FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli Emeklilik A-Z Dev Yazı Dizisi Ali Tezel Yorumuyla 2017
Engelli Hakları

Engelli Emeklilik Dev Rehber

ngelli-emeklilik-hesaplama-ve-engelli-maasi

Engelli emeklilik hakkında olan bu yazıyı sonuna kadar okumak emin olun size çok kazandıracak, Bu yazı bittiğinde aklınızda engelli emeklilik hakkında hiç bir soru işareti kalmayacağına garanti veriyorum.

Binlerce kişi engelli emeklilik şartları konusunda bilgi sahibi olmadığı için  fazladan çalışmakta ve erken emeklilik hakkında faydalanamamaktadır. Binlerce kişi sayısı dikkatinizi çekti değil mi ? Maalesef durum bu şekilde, şimdi konuyu çok dağıtmadan engelli emeklilik hakkında bilgi vermeye başlayalım

 Engelli Emeklilik Nedir

Engelli emeklilik şartları bir çok etkene göre değişmektedir. Yazımızın devamında bu şartlar üzerinde durarak detaylı olarak inceleyeceğiz. Peki engelliler nasıl emekli olur. engellilerin çalışma koşulları engelli olmayanlara göre çok daha zordur. Çünkü engelliler çalışırken fiziksel zorluklarla beraber, psikolojik bir çok durumla mücadele eder. Bu nedenle engelliler, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken olmaktadır. Engellilerin iş hayatında yıpranmaları göz önüne alınarak böyle bir düzenlemeye gidilmiştir.

Engelli emeklilik yönetmeliği işte tamda burada devreye girmektedir. 5510 sayılı Kanunun ilgili maddeleri uyarınca özürlü erken emeklilik yasalarca korunmaktadır.Buraya yönetmeliği koyarak kafanızı karıştırmak istemediğim için kısaca özetlemek istiyorum.

5510 sayılı engelli emeklilik yönetmeliği, engelliler hangi şartlarda emekli olur, engelli emeklilik hesaplaması nasıl yapılır gibi sorulara cevap veren bir yönetmeliktir.

Bu yönetmeliğe göre erken engelli emekliliğinde faydalanmak isteyen kişi, öncelikle engelli raporu alarak, engelli olduğunu yasal olarak ispatlamalıdır. Kimler engelli raporu alabilir, ağır engelli ve hafif engelli ne demektir merak ediyorsanız Ağır engelli ve hafif engelli kime denir konulu yazımızı okumanız yararınıza olacaktır.

Engelli olup olmadığınız hakkında fikir edindikten sonra, sırada engelli emeklilik şartlarını bilmeye geldi.

Malulen Emeklilik ve Engelli Erken Emekliliği Nedir- Farkları Nelerdir

Engelli Erken Emeklilik: Aşağıda detaylarını bulacağınız şartları yerine getiren engellilerin, engelli olmayan kişilere göre çok daha erken emekli olmasını sağlayan ve ilgili yönetmeliklerle koruma altına alınmış bir haktır. Özürlüler ne zaman emekli olur sorusunun cevabını yazımızı tamamen okursanız bulacaksınız, 

Malulen Erken Emeklilik: Engelliler erken emekliliğin yerine engellilik oranın artması ya da çalışmaya mani yeni hastalıkların ortaya çıkması nedeniyle engellinin erken emekli olmasıdır. Malulen emekli olma şartları ve başvurusu hakkında  ilgili yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilrsin

İlgiyi yazıyı okuyarak Engelli malulen emekli şartlarını öğrendik,  peki engelliler malulen mi ? yoksa erken emeklilik hakkını kullanarak mı emekli olmalı ? 

Bu soru genelde emekli olmak isteyen tüm engellilerin kafasını karıştırır, İki yolda emeklilik hakkı verse de inanın avantajları ve dezavantajları var. Malulen emeklilik ve Engelli erken emeklilik arasındaki farklar incelediğimiz yazı aklınızdaki sorulara cevap verebilir.

Engelli Emeklilik Şartları              

# Engelli Raporu almak: Engelli raporu ya da diğer diğer bilinen adıyla  özürlü raporu almak sanıldığı kadar zor değildir. Burada en önemli  nokta alınacak engelli rapor oranının en az % 40 ve üzerinde olmasıdır. Devlet tarafından yetkilendirilen hastaneler ve üniversiteler bu iş için engelli heyet raporu düzenlemektedir. Kısa sürede engelli raporu Nasıl alınır öğrenmek isterseniz engelli raporu nasıl alınır isimli yazı size fazlasıyla yetecektir

Peki engelli raporu almak için heyete girdiniz ve engelli sayılmak için sınır olan % 40 ın altında bir oran aldınız ne yapacaksınız ?  tabi ki yapacak bir şeyler var. % 40 oranının altında olanlar ne yapmalı isimli yazımızda detaylı olarak bu konuya değindik,

# Vergi indirim belgesi almak: Vergi indirim belgesi  özürlü emeklilik için alınması zorunlu olan bir belgedir. Engelli raporu olmasına rağmen vergi indirim belgesine sahip olmayan bir kişi diğer engelli emeklilik şartlarını sağlasa bile engelli emeklilik hakkından faydalanamaz yani engellilerin erken emeklilik hakkı bir nevi bu belgenin alınmasına bağlıdır. Peki bu belgeyi nasıl alabilirsiniz. Engelli vergi indirim belgesi nedir yararları nelerdir başlıklı haberimiz bu konuda sizi aydınlatacaktır.

Bir şey dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyorum. maddeler arasında yaş  şartı yok, size iyi haberlerim var. Engelliler için yaş aranmıyor 🙂

Engelli Emeklilik Başvuru Şartları

Engelli erken emeklilik şartları öğrendikten sonra sıra  engelli emeklilik başvurusu aşamalarını ve şartları  öğrenmeye geldi.Engelliler yukarıdaki 2 şartı sağladıktan sonra ne zaman emekli olabileceklerini engelli emeklilik tablosu üzerinden kolayca öğrenebilirler

Engelli emeklilik tablosu: Özürlü emeklilik tablosu olarak bilinen bu tabloda kişinin hangi şartlara ve göre emekli olacağı, bilgisi yer almaktadır.

  1. Engelli rapor oranı: Özürlü raporu ile emeklilik için alacağınız engelli raporunda mutlaka ve en az % 40 veya üzeri bir ibare yer almalıdır. % 40 engelli emeklilik tanımı buradan gelmektedir..% 40 tan az raporu olanların özürlü erken emeklilik hakkı olmadığından bahsetmiştik,
  2. SGK giriş tarihi:  Burada dikkat edilmesi gereken konu SGK giriş tarihinin 2008 yılında öncemi sonra mı olduğudur. Çünkü 2008 yılından sonra çıkan yönetmelikle 2008 öncesi ve 2008 sonrası SGK girişi olanlar arasında fark bulunmaktadır. Engelli emeklilik hesaplaması için 2 detaya bakılır.
  3. Engelli prim gün sayısı: Engelliler emekli olmak için engelli emeklilik sgk şartları gereği belirli bir gün sayısını doldurmakla hükümlüdür. Bu gün sayısı kişinin sgk giriş tarihi ve rapor oranına göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki  engelli emeklilik  hesaplama cetveli  isimli tabloya göz atarak sizde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu tablo bir çok değişik isimle bilinir. Özürlü emeklilik cetveli  özürlü emeklilik hesaplama cetveli gibi isimlerle bilinen bu tabloların tek amacı engelliler ne zaman emekli olur  sorusuna cevap vermektir.

Özürlü emeklilik

Özürlü Emeklilik Hesaplama

iÖrnek Aşağıda bilgileri yer alan kişi için engelli emeklilik süresi hesaplaması yapacağız. İlk bakmamız gereken yer, SGK giriş tarihi sgk giriş tarihi 05.06.1990 olduğu için tabloda ilgili yeri buluyoruz.

SGK giriş tarihi – 05.06.1990
Engelli rapor oranı – % 45
Prim Gün Sayısı : 3800

engelli emeklilik süresi hesaplama isimli resimde gördüğünüz gibi önce sgk giriş tarihine baktık, daha sonra engelli rapor oranı kısmına gelerek, özürlü rapor oranının derecesini öğrendik, ssk giriş tarihi ve engelli rapor oranının bitiştiği yerde özürlü emeklilik süresini bulmuş olduk,

bu örnekte hesaplamasını yaptığımız ziyaretçimiz.  özürlü olarak emekli olmak için 15 Yıl -3600 Gün şartlarına tabidir.

SGK giriş tarihi – 05.06.1990 + 15 sene eklersek engelli emeklilik tarihini bulabiliriz. Bu hesaba göre ziyaretçimiz 05.06.2015 tarihinde 3600 prim gün sayısını doldurmuş ise emekli olacaktır. Prim gün sayısı 3800 olduğu için emeklilik hakkı kazanılmıştır. Bu örnekte de görüleceği gibi engelli 3600 gün emeklilik ile erken emekli olmuştur. İşte hesaplama yapmak bu kadar kolay 🙂

Özürlü Emeklilik Hesaplama Cetveli
Engelli Emeklilik Hesaplama Cetveli

Engelli Emeklilik Hesaplama Aracı

Bu arada tabloyla uğraşmak istemiyorum. Benim için emeklilik tarihimi hesaplar mısın ? dediğinizi duyar gibiyim.. Engelli emeklilik hesaplama programı ile tek tıkla ne zaman emekli olabileceğinizi bulmanız mümkün. Bu robot ile engelli emeklilik hesaplama sorusuna hızlı şekilde cevap buluyoruz.

Engelli Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Özürlü emeklilik başvurusu yapmak için öncelikle, engelli emeklilik hakkı kazanıp kazanmadığınızı bilmeniz gerekiyor.Vergi indirim belgesi almanız en önemli nokta, eğer bu belgeyi alamazsanız daha önce belirttiğim gibi zaten engelli erken emeklilik hakkından faydalanmıyorsunuz.

Önemli : Eğer özürlü emeklilik şartlarını doldurduysanız fakat vergi indirim belgesini almadıysanız,  sgk engelli erken emeklilik başvurunuzu, malulen emeklilik olarak işleme koyacaktır.

Engelli emeklilik ali tezel gelen sorular genelde bu yöndedir. Emeklilik ve sgk uzmanı ali tezel bu konu hakkında genelde tekrar çalışma imkanı olduğu için malulen değil, erken emekliliği tavsiye etmektedir. Özürlü emeklilik ali tezel malulen emeklilik hakkında tekrar çalışılırsa, emeklilik maaşının kesileceğini söyleyerek uyarılarda bulunuyor.

Ali Bey, çok haklı eğer yazımızın başında yer alan malulen emeklilik şartlarını okumadıysanız mutlaka okuyarak bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.

Kısaca bu konuya yer verdikten sonra, şimdi sıra geldi başvuru yapmaya, Engelli emeklilik şartlarını doldurduktan sonra bulunduğunuz ilin SGK bölge müdürlüğüne giderek, emekli olmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Görevli size engelli erken emekli olabilmeniz için bir dilekçe verecek ve doldurmanızı isteyecektir.

Engelli emekli dilekçe örneği buradan paylaşmıyorum. Çünkü paylaşmaya gerek yok ve görevli tarafından verilen hazır bir formdan oluşuyor. En doğru özürlü emeklilik dilekçe örneği size sgk tarafından verilen dilekçedir. Dışarıda lütfen dilekçe yazdırmaya uğraşıp, hem vaktinizi hem paranızı ziyan etmeyin

Engelli erken emeklilik dilekçesini imzalayarak görevli memura teslim ettikten sonra yapmanız gereken hiç bir şey yok, sadece arkanıza yaslanın ve sgk tarafından evinize ya da postaneye sizin adınıza onay yazısının gelmesini beklemek, Adınıza gelecek engelli emeklilik onay formunda,

  1. Hangi tarihten itibaren emekli sayıldığınız
  2. Emeklilik maaşınızın miktarı
  3. Toplam alacağınız para miktarı 

gibi bilgiler açık şekilde yer alacaktır. 

Engelli  Emeklilik Evrak Takibi

Engelli emeklilik evrak takibi için ne yapabiliriz. Engelli erken emeklilik diekçesi verdikten sonra özürlü emeklilik evrak takibinizi, engelli emeklilik evrak takibi linkinden yapabilirsiniz. Takip yapabilmek için sadece T.C numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Sistem dilekçenizin şu an hangi kurumda olduğu ve durumu hakkında online bilgi sunmaktadır.

Online sorgulamak yapmak istemiyorsanız, ya da internet bağlantınız her zaman olmuyorsa, Alo 170 SGK hattını arayarak telefonda bilgi almanız mümkündür. Çağrı merkezi görevlisi telefonda bilgilerinizi aldıktan sonra hızlıca sorunuza yanıtlar verecektir.

Engelli Malulen Emeklilik Başvurusu

Engelli malulen emeklilik başvurusu erken emeklilik başvurusundan farklı olarak bir yol izlemektedir. Yazıyı çok fazla uzatmamak için tüm detayları anlattığımız malulen emeklilik başvurusu isimli yazımızı okumanız yeterli olacaktır. İlgili yazıya sayfa başında malulen emeklilik konusunu altında yer verilmiştir.

Bağkur engelli erken emeklilik

Bağkurlular yani esnaf olan engelliler daha önce erken emeklilik hakkından faydalanamıyordu. 1 Ekim 2008 den itibaren geçerli olmak üzere bağkur engelli emeklilik başvurusu yolu esnaf olan engellilere açıldı. Aşağıdaki şartları taşıyan engelliler, engelli emeklilik bağkur hakkından faydalanarak erken emekli olabilirler

Bağkur engelli emeklilik şartları 2017

  1. En azı % 40 oranında engelli raporu olması
  2. İstenen prim gün sayısını tamamlamış olması

Bağkur engelli emekli tablosu aşağıda yer almaktadır. 

Bağ-Kur’lular Çalışma Gücünde Kayıp Oranı
%60 ve daha çok olanlar %50 – %59 arası olanlar %40-%49 arası olanlar
15 yıl, 3 bin 960 gün 16 yıl, 4 bin 320 gün 18 yıl, 4 bin 680 gün

Engelli Çocuğu olan Anne ve Babalar Erken emekli olabilir mi ?

Engelli anneleri eğer çocukları ağır engelliyse ve bakıma muhtaçsa çok daha erken emekli olabilirler. Engelli anneleri son dakika haberleri gazetelerde genelde zaman zaman çıkar. Aslında 1 Ekim 2008 den sonra yürürlüğe giren ve engelli annelerinin erken emekliliğini sağlayan bir yasayla bu iş çözüme kavuşmuştur.

Yönetmelik gereğince, Ağır engelli çocuğu olan anne, özürlü çocuğu için sgk ya başvuracaktır. sgk ağır engelli çocuğu yetkilendirilen en yakın hakem heyetine gönderecek ve ağır engelli olup olmadığına dair engelli raporu talep edecektir. 

engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı elde edildikten sonra annenin 1 ekim 2008 tarihinden çalıştığı her gün 1,25 olarak hesaplanacaktır. 

Örnek:Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Emeklilik yaşı da erkene çekiliyor. 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan her yıla 90 gün prim ekleniyor, emeklilik yaşından da 90 gün indiriliyor. Örneğin; 50 yaşında emekli olacak bir kadın, Ekim 2008 sonrası 4 yıl sigortalı çalışmışsa, toplam prim gününe 1 yıl ekleniyor ve emeklilik yaşı da 1 yıl düşerek 49 oluyor. 9 bin prim gün ve 58 yaş şartıyla emekli olabilecek bir kadının, çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak değerlendirileceği ve çalıştığı her bir yıl için emekliliğinden 90 gün indirileceği için; 25 yıl yerine 20 yıl ile ve 58 yaş yerine 53 yaşında emekli olması mümkün.

Engelli çocuğu olan babalar için maalesef bu hak bulunmamaktadır.

Engelli Emeklilik Maaşı Ne kadardır Nasıl Hesaplanır

Engelli emeklilik maaşları yüksek mi olur sorusu zaman zaman karşımıza çıkıyor. Bu konu için ek bir yazı yazmak istedim. Engelli emeklilik maaşı hesaplama ve engelli maaşları hakkında bilgiye engelli emekli maaşı hesaplama isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca engelli raporu derecesinin emekli maaşı arttırıp arttırmadığı konusu da merak ediliyor. Bu konuyla ilgili engelli rapor oranı emekli maaşını arttırır mı? isimli yazıyı okumak faydalı olacaktır.

Engellibilgi.com Ekibi

 

Serdar Solmaz

1 Yorum

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • yüzde otuz beş engelli raporum var 8400 iş günüm var nasıl emekli olabilirim teşekkür ederim