KOSGEB Kredi Başvurusu

2
46
kosgeb hibe kredi başvuru şartları

KOSGEB girişimcilerin sayısını arttırmak için faizsiz ve geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. KOSGEB hibe kredi hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle, bilgi verdiğimiz  bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yazıyı okuduktan sonra KOSGEB hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Şimdi KOSGEB Kredi Başvurusu nasıl yapılır beraber inceleyelim.

KOSGEB Kredi Başvurusu

 • Girişimci sertifikasına sahip olmak, Bu sertifikaya nasıl sahip olacağınızı, girişimdi sertifikası nereden ve nasıl alınır isimli yazımızı okuyarak kolayca öğrenebilirsiniz.
 • İş planı hazırlamak ve yapacağınız işi projelendirmek
 • Başvuruda bulunmak ve projeyi kurula sunmanız
 • Onay sonrası şirketi açmak ve harcamaları belgelendirerek geri ödemesiz kredi kullanmak

gördüğünüz gibi çok zor bir süreç değil, tabi burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Hibe krediye başvurduğunuz zaman hesabınıza para yatarak sizden belge istenmiyor. Harcamaları yapıyorsunuz daha sonra belge karşılı ödeme istiyorsunuz.

Ek olarak KOSGEB vereceği kredinin tüm kullanım hakkını size vermiyor. Örnek vermek gerekirse, Kira Gideri, Fatura Gideri, Ekipman maliyeti gibi kalemler var. Örneğin kira gideri için senelik 5000 TL kredi imkanı verilmiş, size 50.000 TL  kredinin sadece 5000 TL si kadarını bunun için kullanabilirsiniz.. Kiranız senelik 7500 TL ise 2500 TL kısmı siz karşılıyorsunuz. Buna ek olarak ekipman bedeli olarak talep edeceğiniz miktar için detaylı fiyatlama yapmanız gerekiyor.  15.000 değerinde makine alıyorum derseniz ve fiyat araştırması sonucu bu ekipmanın piyasa değerinin 8.000 TL olduğu anlaşılırsa kredi almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden maliyet analizi yapmanız ve projenizi detaylı olarak çıkarmanız gerekiyor.

2 yorum

  • Merhaba Aysel Hanım,
   Bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi isterseniz bölgenizdeki KOSGEB ile iletişime geçebilirsiniz.
   Saygılarımızla

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.