KOSGEP kredisine nasıl başvurulur. | Engelli Bilgi
Ana sayfa » Engelli Haber » KOSGEP kredisine nasıl başvurulur.
Engelli Haber Engelsiz Kariyer Finans ve Para

KOSGEP kredisine nasıl başvurulur.

kosgep hibe kredi başvuru şartları

KOSGEP girişimcilerin sayısını arttırmak için faizsiz ve geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. KOSGEP hibe kredi hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle, bilgi verdiğimiz  bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yazıyı okuduktan sonra KOSGEP hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Şimdi KOSGEP hibe kredisine nasıl başvurulur ona bakalım.

KOSGEP Kredi Başvurusu

  • Girişimci sertifikasına sahip olmak, Bu sertifikaya nasıl sahip olacağınızı, girişimdi sertifikası nereden ve nasıl alınır isimli yazımızı okuyarak kolayca öğrenebilirsiniz.
  • İş planı hazırlamak ve yapacağınız işi projelendirmek
  • Başvuruda bulunmak ve projeyi kurula sunmanız
  • Onay sonrası şirketi açmak ve harcamaları belgelendirerek geri ödemesiz kredi kullanmak

gördüğünüz gibi çok zor bir süreç değil, tabi burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Hibe krediye başvurduğunuz zaman hesabınıza para yatarak sizden belge istenmiyor. Harcamaları yapıyorsunuz daha sonra belge karşılı ödeme istiyorsunuz.
Ek olarak KOSGEP vereceği kredinin tüm kullanım hakkını size vermiyor. Örnek vermek gerekirse, Kira Gideri, Fatura Gideri, Ekipman maliyeti gibi kalemler var. Örneğin kira gideri için senelik 5000 TL kredi imkanı verilmiş, size 50.000 TL  kredinin sadece 5000 TL si kadarını bunun için kullanabilirsiniz.. Kiranız senelik 7500 TL ise 2500 TL kısmı siz karşılıyorsunuz. Buna ek olarak ekipman bedeli olarak talep edeceğiniz miktar için detaylı fiyatlama yapmanız gerekiyor.  15.000 değerinde makine alıyorum derseniz ve fiyat araştırması sonucu bu ekipmanın piyasa değerinin 8.000 TL olduğu anlaşılırsa kredi almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden maliyet analizi yapmanız ve projenizi detaylı olarak çıkarmanız gerekiyor.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend