Engelli Çalıştırmamanın Cezası Ne Kadar Oldu?

0
22

Engelli istihdamını arttırmak isteyen devletimiz yasa ve yönetmeliklerle engelliler için pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Bu yazımızda engelliler için pozitif olarak uygulanan ve engellilerin işe girmesini sağlamaya yönelik olan çalışmalara ve yasalara yer vereceğiz 

Engelli İstihdamı

Engelli istihdamı özel ve devlet kurumlarının yapmak zorunda olduğu ve yasalarca hükme bağlanmış bir durumdur. Yasa gereğince firmasında ya da kurumunda 50 kişiden fazla eleman çalıştıran işletmeler, eleman sayısının % 3’ü oranında engelli çalıştırmaya mecburdur. Bu yasaya uymayan ve çalıştırmak zorunda olduğu kişiden az engelli istihdam eden firma ve kurumlar, çalıştırmadı engelli başına ceza ödemektedir.

Engelli İstihdamı Denetimi

İşkur her esne belirli ve belirsiz periyotlarda firmaları ve kurumlar denetlemektedir. Eğer firma yasa ile belirtilen sayda engelli çalıştırmıyor ise, uyarı verilir. Daha sonra tekrar kontrol mekanizması işlemeye başlar. İş verene engelli istihdam etmesi için bir süre tanınır, süre bitiminde İş kur denetmeleri işverenden işe alınan engellilerin isim ve T.C numaralarını talep eder. Eğer işveren eksikliği gideremezse yani engelli istihdam etmez ise, cezai yaptırım uygulanır.

Engelli İstihdam Etmeyenlerin Cezası

Engelli istihdam etmeyen firmalar yukarıda yer alan denetim ve kontrol sürelerinden sonra, hala engelli çalıştırmıyor ise, idari para cezaları öderler. Bu para cezaları kişi başına hesaplanır. Eğer firma 1000 kişi çalıştırıyor ise, 30 engelli istihdam etmek zorundadır. Eğer 15 kişi çalıştırıyor ve kendisine verilen süre içinde 15 kişi daha engelli istihdam etmediyse ceza öder. İlgili cezanın kişi başı miktarı 1950 TL dir. Bu örnekte işverenin ödeyeceği ceza  istihdam edilmeyen 15 engelli için 29250 TL ‘dir Burada dikkat edilmesi gereken nokta cezaların senelik değil, aylık olarak uygulanacağıdır.

Engelli İstihdamı Cezaları Nerelerde Kullanılıyor.

Cezai yaptırımları uygulayan İşkur bu para cezaları ile engelli istihdamı sağlayan firmalara fonlama yapmaktadır. Engelli istihdamında istenen seviyede olmayan ülkemizde son yıllarda pozitif gelişmeler olmaktadır. Ayrıca İşkur kendi işini kurmak isteyen engellilere hibe kredi ve faizsiz uzun aylara bölünmüş kredi gibi imkanlar sunmaktadır. Bu sayede firmalardan toplanan cezalar yine istihdam için kullanılmış ve iş hayatından uzak tutulan engellilere destek olmuştur. Engellisitesi.net olarak zaman zaman sizlerle engelli istihdamına yönelik projeleri ve son bilgileri paylaşıyor olacağız. Devlet kurumlarında dahi binlerce engelli eleman açığı bulunmaktadır. Bunu göz önüne alırsak bu konunun ne kadar önemli olduğu ve üzerinden durulması gerektiği daha aşikar olarak ortaya çıkacaktır.

Esen

Kaynak: www.engellisitesi.net

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.