Ana sayfa » Engelli Raporu » Engelli Raporu Nasıl Alınır
Engelli Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli sağlık raporu nasıl alınır? sorusuna tüm yönleriyle yanıt bulacağınız makalemizi sonuna kadar sabırla okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazının sonunda aklınıza takılan tüm soruları cevaplamış olacağız. Eğer engelli raporu almak konusu ile ilgili bir sorunuz olursa aşağıda yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz

Engelli Raporu Nedir?

Devlet kurumlarının ve özel sektörün engelli bireylere sağladığı bir çok ve indirim imkanı bulunmaktadır. Bir çok firmanın sağladığı Bu hak ve indirimlerden faydalanmak için bireyin engelli olduğunu gösteren bir belgeye ihtiyacı olmaktadır bu belgeye “Engelli Raporu” denmektedir.

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporları Nereden Ve Nasıl Alınır? sorusu internet üzerinden en çok aranan soruların başında gelmektedir. Engelli raporu devlet tarafından yetkilendirilen devlet hastaneleri ve üniversiteler tarafından verilebilmektedir.

Özel Hastaneler ve yetkilendirilmemiş hastaneler engelli raporu veremezler, ya da düzenledikleri sağlık raporları resmi olarak devlet tarafından kabul edilmez.

Engelli Raporu veren hastanelerin güncel listesi buradan ulaşabilirsiniz.

Özürlü Raporu Kimlere Verilir?

Engelli Raporu fiziksel ve ruhsal kayıp yaşayan kişilere verilmektedir. Fiziksek ve ruhsal kayıp oranı engelli rapor oranını belirlemektedir. Kimler engelli raporu alabilir? sorusuna cevap olarak yaşadıkları fiziksel hastalık ve pisikolojik sıkıntılar kişinin yaşam kalitesini düşürüyor veya hareket kısıtına sebeb oluyorsa engelli raporu alınır demekte mümkündür.

Engelli Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Engelli Raporu Başvurusu sıranda öncelikle gerekli evrakları toplamanız gerekmektedir. Engelli raporu için istenen belgeler listesini aşağıda görebilirsiniz.

 • Başvuru yapacağınız hastaneden alacağınız başvuru dilekçesi (Başvuru yapacağınz gün doldurmanız yeterlidir. Öncesinde hastaneye gitmenize gerek yoktur)
 • Nufus cüzdanınızın aslı ve bir adet fotokopisi
 • 5 Adet Fotoğrafınız

Engelli Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Size en yakın yetkili hastaneyi öğrendikten sonra başvuru için randevu almanız gerekmektedir. Başvuru öncesinde yukarıda göreceğiniz evrak listesini tamamlayarak randevu gününde hastanede olmanız yeterli olacaktır. Başvuru aşamalarını sizin için madde madde listeliyoruz.,

 • Başvuru yapmak istediğiniz hastaneden randevu alın. Randevu için Alo 182 ye telefon edebilir ya da internet üzerinden MHRS sisteminden kolayca randevu alabilirsiniz
 • Randevu aldıktan sonra gerekli evrakları toplamanız gerekiyor
 • Randevu saatinizden 15 dakika önce hastanede olmanız yararınıza olacaktır.
 • Hastanele de özürlü raporları için sağlık kurul odaları bulunmaktadır. İhtiyacınız olan dilekçeye oradan ulaşabilirsiniz
 • Dilekçeyi doldurduktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra size verilen bir form ile doktorları gezmeye başlıyorsunuz. Örneğin sadece göz rahatsızlığınız var az gördüğünüz için özürlü raporu almak istiyorsunuz bu durumda yine de tüm branş doktorlarına muayene olmanız gerektiğini unutmayın. Hangi doktorlara gideceğiniz size verilen belge de yazmaktadır.
 • Tüm doktorlara muayene olduktan doktorlar elinizdeki belgeye belirli notlar ve oranlar yazmaktadır. Bu belgeyi sabah geldiğiniz sağlık kuruluna teslim ediyor ve beklemeye başlıyorsunuz.
 • Kimi hastanelerde bu süreç yarım günde tamamlanıyor, Öğleden sonra da raporunuzu alıyorsunuz. Bazı hastenelerde ise bu süre biraz daha uzuyor. Ama genelde 3 gün içinde sonuçlanmaktadır.
Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Özürlü Raporları Süreli ve süresiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer raporunuzda “süreli ibaresi “yer alıyorsa bir daha rapor almanıza gerek olmayacaktır. Fakat raporunuzda “süreli” ibaresi yer alıyorsa bu genelde 2 senedir. Belirtilen süre kadar raporunuz geçerli demektir. Süre bitiminden önce raporunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

Özürlü Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Devlet hastanelerinden özürlü raporu almak tamamen ücretsizdir. Fakat bazı üniversiteler döner sermaye adı altında bu başvuru için ciddi rakamlar istemektedir. Eğer başvurnuzu bir üniversite hastanesinden yapacaksanız öncesinde istenecek ücreti sormak menfaatinize olacaktır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu İtiraz Hakkı Var mıdır?

Engelli bireylerin tabiki bu aldıkları özürlü raporuna itiraz hakları bulunmaktadır. Eğer sizde aldığınız engelli rapor oranının düşük olduğunu düşünüyor ve itiraz etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

 1. Raporunuzu aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz il sağlık müdürlüğüne giderek itiraz başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
 2. Başvuru sonrasında başka bir hastaneye sevkiniz sağlanacaktır. Bu hastaneden alacağınız rapor ile önceden alacağınız rapor arasında farklılık yoksa itiranız red edilecektir.
 3. Son aldığınız rapor ile ilk aldığınız rapor arasında bir fark var bu sefer hakem hastaneye sevk edilecekseniz. Hakem hastanenin vereceği rapor kesindir ve değiştirilemez.

Hangi hastalıklara Özürlü Raporu verilir?

Fiziksel ve ruhsal kayıp yaşadığınız tüm hastalıklar için engelli raporu oranı verilmektedir. Burada önemli olan engelli rapor oranının %40 veya üzerinde çıkmasıdır. Çünkü bu oranın altında alınan engelli raporları kişinin engelli haklarından faydalanmasını sağlamamaktadır.

Engelli Raporu Faydaları

Sakat raporu almak (Günümüzde sakat kelimesi hiçbir resmi kurumda kullanılmamaktadır. sadece karşınıza çıkarsa bilgi amaçlı yazılmıştır) bir çok hak ve fayda sağlamaktadır. Alacağınız raporda yazan orana göre;

 • ÖTV ödemeden araç aralabilir
 • Ücretsiz Ulaşım
 • Erken emeklilik
 • Futbol maçlarına ücretsiz giriş vb

Sevgiyle Kalın
Begüm

Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir