FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli Yardımları - Eksiksiz Tam Liste Uzmanı anlatıyor
Engelli Haber

Engelli Maaşı ve Tüm Maddi Yardımlar

özürlü yardımları
engelli maaşı başvuru

Engellilere yapılan maddi yardımlar çok fazla merak ediliyor. Bu yazımızda engelliler için devlet ve özel sektör tarafından sağlanan maddi hakları inceleyeceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyabilirseniz, engelli yardımı nasıl alınır ? sorusuna net cevaplar bulacaksınız. Aklınıza takılan bir soru kalmayacağına söz veriyorum. Tabi yine de aklınıza bir şey takılırsa lütfen yorum bölümümden sorunuzu sormaktan çekinmeyin,

Engelli Maaşı Yardım Parası Nedir ?

Engelli yardımlarını sıralamadan ve engelli yardımlarına başvuru kısmına geçmeden önce, bu yardım nedir, neden yapılıyor inceleyelim. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde engelliler için sağlanan maddi destek paketleri vardır. Ülkemizde bu durum yıllarca gözardı edildi. Şu an için yapılan  yardımlar ve destekler yetersiz olsa da geçmişe göre bir parça iyileşme olduğunu söylemek doğru olur. Eğer engelli iseniz veya engelli yakınınız varsa aşağıdaki maddeleri detaylı okumanızı tavsiye ediyorum.

1- Engelli Aylığı 2022 maaşı nedir nasıl başvuru yapılır?

2022 engelli maaşı olarak bilinen bu tutar belirlenen şartları sağlayan tüm engellilere devlet tarafından ödenen ve binlerce engelli ve ailesinin aldığı bir maaştır. Çok detaylı bir konu olduğu ve bir çok husus  içerdiği için ilgili yazımızı okuyarak bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Unutmayın belkide hakkınız olan bir parayı şu an almıyorsunuz. 2017 Engelli maaşı başvuru süreci hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli Maaşları ( 2017 Yılına Aitir)

65 yaş üstü yaşlılık aylığı: 754, 45 TL

%40-69 engelli aylığı: 1132, 98 TL

%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 1699,47 TL

18 yaş altı engelli yakını aylığı: 1132, 98 TL

özürlü bakıcı parası
Engelli bakım maaşı için başvuru nasıl yapılır.

2- Engelli Bakım Aylığı maaşı nedir ve nasıl başvuru yapılır.

Ağır engellilerin bakımı, aileleri zaman zaman zorlamaktadır. Bunun için sosyal devlet gereğince engelli ailelerine engelli bakım parası adı altında bir miktar maddi yardım yapılmaktadır. Bu ödemeyle beraber binlerce engelli ailesi rahat bir nefes almakla beraber, bakıcı tutma imkanı yakalamış ve engelli yakınları için daha konforlu bir yaşam sağlama imkanı kazanmıştır. Eğer daha önce okumadıysanız ya da bilgi sahibi değilseniz kimlere ağır engelli denir isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum. 2017 engelli bakım maaşı almak için yapılması gerekenleri ilgili yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Detaylı bir süreç olduğu için ek bir yazı yazarak bilgi vermek istedik,

ötv engelli aracı
ötv indirimi ile araç nasıl alınır

3- ÖTV İndirimi ile İndirimli Araç Almak

Ulaşım hakkı engelli olmayan insanlar gibi, engelliler içinde bir zorunluluktur. Hal böyleyken yolların, kaldırımların uygun olmayışı ve toplu taşıma araçlarında engelliler için yeterli düzenek olmaması nedeniyle hep sıkıntı yaşanır. Bu nedenle engellilerin ve ailelerinin ulaşımlarını daha kolay yapabilmeleri için, sıfır araç alımlarından engellilere bir çok indirim ve hak tanınmıştır. ÖTV indirimiyle araç nasıl alınır isimli yazımızı okuyarak geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu arada ÖTV indiriminden yararlanmak için sadece kendinizin engelli olması gerekiyor diye düşünmeyin, bir çok kişi yaşlandığı zaman kendi ihtiyaçlarını gideremez hale gelmektedir. Anne veya babaları üzerinden ötv indirimli araç alan binlerce kişi bulunmaktadır.

4- Engelli Dernekleri Yardımları

Ülkemizde yüzlerce engelli derneği var. Bu dernekler kendi aralarında toplantılar yapıyor, sosyal projelere imza atıyorlar. Bu sosyal projeler arasında ihtiyaç sahipleri için tekerlekli sandalye yardımı, maddi yadımlar, tedavi yardımı, ulaşım yardımı gibi çeşitli şeyler oluyor. Tabi bu saydığımız yardımları tüm engelli dernekleri yapıyor gibi bir anlam çıkmasını istemeyiz. Peki hangi engelli derneği hangi yardımı yapıyor ? ve bu yardımlı nasıl talep etmek gerekiyor. Aslına bakarsanız bunun için en iyi yol belediyelerin çözüm merkezlerini aramak ya da alo 183 hattını arayarak destek istemektir.Belediyeye ve alo 183 e kolayca telefonla ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarda ilginizi çekebilir diye düşündük,

Engellilerin evde yapabilecekleri 5 iş
Engelliler evden çıkmadan banka hesabı açabilir
Engelliler nasıl iş bulabilir

 

Serdar Solmaz

22 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • yüzde otuz beş engelli raporum neden emekli olamıyorum 8400 işgünüm var hic bi haklardan yararlanamıyorum yürmekdebile zorlanıyorum

  • Adnan Bey Merhaba,
   Evet maalesef % 35 engelli raporunun hiç bir faydası yok, eğer engelli haklarından faydalanmak istiyorsanız tekrar rapor için başvuru yapıp oranı % 40 veya üzerine çıkarmanız gerekiyor.
   İyi Günler

  • benim kardeşim doğustan engelli ve raporu yuzde 80 ama bakım parasını biz 1000tl alıyoruz.ama yukarıda yuzde 70 ve uzeri 1699.47 yazıyor nıye öyle açıklayabilir misiniz lütfen

 • Merhaba
  Ben 1976 yıldan akciger veremi hastasıyım, sonda diremçli tuberkuloz hastası oldum, Ankara Keçiören veremle savaş hastanesinde 24 ay tedavi gördüm,ilaçların etkisinden kulaklarım duymaz (iki kulağımdada cihaz var) oldu, gözlerim görmez (gözlük kullanıyorum) oldu, ilaçlar alsamda ciddi nefesdarlığım var yürüyamuyorum.
  Bana hangi ölçüde rapor verile bilir.
  Azerbaycandan ağır, bakıma muhtac (ömürlük) raporum var,Türkiyede geçerli sayılırmi.
  Teşekkür ederim.

  • Selamlar,
   Engelli raporu alabilirsiniz diye düşünüyorum. En kısa sürede başvuru yapmanızı öneriyorum
   İyi Günler

  • Devran Bey Merhaba,
   Raporda bakım parası ile ilgili bir madde var. Babanız ağır engelli ise bakım parası için başvuru yapabilirsiniz
   İyi Günler

 • %59.raporumvar..ankaradan.vergi.indirimim.%48.geldi.emeklilik.için.başvuru.yaptım.aylık.baglama.oranı.1999.2000.arası.60.2000.2008.arası.60.2008.2010.arası.30.yazıyor.nekadar.maaş.baglanır.

 • Ben 1996 da emekli sandığı’ndan emekli oldum.16.04.2014 den sonra %51 engelli raporum var. Emekli maaşımda vergi indirimi gibi iyileştirme olabiliyormu? Yoksa normal emekli maaşına devam mı? Merak ettim .Teşekkürler şimdiden.

 • Serdar Bey,Selamlar.
  Serabral Palsy olan oglumuz (su anda 19 yasinda) tedavi icin 11 sene once bulgaristana geldik burada oglumuza %100 yasam boyu engelli raporu verildi, 11 sene once turkiyeden aldigimiz rapor %78 idi. Turkiyede yetkili kurumlardan yardim talep ettigimizde ikametimiz bulgaristan oldugundan cocugumuza turkiyeden tek kurusluk yardim alamadik, su anda turkiyeden raporunu yeniletmek ve yardimlardan faydalanmak mumkunmudur, ikamet adresimiz olmadan.
  Simdiden tesekkurler.
  Abdullah BICAKCIGIL

  • Abdullah Bey,
   Yardımlar konusunda en doğru bilgiyi Alo 183 hattından almanızı öneriyorum.Ayrıca Bimere yazarakta bilgi almanız mümkündür.
   İyi Günler,

  • Merhaba Nevim Avcı,
   Engelli maaşı için bazı şartları yerine getirmeniz gerekli, bu şartlar ve başvuruyu nereye yapacağınız sitemizde mevcut, ilgili yazıları okuyarak bilgi alabililirsiniz
   İyi Günler

 • Merhaba Serdar Bey ;

  Benim Size sorum Rahatsızlıklarıma göre % kaç Engelli raporu alabileceğim ve Engelli olarak Erken Emekli olup olamayacağımla ilgili.41 yaşındayım ve 5100 gün SGK prim ödeme gün sayım var.

  Benim dış görünüş olarak bir engelim yok fakat 3 tane rahatsızlığım var.

  1. Rahatsızlığım yaklaşık 13 yıldır Kronik DVT ( Derin Ven Trombozu – Kanda pıhtılaşma problemi ) var.2 Defa Bacağıma pıhtı attı.13 Yıldır Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum.Bacağımdaki Pıhtı Kalbe atarsa Kalp Krizi riski , Beyne atarsa Felç riski , Akciğerlere atarsa Nefes ve Solunum durması vb gibi problemler çıkarabilecek önemli ve Ölümcül bir hastalık.
  2.Olarak yaklaşık 3 yıldır Uyku Apnesi ( Uykuda Solunum Durması ) var.Buda tehlikeli ve Ölümcül bir hastalık.Fakat SGK da bu hastalık hakkında çok fazla bilgisi olan yok .
  3.Olarakta yaklaşık 30 yıl önce trafik kazası geçirmiştim.5-6 defa Sol Dizimden Ameliyat geçirdim.Ameliyat izleri var fakat yürümemde bir problem yok.

  Ayrıca yukarıdakilerine göre daha basit sayılabilecek 2 yıldır Yüksek Tansiyon ve Vertigo rahatsızlığım var.

  Saygılarımla
  Hilmi Ayhan

  • Hilmi Bey Selamlar,
   Hastalıklarınız ciddi ve rapor alınabilecek düzeyde, fakat kesin alırsınız demek yanlış olur. Neden dersiniz tek gözü olmayan bir kişiye biz direk engelli derken, devlet tek gözün görüyor sağlamsın diyor
   Bu mantıkle gidersek net bir şey söylemek zor. Bir hastaneye başvurun tüm hastalıklarınızın belgelerini ilgili doktorlara gösterin, her doktordan alabildiğiniz kadar oran alın,
   İnşallah istediğiniz oranı alabilirsiniz.
   Engelli emeklilik konusunda sgk gün sayınız dolmuş, yaş şartı zaten aranmıyor. SGK işe giriş tarihinden itibaren eğer 20 sene geçtiyse emekli oldunuz demektedir
   İyi Günler,

 • Meraba benim kızım daum senrumlu % 78 raporu var fakat ne kaymakamlık nede sağlık bakanlığı maaş alamaz diyorlar ben bu sorunu nasıl çözebilirim ağır enğelli olması lazım diyorlar vede % 50 raporda zihinsel ibaresi var cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • kocayusuf06 Tasoren28/01/2018 00:03
  kocayusuf0627 Ocak 2018 00:28benim şöyle bir sorunum var benim sigorta girişim 15.11.1988 de işe başlarım yaklaşık 28 senedir çalışıyorum 8060 içi bir gün vardı şimdi ve iş yeri benden engelli raporu istedi daha önce iş yerleride istemişti çıkartamamistim 2016 çıkarttım %50 raporum var vergi indiriminden yararlandım engelliden emekli olmak istemiyordum sgk gittim engellıkten emekli olmak mı iyi normal çalışıp emekli olmak mı iyi diye sordum mayısım az oldu için normal çalışıp emekli olmak istedim 8060 primim var yaş olarak 10 sene vurdu şuan 5 senem kaldı emekli olmama 51 yaşımda olacaktım öyle çıkıyordu Kimdi devlet kadro veriyor işyeri benden emeklilik hakkı kazandınızmı sgk getir dedi bende sgk aldım emeklilik hakkını Kazanmışsınız diye evet ile işaretlenmiş kadro yok sen 6 seni var diyorlardı 6 sene sonra emekli olacağım diye söylüyorlardı şimdi kadro için erkenden emekli yapmayı düşünüyorlar Ben de nişin emekli oluyum 6 senem var kadrolu olmak hakkım yokmu benim devlet kararname çıkarmış herkez bunu söylüyor sgk müdürüne rıza da bulundum bana açıkladı vergi bilimlerden yararlandın için emeklilik yaşı kalkıyor emekli oluyorsun demekki engelli raporu olmasaydı 6 sene sonra emekli olacaktım kadroyla alacaktım herhalde bunun için bana yardımcı olabilir misiniz Nereye başvurmam lazım olmamam için Kadroyu almak içinengelli vergi indirimi iptal ettirince kadroya geçebilir mıyım kadro olayı yokken 6 yıl daha çalışacaktım. Şimdi vergi bilimlerinden yararlandigim için emeklilik hakkım çıkıyor kadroya geçemiyorum geçmek için ne yapmalıyım( not . Kendi şöyle düşünüyorum azaba engeli rapor istedi işyeri ondanmi azaba yoksa vergi indiriminden yararlandım içini 6seneyi kaldırıyorlar normalda 51 yaşımda olma lazım nasıl oluyor sözemedim bana bi yardımcı olun ) Emekli olursam eğer 1300tl maaş veriyolar nasi geçim yapacağım bilmiyorum bide şunu söylüyorlar emeklili hak etmişin ama mayıs alabilecekti? Bir türlü sözemedim yardımcı olursanız sevinirim yetkilileri duyurursanız mutlu olurum. Hayırlı akşamlar

  • Yusuf Bey,
   Erken emeklilik hakkı kazanmanız emekli olma zorunluluğunuz olduğu anlamına gelmez. İşyerine ben engelli olarak değil normal 6 senew sonra emekli olmak istiyorum şeklinde müracat edin, Bakalım ne diyecekler, fakat devlet sizin erken emeklilik hakkınız var olmak zorundasın demez. Bu siz ve işveren arasındaki bir durum
   İyi Günler

 • Merhaba.
  Azerbaycandan göç edip geldim, Azerbaycandan bakıma muhtaç ağır engelli raporum var. Bu raporum Türkiyede geçerlimidir, geçerliyse hangi yardımlardan yararlana bilirim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarımızın veya yabancı ülkeden gelen kişilerin, yaşadığı ülke makamlarınca verilmiş olan engelli sağlık kurulu raporu Türkiye’de geçerli değildir. Engelli kimlik kartı almak üzere, mevzuat gereği yetkili hastanelere müracaat ederek yeniden engelli sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.
   Saygılarımızla