FB Pixel Engellilerde Fizik Tedavi Nasıl Uygulanır. Elif Akıncı Anlatıyor
Rehber Doktorlarımız

Engellilerde Fizik Tedavi Süreçleri

Fizik Tedavi Hakkında Merak Edilenler

Fizik tedavi nedir,Engellilerde fizik tedavi nasıl uygulanır, fizik tedavi ne kadar sürer, hangi hastalıklarda fizik tedavi ile sonuç alınabilir gibi bir çok konuyu rehber doktorumuz sayın elif akıncı ile sorduk.

Günümüzde yaygın olan fiziksel rahatsızlıklar nelerdir ?

Günümüzde yaygın olan rahatsızlıklar omurga rahatsızlıkladır. Fıtık ve düzleşme gibi duruş bozukluğu ile ilgili hastalıklara örnek olarak verilebilir. Özellikle çalışma standartları incelendiğinde Türkiye’de iş hayatına bakıldığında kişilerden minimum sürede maksimum iş beklendiğinden maalesef ergonomi geri planda kalıyor ve duruş bozukluğu   meydana geliyor. Kişi acele ile işi yetiştirdiğinden vücuduna, duruşuna dikkat etmeden  yapıyor dikkat etmiyorsa belli hastalıklar çıkıyor ortaya, yaşam standartına göre hastalıklar artar yada azalır. İnsanlardan daha çok şunları duyarsınız, belim ağrıyor, boynum ağrıyor mekanik bel ağrıları bel, boyun fıtıkları düzleşmeler stres odaklı kas ile ilgili rahatsızlıklar olabilir. Ortopedik alanda daha yaygındır.

Fizik tedavi nedir?

Fizik tedavi kişinin eskiden yapabildiği bazı fonksiyonları artık yapamaması nedeniyle bir fizyoterapiste başvurması neticesi ile uygulanan bir protokol ile eski yaşam fonksiyonlarını kazanabilmesi adına nitelenebilir. Oldukça geniş kapsamlı bir olaydır. Fizik Tedavi başlı başına bir metodolojidir.  Tek başına yeterli değildir ekip işidir. Ekip işi olduğu için bu ekipte ortopedist, fizyoterapist vb. bulunur Fakat hasta ekibe dahil değil ise siz yani tedavi süreçlerinde kendisine verilen egzersizleri yapmıyor ise , ne kadar uzun bir tedavi süreci olursa olsun fizik tedavisi olumlu sonuç vermez. Bu yüzden hastanın içinde olduğu süreçleri çok önemsiyoruz.

Fizik Tedavi gerektiren hastalıklar nelerdir?

Fizik tedavi kırık çıkıktan, dolaşım bozukluğuna, boyun düzleşmesi ne kadar pek çok hastalığa Fizik Tedavi gerekmektedir

Engellilerle ilgili fiziksel tedaviler genel olarak nelerdir

Pek çok tedavi var fakat engelin türüne göre değişiyor örneğin ortopedik engeli Varsa bunun tedavisi Hem biraz fizik tedavi ile gerçekleşir hem de egzersiz mitolojisi ile gerçekleşir. Nörolojik problem varsa kişinin fizik tedavi ve multidisipliner tedavi programı gerekmektedir.

Engelliler için fizik tedavi süreçleri hakkında neler söyleyebilir siniz

Engelli hastalarımızın tedavi süreçleri engel oranlarına göre değişmektedir Bizim için sadece kolunu kırmış bir kişide engelli sayılmaktadır. Çünkü kırık kol yaşam standartını düşürmüş ve zorluklara sebep olmuştur. Tabi engelli dostlarımızın tedavileri kırık kolu olan bir kişiden daha uzun ve zorlu geçmektedir. Kırık kol ya da bacak gibi ortopedik vakalar kısa sürelerde tedavi edilebilmektedir.

Pediatri alımında ki vakalar ise ortopedik vakalar gibi kısa sürelerde son bulmamaktadır. minimum 6- 7 ay etkilenme şekline göre 3-4 sene sürebilmektedir. Bu süre başladığı gibi sonuca varılamaz İyileşme yavaş yavaş kaydedilir. fakat ortopedik vakalar gibi hızlı değildir. Fizik tedavi süreçlerinde en önemli şey hastanın sabırlı olmasıdır.

Fizik tedavide sonuç kaç seansta alınmaktadır.

Böyle netlik yoktur. Yapılan uygulamalar  tamamen kişilerin hastaların anatomik ve fizyolojik durumuna göre değişmektedir. Bu değişmektedir hastalığın şiddeti derecesi kişinin yaşı genetik yatkınlığı araştırıldığında daha derine inilirse farklı sçıkar netlik yoktur. Hiçbir hastalık için net bir sayı verilemez.

seo

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir