Engelli Sitesi. Engelli siteleri ve faaliyet alanları

3
28

Engellilerin toplumda tam olarak hak ettikleri değeri göremedikleri bir gerçek olsa da, toplumdan tamamen soyutlanmadıkları da önemli bir gerçektir. Bu gerçeklerden birisi de, sosyal medya ve engellilere birçok konuda bilgilendirme yapan engelli siteleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birçok engelli sitesi, engelli vatandaşlarımızın sorunları üzerine yoğunlaşarak, kamuoyunda büyük ses getirmeyi başarmıştır. Bu yazımızda sizlere, engelli vatandaşlarımızın nazarında kendisini kanıtlamış engelli sitelerinin, engellilere sunduğu genel hizmetlerden bahsedeceğiz.

Engelli araç teminiengelliler sitesi

Birçok engelli sitesi engelli araç temini konusunda, engelli vatandaşlarımızın fikir alış verişinde bulunabileceği, hatta ticaret yapabileceği kategoriler sunmaktadır. Bu sayede engelli vatandaşlarımız istediği özelliklerde araçlara, yine kendileri gibi engelli diğer arkadaşları sayesinde daha rahat ulaşabilmekte ve aracın kullanım kolaylığı hakkında bilgi alabilmektedir.

Engelli hakları konusunda bilgiler

Engelli sitesi denilince ilk akla gelenlerden birisi de, engelli hakları konusunda sunulan detaylı bilgiler gelmektedir. Günümüzde var olan tüm engelli siteleri, engellilerin yasal hakları konusunda yüzlerce yeni paylaşım yaparak, engelli vatandaşlarımızı mevcut hakları konusunda önemli ölçüde bilgilendirmektedir.

Böylece engelli bireylerin sahip olduğu haklar hakkında, daha fazla bilgiye ulaşmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda kendi aralarında bu haklar üzerinde daha detaylı fikir beyan etme fırsatına sahip olan engelliler, kafalarına takılan her türlü konuda birbirlerine yardım edebilecekleri bir platform üzerinde buluşmaktadır.

Engelli sitesi engelli personel ilanları

Birçok engelli sitesi, gerek kamu kuruluşlarında, gerekse özel istihdam sağlayan birçok iş yerinde çalıştırılmak üzere engelli iş ilanı veren yerlerin bilgisini, anlık olarak paylaşmaktadır. Böylelikle iş arayan engelli vatandaşlarımız, aradıkları işe daha hızlı bir şekilde kavuşabilmeleri mümkündür. Bu ilanlar sayesinde, kendi aralarında konuyu tartışabilme ve fikir alma şansını yakalayan engelliler, kendilerine en uygun işe kavuşma şansına sahip olmaktadırlar.

engelli siteleriEngelli sitesi ve yardımlaşmalar

Engelli bireylerin, neredeyse her türlü konuda yardımlaşmalarına olanak tanıyan engelli siteleri, sundukları ücretsiz hizmetler sayesinde engellilere yapılacak en büyük yardımların, yine kendi aralarında yapılmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede engelliler üzerine konu açılan tüm forumlar, bireylerin birbirlerine fikir sunabilmelerine olanak tanıyan en geniş kapsamlı platformlardır.

Engelli haberleri

Engelli haberleri hakkındaki en güncel gelişmeleri, bu sitelerden anlık olarak takip etmenin yanı sıra, haberler hakkında yorumlarda bulunarak fikirlerinizi rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bu siteler üzerinden, engelliler hakkında yayın yapan dergi ve gazetelere rahatlıkla ulaşabilir,

Abonelik işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, farklı engelli kategorisinde yer alan kişilerle sohbet ortamları oluşturabilir, yeni arkadaşlarla tanışabilirsiniz.

 

3 yorum

 1. Değerli site yöneticisi, öncelikle yaptığınız bu site ve cevaplarınız için kendi adıma çok teşekkür ediyorum. ( Yüzde 40'ın üzerinde engelli raporum söz konusu.)

  Benim ilk sorum şu;

  EKPSS sınavına giriş şartlarından birinde "657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak." adlı şart geçiyor. Bu şartı okuduğumda istediğim cevabı bulamadım. Çünkü ben askerliğimi "AVM" yani Arteriovenöz Malforasyon, hastalığı teşhisi nedeniyle "Askerliğe Elverişsizdir" raporu ile askerlikten muaf tutuldum. Muaf olmak yani belirttiğim durum, benim EKPSS sınavına giremeyişime neden olacak mı ?
  Diğeri ise  EKPSS sınavına girersem puan ve atama noktasında bizlere durumumuzdan dolayı kolaylık sağlanıyor mu ?

  Saygılarımı sunarım değerli yetkili arkdaşlar.
   

 2. Tüm engelli kardeşlerimize sesleniyorum engelli hizmetli kadrosunun memur kadrolarına geçirilmesi için cimere yazı yazıp sesimizi duyurmamız gerekiyor elimizi taşın altına koyalım lütfen

 3. Bu maili tüm vekillere attım..
  Sizde sesimizi duyurmaya yardımcı olabilirmisiniz..
  Sayın vekilim; Ben 5yıl önce park halindeyken, başka bir aracın, içinde bulunduğum araca çarpması sonucu omurilik felci olup tekerlekli sandalye kullanan engelli bir vatandaşım. Seat marka özel tertibatlı bir araç kullanıyorum. Bu aracın ihtiyacım için yetersiz kaldığı için daha güvenlikli ve daha iyi bir araca sahip olmayı düşünüyorum. Aynı zamanda ist/bahçelievlerde bir Anadolu Lisesinde öğretmenlik yapmaktayım ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yönetim kurulu üyesiyim.
  Torba yasa ile meclise sunulan yasa tasarısında yer alan; “engellilere sağlanan ötv’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.” maddesine binaen yazıyorum. Bu maddenin çıkış amacı bazı suistimallerin önüne geçmek olduğunu belirtilmiş. Peki bu durumda benim gibi aracını kendi kullanan, mesleğini icra etmeye çalışan engellilerin hakkı gasp edilmiş olmuyor mu. Bizim gibi engellilerin daha güvenlikli, daha geniş hacimli, tekerlekli sandalyemizi taşıyabilecek, çocuğumuzun bebek arabasını ve engellimizle alakalı çeşitli ortez ve aparatlarımızın yer alabileceği bir aracı almaya hakkımız yokmu. Ama bu son tasarıda araç alımında 70 bin sınırı geliyor. Yani bagajı geniş, donanımlı dizel otomatik bir araç alınamayacak olması bizim için büyük bir hak kaybı. Engelliyiz; sandalyemiz ve aparatlarımız var geniş bagaj şart. Tek elle araç kullanıyoruz sürüşe yardımcı donanım şart. 70 bin sınırı olunca istediğimiz şartları karşılayacak sedan otomatik dizel bir araç alamıyoruz. Engelli bir yakını olup, onun adına lüks engelli aracı alıp kendi kullanan zengin müteahit ve iş adamlarının, devletin bize verdiği bu imkanı suistimal etmesinin cezasını biz mi çekeceğiz. Devletimizden “özel tertibatlı araçları kullanan engellilerin hakları saklı kalınarak” bu suistimalin başka şekilde önüne geçilmesini ve engelli araç alımına sınır getiren bu maddenin tasarıdan çıkarılmasını umuyor ve bekliyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.