Ana sayfa » Engelli Raporu » Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Nasıl Alınır
Engelli Raporu

Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Nasıl Alınır

Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Nasıl Alınır

Bu yazımızda görme derecesine göre alınabilecek engelli raporu hakkında bilgiler bulacaksınız, Öncelikle görme derecesi ne demek açıklamaya çalışalım.

Görme derecesi kişinin tek göz ya da iki göz ile ne kadar görebildiğini ifade eder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur. Görme derecesi gözlük ya da lens takarken ölçülür. Gözlüğünüzü taktınız fakat buna rağmen göremiyorsunuz bu durumda görme derecesinin azlığına göre göz için engelli raporu alma şansınız olur.

# Eğer gözlük taktıktan tam bir görüşe sahip oluyorsanız engelli raporu alma şansınız bulunmamaktadır.

www.engellibilgi.com

Tek Göz İçin Engelli Raporu

Eğer tek göz tamamen görme yetisine kaybettiyse yani sadece bir göz görüyorsa engelli raporu oranı alarak alınabilecek maksimum engelli raporu oranı % 32 dir. Peki bu oran neyi ifade eder. Engelli raporu için başvuru yapacak kişinin engelli sayılabilmesi için en az %40 veya üzerinde orana sahip engelli raporu alması gerekmektedir.Bu durumda tek gözü olmayan bireylerin devlet tarafından engelli sayılmadığı görülecektir.

Tek gözü kör olan engelli raporu alabilir mi ? sorusunun cevabını da böylecek vermiş oluyoruz.

İki Gözü Görmeyenler İçin Engelli Raporu

İki gözü tamamen görmeyen kişilerin alabileceği maksimum engelli oranı % 70 civarındadır. Bu oran göz için engelli raporu alınması için yeterli bir orandır. Yasal engelli sayılma oranı % 40 olduğu için kişi engelli sayılmaktadır. Körlük için engelli raporu oranları bu şekildir.

Göz Tembelliği Nedir?

Göz tembelliği için engelli raporu almak, her zaman merak edilir. Peki göz tembelli nedir? Beyin görmek için iki gözüde kullanır. İki gözümüz ayrı ayrı görüntüyü alarak beyine iletir. Beynimiz hangi görüntü daha net ise o görüntüyü alarak görmeyi sağlar. Eğer bir göz her zaman daha net görüntü veriyorsa bir süre sonra beyin sadece net görüntü veren gözün iletilerini almaya başlar. Diğer gözün iletileri beyin tarafından talep edilmediği için bir süre görmeyen göz tembelleşmeye ve ileti göndermemeye başlar. İşte göz tembelliği denilen hastalık bu durumunun sonucudur.

Göz Tembelliği İçin Engelli Raporu Alınabilir mi ?

Göz tembelliği için engelli raporu alınabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken yukarıda bahsettiğimiz gibi görme oranının hesaplanırken gözlük ya da lens takıldıktan sonra yapılmasıdır. Eğer göz tembelliğiniz var ise ve gözlük taksanız bile göremiyorsanız engelli raporu için oran alabilirsiniz.

Göz tembelliği için engelli raporu alınabilmektedir.

Göz Tembelliği İçin Ne Kadar Oran Verilir

Engelli raporu için başvuru yapıldığı zaman göz doktoru duvarda yer alan harf ve rakamları okutmaktadır. Eğer sıralı olan bu harflerden sadece en üstteki 1. ve 2. sırayı okuyabilirseniz % 45 civarında engelli raporu verilecektir.

Göz yüzünden Askerden Muaf Olanlar Engelli Sayılır mı ?

Askerden alınan muafiyet raporu engelli raporunu olumlu ya da olumsuz olarak etkilemez. Askeri hastane kişinin sadece askerlik görevini yapıp yapamayacağı yönünde bir rapor vermektedir. Bu nedenle alınacak rapor sadece askeriye de geçerlidir.

Miyop İçin Engelli Raporu Alınabilir mi ?

Miyop rahatsızlığı gözün uzağı az görmesi sorunudur. Bu rahatsızlık gözlük veya lens kullanımı ile düzeltilebilmektedir. Ayrıca son dönemde lazer ameliyatlar ile de hastalık tamamen iyileştirebilmektedir. Peki miyop hastaları engelli raporu alabilir mi? Eğer gözlük ya da lens kullanılsa bile görmede bir iyileşme sağlanamiyorsa engelli raporu için oran alabilirsiniz. Bu oran kişinin engelli sayılabilmesi için yasal sınır olan % 40 ın altında olacaktır. Fakat eğer diğer hastalıklarınız için miyop için alacağınz engelli oranı büyük önem taşıyacaktır.

Astigmat İçin Engelli Raporu Alınabilir mi ?

Astigmat yakını görememe hastalığıdır. Bu hastalık miyop gibi gözlük ya da lens ile tamamen düzelebilmektedir. Miyop hastalığı için belirttiğimiz tüm detaylar astigmat içinde geçerlidir.

Göz ile ilgili alınabilecek engelli raporları ve diğer tüm sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizlere yanıt verecektir.

Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir