FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu | EngelliBilgi.com
Sağlık Raporu

Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Oranı

Goz-Gorme-Derecesine-Gore-Engelli-Raporu

Göz Derecesine Göre Engelli Raporu

Göz, vücut fonksiyonları içinde çok önemli bir yere sahip, Göz Görme Derecesine Göre Engelli Raporu isimli bu yazımızda göz hastalıklarının, göz kusurlarının ve kişide oluşan görme kaybının hayata etkisini inceleyeceğiz.

Yazımızı sonuna kadar okuyabilirseniz görme derecesine göre alınabilecek engelli raporu oranları hakkında detaylı bilgiye sahip olacak tüm sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Bu arada Göz için engelli raporu kelimesi Google da en çok aranan kelimeler arasında geldiğini de belirtmekte fayda var.

Görme Derecesine Göre Engelli Raporu Neye Göre Hesaplanır ?

Öncelikle görme derecesi neye göre hesaplanır inceleyelim. Sağlık raporu için başvuru yapan kişinin Gözlük veya Lens kullanarak ne kadar gördüğü saptanmaya çalışılır.

Kabaca açıklamak gerekirse Rapor oranı yüzdesini kişinin ne kadar görebildiği belirler. Lens veya gözlüksüz az görmek ya da görememek rapor oranını etkilemez.

Görmeyi Etkileyen Hastalıklar Nelerdir ?

Miyop, Hipermetrop, Astigmat, Tavuk Karası gibi bir çok hastalık görme azlığına sebep olabilmektedir. Önemli olan hastalığın ilerleme derecesi ve görme oranına etkisidir.

Gözün derecesi yüksekse engelli raporu alınabilir mi ?

Göz için engelli raporunda göz derecenizin fazla bir önemi yoktur.

Örnek vermek gerekirse kişinin göz dereceleri Miyop Sağ 11 derece, sol 12’dir. Eğer kişi lens kullanıyor ve lens ile tam görüşe sahipse alabileceği rapor oranı %0‘dır.

Engelli Raporu ve Göz Tembelliği

Görme tembelliği gözün hiç bir sorun olmamasına rağmen görmede sorun yaşamasıdır.

Bir örnek vermek gerekirse, gözü fotoğraf makinesi gibi düşünelim. Elinizde 5 MP’lik bir fotoğraf makinesi var. Fotoğraf Makinesi içindeki işletim sistemi sadece 5 MP’lik fotoğraflar çekmenize izin veriyor. Eğer siz bu makineye 10 MP’lik bir parça takarsanız alacağınız fotoğraflar yine maksimum 5 MP’lik olacaktır. Çünkü işletim sistemi yani beyniniz sadece 5MP izin verir.

Görme tembelliğinde sorunlu olan kısım gözler ile beraber beyindir. Göz lens veya gözlükle tam görüşe sahip olması gerekirken beyin görmeyi sınırlandırdığı için görme azlığı meydana gelmektedir.

Göz Tembelliği için Özürlü Rapor Oranı Alınabilir mi ?

Görme tembelliği için engelli raporu alınabilmektedir. Çünkü görme tembelliği az görme sonuçlanan ve kanıtlanmış tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Göz Tembelliği Nasıl Ölçülür

Göz tembelliğini kesin olarak ölçebilen cihaz bilinmemektedir. Görme tembelliğini derecesi doktorun duvara yansıttığı ve okuttuğu harfleri hastanın okuyup/okuyamamasına göre belirlenir.

 Göz  Tembelliği Ne Kadar Olursa Rapor Alabilirim

Duvara yansıtılan harflerden en üst sırada yazan rakamı görebilen, 2. Sıradaki harf ve rakamları silik ya da hiç göremeyen kişilerin %10-% 15 oranında gördüğü varsaymaktadır. Aşağıdaki sıralara inildikçe ve okuma arttıkça verilecek engel raporu oranı düşmektedir.

%10-%15 oranında gördüğü varsayılan kişiler % 50 oranında engelli raporu almaktadır.

 

Serdar Solmaz

899 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kardesimin sag gozu (15 -2) sol gozu(15 -1.5) kardesime yuzde kac rapor verılır yardımcı olursanız sevınırım

  • Merhabalar,
   Göz derecelerine göre değil görme durumuna göre rapor alabilirsiniz. Lens ve ya gözlükle ne kadar görebildiği önemli, eğer göz tembelliği yada görmesine engel bir hastalığı var4 ise rapor alması muhtemel,
   Gözlükle veya lensle tam bir görüşe sahipse engelli raporu maalesef alamayacaktır.
   Bilginize sunarız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar 20 yaşındayım sağ ve sol 2 gözüm 8 derece hipermetrop ve gözlük kullanmama rağmen bazı mesafeleri net göremiyorum yazıları okuyamıyorum askere gidince beni muaf tutacaklarınıda biliyorum askeri hastaneye gidip ordaki sağlık kontrollerinden geçip hiç askere gitmeye bilir miyim çünkü hangi işe başvursam askerlik sıkıntısı var

  • Merhaba,
   Toplam hipermetrop göz dereceniz 7 ve üzerinde ise askerden muaf tutuluyorsunuz. Bizim önerimiz bir an önce yoklamanızı yapmanız ve askeri hastaneye sevk istemenizdir.Çok büyük ihtimal askerden muaf olacaksınız.
   Fakat askerden muaf olmanız engelli raporu alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Göz için Engelli raporu alabilmek için gerekli şartları sitemizde ilgili yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.
   Saygılarımızla,

   EngelliBilgi.com Ekibi

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun, Stargardt hastalığı zor bir hastalık olmakla beraber son zamanlarda tedavisi olmaya başlanan bir hastalıktır. Fakat engelli raporu için kesin bir şey söylemek çok zor Söylediğiniz görme alanına rapor almak için sınırdasınız, Size engelli raporuna başvurmanızı öneririz. Eğer % 40 engelli raporu alamazsanız bile daha sonra tekrar başvuru şansınız vardır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba sol gözüm hiç görmüyor sag gozumde astigmat ve miyop toplam 4,5 derece. Kalbimde de 1. Derece mitral yetmezligi var. Acaba engelli raporum yaklasik kac derece olur

  • Rukiye Hanım Merhaba,

   Tek gözün tamamen görmemesine, bazı doktorlar % 32 bazı doktorlar yüzde % 20 veriyorlar. Tabi tek göz için alınan raporda gözün kapanma sebebi ameliyat olup olmadığınız vs gibi bir çok etken dikkate alınıyor. Sonuç olarak görmeyen gözünüz için alabileceğiniz maksimum oran % 32 dir. Diğer gözünüz için oran verilebilmesi için göz derecenizin değil görme alanına bakmak gerekiyor. Kısaca gözlükle veya lens ile ne kadar görüyorsanız ona bakıyorlar.
   Kalbiniz için bir rapor oranı söylemek doğru olmaz. Çok fazla etken ve ayrıntıya ihtiyaç var. Göz ve kalp için ayrı ayrı oran verildikten sonra bir formül ile engelli rapor oranınız ile hastane tarafınızdan rapor oranınız belirlenmektedir.
   En kısa zamanda rapor almak için hastaneye başvurmanızı öneririz. Başvuru sonucunu da bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.

   Engellibilgi.com
   https://www.engellibilgi.com

 • Sol gözüm 4.5 derece astigmat miyop sağ gözüm 7 derece astigmat miyop herhangi bir engel raporu alabiliyor muyuz ?

  • Mahmut Bey Merhaba,
   Önemli olan gözlükle veya lens ile ne kadar gördüğünüzdür. Yani aslına bakarsanız göz derecelerinizin engelli raporu hesabı yapılırken çokta önemi olmuyor.
   Muayene sırasında gözlükle harflerin ne kadarını gördüğünüzü hesaplanmaktadır.
   Eğer Görmenizi engelliyen bir hastalığınız var ise,(örneğin göz tembelliği tavuk karası vs) engelli raporu alabilirsiniz

 • Sağ gözümde tembellik var. Bu tembellik görme kaybından dolayı askere alınmadım. Konuyla ilgili %kaç rapor verilebilir? Desteğiniz için teşekkürler.

  • Tuna Bey Merhaba,
   Göz tembelliği nedeniyle engelli raporu alınabilmektedir. Fakat asıl engelli raporunun oranını belirleyen şey görme alanı durumudur kısaca ne kadar gördüğünüzdür. Heyete girdiğinizde göz derecenize bakacaklar, daha sonrada size harfler okutulacak, göz tembelliğiniz var ise harflerin bir kısmını gözlükle bile okuyamazsınız.
   İşte bu harfleri okuyup okumama durumunuza göre engelli raporu tanzim edilmektedir.
   Yazımızda da belirtildiği gibi eğer En üstte yazan rakamları okuyabilir, diğerlerini okuyamazsanız tahminen % 45 civarında rapor alabilirsiniz.
   Tabi göz durumunuzu bilmediğimiz için farazi konuşmak durumundayız.
   Umarız verdiğimiz cevap size yardımcı olmuştur
   Engellibilgi.com Ekbibi

 • 2011 yılında enseden gelen damarın tıkanması sonucu sağ gozumde % 100 görme kayboldu ve sol gozum ıse miyop 5 numara bu arada ınr kontrollerıne gıdıyorum norlojıden raporlu ılac kullanıyorum
  sızce engellılık raporu ıcın yuzde kac alırım saygılar

  • Tuncay Bey Merhaba,
   Tek göz için % 32 rapor alabilirsiniz, eğer başka rahatsızlıklarınız var ise size gerekli olan % 40 raporu alabilirsiniz. Size önerimiz bir an önce engelli raporu almak için hastaneye başvurmanızdır.
   Engellibilgi.com Yönetimi

 • COK TESEKKUR EDERIM SERTAC BEY BEN NORMALDE SGK ICIN EMEKLILIM GUNUMU DOLDURDUM DIYECEGIM MESELA %40 RAPOR ALSAM EMEKLI OLMA SANSIM OLABILIRMI ACABA BIRDE ONU DANISAYIM ISTEDIM SAYGILAR EFENDIM..SU AN YASI BEKLIYORUM

 • sol gözüm protez.sağ gözde düşük oranda bir tanı var.rapor için başvursam olurmu çalışıyorum.

  • Hüseyin Bey Merhaba,
   Sol gözünüz için % 32 oranında rapor verilir diye düşünüyoruz. Eğer diğer gözünüzde görme kaybına sebep olacak görme tembelliği yada başka bir rahatsızlık varsa rapor oranınızı % 40 a tamamlayarak engelli raporunuzu alabilirsiniz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sol gözüm kaza sonucu kaybettim ve sağ göz derinlik problemim var yüzde kaç oran alırım teşekkürler..

  • Hamdullah Bey Merhaba
   Öncelikle geçmiş olsun sol gözümüz için 32 oran alırsanız sap gözünüzdeki derinlik sorunu içinde 8 puan alabileceğinizi tahmin ediyoruz. Yanı % 40 rapor oranını almak için şansınız yüksek görünüyor
   Tavsiyemiz vakit kaybetmeden devlet hastanesine başvurmanız
   Üniversite hastaneleri rapor oranı vermek için biraz şüpheci ve sorunlu
   Umarız rapor alabilrsiniz
   Sonucu bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba benim sadece sağ gözümde doğuştan görme tembelliği var dediğiniz gibi sadece iki sırayı zorlayarak görebiliyorum.Bu dediğiniz yaklaşık yüzde 45 rapor tek göze veriliyor mu ve ayrıca renk körüyüm.Teşekkür ederim..

  • Emre Bey Merhaba,
   Eğer bu görmeler gözlükle ve lens ile oluyorsa % 70 engelli raporu almaya hak kazandınız diyebiliriz. Tabi her zaman paylaştığımız gibi engelli raporunda kesin hiçbir şey olmuyor. başvurumuzu yapalım sonra bizimle de paylaşırsanız diğer arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz
   Engellibilgi.com Ekibi

   • Merhaba sağ gözümde  göz tembelliği var %80 görme kaybım var ve sağ ayağım düz taban ne kadar engel raporu alırım saygılar

 • slm sertaç bey ben rapor için başvurdum 08-1.00-1.50 30 ve 08-0.75-0.75 140 değerleri yazdı hoca gözüme yüzde kaç olur raporum.saygılar

  • Engin Bey,
   Kesin rapor alırsınız yada imkansız rapor almanız demek yanlıs olacaktır, farazi konuşmayalım bir hastaneye başvurmak lehinize olacaktır. % 20- % 30 oran tahmin ediyorum. Ama doktorunuz başka tespitler yapabilir, oranı arttırabilir yada azaltabilir
   Çok geçmiş Olsun
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç bey 11 yaşında kızım var.gözlerinde yüksekhipermetrop var.sağ gözü 16:50 0.3 sol gözü ise 16:00 0.2 dir acaba özür durumu kaçta kaçtır.

  • İrfan Bey Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun, kızınızın göz derecelerinin engelli raporu için bir önemi yok, eğer gözlükle sağ göz & 30, Sol göz & 20 görüyorsa
   % 30 civar bir rapor verirler diye tahmin ediyorum.
   Fakat gözlükle tam bir görüşe sahipse rapor oranı % 0 olacaktır.
   Tavsiyemiz hastaneye başvurmanız yüzde kaç oranında rapor alacağınıza bakalım sonra tekrar iletişime geçerseiz izleyeceğimiz yola bakarız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhabalar benim 2 gözüm 22 derece ve kayma var ve doktorun ani göz kaybı olabilir diyor göz damarların çok inceymis gözlük taktigimda yine normal düzgün göz gibi gorwmiyorum gzluksz hic goremiyorum 1 bck 2 mtreden birsey dahi gremiyrum sizce yüzde kaç rapor alabilirim 40 olurmu

  • Ahmet Bey
   Söylediğiniz belirtiler ve detaylar, rapor alma şansınızı yüksek olarak görmemizi sağlıyor, En kısa sürede hastaneye başvurmanızı öneriririz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba Sertaç bey,bişey daha sorcaktım,kırmızı yeşil renk körüysek bunlar icin lensler varmış.yukarıda verdiginiz yüzde 70 oran düşer mi yoksa hic kusur sayılmaz mı renk körlüğü.Neyse en yakın zamanda gideyim sonucunu paylaşırım.Teşekkürler..

 • Sizden birsey istiyecegim ben rapor almak için başvuracağı bana neler yapacağımıi kısaca anlatrmisiniz

 • Geçen hastahaneye gittim heyet raporu için göz ölçüm sonucu su şekilde bide sol göz kaza sonucu kayıp ..
  S -6.25 C-0.50 A 129
  S.E -6.50
  Bunu açıklayabilir misiniz ne demek oluyor teşekkürler..

  • HAmudullah Bey,
   Bu oranlar hakkkında bir şeyler söyleyebiliriz. Fakat bir göz doktorunun görüşünü almak daha isabetli olur. Bizim söylemlerimizi lütfen sadece öneri olarak alın, Başka bir göz doktoruna giderek fikir alabilir, yada heyetin sonucunu bekleyeblirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • iyi günler Sertaç Bey….
  Oğlum Doğuştan Kataraktlı Doğdu 2 gözden yaklaşık 14 ameliyat oldu. ilk ameliyatlar sonrası iki gözde görüyordu daha sonra iki gözde göz tansiyonu çıktı. tekrar ameliyat oldu ve sol göz retina dejinarasyonundan kör oldu. sağ gözde tansiyon devam etti ve bunu kontrol altına almak için göz içine Ahmet VALF tüp takıldı göz içi basıncı için. şu an pupil hareketsiz oldugu icin güneşe çıkınca darlam yok ışık patlaması yaşııyor ayrıca loş ışığa girdiğinde genişleme olmadığı içinde direk karanlık oluyor. şu an 3 ayda bir kontroller devam ediyor gözlük numarası 14 ama gözlükle bile 0.1 yani sadece ilk satırı bütün şartlar ışık vs bir araya gelince görüyor. bazen bu durum 0.05 e düşüyor yani o ilk satırı bile es geçtiği oluyor bazende ışık geliş açısına göre 0.2 yi okuya biliyor ama tansiyon pupil refleksindeki zayıflık ve tüp durumu kalıcı bir durum. bu konuda raporum sürekli değişiyor 55-48-70 vs buda beni sinirlendiriyor. doktorlar nerdeyse bu durumda engel raporu vermiyecek …özetlemem gerekirse..

  Sol Göz %100 görmüyor ve fiziksel olarak ameliyat etkisindne dolayı küçüldü

  Sağ Göz %10 bazen % 5 ve göz içinde tansiyon için valf ( protez olarak geçer sanırım) var ve pupilde hareketsizlik oldugu icin ışığa çıkamıyor gözlük numarası 14 oda sadece 0.1 için bazen.
  bu durumda Engelli Rapor oranı ne olur

  • Cihangir Bey Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun, Anlattığınız şartlara göre tabi ki engelli raporu almaya hakkınız var. Bu gibi durumlarda kesin konuşmak doğru olmaz ama % 80 rapor alma hakkınız var demek yanlış olmaz.
   Rapor oranına gelince, % 60 tan yukarı olacaktır

   Engellibilgi Ekibi

 • iyi gunler sertaç bey
  ben sag gözümü bundan onbeş yıl önce bır kazada keybettim simdi protez göz kullanıyorum ekpssye girmek için rapor almak istiyorum ama sol gözümde pek bir sorun olmadıgı için yuzde kırk rapor alma sansım nedir?
  birde raporum yuzde kırkın altında olursa normal kpssye girdigimde atanabilmek için saglık raporu almam lazımmıs yuzdeotuzlarla saglık raporu alablirmiyim ?

  • Elif Hanım Merhaba,
   Olmayan gözünüz için verilecek oran & 32 dr. Sizinde belirttiğiniz gibi diğer gözde sorun olmadığı için orada rapor almanız zor gibi görünüyor. YApmanız gereken % 8 lik kısmı tamamlamak için bedensel yada yada ruhsal bir hastalığınız var ise engelli raporuna ekletmeniz
   Bacak kısalığı şeler, bunalım vs gibi bir çok şey oran verilebilir. Yani ben sağlamım zaten oran alamam gibi düşünmeyin.İnşallah rapor alabilirsiniz
   Çok geçmiş olsun
   Engellibilgi.com Ekibi

 • İyi günler Sertaç bey
  Askerlikten muaf oldum ve raporum şu şekilde. Hastanın gözünde periorbital yapılar tabiidir. Göz hareketleri her iki yöne serbesttir, her iki gözde de horizontal nistagmus izlenmektedir. Kırıcı vasatlar ön segmentin biomikroskobik muayenesinde her iki gözde de izlenmektedir. görme keskinliği sağ göz +6,0 (-4,0 aks 180) Dpt tashihle 0,3, sol göz +5,0 (-3,0 aks 180) Dpt tashihle 0,2 düzeyindedir. Otorefraktometre ile sikloplajik refraksiyon ölçümünde sağ göz +7,5 (-4,0 aks 180) Dpt, sol göz +6,0 (-2,75 aks 180) Dpt’dir. Her iki göz kesin işlem sonucu nistagmus ve renk körlüğü mevcuttur. Gözlükle görme belirtilen düzeylere yakın ve tedavi mevcut değildir. Engel oranım kaç olur acaba teşekkürler.

  • Hüseyin Bey Merhaba,
   Askerlik ve engelli raporu farklı şeyler, Sadece gözden % 40 rapor alamayabilirsiniz fakat bedensel yada ruhsal kayıplar için mutlaka doktora başvurun ben sağlamım oran vermezler diye düşünmeyin en kısa sürede rapor için başvurunuzu yapın
   Eğer istediğiniz oran çıkmazsa zaten tekrar başvuru yapmanız şansınız var.Çıkan oran için lütfen bizi haberdar edin
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba, Kon Distrofisi teşhisinden dolayı askerliğe elverişsiz raporu aldım. her iki gözde görme oranı 0,4 engelli raporunu yüzde kaçalabilirim ?

 • Slm bende göz tembelliği var sol gözümde %80 90 sağ gözümde %60 civarı tahminen görme kaybı var banka sınavlarını kazandım evrak aşamasında bu yüzden elendim engelli raporu alabilir miyim ?ne yapmak gerekir bölümümden dolayı çalışacağım sektörlerin çoğunda bu durum bana engel

  • Ahmet Bey,
   Kesin olmamakla beraber tahmine % 30-35 civarında engeli raporu alabileceğinizi düşünüyoruz.Öncelikle devlet hastanesinde bir göz doktoruna gidin, fikir alın hemen heyet için başvuru yapmayın
   Doktor görüşünden sonra heyet için başvuru yaparsanız daha iyi olacaktır, Doktorunuz gözden şu kadar alabilirsiniz diyecektir.duruma göre tekrar yazarsanız bir yol izleriz
   Geçmiş olsun
   EngelliBilgi.com Ekibi

 • Teşekkürler öncelikle cevabınız için, Doktordan raporu alabilme alamama konusunda mı fikir almam gerekiyor direk heyete başvurmamın ne gibi dezavantajı olabilir?görüşeceğimiz doktor aynı zamanda heyete girmiyor mu Lisans iktisat fakültesi mezunuyum çalışabileceğim tüm sektörlerde bana engel finans olduğu için işsizlikten psikolojim bozuldu artık

 • ben geçtiğimiz hafta istanbul göztepe hastahanesinde saglık kuruluna girdim engelli raporu alabilmek için.sol gözüm hiç görmüyor %32 yazdı kağıda muayne oldugum doktor. ortopedi doktoru ise %2 sol kolum %5 sag kolum için yazdı. normal değerlerde %39 yapıyor topladıgımızda düz matematik ile. benim hesapladıgım gibi mi cıkıyor yoksa farklı hesapla ma yöntemi mi var?

  • HAyrettin Bey Merhaba,
   Normal matematik gibi hesaplanmıyor malesef, birden fazla engelli olanlariçin Balatzaar denem bir formülle hesaplama yapılır, oran biraz daha düşecektir.
   Anladıgım kadarıyla daha engelli raporunuzu almamışsınız rapor oranı belli olduktan sonra tekrar yazarsanız tavsiyede bulunmaya çalışalım
   Engellibilgi.com

 • Merhaba bn 6senedr stangart’s hastasiyim gorme derecem % 10 ve %90 kayibm var gozluk vs. Hc brsey gorusmu degstrmiyor nadr gorulen bi hastalk mis hc bi seklde tedavi yonteminn olmadgni syluyorlar smdilik doktorlar hayatmi cok etkiliyor bu hastalk benm rapor alma olasiligm varmidr

  • Sevgi Hanım Merhaba,
   Evet belirttiğiniz şartlara göre engelli raporu almaya hakkınız var gibi görünüyor, en kısa sürede rapor için başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Lütfen sonucu bizimle paylaşmayı unutmayın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Suan simit saryinda tezghtarlik yapiyorum liseyi 3. Sinistyken birakmak zornda kalmstm muhasebe okuyordm yapamcagimi dusundm strese giriyordm goremedkce. Ama uzun suredr calisiyorm baska islere de baktim cogu yerde calisamadm benm yapabilecegm tek is bu yani sigortam var die rapor vermeme durumu olabilir mi

 • merhabalar

  benim sol gözüm göz tembelliği var 1 metreden parmak zor sayıyorum. ayrıca sağ gözümün arkasında 5 cm çapında tümör vardı 5 yıl önce amilyat geçirdim ameliyattan sonra sağ gözümdede arar ara bulanıklık var net fgöremiyorum ama gün içinde normal düzeyde sizce yüzde kaç rapor alırım 40 olurmu?
  Teşekkürler

  • Kemal Bey,
   Bu kadar ayrıntıyla oran tahmin etmek zor, fakat ameliyat olmanız ve göz tembellğinizi yüksek olması nedeniyle rapor alma ihtimaliniz var gibi görünüyor.
   İlk fırsatta rapor için başvurmanızı tavsiye ediyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar ben doktora gittim ve sağ gözümün görme oranının yüzde on beş kaldığını söylediler sol gözüm için ise 3 doktor farklı şey söyledi biri astigmat baslangıcı biri göz tembelliği biri de saglamdr dedi acaba bu sekıilde engelli raporu yüzde kaç verilir

 • mrb 2009 yılında gözüme kaza nedeniyle bıçk geldi gözümde görme kaybı tahminim %90 gremiyorum askerlige elverişli degildir raporu verdiler ^SOL GÖZ RETİNADEKOLMANI YAZIYO rapor alabilirmiyimm

 • Merhaba Sertaç Bey bugün doktora gittim raporuma yazılanı burya yazıyorum bilgi verebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

  Sağ: 0.1 (-9.00.9.00<85)
  sol: 03.04(-2.50-2.50<120)
  tanı:Keretokonus

  • Deniz Bey/Hanım Merhaba,

   Bu oranların gözlükle görme hesaplanarak mı verildiği önemlidir, net bir şey söylemek gerçekten çok zor
   bir çok detay var sadece bu oranlarla % 40 rapor alamazsınız diye tahmin ediyoruz. fakat engelli göz raporu için bir çok etken var. Rapora başvurdunuz diye düşünüyorum. Beklemekte fayda var. Lütfen sonucu bizimle de paylaşın
   Teşekkürler,

 • iyi günler hocam 20 yıldır göz tembelliği var askerden rapor aldım. bu dereceler damlali ölçüm derecesi rapor için uygun mudur acaba?
  S C A
  -1.25 -8.50 180
  SE -5.50
  -1.00 -8.25 170
  SE -5.25

  • Yasin Bey Merhaba,
   Bu göz numaraları bir şey ifade etmiyor, Yapılması gerekenleri kısaca özetlemek gerekirse, Lens ve ya gözlük yardımıyla ne kadar görebildiğiniz önemlidir, eğer lens ile tam bir görüşe sahipseniz engelli raporu maalesef alamazsınız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • evet gözlükle hesaplanarak verildi sağ gözüm %90 kayıp sol ise %50 kayıp gözlüklerle denerek yazıldı akşamları görüş netlik mesafem 1 metreye iniyor

 • Merhabalar ben 2 yaşındayken sağ gözümdeki doğuştan tümör sebebi ile gözüm alındı ve protez kullanıyorum yüzde 40 rapor alma imkanım varmıdır?

  • Oğuz Bey,
   Tek göz için maksimum % 32 oranında rapor alabilirsiniz. Buda size gerekli olan % 40 sağlamaz. Başka fiziksel yada ruhsal sorunlarınız var ise rapora başvurdurğunuz zaman belirterek ek oran almaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz
   Engellibilgi.com Ekibin

 • Serkan Bey,
  Görme kaybınız gözlükle veya lens ile devam ediyorsa askerden muaf alursunuz diye düşünüyoruz. Engelli raporu almanız için başka fiziksel rahatsızlıklarınızda olmalı, sadece gözden maalesef rapor alamazsınız
  Engellibilgi.com Ekibi

 • merhaba bende miyop var
  derecelerim
  ikiside -10 civarlarında
  sizin dediğiniz gibi kendi çapımda gözümün görme mesafesini ölçtüm mesela bu yazıyı 1 adım geri çekilip okudugumda çok zorlanarak okuyorum harfler birbirine giriyor sanki 1 buçuk adım geride hiç okuyamıyorum umarım bilgi oluşmuştur kafanızda rapor alma yüzdem kaçtır sizce teşekkürler

  • Furkan Bey Merhaba,
   Net bir şey söylememek gerçekten zor, size tavsiyemiz bir göz doktoruna giderek görüş istemenizdir.Göz dereceleri ve gözün genel durumu hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmak doğru olmayacaktır.
   Müsait olduğunuzda doktor görüşünü de bizimle paylaşabilirseniz diğer ziyaretçilerimiz de faydalanmış olurlar
   Engellibilgi.com

  • Merhabalar sertaç bey
   Annemin 2 gozundede sarı nokta hastalıgı var dünya göz hastanesi tedavisinin mumkun olmayacagını ve tek basına bi yere gitmemesini söyledi.sizin görüşünüz annemin rapor sonucu kaç olur?
   Ötv indiriminden yararlana bilirmiyiz.
   Teşekkür ederim

 • sertaç bey merhaba;

  benim sol gözüm göz tembelliği var 1 metreden parmak zor sayıyorum. ayrıca sağ gözümün arkasında 5 cm çapında tümör vardı 5 yıl önce amilyat geçirdim ameliyattan sonra sağ gözümdede arar ara bulanıklık var net göremiyorum ama gün içinde normal düzeyde sizce yüzde kaç rapor alırım 40 olurmu?
  Teşekkürler

  Buna istinaden rapor için başvurdum fakat %32 rapor verdiler sizce ne yapmalıyım itiraz falan etmelimiyim yada başka hastane denesem ne olur? yardımcı olurmusunuz malum sınavada az kaldı raporu alsam çok iyi olacak.

  Teşekkürler.

 • sertaç sarıkuzu bey benim sag gözümün görmüyor sol gözüm ise 025 benim ala bilecegim rapor yuzde kaç olabilir
  iyi caloışmalar

  • Halil Bey Merhaba,
   Oran olabileceğinizi düşünüyoruz. Fakat gözün değerlemesi durumu da tabi önemli, fakat şansınız yüksek diyebiliriz
   En kısa sürede rapor başvurusunda bulunmanızı öneririz
   Engellibilgi.Com Ekibi

 • merhaba sertaç bey
  sağ gözüm tamamen görmüyor sol da sıkıntı yok ama ayağımın birinde 2 cm kısalık var rapor durumu ne olur. basvuru için ilk hastaneye mi başvuruyoruz yoksa işkur mu? nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • Merhaba,

   Sağ göz için % 32 oranında rapor alırsınız, ayağınızdaki 2 cm kısalık için tabi ki rapor alabilirsiniz fakat % 40 ulaşabilir misiniz ? Bilemiyoruz bunun için doktor görüşü değişebilir.
   Yani ayağınız ve gözünüz için oran istemeniz gerekiyor
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç bey Merhaba,
  Benim muayene sonuçlarında yazanlari aktarıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Uzak sağ sph+0.75 , cyl -1.5 , axis 165′
  Uzak sol sph + 4.50, cyl – 2.50, axis 170′
  Sol gözümde şaşılık ve göz tembelliği de mevcut.sizce rapor oranı kaç olur.

  • Gürcan Bey Merhaba,
   Derecelere göre yorum yapmak yanlıs olur, Lens veya göa ise gözlük yardımıyla ne kadar gördüğünüz önemli
   Eğer gözlükle veya lens ile görmeniz % 10-%15 civarında ise % 40 oranında engelli raporı almanız mümkündür
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç bey gözlük veya lensin herhangi bir yararı olmuyor.sol gözümde %70 oranında görme kaybı mevcut. Ki sağ gözümü kapatmadigim sürece beyin solu algilamiyor.çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için

  • Gürcan Bey,
   En kesin sonucu doktorunuz verecektir. Son yazdıklarınızla rapor alma olasığınız artıyor gibi görünüyor en kısa zaamanda engelli raporu için başvurmanızı öneriyoruz. Lütfen sonucu bizimle paylaşın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • benim sol gözüm göz tembelliği var 1 metreden parmak zor sayıyorum. ayrıca sağ gözümün arkasında 5 cm çapında tümör vardı 5 yıl önce amilyat geçirdim ameliyattan sonra sağ gözümdede arar ara bulanıklık var net göremiyorum ama gün içinde normal düzeyde sizce yüzde kaç rapor alırım 40 olurmu?
  Teşekkürler

  Buna istinaden rapor için başvurdum fakat %32 rapor verdiler sizce ne yapmalıyım itiraz falan etmelimiyim yada başka hastane denesem ne olur? yardımcı olurmusunuz malum sınavada az kaldı raporu alsam çok iyi olacak.

  Teşekkürler.

  • Kemal Bey,
   İlk mesajınızı şimdi gördüm. Göz için aldığınız oran % 32 göz hastalığına ek olarak piskoloji kalp vs uzuvlar için oran isteyebilirsiniz. EKPSS sınavı Nisan ayında, Bence itiraz etmeyeyin vakit kaybetmeye gerek yok, tekrar bir hastaneye başvurarak denemek daha mantıklı
   Engellibilgi.com Ekibi

 • SErtaç bey ;

  Birde onkolojik tedavi görmüş düzelmiş kişiler için +20 rapor diye bir şey duydum şimdi benim sağ göz arkasında tümor vardı ameliyat oldum aldırdım düzeldim buda onkolojiye girermi iyi huylu fakat genede ismi tumör olarak geçiyor bana artı 20 rapor vermeleri gerekmezmi?

  • Kemal Bey Merhaba,
   Tümör eğer hastalığa sebep oluyorsa engel oranı almanızı sağlıyor fakat tamamen iyileştiyseniz ortada bir rahatsızlık vuku bulmadığı için engel oranı maalesef alamazsınız.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar sağ gözüm görmüyor makas battı katarakt ameliyatı oldum. sol gözümde ise renk körlüğü var, yüzde kaç oran alabilirim birde ehliyet alabilir miyim

 • Merhaba beynimde deki göz bölgesine pıhtı attı ve 1 senedir ilaç kullanıyorum iki gözümüzde sağ kısmında %40 civarında görme kaybı var rapor alabilirmiyim

  • Nilgün Hanım Merhaba,
   Gözlerinizin az görmesinden dolayı alacağınız rapor tahminen % 40 olmayacaktır. Ekstra bedensel ve ruhsal bir sorununuz varsa rapor oranını arttırabilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba Sertaç Bey
  Gözlüklerle denenerek sol gözümde %90 sağ göz ise %40 görmekte akşamları görüş mesafem çok az %40 alma ihtimalim nedir?

  • Nazım Bey,
   Engelli raporu alma ihtimaliniz mevcut, fakat doktor muyanesi olmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz, Tahmin olarak görüşümüz % 35 civar olacağıdır. Tabi belirttiğim gibi sadece tahmin kesin bir yargı yüklemek yanlış olur.
   En kısa sürede heyete girmeden devlet hastanesine başvurunuz, göz doktoruna engelli raporu almak istediğinizi ve durumunuz hakkında bilgi istediğinizi söyleyin
   Zaten size bilgi verecektir. Daha sonra alabileceğiniz rapor oranı yetersiz ise diğer vucut uzunları için rapor almaya çalışırsınız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhaba sertaç bey,
  sağ gözüm doğuştan görme tembelliği var.
  oranı 0.1 zor görüyorum.
  buna ek olarakta elmacık kemiğimde kaza dolayısıyla çöküntü var ve göz kapağımda dikişten dolayı biraz aşağıda
  bacağımda 2 kalıcı platin var ve dönemsel alerji hastalığım var.. sizce rapor oranım ne olur.?

  • Özkan Bey Merhaba,
   Bu rahatsızlıklar için engelli raporu alma şansınız yüksek görünüyor, Sağ göz için % 28-30 civarında bir rapor verilmesi muhtemel diğer rahatsızlarınızda eklenince % 40 ulaşır diye düşünüyoruz. Lütfen sonucu bizimle paylaşın
   Engellibilgi.com Ekibi

   • Sertaç bey goz tembelliği ne 0.1 bi hastaya %40 %45 ozkan beye %30 otuz bu celişkinin sebebi nedir

     

     

     

 • S.a
  Benim gözlerimde doğuştan titreme var.Geçen Mayıs ayında sol gözümden katarakt ameliyatı oldum.
  Ameliyattan önce görmem oldukca düşüktü fakat ameliyattan sonra görmem %15 oldu.
  Sağ gözüm ise %10 görüyor.Geçtiğimiz Ekim ayında yine sol gözümde beyne giden damarlarda yırtılma oldu.
  Tekrar ameliyat oldum.Görmem şu an oldukca düşük.Şu an 2 gözüm %10 görüyor.Malulen emekli olma durumum
  sizce nedir??

  • Ümit Bey Merhaba,
   Sağ ve sol göz % 10-%15 civarında görüyorsa % 40 engelli raporu alma şansınız yüksek görünüyor, en kısa zaman engleli raporu için başvurmanızı öneriyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhaba setaç bey ;

  Uzun uğraşlar sonucu sonunda sağ sol göz ve beyin cerrahından toplamda %47lik raporumu dün teslim aldım sizin ilginiz alakanız için çok teşekkür etmek için yazayım dedim kartal yavuz sultan selim hastanesinden aldım .

 • benim sol gözde %95 görme kaybı var göz tembelliğinden askere gidemedim sağlık kurulu raporunda ise %13 oran verdiler sizce bu doğrumu

  • Ümit Bey,
   Bir gözün % 100 görmemesinde % 32 oran verliyor. % 95 gormuyorsa % 20-25 arası verlmesi lazım
   biraz az verilmiş, ama sadece tek göz için rapor almanızda zor görünüyor.
   Başka bir rahatsılığınız var ise tekrar başvurmayı dememenizi öneririz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç Hocam Merhabalar;

  Sonunda sizin destekleriniz ve verdiğiniz bilgiler ile perşembe günü yüzde 47 raporumu elime almış bulunmaktayım. Raporumu kartal yavuz sultan selim hastanesinden aldım biraz uğraştırtırdılar tetkiklerde sorular falan derken heyete girdim sol gözüm doğuştan göz tembelliği var 1 metre parmak sayar, sağ gözümde geçirdiğim beyin ameliyatı sonrasında görüş azalması oluşmuştu gün içinde bulanıklık artıp netlik azalıyordu raporda gözde; vsağ 0.6 vsol 1mps (+3,50X123) fundus doğal opere 5. sinir nörinomu + Sol ambliyopi bilgilenmek isteyen arkadaşlara bildiğim kadarıyla bilgi verebilirim. RAporda keskin görme gerektiren işlerde çalışamaz yazdılar bunun sonucunda yüzde 47 aldım bilginize. sertaç bey çok teşekkürler sizin sayenizde aldım.

  • Kemal Bey,
   Adınıza gerçekten çok sevindik sizlere destek olabilmek bizi de çok mutlu etti. Hakkınız olan raporu aldığınıza göre sıra geldi İş bulmaya 🙂 Tekrar hayırlı olsun
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç bey öncelikle daha önceki yazıma cevap verdiğiniz için teşekkürler. İskemik atak sonrası iki gözümüzde sağ kısımlarında görme kaybı oluştuğunu daha evvelde iletmiştim. Sağ tarafta %65 sol tarafın sağında da % 60 oranında görme kaybı var.Engel raporu alabilirmiyim.iyi çalışmalar

  • Nilgün Hanım,
   Bu görme kayıpları ile engelli raporu almanız zor görünüyor. oran tabiki verilir ama bu direk % 40 olmaz sanırım. Bir gözünüzde % 90 diğer gözünüzde % 85 kayıp olduğunda alabileceğiniz oran % 45 buradan hesap yaparsak verecekleri oran tahmini % 25-30 civarı olacaktır.
   Size önerimiz göz için verilen rapora ek olabilecek hastalıkarınız var ise onlar içinde heyet girmenizdir.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • engelli sayılabilme yönetmeliği değişmesi gerekiyor bir gözü görmeyen kişi ye verilen oran %32 olması bile saçmalık kaldıki sonucta bu göz hangi işlerde çalısamaz ibaresi ise boş bırakılmıs tamamen dikkat eksikliği var dikkat gerektiren işlerde calısırken hata yapma oranım yuksek dalga gecer gibi % 13 rapor veriyorlar gercekten bu ulkede adalet aramak cok zor

  • Ümit Bey,
   Sözlerinize canı gönülden katılyoruz. Maalesef ülkemizde düzeltilmesi gereken ve kanayan engelli sorunlarının başından engelli oranları geliyor. İnşallah ileride bir şeyleri hepberaber düzeltebiliriz.Mesajınız için teşekkürler,
   Engellibilgi.com Ekibi

 • lütfennnn
  hocam sağ göz -1.50(-0.50 alfa şekil tabi 40 derece) 0.9
  sol göz 50 cm.po total kornea skar ve sopasitesi yazıyor
  sizce kaç oranda alırım lütfen cevaplarmısınız

  • Hülya Hanım Merhaba,
   Net bir şey söylemek gerçekten çok zor, Öenmli olan gözlükle veya lens ile ne kadar gördüğünüz, Ondan sonra gözlerine bakılarak engelli oranı belirlenecektir.
   Eğer %90 civarında görme kaybınız var ise (Gözlükle veya Lensle) % 40 oranında rapor alabilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Hayırlı günler.Sağ gözüm yaşadığım kaza netice hic görmemekte sol gözümde ise 2 derece astigmat bulunmakta.bu durumda alacağım raporun derecesi nedir?

 • mrb sertac bey ben keratoconus hastasıyım sol gözüm %5 sag gözüm % 10 görüyor ve sert lens kontak lens hiç bir şey olmuyor 4 yıla yakındır hastalığımla ugraşıyorum fayda olmadı bu oranlarla engelli raporu alabilirmiyim şimdiden teşkkürler…

 • Nilgün Hanım Merhaba,
  Pskiyatriden rapor almanız mümkün, eğer ilaç yardımıyla pisk. tamamen düzeliyorsa oran alamzsınız eğer ilaç ile kısmen düzeliyorsa % 40 oranında rapor almanız gerekir.
  göz ile birleşince rapor oranınız tamamlanır diye düşünüyoruz. Lütfen rapor oranını bizimle paylaşın inşallah sizin için hayırlısı olur
  Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhabalar ben trafik kazasında sağ gözümü kaybettim. Ve protez kullanıyorum. tüm vücut fonksiyonu üzerinde özürlülük oranım nedir?

 • Ama engelli haklarından yararlanmama yeterli değil sanırım, bu arada Sol gözümde de 0,75 astimat oluştu. Gözlük kullanıyorum.

  • Pelin Hanım Merhaba,
   Maalesef engelli raporu almanız için yeterli değildir, engelli raporu alabilmeniz için almanız gereken oran minumum % 40 tır.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar sertaç bey benim sağ gözümde keratoconus rahatsızlığı var acaba yüzde kaç engeeli raporu alablirim sol gözüm için bişey söylenmedi

  • Gizem Hanım Merhaba,
   Görme oranınız çok önemli, eğer görme kaybı yaşıyorsanız tabiki engelli raporu alabilrisiniz. Görme durumunuz nedir ? Gözklük veya lens yardımıyla
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar çok tesekkür ederim sağ gözümün görme oranı %15 gözlüksüz fakat gözlükle de aynı oranda görüyorum gözlüğün bir faydası olmayacagını söyledil doktorlar ve gözlük yazılmadı sol gözüm için ise bir şey söylenmedi acaba bu oranla engelli raporu alablir mym

  • Gizem Hanım Merhaba,
   Tek göz için % 25 civarında bir rapor alabilirsiniz, diğer gözede baktırmakta fayda var. Sonucta & 40 oranında rapor almanız gerekiyor, başvurunuzu yapın isterseniz sonda tekrar haberleşelim lütfen
   Engellibilgi.com Ekibi

   Bu arada mail adresiniz yanlış sanırım, soru cevaplarını mail adreslerine göndermeye de çalıyoruz. engellibilgi@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz

 • Merhabalar benim sağ ve sol göz -9 miyopi astigmat ve gozlukle görme 10/4 ve 10/7 askerlikten muaf oldum yüzde kaç engelli raporu alabilirim

  • Okan Bey Merhaba,
   Bu oranlarla % 40 rapor alma ihtimaliniz az görünüyor,% 40 tamamlamak için diğer vucut kayıplarınızında eklenmesi gerekiyor. Duyma, pisk. vs
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhabalar,annemin sağ gözü sarı nokta hastalığından dolayı tamamen kapandı ve hiç görmüyor.sol gözü de yine aynı nedenden dolayı % 40 görüyor.Aynı zamanda insüline bağımlı şeker hastası engelli raporunu kaç oranında alabilir.

  • Songül Hanım Merhaba,
   Tek göz için maksimum alacağınız oran & 32 dir. % 40 oran gören göz içinde bir verilir. Toplamda % 40 ulaşırsınız diye düşünüyoruz. En kısa sürede başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer annenizn başka rahatsızlıklar varise, konuşma yürüme vs
   mutlaka doktorlara belirtin ve ek oran almaya çalışın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • sertaç bey merhabalar. daha önce size yazmıştım fakat hastaneye başvuru yapmadan önce araştırmamı iyi yapmak istiyorum.
  hastalıklarım..
  göz tembelliği sağ göz (0.1) oran sol gözde sorun yok.
  astigmat, hipermetrop,
  sağ göz alt kısmında kazadan dolayı elmacık kemiğinin çöküntü olması,
  alerjik rinit (mite,ev tozu,polen,evcil hayvanlar) teşhisi,
  sol bacagımda kaza sebebiyle 2 adet 18cmlik kalıcı platın
  platinler diz altı ve diz üstündedir,
  yürüyüşte aksama, işyerinde ağır iş yapamıyorum ve kesinlikle koşamıyorum,
  ve bu hastalıklarım sebebi ile psikolojikmende etkilenmekteyim.
  Sertaç bey sizden ricam bu hastalıklara ayrı ayrı puanlarını yazabilirmisiniz.

  • Özkan Bey Merhaba,
   Biraz geç cevap verebiliyoruz kusura bakmayın, Sorunuza gelirsek bu bilgiler ile rapor oranı hesaplamak gerçekten çok zor, doktorlar bile ihtisas alanları olmasına rağmen hastalıkları sisteme girerek ve inceleyerek verebiliyor. Bunu belirtmemizin sebebi sizi yanlış yönlendirmemek
   Önerimiz şu olacak, hastaneye başvurunuzu yapın ve belirttiğiniz tüm rahatsılzıklarınız için engelli oranı talep edin, bizim tahminimiz % 40 alabileceğiniz yönünde ama daha önce belirttiğimiz gibi net bir şey söylemek çok zor, umarız istediğiniz oranı alabilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • benım sag gözümde tembellık var görme düzeyi %5 dedı doktor diğer gözüm ii görüyo ben rapor alsam verırler mı bıde bu rapor bana ne gıbı faydalı olur yardımcı olabılırmısınz…

 • Merhabalar
  Sağ gözümde göz tembelliği var %10dan daha az bir görmem var
  Sol gözümde her geçen zamanda ilerliyor şuan 2,5 miyop gözlükle hayatıma devam ediyorum
  Sizce ne oranda rapor alabilirim

  • Esma Hanım Merhaba,
   bir gözünüz için % 20 civarında oran verirler diye düşünüyoruz. Diğer gözünüzün ne kadar gördüğü çok önemli, tabi bu görme gözlük yardımından sonra ölçülüyor gözüm ilerliyor demişsiniz ama kaç yaşındasınız bilmiyoruz
   Yaştan dolayımı yoksa bir hastalık sebebiyle mi bilmek lazım
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba benim sağ gözüm 9 derece miyop astigmat sol gözüm 3 derece miyop doktorum sağ gözümün diğerine göre yüzde on gördüğünü söyledi gözlük kullanıyorum fakat sadece hafif netleşme oluyor rapor alabilmem için ne yapmam gerekli ?

  • Gülşen Hanım Merhaba,
   göz derecenizden çok görme oranınız önemli kısaca ne kadar gördünüğüz, Gözlükle görme oranlarınız ölçülür eğer görme oranınız %-10- % 15 civarı cıkarsa engelli raporu alabilirsiniz.Görme oranınızı bilmediğimiz için net bir şey söylemek çok zor
   Engellibilgi.com

  • Tuğba hanım merhaba
   Göz tembelliğimizin ne kadar olduğu önemli eğer gözlükle tam görüyorsanız engelli raporu almanız küçük bir ihtimal
   Eğer gözlükle yardımıyla görmeniz % 10-15 civarı ise engelli raporu alabilirsiniz göz derecenizin maalesef bir önemi yok
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba hocam benim gözlerimde göz tembelliği var doktora gittim senin gözlerin yüzde 60 görüyor dedi rapor alabilirmiyim hocam alırsamda yüzde kaç alabilirim teşekkürler

 • Merhaba hocam babam 1974 de iş kazasinda patlama neticesinde 2gozunude kaybetti suan 67 yasında ve sakatlık oranının ne olabileceğini soruyor

  • Ümit Bey Merhaba,
   İkiz göz için % 40 engelli raporu alma şansınız mevcut görünüyor, Zaten yaşlılık ve diğer rahatsızlıklar nedeniyle de engelli raporu oranı verilecektir. Eğer % 90 ve üzerinde engelli raporu alabilirsiniz babanız üzerinden ÖTV siz araçta alabilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Hocam merhaba benim size bazı sorularım olcak 2011 yılında kifo skolyoz sorunum nedeni ile rapor için başvurruda bulundum
  ve %42 gibi bir oran aldım aslında göz kurusumda vardı beni üniversite hastanesine sevk ettiler ama o yıl ömss sınavı olduğu için ve 30 günlük
  sürem kaldığı için o kusurun peşine düşmemiştim daha sonra 2013 yılında tekrar hastaneye vergi indirmi için yönlendirldim
  ve okb,skolyoz ve gözümdeki kon distrofisi sebebi ile %51 aldım ama bu rapor oranı bana geldi dün bir özel hastnede göz kontrolünden geçtim erg ve oct çekildim
  ve muayene oldğum prof.bana %35 görebildiğimi ve okuma sınırında olduğumu söyledi sorum şu %51 oranındaki raporumda göz kusurmdan dolayı
  %12 oran alabilmiştim yani dr baştan savma bir oran vermişti şimdi bavursam bu oran yükselirmi sizce.

  • Erhan Bey,
   Tek göz olmamasına % 32 oranına rapor veriliyor, 2 gözün % 10 görmesine % 45 oran veriliyor. Buradan yola çıkarsak tahminim % 15-29 verileceğidir. Ama hastaneye başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.
   Oran yükseltmek işinize yarayacaksa daha erken emekli olmak araç alımı vs uğraşın ama bir işime yaramaz diyorsanız boşuna uğraşmayın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Teşekkürler hocam bilgi için babamın durumundaki engelli kisilerin oranı ne olur acaba bilginiz varmi bu rapor için nereye basvurmaliyiz

 • 2010 yılında ms tanısı konuldu kullanılan kortizonlardan dolayı bir dönem göz tansiyon problemi yaşadım sonrasında sağ ve sol gözden katarak ameliyatı oldum şimdi astikmat var ve yakında 4,5 numara gözlük kullanıyorum uzak için de ayrı gözlük kullanıyorum ama derecesi çok yüksek değil şu an sol gözümden felç geçirdim kortizon tedavisi yapıldı ama sonuç vermedi sol tarafıma bakabilmek için tamamen dönmem gerek yoksa sol tarafımı göremiyorum birde sol tarafıma bakmaya çalıştığımda denge kaybı oluşuyor.Bu sebeple araba kullanamıyorum Raporla ilgili hiç başvuru yapmadım yapsam ne çıkar bilemiyorum

 • Merhaba sağ gözümde kaza sonucu% 100 yakın görme kaybı var is konusunda sikintilar yaşıyorum raporu en kisa zamanda nerden alabilirim % 40 gecermi alacağım rapor tesekkurler

  • Ali Bey Merhaba,
   Gece körlüğünün ölçülmesi için gündüz ve gece görme oranlarınız hesaplanıyor ve ortalaması alınıyor, Yani eğer günüz görmeniz iyiyse gece görmeniz az olsa bile yüksek oranlı rapor almak mümkün olmuyor.
   Gece körlüğü olmasına rağmen değişik oranda rapor alan ziyaretçilerimiz var. % 74 te alan var, % 42 de
   Tamamen görme alanınız ve uzağı ne kadar gördüğünüz ile ilgili bir durum,
   Ama rapor alma şansınız tabi ki var. Mutlaka başvurunuzu yapın tavsiyesinde Bulunmak isteriz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Mrb Sertaç bey benim her iki gözüm kornea nakli oldum ben doktorun gösterdiği yazıyı gozluksuz gozluklu ancak en büyük sayıyı ancak görebiliyorum bana yüzde kaç rapor verirler

 • Selam bana gözden % 32 rapor alabilirim dediniz benim göz yüzünden denge ve yogunlasma sorunum var ilave olarak fmf rahitsizligimda var bunlara ayriyetten oran alabilirmiyim benim çalıştığım işte ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu çıkarmam gerek gözüm yüzünden sıkıntı oluyor alamıyorum % 40 gecmesem bile çalışabilir ibaresi yazan raporu nasıl ve nerden alicam

  • Sefa Bey Merhaba,
   Engelli rapor oranları doktor incelemeleri ve yönetmelikler kapsamında değerlendiriliyor.
   Bizim söylemelerimiz tavsiye niteliğindedir. Tabiki kontrolünüzde ek rahatsızlıklarınızı söyleyerek engelli oranlarını artmasını talep edebilirsiniz.
   Bu artış tamamen sizdeki engellilerin durumuna ve niteliğine bağlıdır. Umarız istediğiniz oranda engelli raporu alabilirsiniz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba babamda miyop astigmat var sol gözünde %80 sağ gözünde %90 görme kaybı var bu doğrultuda %40 rapor alabilirmiyiz.Teşekkürler

 • Sertaç bey merhaba daha evvel belirttiğim kısmi körlük ile ilgili %25-30 rapor alabileceğimi belirtmiştiniz.Buna ek olarak anksiyete bozukluğu çıktı fakat tedaviye yeni başladım.Bu rahatsızlığımda birlikte %40 tamamlayabilirmiyim.12 sinde heyete çıkıcam.teşekkürler iyi çalışmalar

 • Merhaba sevgili Engellibilgi.com Ekibi;

  Yaklaşık 8 ay önde Haydarpaşa GATA hastanesinde sol gözümede anizometri ve anizekoni teşhisi ile askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Sol gözüm lens, gözlük vb. araçlar ile hiçbir şekilde ekstra görme yetisi kazanmıyor. Bu şartlar altında rapor alma durumum nedir? Şimdiden verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Kubilay Bey Merhaba,
   Askerlik ve engelli raporu arasında bir bağ bulunmamaktadır. Yani askere elverişli değilsin denilse bile engelli raporu alamayabilirsiniz. Göz rahatsızlığınız la ilgili olarak Sol gözünüz hiç görmüyor ise maksiumum % 32 oranında engelli raporu alabilirsiniz.
   Tabi gözlerinizin ne kadar gördüğü görme alanı gibi faktörlerde önemli, o yüzden net bir şey söylemek zor devlet hastanesinden göz için randevu alarak hem gözlerinize baktırmanızı hemde engelli rapor oranı hakkında bilgi almanızı öneririz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba benim goz hastaligim keretakonustur ve bir gozumde halka var bir gözüm %90 gormuyor hatta görmeyen gözüme göz nakli olması lazım diğer gozumnise ameliyatlı içinde kontak lens var bu durumda rapor alma olasiligim kaç cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Ömer Bey Merhaba,
   % 90 görmeyen gözünüz için % 25-30 civarı oran veirlir diye düşüyoruz. Diğer göz için net bir şey söylemek zor,
   Gözden % 40 tamamlayamazsınız bile diğer vucut kayıplarınız için kucuk kucuk oranlar alarak % 40 tamamlamanız mümkün olacaktır.
   En kısa sürede hastaneye başvurmanızı öneriypruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Teşekürler Sertaç bey ameliyatlı göze puan verilmez mi Sertaç bey birde başka hangi doktorlara veya bölümlere yönlendiriyorlar vücut eksikliği dediginiz konu hakkında bilgi verirseniz çok makbule geçer ?

  • Omer Bey Merhaba,
   Vucut eksikliğinden kastım şudur. Engelli raporu almak istediğinizde sizi sadece beyan ettiğiniz doktora değil bir çok doktora gönderecekler.
   Duyma,Görme, Pisko. Fizik vs bu doktorlarla görüşerek oran almaya çalışmanız yararınıza olacaktır. Bu sözümüzü yasa dışu bir uygulama gibi düşünmeyin
   Örneğin çok az bir duyma kaybınız var doktor, büyük önemsemeyip oran vermeden geçecektir. Fakat durumunuzu anlatırsanız %2, % 3 bir oran verebilir.
   Bu tür rahatsızlıklarınız var ise oranı arttırabilirsiniz

 • Hocam selamlar.
  Sag gözümde göz tembelligi var, yarim metreden parmak sayabiliyorum. Gozluk lens fayda etmiyor, tedavisi yok. Diger gözümde düşük derecede astigmat var. Rapor alma şansım nedir? Vucudumun herhangi bir yerinde baska bildigim bir rahatsizligim yok.

 • Hocam selamlar.
  Sag gözümde göz tembelligi var, buna nagli goz kaymasi da mevcut. yarim metreden parmak sayabiliyorum. Gozluk lens fayda etmiyor, tedavisi yok. Diger gözümde düşük derecede astigmat var. Rapor alma şansım nedir? Vucudumun herhangi bir yerinde baska bildigim bir rahatsizligim yok.

 • merhabalar sertac bey askerlıkten kalıtsal retınal dıstrofıden askerlıge elverıslı degıldır yazısını aldım. bugun devlet hastanesıne saglık kurulu raporu almak ıcın gıttım her ıkı gozumde -6.00 ve 1.00 astıgmat var gece karanlık oldugu vakıt gozum hıc gormuyor tavuk karasıymısım askerı hastanenın dedıgıne gore. gozlerım ıcın 6 yazdı hemen sagına 0.4 0.4 yazdı acep 6 ne anlama gelıyor 6 nın hemen sagına 0.4 0.4 yazdı aceba o 6 rakamı G harfımı ? de gozlerım % 50 den fazla gormuyor dedı. ayrıca tavuk karasıyım tahmını raporum kac olur sertac bey

  • Hasan Bey Merhaba,
   Net bir şey söylemek gerçekten çok zor, % 50 gören gözleriniz için % 40 oranında engelli raporu verilmez fakat tavuk karası gibi rahatsızlıklarınız oranı arttıracaktır.Denemekte fayda var.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Mrb benim sağ göz +8.50 +2.00 40
  sol goz+8.50 +1.75 130
  sağ göz 0.6 sol göz ise 0.5 görüyor engelli raporu almak için yeni başvurdum sizce alma imkanım varmıdır

  • Ferhat Bey Merhaba,
   Protez göz için % 32 oranında engelli raporu veriyorlar. Böbrek için isev ucuda ne kadar zarar verdiği öenmli Sağ böbrek tamamen çalışıyor ve bu vucud için yeterli ise oran vermeyeceklerdir.
   Ebgellibilgi.com Ekibi

 • sertaç bey merhabalar sol göz görme 0.4 sag göz görme 0.4 + 6 numara miyop iki gözdede 1er derece astıgmat gece körlügü var artı ayagımdan düz tabanım ıkı ayagımdanda saglık raporum % 40 olur mu yada göz den tahmını kac alırım sizde. ayrıca düz tabadan da alırmıyım ?? şimdiden tesekurler sertac bey..

  • Kemal Bey Merhaba,
   Gözlerden dolayı % 25-% 30 oranında rapor verilir diye tahmin ediyoruz. Fakat herzaman söylediğimiz gibi net bir şey söylemek çok zor,
   Tavsiyemiz en kısa sürede engelli raporu için başvurmanız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhabalar hocam.22 yaşındayım.18 yaşımdan beri keratakonus için 3 kez ameliyat oldum.Ameliyattan önce sol %80 sağ %90 görmüyordu. Şuanda her ikiside %45-50 oranında görüyor.Ehliyet alamadım.Öğretmenlik okuyorum Son senem kpss için engelli raporu alıp engelli kontenjanından atanabilirmşyim acaba?

  • İremsu Hanım Merhaba,
   Bu görme oranlarına % 40 oran maalesef vermiyorlar, Ama bir devlet hastanesinden normal bir muayene için randevu alın
   doktora durumunuzu anlatın engelli raporu almak istediğinizi söyleyin
   doktor size bir yol gösterecektir.Çünkü muayene eden doktorlar genelde heyete de girerler, doktorun söylediğine göre engellibilgi@gmail.com adresine mail atarsanız yardımcı olmaya çalırız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Iyi aksmlr hocam mrb bugun heyete girdim sonucumu 2 ay sonra kaymakamliktan alicaksin denildi hocam onaylandigi icin mi ole dediler yoksa hastanede bilgi verirlerdi demi hocam

  • Ferdi Bey,
   Vergi indirim belgesi için başvurduğunuzu anlıyorum. Rapor ankaraya gönderildikten sonra ve incelendikten sonra kesinleşiyor. Yani eğer bir oran verildiyse ve ankara düşürmezse rapor oranınız kesinleşir.
   Normalde bireysel engelli raporu başvuruları bir kaç gün içinde netleşir.
   Hastanenin söylediği şey engelli raporunuzun onaylandığını maalesef göstermez.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • sol gözümde göz tembelliği var , sağ göz sağlam . askeri hastaneden muaf raporu aldım . engelli raporuda alabilir miyim ?

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Askerlikten muaf olmanız engelli raporu almanız için maalesef bir etken değil, Sol gözdeki göz tembelliği için % 40 oranında rapor alma ihtimaliniz az,
   Göz ile beraber başka fiziksel kayıplarınız var ise, Piskoloji bozukluğu bacak kısalığı vs
   engel oranınız toplanarak % 40 tamamlamayı deneyeblirsiniz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhabalar hocambenim sağ gözüme keratakonus teşhisi konuldu bugün heyete girdim heyet raporunda sadece keratokonus yazıyordu ve hiçbirsey söylenmedi heyette acaba engelli raporu verilir mi bana

  • Aslı Hanım Merhaba,
   sadece tek gözünüzde hastalık teşhisi kondu ise engelli raporu alma şansınız biraz az, neden derseniz tek gözü olmayanlara bile en fazla % 32 oranında rapor veriliyor.
   Tabi hastalığın vucuda toplamda ne kadar hasar verdiği de önemli, umarız istediğiniz raporu alabilrsiniz.
   Lütfen aldığınız engelli oranını diğerziyaretçilerimize faydalı olması için bizimle paylaşın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sertaç Bey,
  Her soruya , sabırla verdiğiniz cevabı görünce bende sormak istedim. Benim sağ gözümde doğuştan görme tembelliği var. 1998 den bu yana SGK lı olarak çalışıyorum. Engelli raporu alarak gelir vergisi indiriminden faydalanabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim. Cevap verirseniz çok müteşekkir olacağım .

  • Emre Bey Merhaba,
   Elimizden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Teşekkür ederiz.
   sorunuza gelecek olursak, göz tembelliği ve az görmeden tabiki engelli raporu almanız mümkündür. Eğer engelli raporu alabilirseniz erken emeklilik hakkınızda mevcut,
   Göz tembelliğinizi miktarını bilmek gerekiyor, eğer her iki gözde de % 80-90 oranında gorme kaybınız var ise % 45-50 civarında engelli raporu alabilirsiniz.
   Bir göz doktoruna giderek muayene olmanızı öneriyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • mrb sertaç bey bnm sağ gözümde %100 görme kaybı var ve monoküler ehliyetim var yıllık rapor veriyorum trafige sol gözümden de rapora ek puan alırsam ehliyetimi aldırma riskim varmı 05449015404

 • Sag = saglam
  Sol= +4,00 ile 0,15 civari (0,1-0,2)
  Hipermetropik , anizometropik, ambliopi mevcut. Goz tembelligim.var doktorlarin kontrol edip dedigi sol gozum %85 gormuyor %15 goruyor sol gozumle duvara yansittiklari hicbir yaziyi okuyamiuorum takilan puntolarla hersey bulanik gorukuyor ama sag gozum saglam ikisiyle normal gorebiliuorum sorum su olacak engelli raporuna bas vursam kac cikar ve diger sorum.askerden muaf olurmuyum saygilar

 • Sertaç Bey

  Hızlı cevabınızdan ötürü teşekkür ediyorum size. Yalnızca sağ gözümde tembellik var. % 80 oranında bir kayıp söz konusu.

  Göz doktoruna gittim defalarca bununla alakalı ve tedavisi yok ne ilerler ne de geriler dedi.

  Şu durumda % kaç engelli raporu alabilirim ve bu alacağım rapor bana gelir vergisi indirimi sağlar mı ?

 • Merhaba benim sag ve sol gozum 22
  numara ve gozden.beyne giden.goz damarlari.cok.ince ani.gorme kaybi olabilir cift gozde gzluksuz cok az gzlklude norl saglkli.goz gibi.goremiyorum.bazi mesafelerden yuzde kac alirim tesekkurler

  • Ahmet Bey,
   Konu hakkında net bir şey söylemek zor, değer hastalağın vücuda etkisi ve bir çok değer dikkate alınıyor. Engelli raporuna başvurmanız menfaatinize olacaktır.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • ACIL CEVAPP
  Merhabalar sayin hocam bi kac sorum olacak cevaplarsaniz.sevinirim benim dogustan sol gozumde kayma.goz tembelligi var gozluk verdiler kucukken ama kullanmadim.yasim.suan 25 devlet hastahanesinde goz doktoruna muayene oldum 3 kez 3 undede cikan goz derecelerim.su sekilde SAG SAGLAM
  SOL +4,00 ILE 0,15 CIVARI (0,1-0,2)
  HIPERMETROPIK
  ANZIMETROPIK
  AMBLIOPI MEVCUT gozumun %85 gormedigini %15 gordugunu soylediler bu ne ilerler ne geriler bu sekilde kaliir dediler simdi ilk sorum engelli raporu alsam bana kac oranunda rapor cikar 2. Bi sorumda askerden muaf olurmuyum

  • Hasan Bey,
   Askerden %90 muaf olursunuz, ama belirtmek gerekirse bizim söylemlerimiz kesin değildir, sadece tavsiye niteliğindedir. Eğer bir gözünüz sağlam diğeri % 15 görüyorsa % 40 engelli raporu almanız sadece göz rahatsızlığınızdan ötürü mükün olmayacaktır. Engeli raporuna başvurduğunuzda bir oran verilir fakat bu oran 20-25 arası olacaktır.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Tsklr hocam hersey icin ben askerlikten muaf olurmuyum hocam +10.50 ila +9.50 0.3 0.5 goruyom yuzde 90 gorme kaybi bu durumda muaf olurmuyum uzagi goremiyorum

 • Yorumunuz merhaba benım gozlerımde tembellık ve uzagı gorme problemın var askere alınmadım heyete gırdım gozden %20 not aldım askerı raporumda var engellı raporu kac verılır bana???

 • Yorumunuz SELAM benım gozlerımde uzagı gorme sorunum var gozluklude zorlanıyorum gozumde tembellık var askerede alınmadım heyete gırdım goz.bolumunden %20 aldım 9subatta sonucu alcam Heyetın sonucu ne olur sızce ?

 • Merhabalar hocam. Ben 2010 yılında askerlikten muaf tutuldum. Bu yıl ehliyet almak için muayene olduğumda sağ gözümde tembellikten dolayı kayma varmış ve görmem %10 görüyormuş. Monolok ehliyet alabildim. Birçok memurluga alınmıyorum bunun için engelli raporu alacagım % kaç alabilirim. Duvardaki yazıların hic birini sağ gözümle göremiyorum beyaz kara bulanık biseyler var ama secilmiyor. Sol gözümle de ustten 5. Sırada kalıyorum 4 numara gözlük verdi.

  • Barış Bey Merhaba,
   Tek göz için 20 25 oranında rapor verirler diye tahmin ediyoruz. ünkü diğer göz tamamen sağlam. ama umudunuzu kaybetmeyin mutlaka bir hastaneye başvuru yapın duruma göre tekrar haberleşelim
   engellibilgi.com Ekibi

 • Benim iki gozdede tembellik var sol goz muayenede ilk siradakiler haric goremiyorum %90 gormuyorum ama sag goz alta dogru goruyorum %40 civari gormuyorum yuzde kac engelli alirim.

  • Yunus Bey,
   % 30-35 civarı bir oranda rapor alabilirsiniz diye düşünüyoruz. Ama tabi net konuşmak imkansız, bir doktora danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Sizide rahtsiz ediyorum kusura bakmayin yukarida yuzde 30 civari demissinizbi de benim guatr var galiba tsh degerim hep yuksek cikio surekli ilac kullaniyorum onu sayabilirler mi. Bi de simdi rapor alsam nisandaki sinava girebilir miyim iyi gunler..

  • Yunus Bey,
   Bizlerin net bir oran vermesi doğru olmaz. Sadece bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyoruz. O yüzden net bir şey söylemek zor, en iyi çözüm engelli raporu almak için başvuru yapmanız eğer engelli raporu alabilirseniz tabiki EKPSS ye girebilirsiniz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • merhaba Sertaç Bey,
  bir gözüm %100 oranında kılcal damarların yırtılmasına bağlı olarak görmüyor; diğer gözüm şaşılık ve yakını görmede problemim var;
  Bununla beraber dizlerimde aşırı gıcırdama ve düz tabanlık mevcut ne olabilir oran sizce

  • Enes Bey Merhaba,
   Tek göz için maksumum alacağınız oran % 32 dir. şaşılık ve normal göz kusurları için oran vermezler. Diğer rahatsızkılarınız için hastaneye başvuru yaparak net bilgi almanız sağlıklı olacaktır. Fakat pek oran verileceğinizi düşünmüyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Slm Sertaç bey ben heyete girdim ve 15 ocak gününe gün verdiler ve araştırdım hastahaneden %33 vermişler bu tarihten önce doktorlara gorussem raporun değişme ihtimali var mi yoksa da bundan sonraki sureci nasil yapayim
  Tesekkurler

 • Yorumunuz selam sertaç bey ben engellı raporu ıcın heyete gırdım goz bolumunde iki gozumun gorme oranı 0.4 verılen puan ise %20 heyetın sonucu ne olur %40 veya ustu alabılırmıyım?

 • Merhaba ben askerde acemi birliğim bittikten sonra askerliğe elverişsiz raporu aldım gözlerimden dolayı. Bana verilen raporda
  H52.0 hipermetropi
  H52.2 astigmatizma yazıyor. Gata da muayene eden Doktorum ve heyet bu raporla engelli raporu alabileceğimi söyledi. Acaba bu raporun oranı % kaç olur. Gözümde ameliyat 40 yasından sonra olabiliyomus. Cevap berebilirseniz sevinirim.

  • Ali Bey Merhaba,
   Engelli raporunun % 40 veya üstü olması engelli sayılabilmeniz için yeterlidir. Askerde sizi muayene eden doktor engelli raporu alabilirsin dediyse gerekli şartların oluştuğunu görmüştür. Önerimiz en kısa sürede engelli raporu için başvurmanız, lütfen sonucu bizimle paylaşın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba benim gözlerin numarası sağ sph -7,00 cyl -0,25 sol sph 9,25 cyl -0,25 her iki gözde yüksek miyop ve astigmat var doktor yüZde 10 görüyon demişti tabi bunlar gözlüksüz. Gözlüklü ikende muayene edip bana askerlikten muaf yani çürük verdiler.bu yazıyı da gözlüklü sol gözle bir karış sağ gözle üç karış uzaktan okuyamadım. Rapor oranım sizce tahminen kaç olur

  • İbrahim bey Merhaba,
   Eğer gözlükle ile de % 10 görüyorsanız % 50 oranında rapor alabilirsiniz. Herhangi bir göz doktoruna giderek gözlükle ne oranda gördüğünüzü öğrenebilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Yorumunuz sertac bey doktor bana %20 puan verdı ama askerı raporum ve veb raporumda var gozlukle gormem ıkı gozumde 0.4 yanı heyetten nasıl bır sonu cıkar

  • Zafer Bey,
   Doktor zaten % 20 oran verdi demişsinkasiz, bu oran değişmeyecektir. iki gözün % 40 görnesine verilecek oran bu şekildir. Maalesef bir yanlışlık yok askeri hastaneden alınan rapor yada çürük belgesinin engelli raporuyla hiç bir ilgisi yok, ikisi çok farklı şeyler İnşallah istediğiniz gibi engelli raporunuz sonuçlanır fakat çok olumlu şeyler söyleyemiyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Yorumunuz sertaç bey doktor beni muayne etti ve sen gozbembelliği var dedi bızden puan alacaksın ama verdığım puandan heyetten gecemezsın dedi benden VEB cektırmemı ıstedi ona gore puan vereyım dedi VEBide cekıldım şag gozumde sorun cıktı goz makınasındada cıkan sonucta 15.15 ve doktorun verdiği puan %20 asgarı raporun onemsız olmasıda ılgınc askerı raporumdada gorme oranım 0.4 hastanedekı heyeten gıden raporumdada gorme oranım 0.4

  • Zafer Bey,
   Göz dereceniz 7 den yüksekse askeriye çürük raporu veriyor. Fakat çürük raporu verilmesinin engelli olup olmamanızla alakası yok dediğimiz gibi çok farklı şeyler
   Doktorunuz cihazlarla kontrol ederek oran verdiği için doğru oran vermiştir.
   Eğer tüm testlerin sonucunda % 40 görüyorsanız şeklinde bir sonuç ortaya çıktıysa % 20 verilmesi normal maalesef
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba sertac bey. 7 ocak da yazmıştım size. Ben bir sivil hastahaneye gittim bana tek gözüm kör olsa dahi %32 alabileceğim söylendi. Askeri hastahanede söylenenlerin bi önemi yok dendi. Ben herhangi bir askeri hastahanede özel muayene olsam ordaki heyetin bana vereceği rapor geçerli olurmu sivil hayatımda fakat şuan asker değilim. Başka bir bilginiz varsa bu konuda sunabilirmisiniz ..

  • Ali Bey Merhaba,
   Hastaneden doğru bilgi verilmiş, Askerden aldığınız rapor ile devlet hastanesinden alınan rapor farklıdır. Askeriye askerliğe elverişli olmadığınız gösteren rapor verir fakat engelli raporunu bu rapor bağlamaz.
   Bu yüzden askeri hastaneye gitmenin bir mantığı yok maalesef boşuna uğraşmayın.
   Devlet hastanesine başvurarak şansınızı denemenizi öneririz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba benim 2001 yılında %55 görme engelli raporum var şimdi vergi indirimi için basvuracagim yeni rapor isterlermis gözde 0.3 0.3 görme var iki gözde rapor oranı kac olur acaba

  • Bünyamin Bey,
   Tekrar rapor % 100 istenecektir. Görme oranlarınız kritik 2001 yılında % 55 veriliyordu. Fakat şu an bu oranlar verilmiyor. İkiz göz % 10 görüyorsa % 50 veriyorlar
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba Sertaç bey. 2 sene önce İst Leventteki göz hastanesinde bir profösör doktor muayene sonucunda bana gözlerimin %5 ten az gördüğünü ve gözlükle bu oranın %25 çıkacağını söylemişti. Ve malülen emekli olabilirsin diyede eklemişti. O zamanlar ailem malülen emekli olmama karşı çıktığı için bu konu öylece kapandı. Şimdi engelli raporu için başvuru yaptım ve Düzce’deki devlet hastanesinde muayene oldum. Doktorun tam yazısını okuyamasamda elime verdikleri kağıtta %35 oran gördüm. Bu oranın ne olduğunu bilmiyorum. Yada neye göre verildiğini. O kağıtla beraber sağlık raporlarını bugün kurula sındım. Sizce engelli raporu alabilirmiyim. Alabilirsem derecek %kaç olur. Ve derece düşük gelirse itiraz hakkım varmı. Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler

  • Erkan Bey Merhaba,
   Engelli raporu oranınız çok büyük ihtimal % 35 olarak sonuçlanacaktır. Tabi kesin bir şey söylemek çok zor, Eğer % 35 çıkarsa aynı hastaneye itiraz etmekle upraşmayın başka bir devlet hastanesine başvuruda bulunun, Diğer yorumunuzda belirttiğiniz hastalıklar tabiki oranı arttıran şeyler fakat bu tip detaylar doktor uzmanlığı ve takdiriyle ilgili sonucu gördükten sonra tekrar haberleşim lütfen
   Engellibilgicom Ekibi

 • Şunuda belirteyim ki gözlerimdeki hastalığın tedavisi yok. Göz arkasındaki damarlardan kaynaklanan bir sıkıntı sonucu görme bozukluğum var. Hastalığımın tam ismini doktorlar söylemişti ama garip bir isim olduğu için aklımda kalmadı. Yani sorun göz arkasında ve tedavisi yok. ilerliyormu ilerlemiyor mu bilmiyorum

 • peki Sertaç bey ikinci bir rapor için 6 ay veya daha uzun bir süre beklemem gerekecek mi yoksa başka bir hastaneden hemen tekrar raporlarımı yenileyebilir miyim

 • Merhaba Sertaç bey. Ben bugun rapor için dr a gittim önce muayene olayım dedim gittim işte sol gözün görmüyor ve titremesi var dedi evet dedim rapor için geldim dedim bana devlet tek göz için rapor vermiyor dedi şaşırdım. Öyle bir şey var mı yoksa ugrasmak mi istemedi

 • merhaba sertaç bey
  cocuk yaşta geçirdigim kaza yüzünden sag gözümde göz damarlarının kuruması nedeni ile %70 görme kaybı yaşamaktayım.
  engelli raporunun yüzde kaç alma gibi ihtimalım var.
  yada hiç yok mu ne yapmam gerekiyor.
  yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekür ederım.

  • Erson Bey Merhaba,

   Engelli raporu almak için görme kaybınızın yüksek olması gerekiyor, Bir gözüünüz için maksumum % 25-30 oranında oran verirler, Diğer gözünüz için engelli oranı vermeyecekleri için maalesef gözleriniz engelli raporu almaya yetmeyecektir.

   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba sertac bey eşimin sag gözunde kayma var gözlük kulanmasna ragmen blank guryu yude kac rapor alr

 • Merhaba ben sag gozum lens bıle 10da 1 guruyo sol gozumde aynı ayrıca renk korlugude var %40 engellı alabılıyormuyumm

 • mrb sertaç bey benm göz oranm bu sag 2×20 ile 06 sol 0x75 x170 ile retinitis pigmentosa gece körlügü var kaç alırm szce

 • Hocam merhaba bende heyete girdim 1 parmagimda kuğu boyu deformetesi var ve %8 verdiler benim sol gözüm çok. Yakından bile parmak parmak sayımı olmuyor sağ gözüm ise ameliyatlı kontack lens var içinde oradan da %27 verdiler itiraz ettim doktora ve beni sanliurfa devlet hastahanesi ne gönderdi tekrar heyete girmek için değil görme alanını ölçmek için eğer oradan da aynı çıkarsa %12 raporunda artış olacaktır dedi göz derecelerin su sekilde

  Sağ:0.7
  Sol:10 CMP
  Şimdiden teşekkürler hocam yardımcı olsanız çok sevinirim

  • Ömer Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun, şu an için öncelikle görme alanı test sonuçlarınızı beklemekte fayda var. Göz doktorları yönetmeliklerin dışına çıkamazlar abi takdir haklarını bazen alt limitlerden kullanıyorlar tabi sizin durumda nasıl oldu bilemeyiz.
   rapor sonucunuz bir çıksın eğer % 40 geçmezse bu sefer başka bir hastaneye başvuru yaparsınız ve diğer göz doktorlardan oran almaya çalışırsınız.
   Canını sıkmayın % 40 çok yakınsınız
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba;

  Silahsız güv.Görevlisiyim Silahlı kimliği yenilemek için hastaneden aldığım raporda güvenlik gör. olamaz diye bir sonuç çıktı şimdi işten çıkmam söz konusu zor bir durumdayım sol gözümde ara ara bulanıklıklar oluyor azda olsa görebiliyorum fakat sağ gözümle göremiyorum bana git engelli raporu al öyle işe alalım bile dediler engelli kadrosunda işe girebilmem için yapabileceğim bişey varmı yardımcı olursanız sevinirim fikir ve düşüncelerinize ihtiyacım var.
  Bulgular : Görme sağ -15 (-2.00 aks 60) ile 1mps. sol tam sağ yüksek miyop astigmat, renk hissi doğal

 • Merhaba ben devlet hastahanesi göz doktoruna göründüm ve tek gözüme 5 digerine 3 numara gözlük verdi.yakını görmekte çok zorlanıyorum hatta çok bulanık okuyamıyorum yazıları.uzakta hafif bulanık.benim rapor alma gibi bir durumum olabilirmi lütfen acil cevap bekliyorum.

  • Güler Hanım Merhaba,
   Maalesef net bir şey söylemek yanlış olsa da engelli raporu alma şansınız az görünüyor. Engelli raporu alabilmek içi gözlük yardımıyla % 10-% 15 civarındda görmeniz gerekiyor
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Merhaba;

  Silahsız güv.Görevlisiyim Silahlı kimliği almak için hastaneden aldığım raporda güvenlik gör. olamaz diye bir sonuç çıktı şimdi işten çıkmam söz konusu zor bir durumdayım git engelli raporu al deniliyor her iş başvurumda bense engellilerin hakkına gasp edeceğim düşüncesi var ve gidemiyorum hastanelere sol gözümde çok fazla problem yokarada soluk görüyorum fakat sağ gözümle göremiyorum engelli kadrosunda işe girebilmem için yapabileceğim bişey varmı yardımcı olursanız sevinirim fikir ve düşüncelerinize ihtiyacım var.

  Bulgular : Görme sağ -15 (-2.00 aks 60) ile 1mps. sol tam sağ yüksek miyop astigmat, renk hissi doğal

  Saygılarımla…

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Engelli raporu almak yönetmeliklerle yasa altına alınmıştır. Yani eğer engelli radporu alabilirseniz bu kanunen yasal bir hakkınız olduğunuz içindir. Kimsenin hakkını yemiş olmayacaksınız merak etmeyin,
   Sorunuza gelince bir an önce devlet hastanesine engelli raporu almak için başvurunuzu yapın, Verdiğiniz değerlerden net bir şey söylemek doğru olmaz Eğer gözlükle tam görüşe sahipseniz hiç engelli raporu da alamayabilirsiniz
   Engellibilgi.com Ekibi

   • Hocam ben mehmet dediğiniz gibi yapıp başvurdum gözden kurulda yüzde 35 verdiler 40 a tamamlamak için psikiyatridende muayene oldum ve balthazar formülü sayesinde yüzde 40 üzerine çıkarttım raporumu az önce aldım ben burdan gözde yüzde 40 altında kalıp rapor alamayınca bu işin ucunu bırakan arkadaşlarada şunu söylemek istiyorum hiç verilen rapora itiraz etmeden direk görme alanı testinden geçsinler ona ek olarak psikiyatriye sevk isteyip ordanda gözlerindeki sıkıntılarından dolayı yaşadıkları sorunları vb sosyal yaşantılarındaki sorunları anlatsınlar eminim yüzde 40 alabileceklerdir iyi çalışmalar diliyorum allah herkesin yolunu açık etsin 

 • Yorumunuz sertac bey merhaba bende gozTembelliği ve hem yakını hem uzağı gorme hastalıgı var cocuklugumdan berı suan iki gozumunde gorme oranı 0.4 hem sag hem sol goz %.kaç rapor alırım sizce

 • iyi günler benim sol gözüm yüzde 10 oranında görüyor,retina dekolmanidan dolayi ameliyat oldum 15 yıl önce ve ameliyattan sonra çift görüyorum kalıcı olarak..kısaca tek gözüm yüzde 10 görüyor ve sabit olarak herşeyi çift görüyorum engelli raporu alsam kaç oraninda verirler

 • İyi akşamlar, farklı uzuvlarda ki raporlar birleşip mi hesaplanıyor örneğin ben ortapedik yüzde 32 raporum var gözden de yüzde 20 veya 32 alsam yekünü etkilermi bu yüzde 40’ı bulabilirmiyim, teşekkürler.

 • sol göz protez,alnımda platin,dil yarım ağız içi sol tarafıyla yemek yiyemiyorum,ameliyat izleri var sol burnum koku,sol dilim tat almıyor ,bel fıtığı,midede ünser var % kaç rapor alırım,birde sağ gözde derinlik sorunu var

 • artı alnımda şekil bozukluğu var birde çenemde 5 kırık sonucu dişlerimde şekilsizlik ve çenemde kancalar var

 • Merhabalar
  Benim sol gözümde görme kaybı var. Sol gözümle hiç bir şeyi net göremiyorum. Bunun için uzun süre gözlük kullandım ama hiç bir faydasını göremedim. Bundan dlayı sağ gözümde de görme kaybı basladı. suan sağ gözum ıcın 2 numara gözlük kullanıyorum. Aynı zamanda sol Göğsümde 8 tane kitle var . Bunlar inanılmaz ağrılara sebep oluyorlar . Sol kolumu üzün süre kullanınca ellimde uyuşma oluyor ve ağrılarım çoğalıyor. Bundan dolayı işimi bırakmak zorunda kaldım. Aynı zamanda boyun fıtığımda var. Ben henüz rapor için hastaneye başvuruda bulunamadım öncelikle sizlere danışmak istedim. Sizce Raporu alma şansım var mı ? şimdiden teşekkürler…

 • Sertac bey merhaba benim her iki gozumde de astigmat var sag 9.25 sol .8.75 benim gozlukle gorme derecem sag goz icin %10 sol goz icin %20 oranlarla rapor alirsam rapor oranim ne olur

 • Sertaç bey merhaba

  Ben bugün itiraz etmem sonucu tekrar heyete girdim göz derecelerim doktorun yazdığı sag göz 0.4 sol göz 0 yazdı buradan % kaç puan alırım

  Tesekkurler

 • merhaba Sertaç Bey
  17 yaşında olan oğlumun sol gözü %75 sağ gözü %50 görmüyor. hem astigmat hem miyop ayrıca glokom da var gözlük dereceleri çok yüksek gözlükle tahtayı net göremediğini söylüyor. normal muaneleri zaten çıplak gözle yapıyorlar Acaba engelli raporu alabilirmiyiz. cevaplarsanız çok sevinirim.

 • soo gozumde dogistan pupiller membralle bilateral persistan teshisi edildi 2 defa askerliktn 1 er yio erteleme alidm son ucuncu de muaf olurmyum

 • İyi günler hocam .26 yasındayım iki gözümde de 7 derece hipermetrobum var.astigmatım da var.beş yıl önce askerlik şubesine gittiğimde göz hastalığımla ilgili bir bilgim yoktu ve gözlük numaramı sorduğunda dört demiştim ..sağlam olarak yazdı ve hiçbir hastaneye sevk etmedi. bende üniversiteye kayıt yaptıracağım için tecil etmiştim .suan üniversite 4 . Sınıftayım askerden muaf sayılmam için ne yapmalıyım nereye müracaat etmeliyim ..askerlikten muaf olma dışında hocam engeli kriterine uygun muyum değil miyim diye nereye başvurmam gerekiyor ve hangisini daha önce yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim .

 • Merhaba doğuştan SAĞ gözüm %90 görmüyor aslerlik de çürük verilmesi söz konusumudur askere alırlarmı ?

 • Merhaba benim bir gözümde 6numara miyop astigmat ve göz tembelliği var diger gözüm ise 1.50numara miyop astigmat acaba ben 6/9aralıgında görme keskinlîgine sahip miyim ?

 • Retinada incelme miyop astigmad sol XT+ambliyopi görme alanı%40sag görme0,75(150-1,75)ile07soljmps%26yazıyor kaç alırım teşekkürler

 • Verdiğiniz adrese üye olunmuyor rica etsem sonucu buraya yazarmısınız hiç bir şekilde kayıt olunmuyor yardımcı olunuz

 • iyi günler benim sadece Sol gözümde görme problemim var Katark ve Şaşılık ameliyatı olmuşum 2 yaşında ve uzaktan ve yakından parmak sayabılecek kadar bıle göremıyorum ışık var fakat nesnelerı seçemiyorum. Gözümdeki ameliyat dikişi belli ve rengi diğerine göre daha koyu ve hala biraz kayma var. acaba sadece sol gözüm için alabileceğim rapor oranı yüzde kaç olur tahminen? ona göre rapor için başvurmayı düşünüyorum. şimdiden teşekkürler.

 • gece körlü-her iki gözde astigmat hipermetrop 6.75 derece-sol gözde doğustan tembellik ve katarak rahatsızlığı var ne kadar yüzde alabilirim

 • Merhabalar benim sag gozum -6 miyop +-2 astimag..sol gozum -5 miyop+-1 astimag var bunun yanindaa goz tembelligide var..doktorlarn ameliyat olsmm bile gormede herhangi bir degisiklik olmayacagini soyluyor ropar icn gecerli mi ve ne kadar rapor alabilirm..

 • Sertaç bey benim askerlik muaf ve göz olçümüm şunlar r14.2. L16.7 kaza geçirdim 4kez sol gözümden ameliyat oldum katarakt şaşılık darbe sonucu vesaire rapor oranım sizce kaç teşekkürler

 • selam arkadaşlar benim gözlerim her ikisi de ½ 20 oranında görüyor engelli rapuruna başvursam ½ kaç verirler bu görme oranı gözlükle çıkan sonuç şimdiden teşekkürler

 • Merhaba sertac bey eşime14 rapor verdiler ilk muhanede ve 2 gun sunra heyte gircek heyet raporu yukseltiyurmu yuksa doktor un verdi14 rapuru onaylyurmu göz tenbeli ve kayma var görme surunuda var

 • kolay gelsin sertaç bey benimde sorum olacaktı benim iki gözde 7 numara ve gözlüksüz hiç göremiyorum gözlüklüde bazı mesafeleri göremiyorum askerlik raporum var, göz kayması var bide bende engelli raporu alabilirmiyim bu durumda ..

 • İyi günler benim sağ gözümde göz tembelliginden dolayı %85 gorme kaybı var sol gozum 5.25sag 5 derece acaba yüzde kaç rapor alabilirim

 • merhaba sertaç bey benim sağ gözümde göz tembelliği var solda astigmat sağ kulağım duymuyor sol kulağım hafif derce işitme kaybı var .alerjik rinit için sizce ne kadar rapor verirler

 • Mrb.hocam.babama 2011 yılında pipolar davranış bozukluğu ve sol gözü görmediği için %80 rapor verdiler.sonradan parkinson ve sağ gözde tansiyon çıktı şimdi biz itiraz edip raporu yukseltmek istiyoruz peki rapor yükselir mi şu durumda veya düşme ihtimali var mı teşekürler.

 • Merhabalar 24 yasindayim bende gece korlugu hastaligi var doktura gitsem yuzde kaz oraninda rapor alabilirim.tskler.

 • selamlar kolay gelsin iyi çalışmalar .
  Benim sag gözümde trafik kazası sonucu retina dekolmanı oluştu 10 ay oldu ve 4. Ameliyati olacagım yarın silikon koyuldu onu alacaklar böyle bir durumda nasıl oluyor .?
  Teşekkürler iyi çalışmalar

 • selamlar.. benım gozluk numaram 7 . acaba ben engellı raporu alabılıyor muyum.. mıyopum.. azda olsa astıgmagt var…

 • merhaba oglum 5 yasında dogustan gece körlügü var sunanda her iki gözü için1.75 1.75 numaralı gözlük kullanmasına ragman cok az görüyor bunun için rapor alabilirmiyim.

 • Merhaba babamın sol gözü hiç görmüyor sağ göz ise bulanık ve kalp kapakçığında açılma var bide belinde 4 tane fıtık var ve yüksek tansiyon malulen emeklilik için yüzde kaç rapor verirler siz ce yaşı 52 1100 SGK 2000 günde bağkur var

 • Hocam merhablar, engelli raporu için 10 -15 puan ihtiyacım var. aşağıdaki numaralara göre bu puanları alabilirmiyim? ilgi için şimdiden teşekkürler..

  R : SPH CYL AXE ADD Q
  +0,25 +0,25 180 2,25 65
  L : SPH CYL AXE ADD Q
  +0,25 +0,75 150 2,25 65

 • S.a ben nazoferenks kanseriyim 3 yıldır şımdide gözümün arkasına sıçradı tedavi gördüm sol gözümü kaybettim raporun kaç olur

 • Selam aleyküm. Sol gözden 6 kez ameliyat oldum şuan ki görme oranı %0 . Sağ kulak%47DB sol kulak%25 DB işitme kaybı var engellilik raporu alabilir miyim?

 • Merhabalar, kaza sonucu sağ gözümü kaybettim hiç görmüyor, sol göz çok şükür iyi ama zamanla görme mesefasi azalıyor gibi hiç muayene olmadım, %40 ve üzeri rapor almam için ne yapmam gerekir. İşin içinde hile olmadan, şimdiden teşekürler.

 • Hocam sol gozde tamamen gorme kaybi var heyete girdim % 32 verildi askerliktende muafim ve suanda da sag gozum icinde 0,25 gozluk kullaniyorum ozurluluk raporu almaya gittigimde gozluk kullanmiyordum simdi var acaba nasil ozurluluk durumum yukseltilir

 • Gözden heyete gırdim hocam vep filmim cekildi p100 algılanamadı diye cıktı miyop ve astimat vardı gözlerimde doktor hanım %52 yazdı orana ve şeker hastasıyım bunada%20 yazdı dokturum bundan ne kadar özürlılük raporu cıkar acaba

 • İyi günler diliyorum…Sağ gözümde katarakt mevcut ve %20 görüyor.Doktor ameliyat olabilirsin dedi ama ben riskleri nedeniyle ameliyat olmak istemiyorum…Yaşım 38 …Rapor alabilirmiyim sizce…Çalışıyorum ve bu durum beni çok yoruyor ve zaman zaman başağrıları yaşamaktayım…Bilgi için şimdiden teşekkürler

 • Merhaba ben mehmet en başta böyle bir sayfa oluşturduğunuz için teşekkür ederim.benim sağ gözüm (-5.25)sol gözüm ise (-5.75) astigmat ise (0.75).ben şu an 6 yıldır gözlük kullanmaktayim fakat iyileşmesi beklenir iken daha kötü oluyor çoğu zaman gözlük takılı olduğu halde görmüyorum veya çift görüyorm.Gözüm için kaç hastaneye gittiğimi bilmiyorum en son gittiğim hastanede ise artık benim gözüm için yapabilecek birşey olmadığn söylediler.Ben ne yapabilirim veya heyete başvursam % kaç verirler

 • Kardeşimin gözleri görmüyor. Yüzde 83 oranında ağır engelli raporu mevcut. Araç kullanmasının mümkünatı olmadığı halde bu raporla Nasıl araç alacak ( kendisinden başkası kullanamayacağından) bu bir tezat değilmidir.

 • mrhb askerdn muaf ve hassas yerde şalışamaz ve /75 görme kaybım va emeklılık için ne derece rapr alabilirm

 • sag gözüm -4,25 astimat 75 sol gözüm -3.00 astimat 90 miyop var birde göz tembelligi astimat orta seviye bunun için yorumunuz engelli raporu alabilirmiyim yada gözlerim yüzde kaç görüyor

 • Gözüm ileri derecede miyop sol 12 ,sağ 12.75 engelli raporu alabilir miyim? Bide askerlik durumum ne olur

 • Merhaba 1.5 yasindaki oglum dogustan sol gozunde katarak vardi ve 3 aylikken iki defa ameliyat oldu goz mercegini aldilar suan sol gozu hic gormuyor raporu alsak yuzde kac verirler acaba.

 • s.a hocam ben nazoferenks kanseriyim üç yıldır sol gözüm de yüzde 20 görüyor heyete başvurdum onkoloji yüzde 80 yazdı göz yüzde 15 yazdı heyet haftaya girecem bana yüzde kaqç verirler toplam

 • merhabalar ben engelli bir vatandaşım ablamı göz doktoruna götürdüm önce muayneye doktor ablamın gözlerini muayne ettiğinde gözünden yüzde 50 60 alırsın demişti ve şansmıdır bilemiyorum ama heyette muaynelere girerken aynı doktor denk geldi muayne etti birşeyler yazdı ama yüzde kaç aldığını bilemiyoruz

  heyet muayneseinde göz ölçümleri
  riht

  sph cly vd 13.5 ax

  -21.00 -2.75 169
  -21 .00 -3.00 172
  -21.75 -3.00 173
  -21.75 -3.00 171

  left
  -16.75 -3.25 6
  -16.25 -3.25 6
  -16.00 -3.75 6
  16.25 -3.25 6

  reçetede eğer girerseniz heyete yüzde 50 60 alırsınız dediği reçetede aşşağıdaki yazı yazılıyor sizce yüzde kaç alır

  hasta
  sağda -14.00/ -2.25 165 ile 0.1
  solda -14.00/ -3.50 15 ile 0.4 görmektedir

 • benim iki gözde göz tembelliği var sol göz %40 sağ göz %60 görmüyor ne kadar rapor verirler ayrıcada albinizm var

 • öncelikle merhaba benim sol gözümde kayma sağ gözümde ise tembellik var ben daha önce ehliyet almak için hastaneye gittiğimde doktor bana 20 tane harften 10 tanesini görmem gerektiğini söyledi bende 20 harften 6 tanesini sağ 2 tanesini ise kayma olan sol gözümle gördüm yani toplam 8 tane harf gördüm toplamda en az 10 tane harf görmem gerektiği için yani 2 tane harf göremediğim için rapor alamadım sizce ehliyet için 20 de 8 harf gören bir kişi %40 engelli raporu alabilr mi?

 • Merhaba benim sol gözüm doğuştan şaşı ve tembel. Tablonun en başındaki harfi çok bulanık okuyor gözlükle bile 2.yi algılayıp ne olduğunu söyleyemiyor. Sağ göz ise 3,5 derece miyop aynı zamanda astigmat. Gözlüğü çıkarınca görüntüleri çift görüyorum yüzde kaç engelli raporu alırım.

 • öncelikle merhaba benim sol gözümde kayma sağ gözümde ise tembellik var ben daha önce ehliyet almak için hastaneye gittiğimde doktor bana 20 tane harften 10 tanesini görmem gerektiğini söyledi bende 20 harften 6 tanesini sağ 2 tanesini ise kayma olan sol gözümle gördüm yani toplam 8 tane harf gördüm toplamda en az 10 tane harf görmem gerektiği için yani 2 tane harf göremediğim için rapor alamadım sizce ehliyet için 20 harfte 8 harf gören bir kişi %40 engelli raporu alabilr mi?

 • slm,benim bir gözüm de tembellik var tedavisi yok diğer gözüm ise miyop var 2 derece , rapor almak için doktora gittim vermedi acaba hangi şartlarda rapor veriyorlar, doktor bana görmeyen gözünü alsak bile yüzde 32 rapor alırsın dedi dondum kaldım, ha almışsın hada görmemiş ne farkı var ,devlet bizi neden mağdur ediyor anlamıyorum illla sağ olan gözümüzüde çıkartmak mı lazım , yardımcı olursanız sevinirim… madur

  • Serder Bey Merhaba,
   Maalesef doğru tek gözu gormeyenler % 32 alıyor. İki gözünüzün % 10-15 görmesi halinde rapor alabilirsiniz
   İyi Çalışmalar

 • öncelikle merhabalar sol gözümde göz tembelliği var bununla ilgili sağlık raporu almaya gittim ve sonuç : GÖRMELER SAĞDA 1,0 TAM SOLDA 1/10 DAN AZ ÖN SEGMENT VE FUNDUS DOĞAL ANİZOMETROPİK AMBLYOPİ %20 RAPOR VERMİŞLER muayene normal gözlük yazdırmak için yapılan bir muayene gibi oldu tetkikler çok sıradan geldi buna itiraz etmeli miyim sizce

  • Osman Bey,
   İtiraz edebilrsiniz, ama sonuç pek değişmez, isterseniz 6 ay sonra tekrar başka bir hastaneye başvurmayı deneyin
   iyi çalışmalar

 • benim gözüm 6,50 derece rapor alabilirmiyim alırsam ne gibi faydaları var bana devlet maaş bağlar veya iş olağanı verir mi bir devlet dairesinde
  ????

  • Mahmut Bey,
   Eğer gözlükle veya lens ile tam bir görüşe sahipseniz engelli raporu alamazsınız. Engelli raporu almadan göz derecesinin bir önemi olmuyor
   Engellibilgi.com EKibi

 • kısa bir sorum olacaktı sol gözüm retina dekolmanı oldu ameliyat oldum sonra sağ gözden damarları çevreleyen bir ameliyat oldum gözlüksüz 3 metredeki kişiyi zor görüyorum yüzde kaç rapor verilir teşekkür ederim

  • Bülent Bey,
   Eğer gözlükle kişileri görebiliyorsanız engelli raporu almanız biraz zor görünüyor. Fakat mutlaka bir hastaneye başvuru yapın
   Engellibilgi.com

 • Hayırlı günler dilerim .ben sağ gözden retina ameliyatı oldum kör olmanın eşiğinden döndüm.sağ gözümde aynısı olmasın damarlar ince diye sörplaj denen bir çenber içine alındı.yüzde olarak kaç alabilirim cevabınız için teşekkür ederim.

 • 9 Derece keratokonus ve göz tembelliğim var. Devlet memuruyum % kaç rapor alabilirim ve malülen emekli olabilirmiyim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 • Sadece sağ gözüm 9 Derece keratokonus ve göz tembelliğim var. Devlet memuruyum % kaç rapor alabilirim ve malülen emekli olabilirmiyim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Tolga Bey Merhaba,
   Malulen emekli olmak için şartları sitemizde bulabilirsiniz. Bu şartları yerine getiriyorsanız tabiki malulen emekli olma hakkınız var. Gözünüzün derecesinin bir öenmi yok onemli olan gözlükle veya lens ile ne kadar görebildiğinizdir.
   Eğer görme kaybınız var ve gözlüle bile görme kaybı yaşıyorsanız hastaneye başvurabilirsiniz. Ama ne kadar oran alırsınız net bir şey söylemek zor,

 • Öncelikle şimdiden teşekkür ederim. 40 yaşındayım 17 sene sigortalılık ve 4250 gün çalışma günüm bulunmakta 2008 senesinde kalp krizi sebebi ile tek damara stent takıldı 2012 senesinde ise 2 damar değişti pypass oldum ayrıca sağ gözümde ileri derecede doğuştan göz tembelliği bulunmaktadır. malulen emekliliğe başvurmayı düşünüyorum şansım vamıdır?

  • Eser Bey,
   Şansınız var. Mutlaka bir hastaneye başvuru yapın ve tün doktorlardan oran almaya çalışın
   Engellibilgi.com Ekibi

 • Benim her iki gozumde hafif duzeyde miyop var gozluk kullaniyordum ama derecesii hatirlamiyorum. Engelli raporu alamam bunu biliyorum ben sadece bu durumda gozudeki engel irani kac onu merak ediyorum yani % 5 var midir yoksa daha mi dusuk kurula girsem % 5 alirmiyum?

  • Ersin Bey Merhaba,
   Göz için engelli raporu almada göz derecesinden çok gözlükle veya lens ile ne kadar gördüğünüz öenmlidir. Yani gözlükle veya lens ile tam bir görüşe sahipseniz engelli raporu alamazsınız. Vereeckleri oran % o dır
   Engellibilgi.com Ekibi

 • öncelikle merhaba benim sol gözümde kayma sağ gözümde ise tembellik var ben daha önce ehliyet almak için hastaneye gittiğimde doktor bana 20 tane harften 10 tanesini görmem gerektiğini söyledi bende 20 harften 6 tanesini sağ 2 tanesini ise kayma olan sol gözümle gördüm yani toplam 8 tane harf gördüm toplamda en az 10 tane harf görmem gerektiği için yani 2 tane harf göremediğim için rapor alamadım sizce ehliyet için 20 harfte 8 harf gören bir kişi %40 engelli raporu alabilrmi?

  • Oğuz Bey Merhaba,
   Bu konu ilgili ehliyet kurslarından yada ehliyet alabilir raporu veren hastaneler ile görüşmekte fayda var. Oralardan bilgi alsanız daha isabetli olacaktır.
   Engellibilgi.com Ekibi

  • Sinan Bey,
   Bu oranlara göre engelli raporuna karar verilemez. Önemli olan gözlük yada lens yardımıyla ne kadar gördüğünüz eğer tam bir görüşe sahipseniz yani gözlükle görüyorsanız maalesef rapor alamazsınız. Bir hastaneye gidip başvuru yapmanızı öneriyoruz.
   Engellibilgi.com Ekibi

 • serdar bey merhaba
  sağ gözümde %70 gözlükle görme kaybı bulunmakta keratokonus teşhisi konuldu ayrıca 2 damarım değişti bypass oldum.Alabileceğim oran nedir?ayrıca ssk başlamadan önce bu rahatsızlıklarım bulunmamaktaydı %40 alabilirsem özürlü emeklilik hakkım varmı? 1999 girişliyim 17 yıl çalışma sürem 4250 gün prim ödemem bulunmaktadır. Teşekkürler

 • Tekrar merhaba Serday bey
  Ben ehliyet raporu için doktora gittiğimde doktor bana yanında yönetmeliğin yazdığı kağıdı getirdi ve hangi raporları alabilirim hangilerini alamam onları teker teker baktı ve ona göre söylemişti Mesela yönetmeliğe györe silah ruhsatıda alamıyormuşum.Ama bana engelli raporuyla alakalı hiçbir şey söylemedi Engelli ehliyeti alabilrsin bile demedi. Sonuçta ben 1 2 tane harfi göremediiğim için ehliyet alamadım.Açık söylemek gerekirse ben kendimi engelli olarak hissetmiyorum Ama çevremdeki insanlar sırf askere gidemediğim için ve ehliyet raporu alamadığım için beni engelli raporu almaya zorladırlar.Bu yüzden sırf engelli raporunu sormak için hastaneye gitmek istemiyorum.Çünkü kendimi engelli biri gibi hissetmiyorum.Ayrıca ehliyet sınavlarını direksiyon sınavı dahil tek seferde kazandım Ama kursun kabul ettiği raporu emniyetteki görevli kabul etmedi. Devlet hastanesinden alınması lazımdı. Sonra devlet hastanesine gittiğimde 2 tane harfi göremdiğim için doktor rapor vermedi Önemli olan ne kadar harfin görülebildiği değil mi? Bu konuda en belirgin veri görülen harf sayısı değil mi? Sol gözümde kayma var ve levhadaki 2 tane büyük harfi görüyorum. Sağ gözümde ise tembellik var ve levhadaki ilk 3 sırada bulan harfleri yani 6 tane harfi görebiliyorum. Sizce tahmini olarak 20 harften toplamda 8 tanesini gören bir kişinin engelli raporu alabilme ihtimali var mı?

 • serdar bey merhaba yoğunluğunuzdan dolayı cevaplayamadınız galiba

  sağ gözümde %70 gözlükle görme kaybı bulunmakta keratokonus teşhisi konuldu ayrıca 2 damarım değişti bypass oldum ve raporlu tansiyon ilacı kullanıyorum Alabileceğim oran nedir?ayrıca ssk başlamadan önce bu rahatsızlıklarım bulunmamaktaydı %40 alabilirsem özürlü emeklilik hakkım varmı? 1999 12.ay girişliyim 17 yıl çalışma sürem 4250 gün prim ödemem bulunmaktadır. Teşekkürler

  • Recep Bey Merhaba,
   Gözünüz için bir oran verilir, bu oran % 20-25 civarı olacaktır diye tahmin ediyorum. Diğer rahatsızlıklarınız için bir şey demek zor engelli raporu için bildiğiniz gibi % 40 oranını yakalalamanız gerekiyor. Bypass olmak ve tansiyon ilacı için oran ne kadar verilir bilmiyorum. Bence bir hastaneye giderek başvuru yapmanızda fayda var.Lütfen aldığınız oran için tekrar haberleşelim
   İyi Çalışmalar

 • merhaba;

  sağ ve sol gözüm 1 numara hipermetrop okuma gözlüğü verdiler,bu gözlükle net görüyorum.pek sanmıyorum ama sormak istedim.buna engelli puanı verirler mi?teşekkür ederim.

 • Merhaba Serdar Bey ;

  Sağ gözümde göz tembelliğinden dolayı 2 ameliyat geçirdim ve görme oranım %5 , sol gözümden de 1 ameliyat geçirdim ve görme alanımda bir sorun yok. Rapor oranı tahminen kaç olur. Diğer rahatsızlıklarla birleştirirerek rapor alabilme şansım var mıdır?

  • Asım Bey,
   Göz için maksimum % 32 oranında rapor verilir. Diğer rahatsızlıklarınız var ise engelli raporu almaya hak kazanabilirsiniz
   İyi Günler

 • merhaba serdar bey
  benim sol gözüm s değeri -8.00. astiğmat -3 ben bundan %5 engel raporu aldım. bana gözlükçü s -4,00 c 1,67 gözlük vermiş bunda bir yanlışlık varmı?

 • Merhaba, is kazasi sonucunda sag gozde %50 gorme kaybi var be surekli ilac kullanmam gerekecek surekli refresh goz yasi damlasi raporu yazdi. nasil bir haklata sahibim rapor derecem ne olur? Tesekkurler

 • merhaba serdar bey

  sol gözüm göz tembelliği var 9 numara miyop , sag gözüm miyop 2.5 derece engellilik durumum nedir?

 • Merhabalar babamın sol gözünde sarı noktada kanama oldu yaklaşık 18 yıl önce ancak çok ileri aşamada farkedildiği için tedaviye olumlu sonuç alamadık sağ gözündeyse ileri derecede gözlük kullanımı ile görmesi sağlanıyor rapor alınabilir mi

 • Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,

  Eğer böbrek satmak mı istiyorsunuz? aşağı yüzünden mali mola para için böbreğini satmak için bir fırsat arayan vardır ve ne yapacağını bilmiyorum, o zaman bugün bize ve biz Böbrek için size iyi bir miktar sunacak. İsmim DR LORENA FITCH LORENA BÖBREK KLİNİĞİNDE bir Nefroloji duyuyorum. Biz Böbrek Cerrahisi uzman ve biz de bir bir gelen donör yaşayan alış ve böbreklerde nakli ile anlaşma. Biz Hint, ABD, Malezya, Endonezya, Polonya, İspanya bulunmaktadır. Eğer satış veya satın ilgilenen varsa böbrek e-posta adresi aracılığıyla bizimle irtibata geçmekten çekinmeyin: (LORENAKIDNEYCLINIC@GMAIL.COM)

  LORENA BÖBREK VAKFI KLİNİK

  E-posta: LORENAKIDNEYCLINIC@GMAIL.COM

  DR LORENA FITCH

 • merhaba serdar bey tek gözümde göz tembelliği var birde şaşılık+diplopia var yüzde kaç alırım oran birde şaşılık psikolojisinden oran alınır mı

  • Merhaba,
   Piskoloi için rapor alınabilir. Ama şaşılık için özel bir oran bulunmuyor. Yani ruhsal durumunuz bozuksa ve size zarar veriyorsa bir oran hesaplanır. Buna doktor karar verecektir. Görme tembelliiği eğer yüksek seviyede ise ve gözlükle bile % 10-15 arası görebiliyorsanız rapor alabilirsiniz
   İyi günler

 • merhabalar ben sağ gözümde odunsu konjektif hastalığı geçirdim 6 ayllık iken yaklaşık 12-13 yaşlarında bu hastalığı yendim ama gözümde leke kaldı ve görmemi engelledi sağ gözüm sadece parlak ışıkların rengini görebiliyor % kaç görme kaybım var bilmiyorum ve sağ gözümde hastalıklı olan gözümde birazda şaşılık var sizce rapor alabilirmiyim?

 • Merhaba
  iki gözümde de doğuştan katarakt var bir gözüm %20 diğer gözüm %30 görüyor.Ameliyat olmadım hiç engelli raporu için başvursam engelli raporu alabilir miyim alırsam da bu oran % kaç oranla olur cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • merhaba hocam sağ ve sol gözde yüksek derece hipermetrop astigmat var iki gözdede göz tembelliği ve şaşılık var askerliktende muaf biriyim sol göz görme oranı yüzde 10 sağ göz ise yüzde 60 buna rağmen bir çok işyeri işe girmeme izin vermiyor ve çok zor iş bulabılıyorum buldugum işlerde angarya işler oluyor engelli raporu alabilirmiyim

 • selamlar hocam iyi çalışmalar öncelıkle yaptınız bu bilgilendirme sistemı çok başarılı sagolun allah sizden ve ekıbınızden razı olsun emeklerınız boşa çıkmasın inaşallah .hocam ben askerlıkten muaf oldum sol gözüm gormuyor tek gözden oldum yapamadım vatan borcumu saglık olsun .sag gözümü kapatıyorum karsıda mısal televızyon var goremıyorum hiç bişe bulanık ne yazı okuyorum ne koca televızyonu nede karsımdakı insanı görüyorum diger gözümü kapatınca . hiç bişe göremıyorum birde trafık kazası sonucu ayagımda hasar kaldı kısaldı topallıyorum sekıyorum biraz . bu durumdan şikayetci degıl rabbımın bildigi vardır buna şükür . ben rapor alabılme sansım var ıhtımal var mı alabılırmıyım rapor ben .tesekkurler şimdiden

  • Ali Bey,
   Rapor alma şansınız var. Fakat % 40 oranında rapor alabilir misiniz bilemiyorum. Fakat mutlaka hastaneye başurunuzu yapın sonra tekrar haberleşelim lütfen

 • merhaba…
  sol gözüm küçükken geçirdiğim bir kaza sonucunda görme yetisini kaybetti şuan sol gözümle görmüyorum acaba rapor alabilirmiyim ? Eğer alabilirsem kaç oranında alabilirim ?

 • Merhaba hocam.Benim sol gözüm yüzde 2 görüyor göz tembelligi.Sağ ise 3.75 astigmat.Doktor sağdan ameliyat olma aşırı astigmatın var işe yaramaz dediler.Yüzde 18 oranında raporum var yüzde 40 oranında rapor alabilir miyim?

 • hocam meraba benim sol gözümde doğuştan görme kaybı var doktora gittiğimde sol gözümle duvarda ki harflerin hiç birini okuyamadım en fazla bir iki metre mesafeden bişeyleri seçe biliyorm ama harfleri yazıları okuyamıyorum.emg testi istedi sonuç çıktığın da yazılan yorumda şu yazıyor P-100 latansı uzamış elde edildi P-100 129,90 yazıyor ve engelli raporu için başvuru yapmak istediği söyledim ama doktor bana hayır başvuru yapamazsın gerek yok dedi.sırf bu hastalağım yüzünden işimi yapamaz hale geldim.iş gereği devamlı trafikte olduğum içim devamlı trafik kazaları atlatıyorum geçen ay öğrenci servisine arkadan çarptım ve çarptıktan sonra kos koca aracı fark edebildim şirket yetkilileri böyle olmayacağını beni bu şekilde çalıştıramayacağını söylediler.kısacası doktorun bana rapora gerek yok deme hakkı var mı bide heyete girersem alacağım oran ortalama kaç olabilir

 • Selam benim sağ gözde problem yok ama solda %80 kayıp var bana %7 rapor verdiler normal mi bu olay iş kazasında oldu

 • iyi günler, tek gözüm %70 görmüyor ve iki gözümde de 2 numara miyop var. Acaba yüzde kaç engelli raporu alırım?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba
  Benim gözümde kon distofisi var. Sağ yüzde 20 sol yüzde10 görüyorum. Yakın mesafede 75 cmmden görebiliyorum. Heyete gireceğim bir aydan fazla gün verdiler. Raporumun detayları da var…. bana engel oranı kaç verirler. Yardımcı olursanız çok sevinirim…. şiödiden teşekkür ederim

 • merhabalar.sağ gözümde tembellik var.panoda gösterilen harflerden ilk sırayı okuyor 2. sırayı zor ve tahmın ederek(şu harfe benzıyo diyerek) okuyorum.b sınıfı ehliyet alabilirmiyim.bir de bu göz tembelliği ölçen bi sistem yok mu? harf okutma tahmını net olmayan bi durumu ifade eder.malum ehliyet için görme oranları sunuluyo karşımıza.

  • Kemal Bey,

   Ehliyet için en az % 50 görme şartı aranıyor. Bir ehliyet kursunu ararsanız daha detayı bilgi vereceklerdir. Doktorlar genelde farklı gözlüklerle size sora sora görme numaranızı netletirir. Tabi gözun genel yapısını öçlen bir çok cihazda var.

 • Merhaba hocam, size sorum şu. Annem için engelli raporuna başvuracağız ötv indirimi için kendisi böbrek nakli oldu ayrıca tansiyon ve hiperlipidemi var kronik. Geçen yıl beyinden göz damarlarında ve görmesini engelleyen ödem oluştu, her iki gözünde ve doktor tedavisi olmadığını söyledi bu şekilde rapor oranı ne kadar olur. Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Melek Hanım,

   Muhakkak bir oran cıkacaktır. Ama % 90 olur mu bilmiyorum. Çünkü annenizin ağır engelli tanımına girmesi gerekiyor. Yani kendi başına fiziksel ihtiyaçlarını yerine getiremez durumda olması gerekiyor.Anneniz ne durumdadır ?

 • Merhabalar benim sol gözümde görme kalbım var askeliktende muafım bir çok doktora gittim göz için artık yapılacak birşeyin olmadığını söylediler rapor alabilirmiyim alırsam yüzde kaç olur

  • Hakan Bey Merhaba,

   Görme kaybının ne kadar olduğu çok önemli mesela bir göz tamamen görmüyorsa bile en fazla % 32 veriliyor. Ama diğer vucut fonksiyonlarından rapor almayı deneyerek başvuru yapabilirsiniz

 • Serdar Bey Merhaba:

  Annemin sağ gözü 10 derece sol gözü 8 derece bozuk göz tembelliği var %40 rapor alabilir mi?

  • Nuran Hanım Merhaba,

   Burda onemli olan gözlukle ne kadar gordugu eger gozlukle tam bir goruse sahipse göz için engelli raporu alamazsınız fakat gozuklede bir düzelme olmuyorsa rapor için basvurmanızı öneriririz.

 • Merhaba serdar bey ben 6 aylıkken odunsu konjektif hastalığına yakalandım sadece sağ göz senelerce ameliyat oldum ve hastalık kalmadı çok şükür ama gözümde kornea da iz kaldığı için hiç göremiyorum ve görmeyen gözümde kayma var yani şaşılık diğer sol gözümde hiç birşey yok sizce %de kaç rapor alabilirim sağ göz hiç görmüyor.

  • Hüseyin Bey Merhaba,
   Rapor alma şansınız var. En kısa sürede engelli raporu için başvurun eğer sizi ameliyat eden doktor rapor vermeye yetkili bir hastanede çalışıyorsa ve (Devlet yada Üniversite hastanesi) o hastaneye başvurmanız daha iyi olur

  • Ali Bey,
   Hastaneye başvurun ama bu hastalığın günlük fiziksek aktivitelerinizi ne kadar etkilediği önemlidir. Bu yüzden size tahmini bir oran vermek isiz yanıltmak olur. Ama mutlaka bir devlet hastanesinden randevu alarak engelli raporu için başvuru yapmak istediğini ve bilgi rica ettiğinizi söyleyin
   Doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir.
   Çok geçmiş olsun

 • Hocam bende iki gözümde de keretakanus var sol 7 sağ 4 derece 11 sınıf öğrencisiyim en ön sıra da bilene tahtayı göremiyorum yaklaşık 7 , 8 senedir bu böyle rapor almayı düşünüyom Tahmininen % kaç verirler şimdiden Allah razı olsun…

 • iyi günler, tek gözüm %70 görmüyor ve iki gözümde de 2 numara miyop var. Acaba yüzde kaç engelli raporu alırım?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Tolga Bey Merhaba,
   Bu dereceler için % 40 rapor alma şansınız az görünüyor. Eğer başka rahatsızıklarınız var ise göz üzerine ekletip rapor alabilirsiniz.
   İyi Çalışmalar,

 • Merhaba annemin sağ gözünde sarı nokta hastalığı var 12 tane iğne vuruldu. Erken tehşis edilmedi dendi ve dahada ilerlerese kör olurdunuz dediler doktorlar. İğneden sonra gözün arkasındaki kanamayı durdurdular ne yazıkkı kontorllerde sağ göz neredeyse görmüyor ama tamamen kör değil. Bu hastalığın baska tedavisi yok ve gözlükle dahil görüş yok. Sol gözde ise ileri derecede miyop var ve sarı nokta hastalığı sol göze sıçramış fakat 1 iğne ile düzelttiler. Bunun sonuçunda rapora ne kadar yüzde yansır.

  • Anıl Bey/Hanım

   Tek göz için % 20-32 arasaı verirler. Diğer göz için net bir şey söylemek zor. Durumuna göre bir oran belirlenir. Eğer 2 göz dede sorun varsa engelli raporu alma şansınız var.

   İyi Günler

 • merhaba bn 18 yaşındaymış doğuştan şaşılık hastasiyim sağ gözümden tahminen 100/10 falan görüyorum ama Sol gözüm gayet normal özel de iş başvurusu yaptım ise alınır miyim. teşekkürler

  • Hakan Bey Merhaba,
   Tek göz için % 20-25 arası oran verilir. Diğer göz için oran verilmez. % 40 oranını yakalamanız lazım biraz zor görünüyor
   İyi Günler

 • merhabalar, bana tek gözden dolayı %32 verdiler. psikiyatriyede gittim 6 aylık süreç sonrasında oran için karar verilecekmiş. merak ettiğim konu şu ki, ben toplamda %40 barajını geçtim ve engellilik için memur oldum diyelim. eğer psikiyatriden dolayı tekrar rapor çıkartılması istenirse ve oran diyelimki %38 oldu o zaman memuriyetliğim düşer ve aldığım maaşları geri verme durumu olurmu?

  • Aldığınız maaşlar geri talep edilmez. memuriyetiniz düşermi bilmiyorum. Devlet personel başkanlığına sormanızda fayda var. Sizi yanıltmak istemem

 • Merhaba benim iki gözümde 14 derece ve iki gözümdede yuzde 60 oranında göz tembelliği var yuzde kaç rapor alabilirim cevaplarsanız sevinirim

  • Burak Bey Selam,
   İki gözünüzde % 40 oranında görüyorsa % 40 ve üstü rapor alanız biraz zor. Başka rahatsızlıklarınız da var ise üzerine ekletip rapor almayı denemenizi tavsiye ediyoruz
   İyi Günler

 • slm serdar bey ben sol gözümü 2003 te bi iş kazasında kaybettim şuan gözlük kulanıyorum gözlüğü çıkardığımda uzak mesafaleri göremiyorum sizde rapor derecem ne olur tşkler.

 • Sayın hocam benim sol gözüm 8 yaşındayken bi kaza sonucu görme yeteneğimi kaybettim ilerliyen zamanla kayma oluştu şimdi rapor almak istiyorum yüzde kaç rapor alırım yaşım 33 askere almadılar sizden bi cvp bekliyorum saygılarımla

 • Sayın hocam benim sol gözüm 8 yaşındayken bi kaza sonucu görme yeteneğimi kaybettim ilerliyen zamanla kayma oluştu şimdi rapor almak istiyorum yüzde kaç rapor alırım yaşım 33 askere almadılar sizden bi cvp bekliyorum saygılarımla

 • Meraba milyonda bir olan bi rahatsızlık geçirdim bütün vucüdüma vurdu sonra sadece gözümde kaldı korneam da ve görmemde gittikçe azalarak görme kaybina göz tembelliğine ve perdelenmeye yol açti gözlük vb seylerde fayda etmiyor sol gözüm de de etki göstermeye basladı % kaç rapor alabilirim

  • Burak bey Selam,
   Hastalık ne bilmediğim için net bir şey söyleyemem. Mutlaka engellli raporu için başvurunuzu yapın
   İyi Günler

 • Merhaba benim bir bucuk yasinda bir kizim var dogustan nistagmus rahatsizligin beyine giden sinirlerden oldugu netlesti tedavisi yokmus isik takibi var ama cisim takibi yuzde 10-20 ne kadar rapor alir tesekkurler

  • Oğuz Bey,
   % 40-50 arası bir rapor alabiceğinizi düşünüyorum. Ama net bir şey soylemek sizi yanıltır. Rapor için başvuru yapmanızı öneririm
   İyi Günler

 • Acilll Cecapp
  Hocam bende iki gözümde de keretakanus var sol 7 sağ 4 derece 11 sınıf öğrencisiyim en ön sıra da bilene gözlükle tahtayı göremiyorum yaklaşık 7 , 8 senedir bu böyle rapor almayı düşünüyom Tahmininen % kaç verirler şimdiden Allah razı olsun….

 • Acilll Cecapp

  Iyi günler Hocam bende iki gözümde de keretakanus var sol 7 sağ 4 derece 11 sınıf öğrencisiyim en ön sıra da bilene gözlükle tahtayı göremiyorum yaklaşık 7 , 8 senedir bu böyle rapor almayı düşünüyom Tahmininen % kaç verirler şimdiden tessekur edeerim…

 • merhabalar babaannemde blefarospazm hastalığı var 3 ayda bir botoks tedavisi görüyor üzerine araba almayı düşünüyoruz sizce ötv indiriminden yararlanmak için %90 engelli raporu alabilir miyiz devlet hastanesinden teşekkürler

  • Ata Bey,
   Bu konu çok kapsamlı, Uygun görürseniz yeni çıkacak kitabımızı almanızı önerebilirim
   İyi Günler

 • Acil Cevapp
  Hocam bende iki gözümde de keretakanus var sol 7 sağ 4 derece 11 sınıf öğrencisiyim en ön sıra da bilene gózlûkle tahtayı göremiyorum yaklaşık 7 , 8 senedir bu böyle rapor almayı düşünüyom Tahmininen % kaç verirler şimdiden Allah razı olsun

  • Ramazan Bey Selam,
   Görme tembelliğinin derecesi önemli, Eğer gözlükle bile görmeniz düzelmiyorsa tabi ki rapor alabilirsiniz. Basitçe anlatmak gerekirse engelli raporu alabilmeniz için 2 gözünüzden en fazla % 10-15 görmesi lazım.
   İyi Günler

 • İyi günler. küçükken gözüme mil batması sonucu katarak oluştu ve ameliyat oldum Şuan gözümde mercek var ve çok az görüyor %10 gibi. Sizce % kaçlık bir rapor alabilirim.

  • Ömer Can Selam
   Tek göz çim %20-32 arası oran verilir. Diğer göz sağlam ise engelli raporu alma şansın göz bakımından az görünüyor. Başka fiziksel rahatszılıkların var ise bu engellileri birleştirip engelli raporu için başvuru yapabilirsin

 • merhabalar benim sağ gözümde göz tembelliği var.Göz doktoruna gitmiştim sol gözüm tam görüyormuş sağ gözüm 0.1 görüyormuş raporda öyle yazıyordu.tam gören gözün kaç oldugunu sormamıştım.yakında ehliyet almak istiyorum yönetmelikte her iki gözün toplamı 1.0 olması gerekiyormuş.benim sol gözüm tam dediği kaç oluyor onunla ilgili bir şey söylememişti doktor

  • Özcan Bey,
   Ehliyet konusunda bir sürücü kursundan bilgi almanız daha iyi olur. Neden derseniz mevzuatlar sürekli değişiyor veya kurumlar mevzuatları kendilerine göre yorumluyorlar.
   İyi günler

 • Merhabalar
  2 gözde %100 görmüyor, doktor rapuru 2007 de düzenlenmis ve % 85 olarak verilmis! Bu raporu %90 be üzerine çikarabilirmiyiz!
  Saygilar

  • Eren Merhaba,

   Vucutta başka bir rahatsızlık varsa bu rahatsızlık içinde oran isteyeerek iki engeli birleştirebilirsiniz. Bu sayede oran % 90 geçebilir. Eğer yoksa yapacak bir şey yok maalesef

   İyi Günler

 • Hocam benım bı gözum hıc gormuyo dıgerınde yuzde 2 mıyop var ve kansızlık fazla var calişamıyorum yuzde kaç alırım

  • Rojbin Selam,

   Bir göz için % 20 oranında engelli raporu verilir. Diğer göz için detayları bilmediğim için net bir şey soyleyemiyorum. Ama sadece miyop varsa iki goz için engelli raporu alma şansın biraz düşük görünüyor. Ama yinede hastaneye müracat etmeni tavsiye ederim.

   İyi Günler

 • Hocam iyi günler bende astigmat hipermetrop göz kuruluğu ve göz tansiyonu var toplam göz dersem ikisinin toplamı 15.50 ben askerlik yapmadım bu yüzden peki ben engelli raporu alabilirmiyim alırsam % kaç alırım

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

 • Merhabalar hocam bende göz tansiyonu var yani glokom sol gözüm tamamem sinirleri korudu hiç görmyor desem yeridir sağ gözde de biraz hasar var rapor %de kaç alırım cevap verirseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

 • Benim askerlik muayenesinde heyete kaldım askere gitmedim raporda şöyle yazıyor “göz muayenesinde 20 derece Ezotropya + Bilateral nistagmus izlendi düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri sağ gözde 10/10 sol gözde 1/10 bulundu ” bu sonuçlara göre rapor alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

 • merhabalar
  benim sol gözümde göz tembelliği var yüZde 90 görmüyor sağ gözde 0.75 derece bozuk rapor oranım kaç olur veya askerlikten muaf olurmuyum

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

 • Merhaba benim iki gözümde -20 üzerinde miyop var aynı zamanda astikmat ta var bunun için rapor aabilirmiyim?

 • Merhaba serdar bey ben 6 aylıkken sağ gözümde lingöz konjiktivit hastalığım başladı ve senelerce ameliyat oldum ve 13 yaşında hastalığı yendim ama korneamda leke kaldığı için sağ gözüm görmüyor ve birazda şaşılığım var sol gözümde ve diğer vücudumun hiç bir yerinde problem yok 2 gün önce Uşak devlet Hastahanesi gittim rapor için fazla bişi yapmadı göz doktor dinlemedi bile beni doğru düzgün ameliyatlar olduğumu söyledim ama kağıda %32 sol göz miss sağ sağlam yazdı şaşılık ile ilgili bişi yazmadı diğer bi doktordan migrenin var yazdırdım ama %yazmadı kağıda şimdi heyet için gün bekliyorum salı heyete gidecem %40 nasıl alabilirim orada ne yapmam ne demem gerekiyor sizce şansım varmı yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

   • Serdar bey ben bu gönderdiğiniz linkten bi sonuca ulasamadim saliya kadar vaktim kaldi burdan soruma cevaplarsanız cok minnettar kalırım yukaridaki verdiğim bilgiye göre %40rapor alma şansim varmi veya almak için ne demeliyim heyet toplandığında vereceginiz bilgiler icin simdiden teşekkür ederim

  • vMerhaba,

   Sorunuza benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Engelli Rehberi kitabı yayına ıktı. Sorunuzun cevabını kitapta detaylı olarak bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabı kitapta yok ise yada ekstra bir soru sormak isterseniz, size özel 3 adet soru sormak hakkınız bulunmaktadır.
   Detaylı bilgi ve satın almak için https://engellibilgi.com/engelli-rehberi-2016-satisa-cikti/

   Sağlıklı Günler Dileriz
   Editör

 • İki gözü hiçbir şekilde görmeyen hatta sonrasında ameliyatla gözleri alınan birinin özürlülük oranı nedir?

 • Merhabalar benim sag gözümde %90 görme kaybı var göz tembelligi dolayı yüzde kaç rapor alırım acaba

  • Adem Bey,
   Göz tembelliiğinizi derecesi öenmli, Ama eğer gözlükle görüyürsanız oran alamazsınız. Sağ göz için 15-20 civarı bir oran verirler
   İyi Gğnker

 • Benİm sağ gözümde leke olduğu için gözüm görmüyor doktor %32 miss sağ sol sağlam yazdı diğer doktorlara gittim bi doktordan migren yazdırdım ama % yazmadı heyet günü ne için geldiğimi sordular gözden dedim sonra git dediler tahminen %32 lik rapor vericek ler ben sağ gözümü lingöz odunsu konjektivit hastalığı geçirdim 6 aylıkken ve 13 yaşıma kadar sürdü ve senelerce ameliyat oldum devlet üniversite hatta istanbul göz de bile ameliyatlar oldum sonunda hastalık gitti leke kaldı %40 raporu almak istiyorum ne yapmalıyım psikolojik men de etkiledi hayatımda bu tek gözümün görmemesi ama sabretDerek senelerce bunun üstesinden geldik ama şimdi e kpss ye girmek istiyorum buna hakkım yok mu illa kafayı siyirmak mi lazım yada biyerlerimizi sakat bırakmak tek gözün tamamen görmemesi nedemek yaşayan bilir bide görmeyen gözümde az da olsa şekil bozukluğu var uzaktan fark edilmesede selfie bile cekilemiyorum bırak sevgilim göz göze geldiğimde anlamasın diye psikolojikmen kafamı devamli çevirerek göz göze pek gelmemeye çalışıyorum ne yapmalıyım ben şimdi ?

  • Hüseyin Bey,
   Öncelikle çok geçmiş olsun, yapacak bir şey yok, göz ile başka hatalıklarınız var ise engel oranı ekleterek raporu % 40 seviyesine çıkarmanız gerekiyor. Pikoloji vs olabilir
   Bir pisk. doktoruna giderek bilgi almanızı tavsiye ederim. 2 Engel çok rahat % 40 barajını geçecektir.

 • Kiz kardesim kazada sag gozunu kayb etti kendisi 9 yasinda ve vanda hastanede % 30 verdiler bu orandan dolayi tedavisi varmi tekrar gorme imkani varmi lutfen cevabi yazin yada bana ulasin lutfen 05468442963

  • Cumali Bey,
   Tek göz için maalesef verilen oran bu, yapmanız gereken başka bir engeli varsa üstüne ekleterek rapor oranını % 40 seviyesine çıkartmayaa çalışmak yoksa ne yazıkki kardeşiniz engelli haklarından faydalanamaz. İyileşme durumunu doktor olmadığımız için bilemeyiz. Onu kendi doktoruyla görüşmeniz gerekiyor.
   İyi Günler

 • Selamun aleykum trafik kazasinda sol gozumde sorun yasadim 2kez ameliyat oldum suan 1 metre goryo ve tedavi bitti sag gozumde de goz tembelligi cikti yuzde 23 goryo sizce rapor alabilirmiyim

  • Tugay Bey,
   Göz oranlarını bilmeden net bir şey söylemek zor, Devlet hastanesinden bir göz doktoruna giderek bigi almanızı tavsiye ederim
   İyi Günler

 • Tesekur ettim peki diyelim engelli haktan yaralansa tedaviye devam edebiliyormuyuz yani sikinti olurmu.tsk

  • Cumali Bey,
   Tabki tedaviye devam edebillirsiniz. Fakat engelli raporu sürekli verilmemişse yani süreli verildiyse zaman zaman kontrol gitmeniz gerekiyor. Genelde bu süre 2 senede birdir.
   Eğer engelli raporunuz tedavi sonrasında düşerse engelli haklarından yararlanamazsınız
   İyi Günler

 • Merhaba benim sol gözüm 8.30 sag gözüm 4.50 hipermetrop sol gözüm bulanık net hiç birşey göeemiyorum. Ameliyat olursam %1 ihtimalle iyileşme olasıgı oldugu için ameliyat olmadım bu durumda engelli raporu alma olasıgım nedir ?

  • Tamer Bey,
   Önemli olan gözlükle ne kadar görüğünüz, eğer gözlükle veya lens ile bile görüşünüz yoksa gözden engelli raporu alma şansınız var. Bir göz doktorundan derecelerinize göre bilgi almanız mantıklı olacaktır.
   İyi Günler

 • Kornea nakli oldum 5 yıl önce ve bu sene askerlikten çürük raporu aldım sizce engelli durumum ne olur ve sağ gözüm hala çok kötü sol gözümde de problem var acaba ne kadar alırım lütfen bilen yazsın

  • Engin Bey,
   Gözleriniz ne kadaar görüyor, Güzlükle tedavi oluyor mu ? vs bir çok sorunun cevabı gerekiyor. Düşünerek kendinizi üzmeyin derim. En yakın devlet hastaneinden randevu alın göz doktoruna durumu anlatın engelli raporu için başvuru yapacağınızı soyleyin size net bir oran vereceklerdir.
   İyi Günler

 •  Slm abi ben abdullah ğürcü  sag gözüm 3 yaşındayken menencit hastalığından dolayı görmüyor bu sebeble askere alınmadım rapor alma şansım var mı engeli raporu çok tşk ederim 

  • Abdullah Bey Merhaba,

   Tek göz tamamen görmüyorsa % 30 oranında rapor alabilrisiniz, Başka hastalığınızı varsa üstüne ekletip engelli raporuna başvurabilirsiniz.

   İyi Günler

 • Selam benim doğustan sol gözümde retina oluşamamasından dolayı kayma ve %90 görme kaybım var.Kulağımda ise doğustan %8 oranında iştme kaybım var.Kaç oranında engelli raporu alabilirim.

  • Fikret Bey Merhaba,

   Göz içi % 15-20 bir oran veiliri.Kulak için birşey diyemem fakat ikisinn % 40 bulması biraz zor, ama yineden başvuru yapmanızı öneririm en azından alacağınız oranı öğrenmiş olursunuz daha sonra başka rahatsızlıkarınız var ise ekletip % 40 çıkarabilirsiniz

   İyi Akşamlar

 • benim gözümde doğuştan arkapoler katarakt ve göz tembelliği var .diğer gözde miyopiastigmat.var .gözümde yırtılma oldu 3 kez lazer yapıldı ..sürekli siyah nokta ve çizgiler geçiyor gözümde.  ben rapor alabilirmiyim .

 • Merhaba SERTAÇ Bey;

  Yaklasık 4 sene önce sağ gözde görme olmadığı için rapor aldım sadece göz için %32 oran verdiler.2 yıl önce göz tansiyonu sebebiyle rahatsız olan gözüme protez yapıldı bu raporumu etkilermi ek bir oran alınabilirmi aceba.

  • Selma Hanım,

   Önemli olan Protezin yararı yada zararı olup olmaması eğer zarar verdiğini düşünüyorsanız mutlaka etki eder

   İyi Günler

 • sol keratoplasti ancak tembellik var 1/10 sağ herpese bağlı keratit var görme 7/10 engel oranı % kaç olur ve engelli oranı bize ne gibi avantajlar sağlar

  • Yunus Bey,

   Alma ihtimaliniz var ama % 40 olur mu bilmyiorum. Engelli raporu alırsanız bir çok hakkı sahip olursunuz Bunları Sitemizde yer alan engelli hakları bölümünden öğrenebilirsiniz

 • Merhaba Kolay Gelsin ; 
  Bir gözüm hiç görmüyor 
  Diğer gözde az miktarda sarı nokta hastalığı var
  Sürekli baş ağrısı problemim var hergün günde 1-3 kez arası 

  30 Dk başım ağrıyor sinüzitten dolayı 2 kere burundan ameliyat oldum ama geçmedi

  kist varmış kafamda bundan da bişey demiyor doktorlar ama baş ağrım geçmiyor 
  Sizce şansım var mı pskolojiye hiç gitmedim bu durumda ordan da rapor alma şansım olur mu 
  Sorularımı tek tek cevaplarsanız çok sevinirim daha önce yazdığım hiç biyerde kimse cevap yazmadı 

  Şimdiden Teşekkürler

  İyi Çalışmalar.

  • Mustafa Bey,

   Hiç görmeyen göz için % 30

   Diğer göz: Durumuna göre değişir net bir şeşy soyeleyemem

   Baş ağrısı şikayeti için sebebi cok önemli 

   Piskoloji için : % 0 ile % 90 kadar oran verilebilir piskolojik durumunuzun doktor tarafından takip edilmesi gerekiyor

   İyi Günler

 • Merabalar benim %40 raporum var ve hala calisiyorum suan 2400 gün prim gün sayım var sigorta girisim 2005. Iki sorum olacak birincisi ben bu vergi indirimi belgelerini almadım emekli olmamda sorun olurmu. Ikincisi 4180 prim gün sayisinı doldurduğumda yaş falan bekleyecek miyiz. Bunlar kafama cok takılıyo

  • Uğur Bey,

   Engelliler yaş beklemden emekli olur. 4180 primi dodlurarsanız 2025 yılında emekli olabilrisiniz

   İyi Günler

    

 • merhaba sertac bey ben tek gozum gormuyo tekıde mıyop aslımat var 1.5 numara gozluk kulllanıyorum ayrıca bıde epılepsı hasdasıyım bıkere kırız gecırdım ondan sanra ılac kullanmaya basladım ve olenekadarda kullancak mısım tegretol cr 400 ılac kullanıyorum banayuzde kac rapor verırler

 • merhaba arkadaşlar bende glokom rahatsızlığı var özellikle sağ gözumde sol gözümü kapattığımda görmem gereken alanın %30 unu göremiyorum bu askerlık için sorun teşkil eder mi 

  • Mehmet Bey,

   Askerden uaf olma durumunuz var. Kontrol sırasında mutlaka bir göz rahatsızlığınız olduğunu belirtin

   İyi Günler

 • merhaba tarafınıza sorulan soruları tektek cevaplamışsınız hassasiyetiniz için ben teşekkür ederim.  muhtemel benzer iki soru sormak istiyorum. özel hastanelerde muayene olduğumda sağ gözüm için %50 görüyor diyen de oldu % 30 görüyor diyen de oldu hipermetrop 7,5 derece tembelliğin olduğu da söylendi sol gözüm de 5 numara miyop galiba en son devlet hastanesine gittim sağ göz için sadece % 5 – % 10 arasında görme kaybı var dendi özel hastane operasyonla düzelebileceğini söylüyor devlet hastanesi fazla bişi yok diyo ama devlet lazer vb tedavileri lüx muayene bilmem nesi olması sebebi ile yapmıyormuş görmek lüks mü ? veya bunun standartını belirleyenler hangi makamlar ? bu numaralarla engelli özürlü raporu alınabilir mi ? teşekkür ederim .

  • İbrahim Bey,

   Görme tembelliği amaliyet yada başka bir tedavi yöntemiyle düzelmez. Zaten görme tembelliği için rapor verilmesininde sebebide budur. Lazer ile göz dereceniz düşürülür fakat görme tembelliğiniz odluğu için görmede bir iyileşme olmaz

   İyi günler

 • selamun aleykum benim sağ gözüm protez sol elimin 3 . parmağı bükülmüyor  sağ lulağımda yüzde 28 solda ise yüzde 23 duyma kaybı var sağ gözüme yüzde 32 parmağa yüzde 4 kulak burun boğaz yüzde 4 rapor verdi toplam yüzde 40 fakat heyet  yüzde 37 ye çekti haliyle özürlü  kadrosu  için 37  yetmiyor ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  • İbrahim Bey,

   Rapora itiraz edin, piskolojiden oran talep edin % 5-10 vereceklerdir.Genelde tüm engellilerin pisk. maalesef bir miktar bozuk oluyor. Bu sayede % 40 oranı geçmiş olursunuz,

   İyi Günler

 • Beyin bölgesinde oluşan ve yüksek tansiyon sebebi ile halk içinde pıhtı atma olarak bilinen bi sebepten dolayı beynimin görme alanı olan göz korteksinde tahribat oluşmuş bu yüzden Sağ göz % 50 sol göz % 50 görmüyor .. Tansyon ve beynimdeki nörolojik tahribat ile ilgi rapor alabilirmiyim oran ne olur acaba

  • Soner Bey,

   Gözlerden % 25-30 civarı oran verilir diye tahmin ediyorum. Vucudun diğer fonksiyonlarında sıkıntı var ise orana ekletiğ % 40 rapor alma şansınız var

   İyi günler

 • Merhabalar,

  Bir kaza sonucu 3 yıl önce sağ gözümde görme hasarı oluştu. Bir dizi ameliyat (Retina dekolmanı, vitrektomi) geçirdim.  Sadece ışığı görebiliyorum. Görme oranım %10 ve göz tansiyon hastasıyım. Sağ elimle ağırlık kaldırmam kesinlikle yasaklandı. 

  Emeklilik durumum olabilir mi? 

 • Merhaba Serdar Bey;

  Benim keratakonus rahatsızlığım var , bu hastalığın sebep olduğu ataklardan dolayı sol gözüm oldukça ileri derecede bozuk. Aynı zamanda astigmat ve miyop var. Sağ gözümde de aynı rahatsızlık var fakat ileri derecede değil. Şuan gözlük kullanıyorum fakat sol gözüm yine en az %70 görmüyor. Sizce benim hastalığım ve gözlükle görebildiğim kadarıyla rapor alabilirmiyim. Teşekkürler.

  • Volkan Bey,

   Maalesef gözlerden % 40 alabileceğinizi düşünmüyorum neden derseniz ? Tek gözü tamamen görmeyen biri bile % 30-5 civar alıyor. Sizin bir gözünüz sağlam bir gözünüz % 30 görüyor. Fakat başka rahatsızlıklarınız var ise göze ekletip rapor alabilrisiniz

   İyi Günler

 • İyi gunler benim sol gozumde %80 korluk var ve sag gözde de 2,5 derece hipermetrop 0.75 astigmat var acaba engelli raporu alabilir miyim bide askerden muaf olma durumu olur mu acaba 

  Teşekkürler simdiden

  • Tuna Bey Merhaba,

   Tek göz için % 15 civarı bir oran verilir diye düşüünyorum. Diğer göz için eğer görme kaybı var oran çıkar yoksa çıkmaz. Görme kaybndan kastım gözün gözlükle yada lens ile dahi görememesidir. 

   İyi Günler

 • slm hocam benim sağ göz protez sol göz ise miyop ve aştığmatizm var ve gece olunca karşımdaki insanı seçemiyorum rapor oranı kaç olur ayrıca benim ellerinde sinir sıkışması var bir de menüsküs yırtılması var bunların hepsinin neticesin de kaç oranında rapor alabilirim

  • Halil Bey Selam,

   Tek göz için % 30-32 alırsınız diğer rahatsızlıkların şiddtini bilmediğim için yorum yapamıyorum. Önemli olan % 40 tamamlamanız mutlaka bir haastaneye başvurmanızı öneriyorum

   İyi Günler

 • Merhaba bende tavuk karalığı var gece görmüyorum rapor almak için başvuru yapmadan önce özel göz dokturuna gittim doktor evet sende var dedi ama ben derece ölçemiyorum devlet hastaneleri ölçer dedi ama yeni Başlamış gibi hastalık dedi bende çocukluktan beri var dedim bu konuşma muallakta Bıraktı sizce en kötü %40 alırmıyım ve heyet ücreti ne kadar teşekkürler

  • soner Bey,

   Heyet ücretsiz, fakat bazı üniversite haastaneleri ücret talep ediyor gitmeden once mutlaka ücreti sorun derim. Tavuk karası için oran verilir ama % 10 da olabilir % 70 de yani şiddetine bağlı devlet hastanesine başvurmadan net bilgi almanız zor 

   İyi Günler

 • MRB LAR  . hocam benim 4 aylık bir  bebeğim var görme sinirleri gelişmemiş şuan görmüyor tanı ise  büyüdükçe  en iyi ihtimal le %20 görebileceği bununla ilgili rehabilitasyon eğitimi alması gerek onun içinde  maddi bir  külfeti beraberinde getiriyor bakımı ise  zorlaşıyor ağır  engelli raporu verirler mi ?

  optik hipoplazi. ( de morsier ) sendromu var  bebeğimizde şuan için bir  ışık gördüğü kanaatini verdiler çeşitli göz  doktorları .  rapor  konusunda  yüzde kaç çıkar  ve  ağır  olarak nitelendirilir mi ? 

  • Mustafa Bey,

   Rapor oranı yüksek çıkar, Ağır engelli diye kabül edilir mi ? Bimiyorum açıkcası ama mantıken bebeğiniz sizin bakımınza muhtaç olduğu ve ağır engelli tanımında muhtaçlık duyan kişiye ağır engelli deniyor dendiğine göre ağır engelli sayılır diye düşünüyorum.

   Çok zor bir hastalık Allah en kısa zamanda şifasını verir umarım.

   İyi Günler

 • Merhabalar sağ gözüm bir kaza sonrası görme yetisini kaybetti. İki operasyon geçirdim şu andada kendi gözüm durmakta ama förme oranı sıfır. Bununla ilgili alabileceğim sağlık veya engelli raporu konusunda alabileceğim yüzde hakkımda bir bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler 

  • Gökhan Bey,

   Alabileceğiniz maksimım oran %  32 eğer başka rahatsızıklarınızça var ise üzerine ekletip % 40 tamamlatmaya çalışabilirsiniz

   İyi Günler

 • İyi akşamlar, biz dedemiz üzerine engelli araç almak istiyoruz. Dedemde göz problemi var. Bir gözünde tamamen görme kaybı olup diğer gözünde %50 veya hafif daha fazla görme kaybı var. Gözden yana alabileceğimiz engel oranını söyleyebilir misiniz, şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,i

   Engelli üzerinden ÖTV indirimi ile araç alabilmeniz için  yol var. Birincisi %  60 veya uzerı engelli raporu alınması ve kişinin ağır engelli olarak geçmesi, Diğeri ise kişinin % 90 veya üzerinde rapor alması 

   Dedenizin 2 seçenekten birine uygun olması gerekiyor. Ağır engelli tanımı için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim

   https://engellibilgi.com/agir-engelli-hafif-engelli/ 

 • Merhaba benim sağ gözüm yüzde beş görüyormuş askerden raporum var yapmak istedim ama olmadı göz tembelliği varmış şu anda sol gözümdede biraz görme niteliğini kaybetmişim rapor alabilirmiyim saygılar

  • Erkan Bey,

   Tek göz tamamen görmese bile alacağınız maksimum oran % 32 dir.Eğer başka bir rahatsızlığınız yok ise engelli raporu almanız zor gorunuyor ama başvuru yapmakta fayda var.

   İyi Günler

 • Merhaba benim sol gozumde goz tembelligi var %20 goruyor %80 kayip var ve sag ayak basparmagim eklemden yok rapor oranim yuzde kac olur ekpss icin almak istiyorum raporu.

  • Leyla Hanım Selamlar,

   Tek göz için % 20-25 civarı oran çıkar, ayak parmağı içinde güzi bir oran verilir diye dşünüyorum. En mantıklı olan hastaneye rapor için başvuru yapmak ve verilecek oranı görmek, duruam göre tekrar haberleşelim lütfen engellilerde genelde piskolojiden rapor alma durumu oluyor. Çünkü engellilik ister istemez ruh halinide etkiliyor. Pisk. den oran verilirse % 40 tamamlamış olursunuz

   İyi Günler

  • Fikret Bey,

   görmeye göre değerlendirme yapılıyor. İki gözde de % 10-15 görme kaybı var ise % 40 ve üzeri alabilrisiniz

   İyi Günler

  • Mustafa Bey,

   Gözün ne kadar görüğünün çok öenmi var. bir göz tamamen görmüyorsa & 25-32 arası oran verilir. Diğer gözde görmeye göre eklenir. Babanız gözlükle ne kadar görüyorsa ona göre değerleme yapılır. İki giözde % 10-15 civar görüyorsa %40 engelli raporu alma şansı var.

   İyi Günler

 • Serdar bey merhaba sağ gözümde dogustan tembellik var %10 civarı goruyorum sol gözümde bir sıkıntı yok rapor alabileceğimi yeni öğrendim .  Rapor oranı nedir ? Şimdiden teşekkürler.

  • Semih Bey,

   Engelli raporu alma şansınız az gibigörünüyor. Ama hastaneye başvurunda genede en azından kafanızda netleşir

   İyi Günler

 • Hocam ben bi konuda size danışmak istiyorum gözlerinden rahatsızım malum askeri hastaneler kapatıldı askerlik için şube bizi nereye yönlendirecek bi bilginiz varmi

  • Burak Bey,

   Konu net olmamakla beraber, devlet yada üniversite hastanelerine gönderecektir diye düşünüyorum.

   İyi Günler

 • Mrb benim sol gözümde travma sonucu mercek çıkartıldı.  10 sene önce ameliyatla mercek yerleştirildi fakat görme kaybı çok aşırı derecede. Çok bulanık görüyorum. Son 1 senedir sol gözümde kayma var ve iki gözüm açıkken gördüğüm görüntünün bulanık olarak yansımasıni görüyorum. Bu geceleri trafikte araba ışıklarında artıyor.  Sağ gözüm normal ama sol gözüm açıkken başım ağrıyor gözümün içinden bi sizlama gibi bişey hissediyorum. Sürekli gözümü koşarak ve kapatarak geziyorum. Rapor için hiç başvurmadan başvursam Alabilirmiyim? Simdiden tesekkurlwr

 • Merhaba hocam kalbimde bir adet stent var arti insulin kullaniyorum yuzde 44 rapor verdiler ancak surelimi sureklimi onu bilmiyorum bu hastaliklara  nasil rapor verirler

 • Sağ gözümde %80 sol gözümde %10 oraninda görme kaybı var. Küçükken gecirdigim bir kaza sonucu hasar olusmus uzun bi sure farkedilememis ve sağ gözüm tembellige alışmış 2005te katarakt göz bebegi parcalanmasindan ameliyat oldum sağ gözümden ve anopsisiz ambliyopi demislerdi rahatsizligima. ehliyetm var gözlüklü olarak yaziyor asiri trafikte kalmadigim icin sorun yasamiyorum. Ne gibi sonuc olur benim icin 

  • Kritik sınırdasınız direk % 40 cıkmaz. Önce başvuru yapun br bakın bakalım kaç verecekler alamazsanız diğer doktorlardan oran isteyin bir rahatsızlığınız var ise

 • Servet aykat ben sag gözüm kaza sonucu  %90 kaybettim rapor icin hastaneye gittim tanı SAĞ 0.1 tam diyor kac puan alırım teşekkürler 

 •  

  Servet aykat ben sag gözüm kaza sonucu  %90 kaybettim rapor icin hastaneye gittim tanı SAĞ 0.1 tam diyor kac puan alırım teşekkürler

 • serdar bey merhabe sag gozum yuzde 90 gormuyor goz tembelı ayrıca 11 senedır bıpolar bozukluk tedavısı goruyorum ama tedavıyı arada aksatıyorum ama genel olrak ıyı deılım doktora gıttıgımde engellı raporu alman ıcın tedavıyı aksatmaman lazım bu takıp edılıyor dedı acaba napmam lazım nasıl yol cızmem lazım işe gırıslerde sıkıntı yasıyorum cunku onerınınız nedır

 • Merhaba Sertaç bey sağ gözümde %90 görme kaybı Sol gözümde miyop var. Ayrıca Spina bifida hastasıyım 4 kez ameliyat oldum. Acaba % 40 rapor alabilirmiyim ?

  • Selamlar, 

   Tek göz için % 25 cvarında alırsınız. Diğer göz ne kadar miyop bilmiyorum bir şey diyemem. Ama genel olarak rapor alma şansınız var. Başvıuru yapmanızı öneririm sormak istediğiniz bir şey olursa mail atabilirsiniz

   İyi Günler

 • Merabalar benim gözümde tavuk karası ve buna baglı göz tansiyonu, ödem,astimat ve gözlük kullanıyorum.rapora baş vursam alabilirmiyim.ortalama yüzde kaç ortalama olur teşekürler.

  • Sayın Kaptan1

   Bu hastalıklardan % 20 de alan var % 70 te tamamen hastalığın derecesine bağlı, Engelli raporuna başvıurmadan bir devlet hastanesinden muayene olmanızı ve engelli raporu almak istediğinizi söylemneizi öneririm

   İyi Günler

 • Benim sağ ve sol gözüm 4 derece miyop ve gözlerimde uçuşan sinekler bi yere baktığım zaman birşeyler uçuşuyor gözümde askerden çürük raporu alma şansım var mı 

  • Ömer Bey

   Askerlik çok başka bir konu, Bilgi sahibi değilim sizi yanlış yönlendirmek istemem

   İyi Günler

 • İyi günler. Sol gözüm küçükken geçirdiğim havale sonucu %10 görme yetisine sahip. Aynı zamanda dışa doğru düzeltilemeyen kayma var. 6-7  defa ameliyat oldum fakat nafile. Sağ gözümde ise miyop ve astigmat var ve gözlük ile rahat görebiliyor. 

  Sizce engellilik raporu alabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Göktug Bey,

   SAdece gözden rapor almak biraz zor, tek göz içi % 10-15 arası verirler sanırım. Dğer göz ve başka hastalığınız var ise % 40 tamamlatmaya çalışmalısınız. Ama gözlükle tam bir görüş varsa hiç oran vermezler

   İyi Günler

 • 17 Yıldır Tip 1 Diyabet Hastasıyım, Haziran 2015de
   sol gözümde retina dekolmanı oluştu. 
  Şu anda Sol gözüm 
  1 metreden parmak sayar durumda, 
  o nu da sadece parmağın 
  arkasından yüksek miktarda ışık geliyorsa ve 
  sadece 
  sol gözümün sağ üst köşesine denk getirirsem sayabiliyorum.
   
   

  Sağ gözümün de aynı hale gelmemesi için 
  üniversite hastanesinde 
  sürekli iğne tedavisi uygulanıyor. 
  Onun durumu da 
  Üniversitedeki doktorların söylediğine göre 
  şu anda 0,5 civarında.

    

  Ben günlük yaşantımda doğal olarak derinlik kaybı yaşıyorum
   ve 
  sağlam gözümle 3-4 metre mesafede babamı tanıyamıyorum.
   
  100-150 metre mesafedeki arabaları-otobüsleri bile farketmekte zorlanıyorum.
   
   
  Sağ yani sağlam gözümün içinde sanki yüzen ağaç dalları var gibi.
   
  Birbirlerine yakın renkleri ayırt edemiyorum. Mavi ile Yeşil gibi
   
  yada Açık yeşil ile krem rengini birbirinden ayıramıyorum.

   
   
  Ekim 2015 de Devlet Hastanesinden Engelli raporu aldım, 

  Gözden dolayı %54 (Sol Göz 10cm Retina Dekolman), 
  Diyabetten dolayı %30 ve Nörolojik sinir sistemi 
  hasarından dolayı da %15 
  (Sol ayak comm.peroneal motor yanıt vermedi diğerleri yavaş vs) rapor ile 
  toplamda %69 özür raporu verdiler.
  (Raporu aldığımda sağ göz 0,2 civarlarında idi) 
   

  Açıkcası artık işe zor gidip gelebiliyorum, yolda karşıdan karşıya
  geçerken 
  bile tereddüt eder hale geldim. Ekim 2015 de aldığım 
  %69 oran doğrumudur acaba 
  çünkü rapor alırken 
  sanki beni azarlıyor gibilerdi ve bu durumdan çok rahatsız oldum. 

  Birde şu anki durumumla tekrar rapor için başvurabilirmiyim, 

  başvurursam oran kaç olur sizce? 
   
   

  • Merhaba,

   Eskisi kadar olmasa da maalesef bu tip doktor ve hastaneler var. Memur zihniyeti halan ülkemizde devam ediyor. Canınızı sıkmayın.Sorunuza gelince bence oranınız normal gibi, ama itiraz ederek bir şey kaybetmezsiniz

   itirazda demeyelim başka bir hastaneye başvurun ve rahatsızlığınızın arttığını söyleyin tekrar heyete girin rapor oranı düşse bile fark etmez. Eğer % 69 aldığınız rapor sürekli ise eski raporu her yerde rahat rahat kullanırsınız

   İyi Günler

 • Hocam benim gözüm alerjik  çocukken doktorlara  gittim   alerjik  devamli yaşlı kişli   beni çok rahatsız ediyor  insanlarin yüzüne bakmıyorum ağrı sancıyo böyle sanki   calisamiyorum çalışırken rahatsız ediyo  engelli raporu almak istiyorum   yüzde kaç verirler  yada vermezlermi

  • Adil Bey Selamlar,

   Hastalığınız ne billmiyorum o yüzden net ir şey söylemek hatalı olur. Bir göz doktoruna gidip muayene sonrası bilgi alabilrisiniz Devlet hastanesine gitmenizi tavsiye ederim

   Geçmiş olsun

   • Göz sinuzutu diyordu hocam  ve gözümün  tansiyonu yuksilyormus  geçmiş  bu dedi  ve tedavisi yokmuş  damla yazıp yazıp gönderdi  ve değişen  birşeyde olmadı beni hep   gözlerimde rahatsızlık diyorum  herzaman  rahatsız ediyo sadece çalışırken değil  heryerde  yazlı kısli  özellikle kışın gözümü resmen gidikliyo kaşıyo  acıyo  bakmıyorm haliyle çalışmak zorundayım  ama çok aşırı engel oluyor  alıyo gezzim yanıyo  ve akıntı oluyo  çatır çatır kavruluyo gözüm 

 • Merhaba benim sağ gözüm 9 numara miyop sol gözüm1.75 astigmat çok az da hipermetrop var polis olmaya engel varmı 

 • MERHABA BEN KERATAKONUS HASTASIYIM SOL GÖZÜMÜN GÖRME ORANI %15 GÖZLÜK VEYA LENSLE YİNE GÖREMİYORUM RAPOR ALMAK İSTESEM % KAÇ VERİRLER YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?

 • Sag gozumden kucukken gecirdigim bir kaza sonucu ameliyat oldum su an cok az goruyorum sol gozum de biraz bozuk engellu raporu alabilirmiyim acaba

 • İyi günler.

  Benim sol gözümde doğuştan göz tembelliği var. Hiçbir nesneyi göremiyorum. Sadece beyaz bir ışık parlıyor.

  Sağ gözümde ise son 2-3yıldır bulanık görme problemi başladı. Ayrıca akşam olunca cisimleri çok net seçemiyorum ve ışık yansımalarından araç bile kullanamıyorum. Sağ gözümle ortalama 1 saat ışıklı ortamda durduğum zaman görmemde ciddi bulanıklık oluşuyor.

  Sizin görüşünüze göre normal şartlarda bu tür bir görme kaybına %kaç oranında rapor verilmelidir.

   

 • merhaba bn askere başvurdum gözüm astımat var almadılar yuksek astımamt rapor alabılırmıyım acaba numaralar -10 ile –9

 • merhaba annemin tek gözü hiç görmemekte diğer göz de yüzde 50 oranında görmekte ÖTV siz araç alabilirmiyim bilgi verirmisiniz ?

 • Merhaba dedemde sarı benek tabir edilen hastalık var nerdeyse hiç görmüyor bizleri sesimizden tanıyor dedeme % kaç özür alabiliriz tedavisinin mümkün olmadığı söylenmişti gözlüğünde bir yararı yok

 • Merhaba Sertaç bey benim sağ 12 sol 13 derece miyop var gözlük kullanıyordum camları kalın oldugu için göz içine mercek taktılar ama gorme oranı aynı %50, 60 oranında görüyorum ven 2.5 numarada gozluk kullanıyorum engelli raporu alabilirmiyim 

 • merhaba  yazısınızın tamamını okudum benim sağ gözümde herhangi bir problem yok fakat sol gözde görme problemi var  askerlikten  muaf  tutuldum sol gözde makula ve arka  kutbun dejenerasyonu  şeklinde  bir ibare var   h35,3 şeklide de  bir  derece gösterir not var  rapor istiyorum  ortalama  yüzde  kaç oranda  verilir başvuru yapsam  bir kaç doktora  gittim yapılabilecek birşey  yok denildi  duvarda  gösterilen yazıları sol göz  ile  hiç okuyamıyorum ent  üst sıradakini bile

 • Merhabalar yaklaşık 10 sene önce retina yırtığı operasyonları geçirdim sol gözümden 5 kez açık ameliyat 6 kez argon lazer oldum. Sağ gözden sadece argon lazer oldum. Bu sebeple askere elverişli değildir raporu verdiler ve askerlik yapmadım. Sağ gözüm 5 derece miyop sol gözüm ise sadece ışıkta 1-1.5 metreden ışıkta parmak seçebiliyorum yıllardır sol göz için numarasız cam kullanıyorum. Ölçme değerlerinde hipetmetrop 7 ile sadece en üst iki sıradaki harfleri bulanık bir şekilde görebiliyorum ama sağ göz miyop sol göze hipetmetrop cam takılınca hayatım allak bullak oluyor uzaklığı tam seçemiyorum ve ortalama mesafe belirleyemiyorum. Doktoruma görme oranım nedir diye sorduğumda sen sadece 1-1,5 metreden parmak seçebiliyorsun dedi. Çok şükür yine de hayatımı bir şekilde idame ettirebiliyorum diye rapor vs peşinde koşmadım hiç ama şimdi başka sağlık sorunlarımda çıktı, bel fıtığı sırtta hafif düzleşme ve kireçleme ile sosyal anksiyete bozukluğu  (sosyal fobi) bu durumda engelli raporu için başvurmalı mıyım. Zaten görme problemi ile sıkıntılar yaşarken bir de üstüne diğerleri eklenince kendimi çalışabilecek rahatlıkta göremiyorum bir süredir. Ne yapmamı önerirsiniz. 

 • Merhaba hocam daha öncede yazdım ama tatmin edici cvp alamadım 4 yaşında engelli yatalak bir çocuğum var Cerrahpaşa Hastanesi Sağlık kurulu raporu için başvurdum göz keskinlik seviyesi ölçülemediği için rapor vermediler çocuk zaten konuşamıyor göz testinde gösterilen hayvan resimlerini nasıl söylesin kısacası bu çocuk konuşana kadar rapor alamayacak mı rapor için başka hastaneye başvursak aynı testi isterler mi evde bakım raporu için başvurdum göz kbb vs başka yerlerede gönderdiler ama göz keskinlik seviyesi ölçülemediği için rapor vermediler cevabınız için şimdiden teşekkürler 

  • Nevzat Bey,

   4 yaşında bir çocuğunn azda olsa konuşabilmesi lazım. Eğer hiç konuşamıyorsa pisk. doktorundan bilgi alabilirsiniz.Pisk.doktorunun görüşüne göre diğer doktorlarda hareket edecektir. En olmadı HAstane başhekimine giderek bilgi alın, 

   İyi Günler

 • merhabalar 20 yaşımdayım askere gidicem muytane oldum askere aldılar gozlukle goruyorm diye gidebilirsin dediler şukur aldılar askerlige 🙂

  sağ gozum – 2 derece sol gozum -2.5 derece dogustan nistagmus rahatsızıyım gozlerımde tıtreme var bır yere odaklanırken sıkıntı yasıyorum engellı raporuna basvursam yuzde kac derece alabılırım yardımcı olursanız sevinirim