FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } ÖTV İndirimi ile alınabilecek 5 POPÜLER ARAÇ
Engelli Haber Engelli Hakları

Engelliler için ÖTV indirimiyle alınabilecek 5 Popüler Araba

ÖTV indirimi ile hangi araç alınır
ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır

Engelliler için ÖTV İndirimi Nedir?

En çok merak edilen engelli hakları arasında  ÖTV indirimi büyük öneme sahiptir. Kısaca ÖTV indirimi hakkında bilgi verdikten sonra en popüler 5 engelli aracı üreten markayı tanıtacağız. Araç alımında devlet tarafından alınan Özel Tüketim Vergisi % 40 civarındadır. Devletimiz engelliler araç alırken ÖTV almayarak, engellilerin daha ucuza araç almasını sağlamaktadır. Tabi ÖTV hakkında daha detaylı bilgi sahip olmak istiyorsanız tüm detayları anlattığımız dev bir rehber olan ÖTV indirimi nedir konulu yazımızı okumanız şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda hiç bir soru kalmayacaktır 🙂

ÖTV indirimi nedir öğrendikten ve gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra, sanırım bu aracı aldıktan sonra,  satmak istersem devri nasıl olacak ya da bu araçların satışı miras kalması gibi konularda ne yapacağız sorusu ortaya çıkıyor. Bu gibi detaylar içinde Engelli araçların Devri-Satışı- Mirası kalması gibi konuları anlatan yazımızı okuyabilirsiniz

ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır.

ÖTV indirimi hesaplamak için bir çok internet sitesi ve hesaplama aracı olsa da aslında çok basit bir yöntemle ortalama alacağınız indirimi hesaplayabilirsiniz.

Aracın Satış Fiyatı/1,37= İndirim Uygulandıktan Sonraki Araç Fiyatı  şeklindedir. 

Örnek hesaplama  Araç Fiyatı (85.000 TL) /1,37= 62.043 TL dir.

— İNCELEME —

1-FORD

Konforlu ve yakıt tüketimi ortalama düzeyde olan ford araçları, engelliler tarafından oldukça rağbet görüyor. Yedek parça sıkıntısı olmaması, engelliler için özel tertibat teminleri ve proje çizimi gibi konularda verdikleri destekle ön plana çıkan ford araçlar güçlü bir seçenek gibi görünüyor. 

2- RENAULT

2016 yılında en fazla satılan araba markası unvanını elinde bulunduran marka, 2017 yılında yüksek satış rakamlarına ulaştı. 2, el piyasası olan ve aracınızı satmak istediğinizde zorlanmayacağınız bir araç almak istiyorsanız renault size göre olabilir. Aslına bakarsanız tüm araçlar kolay bir şekilde satılıyor, fakat renault araçlar bu konuda bir kaç adım önde görünüyor.

3-PEUGEOT

Ülkemizde tercih edilen  markalar arasında peugeot saymamak olmaz. Diğer markalara göre sıfır fiyatları daha uygun olan marka rağbet 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da hız kesmeden satışlarına devam ediyor. Engelliler için ÖTV indirimi dışında ek indirimlerde uygulayan firmaya araç alırken bakmakta fayda var. 

4-HYUNDAİ

Markayı son yıllarda daha fazla yollarda görmeye başladık, engelliler için özel tertibat ve proje çizilmesi gibi konularda teknik destek sağlayan firma, yakıt konusunda da oldukça cimri

5- OPEL

Son markamız opel olarak karşımıza çıkıyor. Engelliler için bir çok seçenek bulunduran opel, araç alırken mutlaka ziyaret edilmesi ve fikir edinilmesi gereken bir marka, fiyat olarak diğer markalardan bir miktar yukarıda kalsa da sağladığı konfor ve sürüş keyfi buna değecektir.

Son Söz;

ÖTV indirimi ile araç alacak ziyaretçilere tavsiyemiz araç alımında Fiyat/Performans ayrımına dikkat etmeleri ve engellilerine uygun proje çizimleri için profesyonel insanlardan danışmanlık almalarıdır. 

Serdar Solmaz

12 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Beyefendi ençok merak ettiğim bir konu; yurt içinden engelli raporu üzerne alınan ötv muafiyetli özel tertibatsız (otomatik vitesli ) aracı kimler kullanabilir ve ruhsata işlenmesi şartmı. Lütfen bilgi verirseniz. ..

 • Merhaba Serdar Bey,
  Öncelikle bizlere verdiğiniz değerli bilgiler için size sonsuz teşekkür ediyorum.
  Benim gözlerinden dolayı %40 engelli durumum vardı. Vergi indirim raporu için başvurduğumda oranım %78 oldu. Bu sebeple indirimli araç alabiliyor muyum..? Bilgilerinize arz ederim.
  Teşekkür ediyorum.

  • MErhaba,
   Bir oto bayine giderek bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Ama % 90 oranı olmadığı için araç alamazsınız gibi görünüyor
   İyi Günler

 • Merhabalar;

  Benim rapor %59 ben bu raporla araç alabiliyor muyum acaba?
  alabiliyorsam şuan ehliyetim B sınıfı tekrar H sınıfına mı çevirmem gerekiyor?
  şimdiden teşekkürler.
  saygılarımla Orhan.

 • merhaba benim babamin 100% raporu var fakat ne tur arabalar alabiliyoruz, yani para limiti varmi herhangi bir araba almak mumkunmu ?

  • Merhaba Yusuf Ziya Bey,
   Maalesef ki alamazsınız. %90 ve üzeri engel oranı ile başvuru yapılabilmektedir.
   Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın