak/olan adayların Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarına sınavsız yerleştirilme işlemleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurmaları gerekmektedir.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden ÖSYS başvurularını takip edebilirsiniz.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına öğrenci alımı yapılan programlar şunlardır;

AÖF Kayıt Yenileme

AÖF sisteminde kayıtlı olan öğrenciler her dönem kayıtlarını yenilemek zorundadır. Kayıt yenileme işlemi için aşağıdaki linki tıklayarak önergeleri takip etmek yeterlidir.

AÖF Kayıt Yenileme

Engelli AÖF Kayıt ve Harç Ücretleri

Engelliler AÖF sistemine kayıt olurken yada kayıt yenileme yaparken yukarıda detaylı anlatılan işlemleri yaparak kayıtlarını oluştururlar.

Engelli AÖF Harç Ödemeleri

Engelli AÖF öğrencileri hiçbir isim altında harç ödemesi yapmazlar. Devlet tarafından harç ücretlerinden muaf tutulan engelli öğrenciler, eğer kayıt oldukları AÖF yi 2 senelik bölüm için 3 sene, 4 senelik bölüm için 6 sene içinde bitiremezse harç bedelinden muaf olmakla çok cüzi bir miktar ücret öderler. (20 TL civarı)

Engelli aöf öğrencileri kayıt olurken mutlaka % 40 veya üzerinde engelli olduklarını gösteren sağlık raporunu aöf bürosuna teslim etmeli ve sisteme engelli öğrenci olarak kayıt altına alındıklarından emin olmalıdır.

Sağlık raporunu ibraz eden öğrenciler evlerine en yakın okullarda sınava girmekte ve engellilerine göre gerek varsa kendilerine girecekleri sınavda yardımcı olması için  refakatçi atanmaktadır.

Engelli raporunuzu AÖF bürosuna verdikten sonra sisteme işlenip işlenmediğini http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/turkiye-programlari adresinden https://ogrenci.anadolu.edu.tr/tr/Login.aspx adresini kullanarak öğrenmek mümkündür.

Engellilere Sağlanan Diğer Avantajlardan Bazıları

Engelli Erken Emeklilik, Engelli Hakları 2015, Engelli İş İlanları

 

Sayfa Sonu

1 Yorum

  1. Merhaba Bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürler bende %68oran aldım başvurumu yaptım 1 ağustosta gönderildi evis ten de takip ediyorum acaba ne kadar zamanda gelir ve ben emekli olmak istiyorum ve raporluyum işbaşı yapmam gerekiyor mu vergi indiriminin bordro da yansımış olması gerekiyor dediler emekli olmak için ve emekli olmak için ne yapmalıyım yaş bekleyenlerdenim 41 yaşındayım 10 yıl vardı ama günüm fazla fazla var teirkkürler

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.