FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Kasko ve Trafik Sigortası / Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz
Engelli Hakları Finans ve Para

Engelliler için Trafik Sigortası ve Kasko

Engelliler-icin-trafik-sigortasi-ve-kasko-engellibilgi

Engelli sürücüler için trafik sigortası ve kasko oldukça önemlidir. Çünkü genel olarak özel tertibatlı araçlarda kullanıldığından araç sürüşü engelli olmayan bireylere göre daha zor ve yorucu olmaktadır.

Trafik Sigortası Nedir

Trafik sigortası kaza sırasında sizin zararınızı değil, karşı aracın hasarını karşılamaktadır. Bu yüzden devlet tarafından engelli aracı olsun ya da olmasın tüm araçların yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortaları sadece araç üzerindeki maddi hasarı değil, bedenen oluşan sakatlık, yaralanma, ölüm gibi durumlarda da devreye girmektedir.

  1. Trafik sigortası zorunludur
  2. Trafik sigortası sadece karşı kişi ya da kişilerin hasarlarını tazmin eder.

Trafik sigortası sadece kazada sizin kusurunuz varsa devreye girer. Eğer kazada sizin kusurunuz yoksa trafik sigortasından kazaya karışan diğer araç sahipleri yararlanamaz.

Kasko Sigortası Nedir

Kasko sigortası trafik sigortasının aksine karşı tarafın değil tamamen sizin hasarınızı karşılar. Kasko sigortasının trafik sigortasından bir çok farkı bulunmaktadır. Örneğin trafik sigortası devlet tarafından zorunlu tutulurken, kasko sigortası araç sahibinin isteğine bağlıdır. Kasko sigortasında  kazaya sebebiyet veren siz bile olsanız, aracınızın hasarı size ödenir. Örneğin aracınızla bir duvara çarptınız, Bu hasar için sigorta şirketine başvuru yaparak hasar tazminini talep edebilirsiniz.

  1. Kasko Sigortası yaptırmak isteğe bağlıdır.
  2. Kasko sigortası sadece sizin hasarınızı karşılar

Kasko sigortası kazada sizin kusurunuz olsa bile maddi hasarlarınızı karşılar. Tabi poliçenizde yer alan bazı maddeler bu durum dışındadır. Örneğin aracınız çalınırsa sigorta hasarı öder. Fakat eğer anahtarı aracın üzerinde unutursanız ve araç çalınırsa tazminat ödenmez.

Engelliler için Kasko ve Trafik Sigorta Şirketleri

Engelliler için sigorta şirketinde bir çok özel poliçe ve indirim bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Aşağıda kısaca sizler için özetlemeye çalıştım.

  1. Aracınız için kasko ya da trafik sigortası yaptırırken mutlaka bir kaç firmadan teklif alın, inanın sigorta şirketleri arasında % 80 varan fiyat farkları vardır. Bu yüzden tek bir firmadan teklif almamakta fayda var.
  2. Alacağınız sigorta poliçesinin sadece fiyatına değil, maddelerine de göz atın, göz ardı edilen muafiyetler sizi daha sonra üzebilir
  3. Poliçenizde engeliniz ile ilgili dezavantaj içeren maddeler olmamasına dikkat edin, Örneğin az gören bir engelli için sağlık sorunu nedeniyle araç kullanmaması gerekirdi denilerek tazminat ödenmemek istenebilir. Sigorta şirketinin bu savunmada bulunması için önceden poliçeyi yapmaması gerekir. Tabi sizin bu engelinizi sigorta yapmadan önce sigorta acentesine bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Sigorta şirketleri arasında fiyat analizi yapmak isterseniz sigortam.net sitesini tavsiye edebilirim. 

Serdar Solmaz

1 Yorum

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • HASTANEDEN 45 SÜREKLİ RAPOR ALDIM. ANKARA 65 E ÇIKARDI 2 YIL SONRA MUANESİNE BUNA İTİRAZ EDEBİLİRMİYİM.