Engelli Araç Alımı

17
56
engelli-arac-alimi

Merhaba Değerli Dostlarım, Engelli araç alımı konusunda şartların iyileştirilmesi için 2018 yılından itibaren yeni değişiklikler yapılmıştır. Biz de EngelliBilgi ailesi olarak aşağıda bu değişiklikler ve engelli araç alımı konusunda sizlere ayrıntılı bilgiler vermek istedik.

Engelli Araç Alımında Değişiklikler

Engelli camiasında bu konu çok tartışıldı ve hâlâ da tartışılmaya devam ediyor. Çünkü 1,6 motor sınırı kaldırıldı ve silindir hacmine de bakmadan vergiler dahil bir aracın fiyatı 200 bin lirayı geçmeden alınabilir olması kafaları karıştırdı. Bunu biraz daha açıklayıcı olarak belirtirsek; bundan sonra engelli aracı almayan bir kişi aracın fiyatı 200 Bin lirayı geçmiyorsa ÖTV indirimi alabilecekler. Tahmin ediyorum ki ilk bakışta bu durum engellilerin menfaatine gibi görünüyor ancak otomobil piyasasını bir araştırdığınız da 1,6 motorun üzerinde ve fiyatı 200 bin lirayı geçmeyen araçlar sınırlı sayıda. Özellikle de üst segment araçlarda bu imkansız derecesinde.

Engelli aracı almayan bir kişi aracın fiyatı 200 Bin lirayı geçmiyorsa ÖTV indirimi alabilecek.

Bunun yanı sıra engellilerin dışında da bir değişiklik yapılmış. Şehit yakınları da artık ÖTV’den muaf indirimli araç alabiliyorlar. Bu yıla kadar engelli araç alımında ÖTV oranları değişmiyordu ve binek otomobillerde oran % 45 oluyordu. Ancak 2018 yılından itibaren bu oran ÖTV’de %60’ a kadar çıkarılabiliyor. Son yapılan değişiklikte ise engelli araç sürücülerine verilen H sınıfı ehliyetlerin kaldırılarak onun yerine A ve B sınıfı ehliyet zorunluluğu getirilmesi olmuştur.  Son olarak kafalardaki soru işaretlerini giderebilmek adına araçların fiyatlarına göre ÖTV oranları hakkında bir listeleme yapalım.

Fiyatı 68.400 TL ve daha düşük olan araçlar için ÖTV %45
Fiyatı 68.401 TL ile 123.900 TL arasında olan araçlar için ÖTV %50
Fiyatı 123.901 TL ve daha yüksek olan araçlar için ÖTV %60

Engelli Araç Alımı Hesaplama

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerde size ÖTV oranlarının %45-60 arasında değiştiğini belirtmiştik.  Ancak burada kafanızda engelli araç alımı hesaplama nasıl yapılır?şeklinde kafanızda soru işareti varsa onu sitemizde yer alan ÖTV indirimi hesaplama ve başvuru başlıklı makalemizi okuyarak detaylı bilgileri de alabilirsiniz.

ÖTV İndiriminden Yararlanabilmek İçin Oran Kaç Olmalıdır?

Aslında halk arasında ÖTV indiriminden yararlanabilmek için rapor oranının önemli olduğu gibi bir düşünce vardır. Ancak burada önemli olan bir konu vardır ki o da engel oranının hiç öneminin olmadığı. Eğer ki sizin raporunuzda engel oranınız %30 ise bu durumda özel tertibatlı bir araç alabilir ve ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. İnsanların kafasındaki soru işareti hep özel tertibat olmayan araçlar için olduğundan dolayı kafa karışıklığı buradan kaynaklanmaktadır.

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar

Belli bir oranda engeli olan kişilerin ÖTV indiriminden yararlanarak araç alabileceğini söyledik ancak bunun için de bir takım gerekli olan evrakların temin edilmesi gerekiyor. Bu evrakların neler olduğuna kısaca bir bakalım.

 • Sürücü Belgesi
 • Sağlık Kurulu Raporu
 • MTV istisna bildirim formu

Bir hatırlatma yapacak olursak yukardaki ilk iki madde aracı kendisi alıp kullanacak olan engelliler için geçerli. Eğer ki engellinin %90 ve üzerinde raporu var ve aracı kendisi kullanmayacaksa bu durumda tek başına rapor yeterli olacaktır.

Engelli Araç Alımı Şartları

Engelli araç alımında sebep önemlidir. Bunun içinde engelliye verilecek olan engellilik raporu şarttır. Engel oranını gösteren vücudun özür durumu, fonksiyon kaybı gibi durumları belirten bir raporun olması gerekiyor. eğer ki bu aracı engelli kullanmayacak ise bu durumda rapor oranının en az %90 ve üzerinde olması gerekir. Aksi takdirde engelli araç alımından istifade edilemez.

Bu raporu alabilmek için ise Engelli Raporu Nasıl Alınır? Başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum. Makale içerisinde bu raporu nasıl alabileceğiniz tüm ayrıntısıyla belirtilmiştir.

Engelliler Adına Alınan Araçları Kimler Kullanır?

Eskiden engellinin kullanmadığı araçları kullanabilmek için üçüncü derecede yakını olmak ve araç alırken de kullanacakların bildirilmesi gerekiyordu. Günümüzde ise bu koşul değiştirilmiştir. Artık %90 ve üzeri engeli olup da yurt içinden alınan bir aracı herkes rahatlıkla kullanabiliyor. Bu da engelli araç alımını artıran faktörler arasındaki yerini de almıştır. Ancak siz aracı yurt dışından almışsanız bu durumda üçüncü derece de yakın sınırının halen devam ettiğini de söyleyebiliriz.

B sınıfı sürücüler ise kendi araçlarını ya da aynı tertibata sahip diğer araçları kullanabiliyorlar.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın
EngelliBilgi Ailesi

17 yorum

 1. Merhabalar benim hali hazırda normal B ve A2 ehliyetim var. Sağ elimde doğuştan gelen bir engelim var %40 engel raporum da var yeni aldım. Benim indirimli araç alabilmem için ne yapmam gerekiyor? Ehliyetimi mi değiştireceğim? Kafam çok karıştı yardımcı olabiliseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba Ahmet Rıza Bey,
   Herhangi bir kolunda kısmi fonksiyonsuzluk olan sürücüler için çatal şeklinde olan Direksiyon Üstü Tutma Kolu takılır. Sadece bu aparatın takılması sizleri ÖTV’den muaf etmez.
   Sol kolunda fonksiyon bozukluğu olan müşterilere Direksiyon Üstü Tutma Kolu bile olsa ÖTV’siz satış yapılmaz. Bu konuda belirleyici, rapordaki oran ve maliyenin kararıdır.
   Ehliyetinizi değiştirmenize gerek yoktur. Artık H sınıfı ehliyet uygulaması kalktı, mevcut ehliyetinizle başvuru yapabilirsiniz.
   Sizin engeliniz sağ elinizde olduğundan muhtemelen aracın otomatik vites olması bile sizin için yeterli olacaktır. Ancak dediğim gibi bu konuda belirleyici olan Maliye’nin kararıdır.
   Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın

    • Merhabalar,
     Konuyla ilgili detaylı bir anlatımı bir kaç gün içerisinde yazı olarak sitemize ekleyeceğiz. An itibariyle yazımız üzerinde çalışmaktayız.
     Saygılarımızla

 2. Engelli araç alımında engelliler arasında büyük bir ayrımcılık var engelli araçı özel tertibatlı olarak bedensel ortopedik gibi bazı engel gruplarına indirimli veriliyor ancak ne yazık ki İşitme engelliler ve bu gibi engel gruplarına verilmiyor bu resmen bir haksızlıktır insanı yaratan şekil veren dilediğini sağlam dilediğini engelli yapan yüce Allah tır her gruptan engelli engellidir onun için her engelliye her koşulda eşit şartlarda davranılmalı eşit imkanlar sunulmalıdır bir engelliye indirimli verirken diğerine vermemeyi aklım almıyor insanların kimi görme kimi İşitme kimi de diğer grup engellidir Allah kimine kulaktan kimine gözden kimine bedenden engel vermiştir ancak kanun olarak ta tüm bunlar engellidir eşit şart ve muamele görmeleri gerekir eğer ki engel durumu nedeniyle ayrımcılık dışı tutulan engelliye indirimli araç vermiyorsan o zaman engelli sayma askere de al kardeşim çok daha büyük bir haksızlık var engelliler arasında

  • Merhaba Ramazan Bey,
   Raporunuz Ankara’ya gidecek. Deneyimlerimize göre en erken 2 ay, en uzun da 6 ay süre içerisinde yanıt gelmektedir.
   Saygılarımızla

  • Merhaba Ramazan Bey,
   Rapor sonucunuz Ankara’dan gelecektir. İnternet ortamından da sonucunuzu takip edebilirsiniz. Vergi Dairesinden genelde bilgi verilmemektedir.
   Saygılarımızla

 3. merhaba benim kardesim psikoz ve şizofreni tanisi kadilarak yüzde 56 engel aldi ve hali hazirda b sinifi ehliyeti var aktif araçta kulana biliyor biz nasil bir yol izleyerek engelli araci ala biliriz

  • Merhabalar,
   Mevzuat gereği engelli aracı alabilmek için bir ortopedik engel olması ve araca bir düzenek eklenerek kullanabilmesi gerekmektedir.
   Maalesef ki ÖTV indirimli Engelli Aracı alabilme şansınız bulunmamaktadır.
   Saygılarımızla

 4. Merhaba ben karaciğer nakli oldum şimdi %76 raporum var kendime ait Bsinifi ehliyetimde var araç alabilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 5. Merhaba benim %45 Ortopedik engelim ve H sınıfı ehliyetim var özrüme ilişkin raporumu 2011 de devlet hastanesinden almıştım araba bayisi H ehliyetinde otomatik vitesli araç kullanabilir olması gerektiğini söyledi bunun içi tekrar heyete girmem mi lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Feride Hanım,
   Raporun üzerine eklenecek her türlü ibare için yeni rapor alınması gerekir. Ancak artık H Sınıfı ehliyet yok. Araç satan bayi ile veya vergi dairesi ile güncel bilgiler hakkında iletişime geçebilirsiniz. Bizdeki bilgi elinizdeki raporla alabileceğinize dair. Şayet bir değişiklik söz konusu ise bizi de aydınlatırsanız çok seviniriz.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.