FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Evde Bakım Parası Alma Şartları ve Başvuru-Bakıcı Maaşı
Bakım Aylığı

Engelli Evde Bakım Parası Başvuru Şartları

evde bakım parası

Bakım Parası devlet tarafından ağır engellilerin bakımı için bakım yapan kişiye ödenen nakit paradır.Evde bakım parası her ay yatmaktadır. Önceleri engellilerin bakım masrafları için devletin bir katkısı bulunmamaktaydı. Bu durum yüzünden aileler engelli evlatlarına, kardeşlerine yada anne babalarına bakmakta zorluk çekiyor, ve istenmeyen durumlar meydana geliyordu.

Bu yüzden devletin sağladığı evde bakım parası imkanı engelli bireyler için büyük destek oldu. Şimdi sözü unutmadan Evde bakım parası başvuru şartları, evde bakım parası miktarı gibi kafanıza takılabilecek bir çok soruya cevaplar verelim.

Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir

  1. % 50 ve üstü “Ağır Engelli”raporuna sahip olmak Ağır engelli kime denir buradan öğrenebilirsiniz
  2. evde bakım parası için bakıma muhtaçlık şartlarına sahip olması
  3. Devlet tarafından belirlenen gelir kriterinin yerine getirilmesi

“Yukarıda belirtilen 3 şartında yerine gelmesi gerekmektedir. Eğer 1 şart bile uygun değilse evde bakım parası başvurusu kabul edilmez.”

Bakım Parası Almak İçin Şartları Detaylı İnceleyelim

Ağır Engelli Bakım Parası

Ağır engelli olmak ile detaylı yazımızı buradan okuyarak bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bakım Parası Muhtaçlık Şartları

Bakım parası için başvuran bir engellinin ağır engelli olmasının yanında muhtaçlık kriterlerini de yerine getirmesi gerekmektedir. Yani her ağır engelli raporu olan kişi bakım parası alamamaktadır. Örneğin eğer bir kişinin ağır engelli raporu var fakat hayati, periyodik ve fiziksel ihtiyaçlarını kendisi yerine getirebiliyorsa ağır engelli kapsamına girse bile bakım parası alamayacaktır.Hayati, periyodik ve fiziksel ihtiyaçlardan kasıt, kendi yemeğini hazırlayabilmesi, tuvalete gidebilmesi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmesi, kişisel temizliğini yapabilmesi gibi davranışlardır.

Bakım Parası İçin Gelir Kriteri Ne demektir, Miktar ne kadardır

Bakım parası başvurusu yapan kişiyle beraber ikamet eden kişilerin aylık kazançları toplanır, ve evde yaşayan kişi sayısına bölünür eğer bu rakam asgari ücretin 2/3 az ise gelir kriteri yerine gelmiş olur. Eğer bu rakam fazla ise bakım parası başvurusu ret edilir.Şu anki şartlarda bu rakam 606.95 TL dir.

Evde Bakım Parası İçin Yapılması Gerekenler

  1. Yetkili bir hastaneden “Evde Bakım Parası” başvurusu için engelli raporu almak
  2. Yukarıda belirtilen kriterleri sağlamak
  3. İkamet edilen ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat etmek

Evde Bakım Parasına Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

1-Öncelikle Müracaatçının dilekçesi Dilekçe Örneğini İndirmek için tıklayınız…
2- T.C.Kimlik Numarası beyanı (Engelli ve bakım yapacak/bakıcının  kimlik fotokopisi)
3- Engellinin Sağlık Raporu
4- Bakım parası için Talep Formu Talep Formunu indirmek için tıklayınız.
5- Hane halkı kimlik bildirim formu (Muhtarlıktan, Form 5)
6- Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
7- Gelir Durumu için beyan belgesi Beyan Belgesini indirmek için tıklayınız.
8- eğer özürlü okul bitirdiyse gösteren belge ( Diploma vs)
9- Anne ve Babası boşanma aşamasında iseler durumu gösteren belge yada karar
10- Engelliye vasi atandıysa, vasiliği gösteren belge gereklidir.

seo uyumlu makale

Serdar Solmaz

2 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • merhaba ben evde bakım maaşı başvurusunda bulundum fakat 136.00 bin tlye aldığım araç sorun olurmu birde adıma bir araç daha var ama engelli aracı değil maaş almamda sorun olurmu selamlar

    • Merhaba benim iki cocugum var ikisi haftada 2 gun ozel egitim rehabitasyon okuluna gidiyor ama okul hizmetlisi olarak para vermiyorlar aldigim maasimi yetiremiyom cocuklarima bir yardimci olurmusunuz