FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Büyükşehirlerde Engelli Su İndirimi | EngelliBilgi.com
Engelli Hakları

Engelli Su İndirimi

engelli-su-indirimi-engellibilgi.com

İl İl Engelli Su İndirimi

Devletin engelliler için vermiş olduğu bir takım hakların varlığından haberdarız. Bu haklar arasında engellileri en çok memnun edenlerden bir tanesi de devletin desteklediği ve belediyelerin uygulamış olduğu engelli su indirimi olmuştur. Su indiriminden yararlanmak için her belediye farklı düzenlemeler getirmiştir. Buna göre aşağıda il il engelli su indirimi sağlayan belediyeler hakkında geniş bir bilgi sunalım istedik. Bu sayede hangi şehirde oturuyorsanız o şehrin su indiriminden yararlanmak içinde başvurabilirsiniz. Ancak ilk önce engellilere uygulanan bu indirim ne demektir buna bir bakalım.

Engelli Su İndirimi Nedir?

Devlet tarafından desteklenmiş ancak zorunlu olmayan ve belediyelerin kendi isteklerine bırakılmış olan bir uygulama şeklidir. Bunun içinde her belediyenin kendi bünyesinde farklı oranlar sunmasının yanı sıra engelli su indirimi vermeyen belediyelerinde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu haberimizde özellikle büyükşehirlerdeki su indirimleri konusunda bilgi vermek istedik ki burada yaşayan engelli vatandaşlarımızın sayısı daha fazla.

Aşağıda bilgilerini sunmuş olduğumuz oranlar resmi açıklama olmamakla birlikte tamamen araştırmalarımız neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Oranlar resmi bir açıklama olmamasına karşında belirtilmiş olan belediyelerin bu hizmeti verdikleri kesin olarak bilinmektedir. Eğer ki siz bulunduğunuz şehirdeki engelli su indirim oranları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ALO 185 numaralı telefon numarasından detaylı bilgileri alabilirsiniz.

İstanbul Engelli Su İndirimi (İSKİ)

İstanbul’ da İSKİ’den hizmet alan bir evin içerisinde engelli vatandaş varsa ve raporu % 40’ın üzerindeyse bu haktan yararlanabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her ay faturalarda %50 oranında indirim sağlamaktadır. İstenilen belgeler ise engelli raporunuzun aslı. Başvuru için de belediyenin internet sitesini kullanabilirsiniz.

Ankara Engelli Su İndirimi (ASKİ)

Ankara Büyükşehir Belediyesi su faturaları kendi üzerlerine kayıt olan her engelli vatandaşa raporları % 40’ın üzerinde olması durumunda indirim sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey ASKİ bölge müdürlüklerine raporun aslı ile giderek başvurunuzu yapmaktır.

İzmir Engelli Su İndirimi (İZSU)

İzmir Büyükşehir belediyesi engelli su indirimi konusunda 13 metreküpe kadar indirim uyguluyor. Aylık faturalarda % 50 oranında indirim söz konusu. Başvuruyu ise İZSU bölge müdürlüklerine yapmak yeterli oluyor.

Bursa Engelli Su İndirimi (BUSKİ)

Bursa Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde diğer belediyeler gibi % 50 oranında indirim sağlıyor. Burada engel oranı konusunda bir bilgi bulunmamakla birlikte bir kişinin engelli sayılabilmesi için rapor oranının % 40 olması gerektiğini düşünürseniz burada en az %40 oranında engelinin olması gerekiyor.

Antalya Engelli Su İndirimi (ASAT)

Antalya Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlara %15 oranında indirim uyguluyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için ise şu belgeleri temin etmeniz gerekli. Engelli kimlik kartı, eğer ki engellinin üzerine su faturası yoksa su abonesi ile birlikte engellinin ikamet belgesi yeterli olacaktır.

Adana Engelli Su İndirimi (ASKİ)

Adana Büyükşehir Belediyesi engelli su indirimi konusunda %50 oranında bir indirim sağlıyor. Burada mesken de önemli olarak değerlendirilmiş. Yapmanız gereken işlem bir başvuru dilekçesi doldurmak, TC kimlik belgesi, Nüfus kayıt örneğin, engelli kimlik kartı, vasi kararı. İndirimden yalnızca tek bir mesken için faydalanılabiliyor.

Konya Engelli Su İndirimi (KOSKİ)

Konya Büyükşehir Belediyesi engellilere %50 oranında indirim sağlıyor. Aşağıdaki belgeleri temin etmeniz halinde su indiriminden faydalanabilirsiniz. Ancak bu indirimden faydalanabilmeniz için KOSKİ’ye müracaat etmeniz gerekir.

Gaziantep Engelli Su İndirimi (GASKİ)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi engelliler için 100 metreküpe kadar %50 indirim avantajı sunuyor. Ancak 100 metreküpün üzerinde bu oran değişebiliyor.

Şanlıurfa Engelli Su İndirimi (ŞUŞKİ)

Şanlıurfa Belediyesi engelli vatandaşların raporlarının olması halinde su indirimi uygulayabiliyor.

Mersin Engelli Su İndirimi (MESKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Eskişehir Engelli Su İndirimi (ESKİ)

%25 oranında indirim uyguluyor.

Denizli Engelli Su İndirimi (DESKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Kocaeli Engelli Su İndirimi (İSU)

10 Metreküpe kadar %50 oranında indirim uyguluyor.

Sakarya Engelli Su İndirimi (SASKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Hatay Engelli Su İndirimi (HATSU)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Kahramanmaraş Engelli Su İndirimi (MARAŞKASKİ)

25 Metreküpe kadar %50 oranında indirim uyguluyor.

Aydın Engelli Su İndirimi (AYDINASKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Tekirdağ Engelli Su İndirimi (TESKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Muğla Engelli Su İndirimi (MUSKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

Ordu Engelli Su İndirimi (OSKİ)

%50 oranında indirim uyguluyor.

NOT: Aşağıdaki şehirlerde ise engelli su indirimi uygulanıp uygulanmadığı kesin olarak bilinmiyor. Bunun içinde bunlarla ilgili olarak yalnızca şehirlerin isimlerini belirtmek zorunda kaldık.

* Kayseri

* Samsun

* Yalova

* Trabzon

* Balıkesir

* Van

* Mardin

* Malatya

* Diyarbakır

* Erzurum

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın
EngelliBilgi Ailesi

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.