FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli Maaşlarında, Artık Sadece Engellinin Gelirine mi bakılacak? | Engelli Bilgi
Engelli Hakları

Engelli Maaşlarında, Artık Sadece Engellinin Gelirine mi bakılacak?

engelli bakım parası

Mevcut yönetmeliğe göre, engelli maaşlarında düzenleme ve uygulama yapılırken sadece engellinin geliri değil, aile bireylerinin geliri de baz alınıyordu.  Yeni düzenleme, engelli ve ailelerini sevindirecek haberler ile geliyor.

Yeni düzenleme ile %40 ve üzerinde engelli olan ve durumu sağlık kurulu raporu ile ibraz eden engelliler ile, 65 yaşını geçmiş tüm muhtaç durumdaki Türk vatandaşları için ödenen 2022 maaşı, daha fazla netlik kazandı.

2022 maaş miktarlarının belirlenmesi bütçe yönetmenliği sonucunda, memurların aylık katsayısı ile çarpılmak suretiyle ortaya çıkan tutara göre ödenmekte olup, kişi başına düşecek gelir ise, asgari ücret baz alınarak belirleniyordu. Bunun yanı sıra 2022 maaşı için, ailenin geliri belirlenerek ailede bulunan bireylerin sayısına göre hesaplanma yapılıyordu. Çıkan sonuca göre maaşın verilip verilmeyeceğine karar veriliyordu.

Yeni düzenleme sayesinde, engelli vatandaşların ve aile fertlerinin yüzü gülüyor. Zira yeni düzenleme de, sadece engelli vatandaşın gelir durumuna bakılacak. Yani aile bireylerinin gelirleri, %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşların maaşlarının belirlenmesinde etken olmaktan çıkıyor.

Yeni yönetmeliğe göre, engelli maaşları aşağıdaki gibi yer almaktadır;

1- Engel oranının %70 ve üzerinde bulunması durumunda, bakıma muhtaç olan engelli maaşı; 1469,65 TL (Yani aylık tutar 489,89 TL)

2- Sakatlık oranının %40 ve %69 arasında olması durumunda toplam maaş; 979,77 TL (Yani 1 aylık maaş tutarı 326,59 TL)

3- 65 yaş ve üzeri yaş maaşı; 652.43 TL (Yani 1 aylık maaş tutarı 217.48 TL)

2013 yılında düzenlenmesi yapılan yönetmelik, engelli vatandaşlar ve aileleri tarafından tepkiyle karşılanmış ve haksızlık olarak nitelendirilmişti. Yapılan düzenleme sayesinde artık aile bireylerinin gelirine bakılmaması, sadece Engelli vatandaşın kendi gelirinin baz alınması, düzenlemenin hak ettiği yere geldiğini gösteriyor. Her ne kadar ödenen aylık az bulunsa da, eski düzenleme de birçok engelli vatandaşın çok daha az veya hiç yardım alamaması düşünüldüğünde, olumlu olarak bulunuyor.

Düzenlemenin yanlış anlaşılan bir tarafına değinecek olursak; aile bireylerinin gelirine bakılmayacak maddesindeki kasıt, maalesef engelli bireyin eşini kapsamıyor. Anne, baba, abisi veya ablasının gelirine bakılmayacak olsa da, engelli kişinin eşinin geliri yine belirleyici etkenlerden birisi olacak.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.