FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli raporu almak - Kısa zamanda ve ücretsiz 2017
engelli raporu nasıl alınır
Engelli Hakları Sağlık Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli Raporu 

Engelli raporu nasıl alınır engelliler ve ailelerinin devletin ve özel sektörün engellilere sağladığı engelli hakların ve avantajlarından faydalanmak için temin etmesi gereken bir belgedir. Bu belgede yazan oran % ifadesi ile belirtilir, devlet yasalarla engelli tanımını şu şekilde belirlemiştir.

Engelli raporuyla fiziksel yada ruhsal olarak vucut fonksiyonlarının en az % 40 oranında kaybetmiş kişiler engelli sayılmaktadır. Kişilerin engelli olup olmadığını gösteren sağlık raporuna engelli sağlık raporu denmektedir. 

Engelli raporu nasıl alınır kimlere verilir

anlamak için öncelikle engelliler kavramını bilmek gerekiyor. Ağır engelli hafif engelli ve kimlere engelli denir konularını detaylı olarak anlattığımız Ağır engeli olmak ve engelli tanımları isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Engellilik hakkında bilgi sahibi olduk, ve engelli raporu alabileceğimizi düşündük, peki bu engelli raporunu aldığımız zaman Engelli raporu ne işe yarar, engelli raporuyla bir çok hakka sahip olacağınızı daha önce belirtmiştik, bu haklar ve avantajlar inanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla, öğrendiğiniz zaman şaşıracağınıza garanti veriyorum ! Aşağıda çok ilginizi çekeceğin düşündüğüm bir kaç hak hakkında bilgi içeren linkleri veriyorum. Mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

Engelli Raporu ile elde edilen bazı haklar

 1. Engelli ÖTV indirimi ile araç almak: Engelliler için sağlanan hakların belkide en fazla takip edilen ve yarar sağlayanı özürlü indirimiyle araç almaktır. Bildiğiniz gibi sıfır araçların üstüne devlet bir çok vergi koymaktadır. Bu vergiler ÖTV ve KDV olarak ikiye ayrılır. İşte size bu noktada iyi bir haberimiz var. Engelliler için bu vergiler alınmamakta yada kısmen indirim uygulanarak daha az alınmaktadır. Sizden kendiniz ya da engelli yakınınız için araç almak istiyorsanız “ÖTV İndirimi Hesaplama ve Başvuru” konulu haberimizi okuyabilirsiniz.
 2. Engelli Emeklilik: Engeliler erken emekli olurlar. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? 🙂 evet engelliler normal kişilere göre çok daha erken emekli olurlar. Engelli emeklilik hakkında merak edilen tüm sorulara “engelli emeklilik hesaplama” isimli konumuzda yer verdik, belkide şu an emekliliğe hak kazanmış olabilirsiniz vakit kaybetmemenizi öneriyorum 🙂
 3. Yukarıda belirtilen bir çok hak dışında onlarca hakka sahipsiniz, peki bu hakları madde madde engelli hakları olarak görmek istemez misiniz ? tüm engelli hakları hakkında bilgiye engelli hakları sayfamızdan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Engelli Raporu Nereden Alınır, Başvuru İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir.

Engeli raporu almak için devlet tam teşekkülü hastanelere yetkilendirmiştir. Bu hastanelerin listesi zaman zaman güncelleniyor. En güncel hastanelerin listesine “2017 Güncel Yetkili Hastane Listesi” linkini kullanarak ulaşabilirsiniz. İkametgah ettiğiniz en yakın hastaneye başvurmanız yeterlidir.

Hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır.Engelli raporu almak isteyen kişi şahsi olarak yada velisini yönlendirerek başvuru yapabilir

Engelli Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi (Bu dilekçeyi hastane sizin tarafınızdan dolduracaktır)
 2. Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 3. 2 Adet Fotoğraf (Bazı hastaneler daha fazla fotoğraf isteyebilir, mümkünse yanınızda fazla fotoğraf bulundurunuz)

Gerekli evrakları tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra sağlık kurulu birimi gerekli test, muayene tetkiklerin yapılması için size bir kağıt vererek doktorlara gönderecektir. Bu kağıda tüm doktorlar görüşlerini yazarak onay verecektir.

engelli raporu nasıl alınır
engelli raporu nasıl alınır

Engelli Raporu Oranının Hesaplanması ve Verilmesi

Engelli raporu hesaplaması için Gerekli tetkikler ve doktor görüşlerinden sonra yine muayene olduğunuz doktorlardan oluşan bir heyete dosyanız gönderilir, bu heyet ortak bir karar alarak engelli oranınıza belirler Doktorlar engelli raporu oranına engelli raporu yönetmeliğine göre karar verirler.

özürlü raporunuzu şahsi başvurduysanız 2 kopya, resmi kurum tarafından sevk edilmiş iseniz 3 kopya olarak tanzim edilir daha  sonra bir kopyası size verilir.

Eğer size verilen rapor üzerinde % 40 veya daha fazla oran yazıyorsa, engelli raporunu başarı ile almışsınız demektir.

 Engelli Raporu Başvurusu Tamamen Ücretsizdir

 Engelli Raporu Ne Kadar Süre İle Geçerlidir.,

Süreli Engelli Raporu ve Süresiz Engelli raporu adıyla iki adet rapor tipi bulunmaktadır. Aşağıdaki yazıda detaylı biçimde bu konuya odaklanmak istiyoruz.

Sürekli özürlü raporu ve  geçici özürlü raporu için verilebilir, Eğer hastalığınızın tedavisi çok uzun sürecekse yada tedavisi mümkün değilse sürekli, iyileşme umudu var yada kontrol gerekiyorsa süreli rapor tanzim edilir. Bu süre genelde 2 sene olarak belirlenir.Süreli raporlar 3 kere kontrol edilir, eğer 3, kontrol süresinde hastalık devam ediyorsa süreli rapor sürekliye çevrilir.

Bu konularda ilginize çekebilir diye düşündük,

# Engelli maşı ve tüm maddi yardımların tam listesi
Engelliler için banka kredileri ve başvuru yolları
#Engellilere konut projelerinde indirimler var. Başvuru için detaylar
#50.000 TL Hibe Krediyle işinizi kurabilirsiniz.

Engellibilgi.com

Serdar Solmaz

114 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • 2022 maasindan faydalanmak icin direk hastaneden rapor alip kaymakamliga vermek yetermi yoksa inla sevkmi almali

 • psikiyatride depresyon tedavisi goruyom ayrica hipotiridi hastasiyim ve kronik demir eksikligi ve kolestrol gibi rahatsizliklarim var engelli raporu alabilirmiyim

 • Mrhb. Ben 3 yıldır geniz kanseriyim hastalığım sol gözümün arkasında çıktı şimdi gözümü kaybettim radyoterapi aldım yan etki yaptı yüzde kaç rapor alırım gözden ve hastalığımdan

 • BEN OKB HASTASIYIM ILAÇLARLA HIC DUZELMEM OLMADI,,,8 YILDIR BU HASTALIKLA BOĞUSUYORUM..%40 ENGELLI RAPORU ALABILMEK ICIN SIRASIYLA YAPILACAK ISLEMLERI ÖĞRENEBILIRMIYIM…ŞİMDIDEN COK TSK EDERIM

 • merhabalar.
  torokal kifoz ameliyatı oldum. engelli raporu almak için üniversite hastanesine başvurdum ancak 300 tl istediler. Bu normal midir?

 • Merhaba ben askerde bi olay geçirmiştim sag ön bilek kesiği 3 4 5 parmak kas damarları kopmuştur ne yapmam gerekiyor rapor alabilirmiyim

  • Yaşar Bey,
   Kopan damarlar tabi ki bir etken fakat bu damlar sonucu kalıcı bir rahatsızlık oldu mu ?

 • İyi günler. İki sorum olacak. Astım hastasıyım. Doktorum bu hastalığım için %40in üzerinde rapor verebileceğini memurluk için bu yolla basvurabilecemi söyledi. Sizce bu mümkün müdür?

  İkinci ve en önemlisi. Eğer mümkünse bu yıl e kpss yapıldı ve ben giremedim. Önümde normal lise mezunu düzeyinin gireceği kpss sınavı var. Ben bu normal kpss den sınava girip raporumu beyan ederek aranabilir miyim yoksa illa e kpss yi mi beklemem gerekli iki yıl daha ?

  • Mustafa Bey,
   Devlet engelliler için EKPSS yaparak alım yapıyor. Normal kpss girerek şansınızı deneyebilirsiniz fakat atandıktan sonra işe giriş için sağamdır raporu isteyecekler o zaman atama iptal olabilir.
   Eğer doktorunuz rapor alabilecğeinizi söyluyorsa tabiki doğrudur. EKPSS için ÖSYM arayarak bilgi almanız fayda olabiir

    • Mustafa Bey,
     EKPSS içinde kpss içinde zaten raporda çalışabilir ibaresi olması gerekiyor. KPSS için ÖSYM den BİLGİ Aalmanız çok iyi olur. Sizleri yanlış yönlendirmek istemem beki ösym farklı bir çözüm önerisi sunabilir.
     İyi Günler

 • Hocam iyi günler. Ben küçükken sağ gözümü kaybettim. sağ gözüm görmüyor ve sürekli olarakta böyle devam edecek. Askerlikten de muafım. Şuan üniversite mezunuyum ve muaf olmam çalışma olarak şirketler tarafından geri çevrilmeme neden oluyor. Bunun için engelli raporu alabilir miyim?

  • Suat Bey,
   Tek göz için % 25-35 civarı engelli raporu alnabiliyor. Başka engeliniz var ise üstüne ekletip raporu % 40 çıkarmanız gerekiyor. Yoksa sağlam kabül edilmediğiniz gibi engelli de kabul edilmemiş oluyorsunuz. YAkında bu konuları detaylı anlatan bir kitabımız cıkacak almak isterseniz faydası olacaktır.
   İyi Günler

 • Hocam iyi geceler benim sorum şöyle benim kayın Valide më % 20 Hiper tasiyondan % 20 şeker hastalığından verilmiş fakat rapor sonucu % 36 bununla ilgili bir bilgi almak istiyorduk

  • Mehmet Bey,
   Engelli sayılması için en az % 40 oranında rapor almanız gerekiyor. Bu durumda engelli sayılmıyor maalesef
   İyi Günler

 • sol gozüm hic numara vermiyor sag gözüm 16 derece miyop fakat lensle yuzdeyuz olmamakla görüyor vede 4 yıldır astım hastasıyım engllil raporu alabilir miyim

  • Taha Bey,

   Tam anlamadım ama sanırım sol gözünüz sağlam, sağ göz bozuk fakat lens ile görüyor. bu durumda rapor alamazsınız

   İyi Günler

   • hayır yanlıs anladınız serdar bey sol gozum cok bozuk oldgun ıcın olcum cıhazı bı numara veremıyor goz tembellıgı veya yuksek astıkmat tan suphelenıyor doktorum

    • Taha Bey,

     Soyle diyeyim eğer 2 goz de % 10-15 goruyorsa % 40 ve ustu rapor alabilrisiniz. Bu görüşlerin lens veya gzulklu olması grekiyor. Yani gözlük taktıgınızda bu oranlardan daha fazla görüyoprsanız % 40 tan dusuk cıkar raporunuz

     İyi Günler

 • Sağ el parmaklarım sol el parmaklarımdan bariz derecede kısa. Buğum dediğim bölümler eksik. Acaba bundan rapor alabilir miyim ? 

  • Mehmet Bey,

   % 40 oran çıkacağını sanmam. Ama yineden başvuru yapmakta fayda var en azından bir fikir sahibi olursunuz yada bizim atladğımız bir şey vardır

   İyi Günler

   • slm benım sol gozumde tembelık var ellerımde tıtreme duz tabanım  bacagımda damar genıslemesı ve varısım var ayak bıleklerım mor ve ayrı var pısıkoloji tedavısı goruyorum  bırde uyyu testınde yattım uyku apnesı var dedı toktor rapor alabılırmıyım tskrler
     

    şişli dogumluyum heyete gırmek ıcın saglık kuruluna ındım engellı raporu ıcın randavu alabılırmıyım dedım bana engellı raporu alıp ne yapacaksın nerde oturuyorsan ordan al dedıler ve gulduler ıkametgah adresı neredeyse ordanmı alabılırım bılgı verırsenız sevınırım

    tskrşlrr

 • slm benım sol gozumde tembelık var ellerımde tıtreme duz tabanım  bacagımda damar genıslemesı ve varısım var ayak bıleklerım mor ve ayrı var pısıkoloji tedavısı goruyorum  bırde uyyu testınde yattım uyku apnesı var dedı toktor rapor alabılırmıyım tskrler

   

 • şişli dogumluyum heyete gırmek ıcın saglık kuruluna ındım engellı raporu ıcın randavu alabılırmıyım dedım bana engellı raporu alıp ne yapacaksın nerde oturuyorsan ordan al dedıler ve gulduler ıkametgah adresı neredeyse ordanmı alabılırım bılgı verırsenız sevınırım

  tskrşlrr

   

  • Selam,

   İstediğiniz yerden engelli raporu için başvurabilirsiniz. Doktorlar ve kim güldüyse saçmalamışlar

 • slm arkadaslar benım sol gozumde tembellık var ellerımde devamlı tıtreme var duz tabanım bacagımda damar genıslemesı var 6 ayda bır renklı dopler cekınıyorum ayak bıleklerım mor agrılarım oluyor bırde pısıkolojı tedavısı goruyorum rapor alabılırmıyım tskrler

 • merhaba arkadaşlar benim kardeşim zihinsel olarak diğer insanlardn biraz geride ben ona rapor çıkartmak istiyorum ekpss ye gireblmesi için acaba nasıl bir yol izlemeliyim teşekür ederim 

  • Nedim Bey Merhaba,

   Devlet hastanesine başvuru yapmanız yeterlidir. Size yakın bir devlet hastanesnden  engellli raporu için randevu alacaksınız. Tüm doktorlar kontrol ettikten sonra rapor verecekler yada kontrol atlına alarak raporu daha sonra verecekler

   İyi Günler

 • kolay gelsin hocam ben mide kanserinden midemin 3 te 2 sini aldılar  tamamına izin vermedim  öncesinde 58 kiloydum şuan 45 kiloyum perhizim var herşeyi yiyemiyorum ben engelli raporu almak istesem yüzde kaç alırım 

 • Serdar Bey Merhaba,

  2005-06 Yılında Kemik kanseri tadavisi konularak 1 yıl boyunca tedavi gördüm ve bununla birlikte, omuz kurek kemiğimin %80 alındı, cerrahi müdahale ile birlikte, bazı kaslarımda alındı ve kolumun %30oranında kullanabiliyorum. Kolumun tam işlev ile kullanamadığımdan dolayı omuzum yavaş ile aşağıya doğru çökmeye başladı, birkaç olumsuzluklarıda var ama belirtmeye gerek yok sanırım.   Şuanda her yıl Kanser taraması yapılma şartı ile kontrole gidiyorum.

  Şuana kadar hiç rapor alma gereksinimi duymadım, Size 2 sorum olacak,1. olarak, Tahminen ne  kadar rapor alabilirim?

  2. Olarak,  2010 yılında çalışmaya başladım 6-7 yıldır düzenli olarak çalışmaktayım,  %40 rapor almam durumunda,  aldığım rapor gününden itibaren mi,  15-20 yıl çalışmam gerekmekte, ve ya şuana kadar çalışmış olduğum süre düşülür mü ?  şimdiden teşekkürler

   

 • Merhaba Hocam,

  Sitenize üye olmak istedim fakat olamadım.

  Bu nedenle buradan sormak istiyorum.

  Kalp rahatsızlığım var.

  % 40 ve üzeri bir oran aldğımda 2021 ylında emekli olabiliyorum.

  Hastaneye şahsen başvurursam herhangi bir problem çıkarmı?Yani ille deftardarlık kanalı ile mi başvurmalıyım.

  il dışı dahil istediğim herhangi bir hastaneye başvurabilirmiyim.

 • merhabalar;ben 43 yaşındayım,bir yaşımda çocuk felci geçirmişim,bu olaydan sol bacak belden aşagı ince diyer bacağın yarısı kadar,sol ayağın %80 i yere basmıyor,geri kalan basan kısmı serçe parmak üzeri.taban kısmı 2 3 cm kısa .önceden %40 raporum vardı.yeni kanunda bu oran kalktı.daha sonradan iki bacağımda da iç varis oluştu.bu ıkı olaydan nekadar yüzde alabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.kolay gelsın.

 • Merhaba ben küçüklüğümden beri gözlük kullanıyorum gözlerimde problem var engelli raporu almak istiyorum gözden engelli raporu alınabiliyormu acaba birde sol kulakta işitme kaybı var ama cihaz kullanmıyorum sadece göz ve kulaktan rapor alabiliemiyim acaba bunu öğrenmek istiyorum

  • İlhan Bey,
   Rapor alınması için doktorların gezilmesi 1 gün, Kesinleşmesi ve size bildirimesi 7-10 gün arası sürüyor
   İyi Günler

   • Serdar bey eşim iş kazası geçirdi ve sol kolu el bileği ile dirsek ortasından ampute oldu el kurtarılamadı malesef parçandığı için. gerekli muayneler yapıldı ve sağlık kuruluna evraklar teslim edildi maluliyet oranı için ankara,ya gidiyormuş sanırım tam bir buçuk ay oldu ama biz daha maluliyet oranını öğrenemedik cevap gelmedi daha bu kadar uzun sürerme oranı yada evrakla ilgi bilgi alabileceğimiz yer neresidir mail yoluyla bilgilendirme yaparsanız sevinirim Saygılar;

    • Merhaba Cüneyt Bey,
     Maalesef ki süreç biraz yavaş ilerliyor. Beklemekten başka çare yok. 1 ay ile 6 ay arasında sonuç alan çok engelli dostumla karşılaştım.
     Saygılarımla,

 • …Yakınım kalp ameliyatı oldu. 30 yıllık şeker hastası.. Epikriz raporda şöyle yazıyor..hastalıklı kroner damar sayısı 3 büyük %50 sol ana damar has.yok küçük %50 darlık.. ef kategorisi orta 30-50% ef değer 50 %…ateroskleretik kalp hast..aterosklerotik kardiyovaskuler hastalık esansiyel primer hipertansiyon özafajuel reflü..özafajit ile..insilun diyabetes mellitus…Buna göre yüzde kaç rapor verirler..

  • Ali Bey Selamlar,
   Bu değerler ile bir şey söylemek sizi yanıltır, engelli raporu almak 1 gün süren bir süreçtir. Engelli raporu için başvurmanızı öneririm
   İyi Günler

 • merhaba.22 yıllık öğretmenim.bende uyku apnesi var.Bel fıtığı ve kolesterol var.Bunları % 40 rapor alabilirsem erken emekli olabilirmiyim.Öncelikle ne yapmam gerekir.

  • Mert Bey,
   Engelli raporu başvurusu bir gün sürmektedir. Mutlaka başvuru yapın sonucu alınca tekrar haberleşelim
   İyi Günler

 • hocam mehmet ben. 2016da bir trafik kazası geçirdim ciddi beyin kanaması gecırdım suan bı kulağım duymuyor kafa tasımın yarısını aldılar platın gıbı bısey taktılar cenem keza platın engellı raporu alabılır mıyım aydınlatırsanız sevinirim…

  • Merih Bey Selamlar
   Net bir şey söylemek imkansız, bir hastaneye başvurarak rapor sonucu beklemek gerekiyor.
   İyi Günler

 • S.a ben elif dun pendik devlt hasstanesi ssk saglik kuruluna glttim engelli basvurusundabulunmak istiyorum isyerim icin dedim dilekce doldurdum ..ilac ciktisi istediler.fotokopi vs.randevu gunu verdiler ac karnina gel dediler ve vezneye kaydini yaptirrsin ogun dediler.bana hangi bolume hangi doktora gitmek istiyorsun demediler hic kafam karisti hasta oldum icin soramadm.ben neden ac karnina gidiyor um yada benim solemek istedimi yanlismi anladilar sorumu cvplarmisiniz lütfen

  • Elif Hanım Merhaba,
   Tüm doktarlara muayene olacaksınız. Yani bir hastalık belirtmenize gerek yok, muayene olduğunuz doktor şikayetiniz var mı diye soracak, varsa ona göre kontrol sonrası oran verecek, eğer yok derseniz kendi branşıyla ilgili sağlamdır imzası atıyor. Tüm oranlar toplanıp engelli rapor oranınızı kurulda ortaya çıkıyor
   İyi Günler

 • Mrb ben elif 27yasindayim skolyoz hastasiyim belimde kayma var iki tarafta ve sol bacagimda 2cm kisalik oluştu topalliyorum.cok siddetli agrim var bircok doktora gittim belimdeki kaymanin cok ciddi oldugunu solediler yapacak bisey yok 6ayda bir takibin yapilacak dendi belimde hiçbir duzelme yok belimde hareketlenme olmadigini hareket kisitliligi oldugunu solediler iki bacagimda cok aiddetli agrim var 2dakkadan fazla durayim ayakda yuruyemeyecek hala geliyorm doktora gittim kemik erimesi oldugunu ogrendim veben engelli raporu almak istiyorum yuzde kac oran verirler bana bilgilendirirseniz sevinirim

  • Spylu 77 Merhaba
   Engelli raporu almanız için başvuru yapmak gerekiyor. Hayatınız zor ağrılarla yaşamak yaşam kalitesini çok düşürüyor öncelikle geçmiş olsun. kesin bir şey söylemek için bir çok etkeni bilmek lazım o yüzden oran soylemem sizi yanıltır. Engelli raporju almak bir gün süren bir şey, mutlaka başvuru yapmanızı öneriylrum
   İyi Günler

 • slmlar saygilarimla benim ssk girisim 2006 engelli raporum 100de 40 ssk gittimde benim emeklilik gunum 5400 gun cikiyo ama internetten bakinca 4450 gorunuyor nasil bi bilgi alabilirim yardimci olursaniz sevinirim

 • Mrb ben engelli basvurusunda bulundum ve umdugumdan da cokkkotu puanlar aldim .kulak zarinda zedelenme oldugunu ve kulagimin cok kotu durumda oldugunu soledi doktor puan olarak da 4 verdi kulaktan
  Fizik tedaviden ise 11puan aldim omurgamda egrilik var skolyoz belimde kayma var ve sol bacagimda kisalik var doktor muayene etti ve bel bolgemde hareketlenme olmadigini soledi hareketi kendi yaptirdi bana niye olmuyor die sordu bana bende bilmiyorum dedim.sirtimin sol arka tarafinda kayma oldugunu karnimin sag tarafindakayma oldugunu soledim skolyozdan dolayi dedi ve bana 11puan verdi bacaglarimda cok siddeetli agri oldugunu soledim ayağa kalkinca ayaklarim bacaklarim yuruyemez hale geliyor kemik erimesi teshisi konuldugunu soledim kan tahlilini gosterdim ve bana evet dedi ama kemik erimesinden dolayı puan vermedi bacagimda kisalik oldugu halde bacaginda kisalik yok dedi doktor ve puan vermedi ve ben kisalik oldugu tekrar soledim topalliyorum diyince ben sana oldugundan yuksek puan verdim israr edersen sana verdigim puan lari geri alirim diyince sok oldum ve sesimi cikarmadim sen sakat yatalak degilsin dedi bana
  Dahiliye bolumune gittim kan tahlilimde şekerim oldukca yuksek cikmis ve bana saglam raporu verdi acikcasi cok uzuldum ben hakkim olani alacakken beni perisan ettiler hasta haklarina vb.sikayette bulunacaktim ama yuruyemedim icin raporu devam ettiremedim

  • Selamlar,
   Maruz kaldığınız tutuma üzüldüm. Maalesef bu tip kendini bilmez doktorlarımız var. İtiraz ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Fakat oran değişir mi bilmiyorum. Çünkü eldeki evraklar ve sonuıçlara gore karar veriliyor nasıl bir sonuç çıktı görmeden net konuşmak sizi yanıltır
   İyi Günler

 • Ve belimdeki kaymanin asla hicbirsekilde duzelmeyecegini soyledi .yani acikcasi cok uzuldum yani bunu soyluyor hicdegilse gerekeni yapsaydi

 • Merhaba 6 aylık bir çocuğum var doğuştan sol kolu dirsekten aşağıya kadar olusmamis eller hic olusmamis saglik raporunda % kaç rapor verilir. Ilginize şimdiden teşekkür ederim

 • Küçüklüğümden beri epilepsi hastaligim var askere gitmedigime dair çürük kagidim var hastaligimdan dolayi bi ise giriş yapamiyorum sigorta günüm cok az ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen

  • Mehmet Ali Bey Selamlar,
   Askerlik ve engelli raporu farklı şeylerdir. Engelli raporu almak için hastaneye başvuru yapmanız gerekiyor. İlk iş olarak randevu almanız yeterli olacaktır. Detaylar haberimizde ve https://www.engellibilgi.com sitemizde mevcut
   İyi Günler

 • Serdar bey ben sınavıyal sarkom hastasiyim 2006 da beri kanserle mücadele ediyorum. 1 nuks geçirdim şimdide metestazim var bu surede toplam 8 ameliyat geçirdim ama sarkom dizde olduğu için artık çalışmama sıkıntı veriyor 5000 üzerinde günüm var 1995 girisliyim 1979 doğumluyum acaba bir rapor alarak emekli olma şansım varmi

  • Nizamettin Bey Merhaba,

   Evet engelli raporu alarak emekli olma hakkınız var. En kısada engelli raporu için başvuru yapmanızı öneriyorum.

   İyi Günler,

 • Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Sol gözüm 7 numara sağ gözüm ise 1 numara % kaç rapor verme olasılığı var?

  • Yüksel Merhaba,
   Göz numaralarının bir önemi yok, Gözlükle veya lens kullanmanıza rağmen eğer görme kaybı yaşıyorsanız engelli raporu almak için şansınız var diyebiliriz.
   İyi Günler,

 • Merhaba ben 3 yasından berı astım hastasıyım. Hatta havale gecırdım ve sol gozumde yuzde kırk gorme kaybı bıraktı. Sol kulagımda duyma kaybı var. Sol tarafımda duyarsızlık bırakmıs. Acaba toplamda yuzde kırk engel olusur mu?

  • Kübra Hanım Selamlar,
   Engelli raporu almak 1 gün sürmektedir. Mutlaka başvurunuzu yapmanızı öneriyorum. Fakat engelli raporu alırsanız ya da alamazsınız demek sizi yanıltır. Mutlaka başvuru yapmanızı öneriyorum.
   İyi Günler,

 • S.a Ben çocukken gözümden kaza geçirdim iki defa ameliyat olmama rağmen sol gözümde aşırı derecede pus var ve ameliyatla takılan mercek kaymış. Sağ gözüm de etkilendiği için uzağı göremiyorum okulda en önde otursam bile tahtayı okuyamazdım. Geçen sene doktora gittiğimde gözlük bile yazmadı yeniden ameliyat olman lazım ama çok riskli bir ameliyat dedi ben de kabul etmedim. Sadece gözden rapor almak mümkün mü sizce?

  • Emrah Bey,
   Sadece gözden rapor almak mümkün ama söylediğiniz belirtilerle gözden rapor alabilir misiniz net bir şey söylemek zor, mutlaka bir devlet hastanesine giderek başvuru yapın, çok geçmiş olsun
   İyi Günler,

    • Merhaba Serdar Bey ;
     Benim Fiziki olarak bir Engelim yok fakat 2 tane önemli rahatsızlığım var. Size sorum rahatsızlıklarımla ilgili % kaç Engelli raporu alabileceğimle ilgili olacak.Yaşım 41 ve yaklaşık 5000 gün Prim ödemem var.

     1)13 senedir Kronik DVT ( Derin Ven Trombozu – Venlerdeki Kanda Pıhtılaşma Problemi ) rahatsızlığım var.2 Defa Sol Bacağıma Pıhtı attı.13 Senedir kan Sulandırıcı ilaçlar kullanıyorum.

     2) Uyku Apnesi ( Uykuda Solunum Durması ) rahatsızlığım var.

     3)Sol Bacağımda Kırık vardı.4-5 Defa Ameliyat geçirdim.Ameliyat izleri var.

     4) Yaklaşık 2 senedirde Yüksek Tansiyon ,Vertigo, Yüksek Trigliserit ve Yüksek Kolestrol var.

     • Hilmi Bey,
      Engelli raporu alırsanız malulen ya da şartları sağlıyorsanız erken emeklilik hakından yararlanabilrisiniz.
      En kısa sürede engelli raporu almak için başvuru yapmanızı öneriyorum
      İyi Günler

 • Merhaba Serdar Bey;
  Epilepsi hastasıyım nöbetlerim cok sıklıkta olmakta, aynı zaman özel bir sektörde tehlike bir iş ortamında çalışmaktayım. Rapor alabileceğimi öğrendim, hem iş konusunda hemde engellilere sağlanan haklardan yararlanmak istiyorum. böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Şartlar nedir ne yapmam gerekiyor.?

  • Arda Bey,
   Öncelikle size en yakın devlet hastanesinden engelli raporu almak için randevu almanız gerekiyor. Randevuya giderek elinizde olan tüm evrakları yanınıza alın, engelli raporu almak 1 gün sürmektedir.
   İyi Günler

 • Merhaba öncelikle kolay gelsin.

  Yaklaşık 15 yıldır gözlük kullanıyorum.

  Sol gözüm çok bozuk ve göz tembelliği var.
  Sol göz -3.5 astigmat -1.5 miyop
  Sağ göz -1.5 astigmat -3.75 miyop

  Sol 5 numara sağ 5.25

  Sol gözünde göz tembelliği var. Ben rapor alabilir miyim?

  • Göz için engelli raporu verilmektedir. Fakat gözlükle dahi göremiyor olmanız gerekiyor. Gözlükle tam bir görüşünüz varsa göz için engelli raporu almak biraz zor. Ama başvuru yapmanızı öneriyorum.

   • Gözlükle sağ göz destekli görüyorum. Sol göz hiç bir şeyi net göremiyorum. Gözde karartılık var.

    Göz doktoruna gideceğim ancak randevu 14 gün sonrası…

 • merhaba , 9 senedir psikoloji tedavi görüyorum bi po lar tanısı verildi 9 yıldır sürekli ilaç kullanıyorum 2 ayda bir doktora gidiyorum bayilmala rim oluyor ayrıca sağ elimde ve sağ bacağında kasılma lar var bu yüzden isten çıkarıl dim tek başına uzun yolculuk yapamıyorum sırtı m da omuriligimde eğrilik var ayrıca engelli raporuna başvursam yüzde kaç alırım

 • Merhaba 4 sene önce trafik kazası geçirdim kalça kırıgım var. Sürekli tek baston %30 raporum var. Şuan yaşım 35 ilerki yaşlarda sıkıntı çok daha büyük olacak. Sağlık durumuma göre raporum düşük engelli olanaklarından yararlanmam gerekiyor. Ne yapmam lazım.

  • Hocam askerden her iki kulakda 55 desibel işitme kaybından muaf oldum Artı fabrikalara işe girdiğimde saglık raporuna bakarak iş başı yaptırmıyolar nedeni ise %85 desibel gürültülü ortamda calisamassin diyolar nereye basvursam karsıma bu cıktı engelli raporu alsam işe girebilirmiyim acaba.

   • Merhaba,
    Engelli raporu alabilirseniz tabiki çok rahat biçimde iş bulma şansınız olur. Mutlaka başvuru yapmanızı öneriyorum
    İyi GÜnler,

  • Hocam askerden her iki kulakda 55 desibel işitme kaybından muaf oldum Artı fabrikalara işe girdiğimde saglık raporuna bakarak iş başı yaptırmıyolar nedeni ise %85 desibel gürültülü ortamda calisamassin diyolar nereye basvursam karsıma bu cıktı engelli raporu alsam işe girebilirmiyim acaba.

  • Merhabalar oğlum % 60 engelli raporu var (artikülasyon ve zihinsel) ve süreli bu orandan araba alma şansım varmıdır.Yoksa % 90 a yükselme olabilirmi?

   • Merhaba,
    Eğer ortapedik bir engeli yoksa % 90 raporunuzun olması gerekmektedir.
    İyi Günler,

 • Merhaba Düşme dolasıyla sol el bilegim parçalandı şu an platin ve 9 vida kaldı sol elimde güç kaybı var rapor verirlermi..teşekkürler.

 • Alerjik astım hastasıyım alejiden dolayı bir çok ilacı kullanamıyorum ilerlemiş bel ve boyun fıtığım var alerjiden dolayı ameliyat olamıyorum bu rahatsızlıklardan engelli raporu alabilirmiyim üye olamıyorum teşekkürler.

  • Merhaba Hayriye Hanım,
   astım hastalığında rapor oranları hastalığın seyrine hastalığın geçmişine ve sürekliliğine göre değişmekte olup ileri safhada olan hastalar için rapor alınması daha uygundur.

   (Boyun fıtığı) Tablo 1.2- Servikal omurganın özürlülük oranları (yaralanma modeli).

   I: Klinik bulgu yoktur, nörolojik kayıp, yapısal bozukluk ve kırık yoktur: % 0

   II: Öykü ve muayene bulguları spesifik travma veya hastalık ile ilişkilidir; belirgin adale spazmı vardır, omurganın hareket genişliği asimetrik olarak azalmıştır veya radiküler ağrı var ancak objektif bulgu yoktur, yapısal bütünlükte bozulma yoktur Veya Hastada klinik olarak belirgin radikülopati ve görüntüleme tetkiklerinde aynı seviye ve tarafta herniye disk vardır ancak konservatif tedavi ile düzelmiştir Veya Kırıklar: (1) bir vertebrada %25’den az vertebra kompresyonu (2) dislokasyon olmaksızın posterior eleman kırığı (3) vertebra cisminde kırık olmaksızın yer değiştiren spinöz veya transvers proses kırığı vardır:% 8

   III: Belirgin radikülopati bulguları vardır; dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır; bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir : % 18

   IV: Hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma veya bilateral veya çok seviyeli radikülopati; hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma, fleksiyon-ekstansiyon grafilerinde 2 komşu vertebrada öne-arkaya 3,5mm’den fazla hareket olması veya açısal hareketin 11 dereceden fazla olması; bir hareket segmentinde gelişimsel füzyon veya cerrahi artrodeze bağlı tam veya tama yakın hareket kaybı olması. Hareket segmentinin bütünlüğü ile ilgili bulgular varsa kategori III’deki radikülopati bulguları aranmaz Veya Kırıklar: (1) nörolojik bulgu olmaksızın vertebrada %50’den fazla kompresyon : %28
   V: Üst ekstremitede yardımcı cihaz gerektirecek ciddi fonksiyon kaybı; tek seviyede total nörolojik kayıp veya çok seviyede ciddi nörolojik fonksiyon kaybı vardır Veya
   Kırıklar; spinal kanalda yapısal bozukluk ile birlikte üst ekstremitelerde ciddi motor ve duyu kaybı vardır: % 38

   (Bel fıtığı) Tablo 1.1- Lomber omurganın özürlülük oranları

   1: Klinik bulgu, nörolojik kayıp, yapısal bozukluk ve kırık yoktur: % 0

   2: Öykü ve muayene bulguları spesifik travma veya hastalık ile ilişkilidir; belirgin adale spazmı vardır, omurga hareketliliği asimetrik olarak azalmıştır veya radiküler ağrı var ancak objektif bulgu yoktur; yapısal bütünlükte bozulma yoktur veya Hastada klinik olarak belirgin radikülopati ve görüntüleme tetkiklerinde aynı seviyede ve tarafta herniye disk vardır ancak konservatif tedavi ile düzelmiştir veya
   Kırıklar: (1) bir vertebrada %25’den az vertebra kompresyonu (2) dislokasyon olmaksızın posterior eleman kırığı (3) vertebra cisminde kırık olmaksızın yer değiştiren spinöz veya transvers proses kırığı.: % 8

   3: Belirgin radikülopati bulguları vardır, dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır, bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her iki durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir.. : % 13

   4: Hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma olması; fleksiyon-ekstansiyon grafilerinde 2 komşu vertebrada öne-arkaya 5mm’den fazla hareket olması veya tutulan hareket segmentinde bitişik hareket segmentine göre 11 dereceden daha fazla açısal hareket olması. Lumbosakral eklemin yapısal bütünlüğünde L4-5’de 15 dereceden fazla açısal hareket olması ile tanımlanan kayıp olması. Kas spazmı ve ağrı mevcuttur. Veya Kırıklar: (1) nörolojik bulgu olmaksızın bir vertebrada %50’den fazla kompresyon (2)nörolojik motor bozukluk olmaksızın fraktur veya dislokasyonla birlikte çok seviyeli omurga segment yapısal bozukluğu : % 23

   5: Kategori III ve IV’ün kriterlerini karşılar, hem radikülopati hem hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma vardır; kategori III’deki gibi alt ekstremitelerde atrofi veya dermatomal dağılım ile uyumlu refleks kaybı, ağrı ve/veya duyu değişiklikleri veya elektronöromyografik bulgular ve kategori IV’deki gibi hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma Veya Kırıklar: (1) tek taraflı nörolojik bulgu ile birlikte bir vertebra gövdesinde %50’den fazla kompresyon: % 25

   Sağlıklı günler dileriz
   EngelliBilgi.com Ekibi

 • Merhaba babamın bir gözü görmüyor diğer gözü 4/1 görüyor kulaklarında işitme kaybı beyninde kist kalbinde sitent var sizce %90 rapor alabilirmiyiz

  • Merhaba Kaan Bey,
   Öncelikle çok geçmiş olsun. %90 ve üzeri rapor kişinin bakıma muhtaçlık durumu ile belirlenmektedir. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi kıstastır. (Kendi kendine yemek yiyebilmesi, tuvalet ihtiyacını giderebilmesi, vb) Bu gibi durumların oluşması durumunda %90 rapor alabilir, kişinin adına ÖTVsiz araç alabilirsiniz. Rahatsızlıklarından dolayı kesin olarak engelli raporu alabileceğini söyleyebiliriz ancak oranı konusunda net bilgiyi konusunda uzman doktorlar verebilirler. Sağlık Kuruluna girmesini tavsiye ederiz.
   Sağlıklı günler dileklerimizle
   EngelliBilgi Ekibi

 • Merhaba hocam .ben 15 yıldır kolestrol hastasiyim devamli ilac kullanmakta olup son 2 yıldır crestor 40mg ezetec 10 mg ve korasprin kullanmaktayim son tahlilde ldl ilaca rağmen 230 gelmektedir doktorum ailevi hiperkolestrolemi oldugunu . Lipid heterezigot hastasi oldugumu bildirdi aile taramasinda 16 yaşındaki oglumda aynı kolestrol yuksekligine rastlanmistir.ayrica topuk cokmesi nedeni ile ayaklarimda agri olusmaktadir.25 yillik sigorta ve 7000 gun mevcut halen calismaktayim. % 40 rapor alarak erken emekli olabilirmiyim. Tesekkurler

  • Merhaba Levent Bey,
   Kolestrol için bir oran bulunmuyor maalesef. Topuk çökmesi için ise dizinize zarar oluşturması durumunda alacağınız maksimum engel oranı da %10’dur.
   Maalesef %40’a ulaşamdığınızdan erken emeklilik hakkınız bulunmamaktadır.
   EngelliBilgi Ekibi

    • Merhaba Sevgi Hanım,
     Sakatlık Oranı Cetveli tam olarak şunu söylüyor;

     Tablo 1.1- Lomber omurganın özürlülük oranları (Bel Fıtığı).

     1: Klinik bulgu, nörolojik kayıp, yapısal bozukluk ve kırık yoktur: % 0

     2: Öykü ve muayene bulguları spesifik travma veya hastalık ile ilişkilidir; belirgin adale spazmı vardır, omurga hareketliliği asimetrik olarak azalmıştır veya radiküler ağrı var ancak objektif bulgu yoktur; yapısal bütünlükte bozulma yoktur veya Hastada klinik olarak belirgin radikülopati ve görüntüleme tetkiklerinde aynı seviyede ve tarafta herniye disk vardır ancak konservatif tedavi ile düzelmiştir veya
     Kırıklar: (1) bir vertebrada %25’den az vertebra kompresyonu (2) dislokasyon olmaksızın posterior eleman kırığı (3) vertebra cisminde kırık olmaksızın yer değiştiren spinöz veya transvers proses kırığı.: % 8

     3: Belirgin radikülopati bulguları vardır, dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır, bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her iki durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir.. : % 13

     4: Hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma olması; fleksiyon-ekstansiyon grafilerinde 2 komşu vertebrada öne-arkaya 5mm’den fazla hareket olması veya tutulan hareket segmentinde bitişik hareket segmentine göre 11 dereceden daha fazla açısal hareket olması. Lumbosakral eklemin yapısal bütünlüğünde L4-5’de 15 dereceden fazla açısal hareket olması ile tanımlanan kayıp olması. Kas spazmı ve ağrı mevcuttur. Veya Kırıklar: (1) nörolojik bulgu olmaksızın bir vertebrada %50’den fazla kompresyon (2)nörolojik motor bozukluk olmaksızın fraktur veya dislokasyonla birlikte çok seviyeli omurga segment yapısal bozukluğu : % 23

     5: Kategori III ve IV’ün kriterlerini karşılar, hem radikülopati hem hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma vardır; kategori III’deki gibi alt ekstremitelerde atrofi veya dermatomal dağılım ile uyumlu refleks kaybı, ağrı ve/veya duyu değişiklikleri veya elektronöromyografik bulgular ve kategori IV’deki gibi hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma Veya Kırıklar: (1) tek taraflı nörolojik bulgu ile birlikte bir vertebra gövdesinde %50’den fazla kompresyon: % 25

 • Merhaba yaşım 33. 15 yıldır kalın bagırsak ülseri var ve askere gidemedim. 2 yıldır ince bagırsak crohn hastasıyım. 1 yıldır Şeker hastasıyım insülin kullanıyorum. Karaciğer yağlanmam var enzimlerim yüksek. Birde Kolesterol hastasıyım ilaç kullanıyorum. Raporlarım var fakat ameliyat geçirmedim. Genede engelli raporu için başvuru yapmalımıyım alabilme şansım nedir?şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Fatih Bey,
   Çeşitli derecelerde farklı rahatsızlıklarınız mevcut. Bu nedenle buradan herhangi bir bilgi verip şu oranı alabilirsiniz dememiz maalesef ki mümkün değil.
   İşin ehli olan doktorlarımızın vereceği karara göre sonuç alabilirsiniz. Heyete girmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla

  • Merhaba Serdar bey hayırlı günler babamın bir gözü kaza dolayısıyla yok.ve aynı kazada sağ bacağı kalçadan kırıldı ameliyat olsa da hala eskisi gibi olamadı ayrıca bir kaza daha yaptı ve dizinden özür kaybı var % 60 oranında rapor alabilir miyiz

   • Merhaba Mustafa Bey,
    Sadece tek göz kaybından %32 alabileceğini net bir şekilde iletebilirim. Diğer rahatsızlıklar için en doğru oranı heyetteki doktorlar vereceklerdir.
    Genel olarak %40 ve üzeri alabileceğinizi düşünüyorum ancak tam bir rakam vermem doğru bilgi olmaz.
    Saygılarımla

 • Selam hocam bende trafik kazasi gecirdim ve asetebulum ameliyati oldum lehen kemiğim parçalanmıştı onun icin plak taktilar ayağımda uyuşma var ve emg çektim basparmagimin sinir damarı çok az çalışıyor. Daha yeni yeni yürüteç ‘le yürüyorum sizce .% kaç alırım saygilar

  • Merhaba Kerem Bey,
   sakatlık oranı cetveli ‘nde tablo 3.33’e göre asetebular kırıkları için ‘Hareket açıklığı ve eklem değişikliklerine göre değerlendirilir.
   Bu tablo ile değerlendirilmez’ yazıyor. Yani bizim buradan bir şey söylememiz mümkün değil.
   Ayrıca, yürüyüş bozukluğu varsa tablo 3.4’ten de değerlendirilebilir.

 • Merhaba ben 10 yıldır epilepsi hastasıyım ve 4 ilaç kullanıyorum Confulex-Tegrator-frisium-Benvıda ve toplam günde 13 adet alıyorum.. engelli raporu alabilirmiyim.

  • Merhaba Furkan Bey,
   Aşağıda Sakatlık Oran Cetvelinden ilgili kısmı alıntı olarak paylaşıyorum.
   Sizin için en uygun olduğunuz kısma bakarak yorum yapabilirsiniz.

   1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
   2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
   3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
   a)Seyrek:% 20
   b) Sık:% 40
   4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
   5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90