Engelli Maaşı Hesaplama, Maaşınız yüksek olacak !

1
301

Engelli Emekli Maaşı Hesaplama ve Detaylar

Engelli emekli maaşı konusu her zaman merak edilen ve sitemize gelen sorular arasındadır. Bir çok engelli takipçmiz ne zaman emekli olacağını ve eğer emekli olursa, maaşının ne kadar olacağını merak etmektedir. Bu sorulara cevap vermek ve sizleri engelli emekli maaşları hakkında kısa ve öz bilgi vermek için bu makaleyi hazırladık, Yazıyı sonuna kadar sabırla okuyabilirseiz engelli olarak emekli olduğunuzda, kazanımlarınız ve avantajlarınız hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Engelli Emekliliği

Engelliler emekli olurken devletin onlara sağladığı  pozitif ayrımcılıklardan yararlanırlar. Peki bu ayrıcalıklar neledir ? Öncelikle engelliler emeklilik için engelli olmayan kişilere göre daha az şartı yerine getirerek emekliği hak ederler. Engelli kişilerde engelli olmayan kişilerde aranan yaş şartı bulunmamaktadır.
2013 yılının ağustos ayından önce tüm engelliler engel oranlarına bakılmadan 15 sene ve 3600 güne şartına bağlı olarak emekli olmaktaydı. Engelliniz % 40 ta olsa, % 85 te olsa yukarıdaki şartları sağladığınızda emekli olabliyordunuz. Fakat 2013 yılının ağustos ayından sonra engelli kişilerin engelli rapor oranlarına göre geçişli bir emekli olma sistemi getirildi. Yani % 85 engelli olan bir kişi % 45 eneli olan birine göre daha kısa sürede ve daha prim ödeme günüyle emekliliği hak etmeye başladı.

Engelli olarak sigortalı çalışma yılınıza göre yerine doldurmanız gereken ve sigortalı yılınızı ve prim ödeme gününüzü aşağıda göreceksiniz, Ya da sitemizde yer alan engelli emekli maaşı hesaplatma aracı ile bilgiler girerek emekli olma yaşınızı ögrenebilrsiniz

engelli-emeklilik-tablosu-2016

Engelli Maaşı Yüksek mi Olur 

Engelli maaşları konusunda da devlet yasalarla pozitif ayrımcılığa gitmiştir. Bu ayrımcılığın sebebi engellilerin hayat zorlukları ve sağlık harcamalarının engelli olmayan kişilere göre daha yüksek olmasıdır. Engelli kişiler emekli olurken prim ödeme gün sayılarının hemen hemen maaşı hiç bir etkisi yoktur. Çok az bir etki göstemektedir. Oysa engelli olmayan kişiler emekli olurken maaş miktarını belirleyen en önemli Şey ABO (Aylık bağlama oranıdır)
Bu ABO engelliler için her zaman ve tüm kademeler için her zama daha yüksek olmaktadır.ÜCE

Ücretsiz Engelli Bilgilendirme Kitabını Aşağıdan İndirebilirsiniz. 

yasama-dair-sozumuz-var

 

1 Yorum

  1. Merhabalar 44 engelli raporumu verfi muafiyeti için bas vuru yaptım.toplam 5100 primmimvar bunun 1450 günü 1999 öncesi 1600gun 2000 2008 asgasive ama800gun asgari ücret ustunden.2008 2017 arasi 2000 gun asgari ucretin 100de 30 ustunden emekli baskursam ortalama kac tl olur .asgari ucretin ustunde odenen primler maas artirirmi

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.