FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli Raporu Nasıl Alınır Bilmeyen Kalmasın | EngelliBilgi.com
Engelli Hakları Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

engelli raporu nasıl alınır

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Sizlerin de artık bildiği gibi engellilerin özür durumlarının ispatı için Sağlık Bakanlığı tarafından belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bu da yasalara uygun bir şekilde hazırlanmış ve engelli bireye verilmiş olan bir evrakla belgelendirilmektedir. Engelli raporu şeklinde isimlendirilmiş olan bu raporu alabilmek için ise bir takım işlemlerin yapılması zorunluluğu vardır. Bu makalemizde siz değerli dostlarımıza Engelli Raporu Nasıl Alınır?, engelli raporu kimlere verilir, engelli raporu nereden alınır, engelli raporu başvurusu için gereken evraklar ve engelli raporu süreleri konusunda bilgi verelim istedik.  İlk olarak engelli raporu nedir? Bunun tanımını yaparak başlayalım.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli Raporu Nasıl Alınır sorusuna cevap vermeden önce, Engelli Raporu nedir buna bir cevap verelim. Engelli raporu, engeli olan bireylerin kişisel ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmek, özellikle sosyal hayat içerisinde karşılarına çıkabilecek zorlukları daha rahat bir şekilde atlatabilmek adına, yetkili olan kurumlardan alınan bir sağlık belgesidir. Bu belgeyi almaktaki amaç engelli bireylerin toplum içinde yer alırken yaşayabileceği sıkıntıları göz önünde bulundurabilmektir. Daha önceki yazılarımızda da engelli raporu konusunda bir çok bilgi vermiştik. Burada da tekrar belirtmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yaklaşık olarak 10 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Dolayısıyla bu vatandaşların engelli raporu sayesinde hayata adapte olmaları da biraz daha kolaylaştırılmış oluyor. Düşünebiliyor musunuz? 10 Milyonun üzerinde engelli vatandaş!… Devletler engelli raporu verirken tüm bunları göz önünde bulundurarak bu vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık olarak bu belgenin verilmesini sağlamaktadırlar. Engelli vatandaşların bazıları doğuştan olmakla birlikte bazıları da kaza sonucunda vücutlarının belli bir bölümünü kullanamaz ya da işlev bozukluğu söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla engelli raporuna kimin ne zaman ihtiyacı olabileceği de belli olmaz.

Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Engelli raporu devletin engelli ve engelli ailelerine sağlamış olduğu yasak haklardan yararlanabilmek için alınması zorunlu olan bir belgedir. Bu belge raporda % olarak belirlenir ve tanımı da şu şekilde yapılmaktadır. Engelli raporu fiziksel ya da ruhsal olarak kişinin kendi vücudunu olması gerektiği gibi kullanamaması yani % 40’ın üzerinde fonksiyonunu kaybetmiş olan kişilere verilen bir belgedir. Ancak bu belgeyi her yerden alabilmek mümkün değildir. Bunun içinde izlenmesi gereken bir yol vardır.  Bu yolun en başında ise engelli raporunun nereden alınabileceğinin bilinmesi gerekir.

Engelli Raporu Nereden Alınır?

Engelli raporu Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü hastanelerden alınır. Bu hastaneler Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanır ve belli aralıklarla da güncellenmektedir. En güncel Engelli raporu veren hastanelerin listesi yine sitemiz üzerinde yer almaktadır. Sağlık Bakanlığının dediğimiz gibi yetkilendirilmiş hastanelerinde Sağlık Kurulu bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden ilk başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Burada başvuru anında ise engellinin kendisi, velisi, vasisi ve ya engelli raporunu isteyen kurum bizzat kendisi başvuruda bulunmak zorundadır.

Engelli Raporu Başvurusu için Gereken Evraklar

Yukarıda belirtmiş olduğumız yetkilendirilmiş olan hastanelerden herhangi birisine gittiğiniz de aşağıda vereceğimiz belgelerin tamamını temin etmiş olmanız gerekir.Bu sayede başvurunuzu da gerçekleştirmiş olacaksınız.

  • Dilekçe (Hastane size doldurmanız için verecektir)
  • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
  • 5 Adet Fotoğraf (Hastaneden hastaneye değişmektedir en fazla 5 fotoğraf bulundurmanız iyi olacaktır)

Yukarıdaki belgelerle birlikte başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra Sağlık Kurulu bölümü sizi muayene olmanız için yönlendirecektir. Size verilen kağıt ve bölümlere tek tek muayene olarak işleminizi sürdürmeniz gerekiyor.

Engelli Raporu Süreleri

Engelli raporları iki şekilde verilmektedir. Bunlar sürekli olan raporlar diğeri ise süreli olan raporlardır. Bu size verilen raporun üzerinde açık bir şekilde belirtilir. Süreli olan raporlarda raporun bitiş zamanı bellidir. Eğer ki süresiz olarak rapor verilmişse bu durumda bu bölümde ayrı bir şekilde belirlenmiştir. Raporun süresini belirleyen faktörler ise kişinin engel durumudur.  Bu duruma da engelli raporlarında iki türlü çözüm getirilmiştir. Bunlardan birincisi ağır engelli ikincisi ise hafif engelli. Ağır engelli ibaresi olan ve süresiz raporu olan kişilerin faydalanacakları haklar sürekli olarak devam eder ve yeniden bir rapor çıkarmaya ihtiyaç duyulmaz.

Süreli rapor ise genellikle çocuklarda ve sağlık durumu zaman içerisinde daha iyi olabilecek engellilere verilmektedir. Bu sayede engelli bireyinde zaman içerisinde yeniden kontrolü sağlanarak durumu hakkında fikir sahibi olunmuş olacaktır.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın
EngelliBilgi Ekibi

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.