Evde Bakım Maaşı

0
42
engelli-bakim-maasi-sartlari

Evde Bakım Maaşı Hakkında Güncel Bilgiler

Merhaba değerli dostlarım, bu yazımda Evde Bakım Maaşı ile ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle evde bakım maaşı nedir ona bir bakalım. Engelli bireylerin özür derecesine göre bağlanabilecek evde bakım maaşı, engellinin kendisine bağlanan bir aylık türü değildir. Bu aylık engelliye bakmakla yükümlü olan vasisi olan kişilere ödenir. Her ay Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Sosyal yardımlaşma İl müdürlükleri tarafından tespit edilen kişilere ödenir. Evde ağır engelli hastası bulunan herkes bu maaşı alabilmek için başvurabilirler ancak evde bakım maaşı her engelli yakınına bağlanmaz. Bunun için bir takım şartlar aranır. Bu da ilk başta engellinin bulunduğu eve giren kişi başına gelir tespiti ile mümkün olacaktır.

Evde Bakım Maaşı İçin Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar Olmalı?

Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için bir takım zorunluluklar vardır bunlardan bir tanesi olan kişi başına düşen gelir miktarı ise her yıl belli dönemlerde yeniden düzenlenir. Buna göre 2018 yılı itibariyle şu an kişi başına düşen gelir miktarı 1 Ocak itibariyle 967 liradan fazla olmaması gerekir. Bu rakam ise asgari ücretin 3’te 2’si şeklinde düzenlenir.  Örneğin engellinin bulunduğu evde engelliyle birlikte 3 kişi bulunuyorsa eve giren gelirin 967×3: 2.901 TL’nin üzerinde olmaması gerekiyor. Aksi takdirde bu maaş bağlanmıyor.

Peki, eve giren geliriniz yukarıda belirtmiş olduğumuz miktarın altına kalıyorsa bu durumda evde bakım maaşını alabilmeniz için hangi şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor?

Evde Bakım Maaşı Şartları?

Evde bakım maaşından yararlanabilmeniz için üç temel koşul vardır. Bunlardan birincisi ağır engelli ibaresinin işaretli olduğu engelli sağlık kurulu raporu, yukarıda açıklamış olduğumuz rakamın üzerinde bir gelirinizin olmaması ve bakıma muhtaçlık kriterlerini karşılıyor olmanız.

İkinci temel unsur Sağlık Bakanlığının görevlendirmiş olduğu yetkili hastanelerden düzenlenmiş olan ve engelli oranı % 50 ve üzerinde ağır engelli ibaresi işaretlenmiş bir sağlık kurulu raporunuzun olması gerekiyor.  Çocukların bu raporu alabilmeleri daha zordur. Çünkü çocuk aynı zamanda zaten bakıma muhtaç olduğu içinde bu maaşı alabilmeniz biraz zaman alabilecektir. Eğer ki raporu alırsanız bu rapor size 2 yıl süreli olarak verilir.

Üçüncü olarak ise engellinin bakıma muhtaç olması gerekiyor. Örneğin yeme içme, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını kendilerinin tek başına karşılayamıyor olması ya da zorlanıyor olması gerekir. Dolayısıyla normal hayatını devam ettirebilmek için bir başkasına ihtiyaç duyması gerekiyor.

Evde bakım maaşı şartları ile ilgili detaylar için Engelli Evde Bakım Maaş Şartları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Bu maaşı alabilmeniz için yukarıda belirtilmiş olan üç temel konunun tespit edilip belgelendirilmesi gerekiyor. Sonrasında ise başvuru için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru anında yanınızda olması gereken evraklar ise şunlardır.

  • Engelli Sağlık Kurulu raporu
  • 1 adet fotoğraf
  • Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi
  • Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi
  • Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı
  • Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,
  • Boşanma halinde boşanma kararı

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

Yukarıda tüm belirttiğimiz işlemleri yaptınız başvurdunuz ve başvurunuz onaylandı. Şimdi sıra maaşınızın yatmasını bekliyorsunuz. Ama biz size maaşınız yatmadan belirtelim. 2018 engelli maaşı miktarı 1 Ocak 2018 itibariyle 1,068 TL ancak bu maaşında 6 ayda bir zamlandığını düşünürseniz Temmuz 2018 itibariyle alacağınız ücret 1,105 TL olacak. 2019’da ise Ocak ayında bu rakam 1,149 TL, Temmuzda 1,207 TL olarak belirlenmiş. Şu an engelli maaşı alanların sayısının da yaklaşık olarak 800 bin kişi olduğu biliniyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşını almaya başladığınız andan itibaren de bu maaşı sorgulayabilirsiniz. İnternet üzerinden maaş sorgulaması yapabileceğiniz siteler mevcut ancak siz yine de garantili olması açısından e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Engelli maaşları TC kimlik numarasının son hanesine göre verildiğinden ve şehirlere göre farklı yattığından dolayı her ay değişik günlerde bu aylığı alabilirsiniz. Bunun içinde boş yere bankaya gidip kontrol etmektense internet üzerinden online olarak sorgulama yapabilir ve ona göre maaşınızı çekebilirsiniz.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın
EngelliBilgi Ailesi

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.