Engelli Maaşına Nasıl Başvurulur

0
46

Engelli Maaşı ve Başvuru Şartları

Devletin engelliler için düzenlediği yasal değişiklikler nedeniyle birçok haktan yararlanmaları mümkündür. Ancak çoğu engelli kişi, bu haklarından haberdar olmadığı için zor durumlar yaşamaktadır.

Devletin 2022 maaşı adı altında ödediği engelli maaşı başvuru şartlarını taşıyorsanız, siz de biraz da olsun destek alabilirsiniz. Öncelikle yüzde 40 ve üzerinde özrünüz olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Yani tam teşekküllü bir hastaneden bu raporu alarak başvuru işlemlerine başlamanız ilk koşul.

Engelli raporu nasıl alınır isimli yazımızı okuyarak, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha sonra ise, hane gelirinin muhtaçlık sınırları dahilinde olması önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Engelli Maaşı Alma Süreci

Hane gelirinizin 2016 yılı için 392 liradan fazla olması durumunda engelli aylığı için başvuru yapamazsınız. Ancak böyle bir geliriniz yoksa, ikametinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Engelli maaşı için 2017 yılında bu oranlar bir miktar artmıştır. Yazıyı güncel tutmak için Net ve güncel rakamları en doğru bilgiti verecek olan Alo 183 ten teyit etmenizi öneriyoruz.

Şahsen yapılacak başvuru sonucu yapılacak inceleme sonrası, 3 ay içinde engelli maaşı bağlanması sağlanmaktadır. 2016 yılı için sakatlık oranı aylık yüzde 40 ve 69 arası olanlar için 1021 TL olarak  belirlenmiştir. Yüzde 70 ve üzeri olan sakatlık durumlarında ise bu miktar 1532 TL olmaktadır.

Her yıl asgari ücretle birlikte değişen bu miktarlar 2016 engelli maaşı için bu şekilde belirlenmiştir.

Engelli Maaşları Nereye Bağlanacak?

Engelli maaşlarının engellinin bağlığı bulunduğu ilçenin SYDV müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.

Başvuru yoğunluğuna göre 1 ve 3 ay içinde değişecek olan engelli maaşı tahsis işlemleri sonucu 3 ayda bir ya da ayda bir olarak ödemeler yapılmaktadır. Kişinin engel durumunun yüzde 40 ve altı olması durumunda kesinlikle maaş bağlanmaz. Ancak yüzde 40 oranından yüksekse, engellilik oranına göre değişen maaşlar bağlanabilir.

Eskiden birkaç yıl beklenmesi gereken engelli maaşlarının bağlanması artık daha hızlı olmakla birlikte, kişinin hane geliri araştırıldığı için biraz daha fazla zaman alabilmektedir.

 

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.