Makale Yazarak Para Kazanılır mı?

0
27
makale yazarak para kazanmak

Evde makale yazarak para kazanma işi, günümüzde internetteki gelişimi ve internetin gücünü idrak edememiş kimseler tarafından boş bir iş olarak gözükse de, bu yazıyı okuduktan sonra bu fikriniz tamamen değişecek. Bu yazımızda sizlere, evde makale yazarak nasıl para kazanılır?, makale yazarak para kazanma işi gerçek mi? gibi, makale işi ile ilgili tüm detayları paylaşacağız.

Öncelikle; Neden makale yazılır? Bu makaleler ne işe yarar? sorularına cevap verelim..

İnternette girdiğiniz her web sitesi, bir kazanç sağlama amacıyla kurulmuştur. Web sitesi sahipleri insanları sitesine çekerek, daha fazla reklam geliri elde edebilmek için, önce insanlara yani bizlere yararlı bilgiler sunmak durumundadır. Bir internet sitesinde, ne kadar fazla yararlı bilgi yani makale olursa, o siteye girişlerde daha fazla olacaktır. Bu nedenle site sahipleri, sitenin diğer teknik işleri ile uğraşmak zorunda kaldıklarından, sitelerine yeteri kadar makale giremeyebilir ve bu makaleleri başkalarına yazdırmak zorunda kalırlar. Bu nedenle, makale yazarak para kazanmak diye bir sektör doğmuştur.

SEO-uygun-Makale-Yazımı2- Makale yazarken nelere dikkat etmeliyim?

 Makale yazarken dikkat edilecek en önemli 3 husus; Özgün      makale yazımı, SEO uyumlu makale yazımı ve imla kurallarına  dikkat edilmiş makale yazımıdır. Burada imla kuralları kısmını  anladığınızı, ancak özgün ve SEO uyumlu makale nasıl oluyor?  dediğinizi duyar gibiyim. Bu nedenle iki alt başlıkta, bu ögeleri  açıklayalım.

Özgün makale: Sizden kanserin belirtileri başlıklı ve konulu bir  makale istenildiğinde, istenilen bilgiyi internet üzerinden bularak,    tamamen kendi cümle ve yorumlarınız ile anlam bütünlüğünün  dışına çıkmadan yeniden yazmanızdır. Yani Kanserin belirtileri  diye araştırma yapıp bulduğunuz kaynağa bakarak, tamamen  kendi cümleleriniz ile konuyu yeniden yazmalısınız.

 Burada aslında o kaynakta yazan aynı şeyleri, kendi cümleleriniz i  le anlatmış olacaksınız. Bunun nedenini de, daha anlaşılır bir şekilde açıklayalım. Google başta olmak üzere tüm arama motorları, internet sitelerinin tüm insanlığa faydalı olmasını ister.

Sitenin üst sıralarda gözükmesi ise, daha fazla ziyaretçi anlamına gelir. Ancak sizin Kanserin belirtileri diye başka siteden bire bir kopyaladığınız yazıyı; -Bu yazı zaten benim veri tabanımda var. Birebir aynı bilgileri veriyorsa, bu siteyi üst sıralarda göstermenin mantığı yok- diyerek, yine geri planda gösterecektir. Ancak aynı yazının farklı cümleler ile bir başka sitede anlatılmasını ise,

-Kanserin belirtileri hakkında yeni bir yazı var. Bu yazı benim veri tabanımda yok ve ben bu yeni bilgiyi, ziyaretçilerime sunayım- mantığı ile hareket ederek daha üst sıralarda gösterir. Yine üst sıralarda olmak, internet sitesi için daha fazla ziyaretçidir. Özgünlüğün mantığı ve amacı budur.

seo makale3-Altın Anahtar SEO Uyumlu Makale

Seo Uyumu: SEO uyumlu makaleler de ise, bazı kriterlere makalenin genelinde uymak gerekir. Sizden Kanserin belirtileri başlığında, kanserin nedenleri ve kanser tedavisi anahtar kelimeleri ile makale yazmanızı istediklerini varsayalım.

Bu istek doğrultusunda yazdığınız makalenin SEO uyumlu olabilmesi için, aşağıdaki kriterleri dikkate almanız gerekmektedir;

  1. – Size verilen ana anahtar kelime, başlıkta ve başlığın en başında yer almalıdır.
  2. – Size verilen ana anahtar kelime ve önemli 2. anahtar kelime, ilk paragrafta yer almalıdır.
  3. – Mümkünse alt başlıkların en az bir tanesi, alt başlıkların birinde yer almalıdır.
  4. – Size verilen ana anahtar kelime, her 100 kelimenin içerisinde ortalama 2 defa geçmelidir. Diğerlerinin de aynı oranda, veya en az bir defa her 150 kelimede geçmesi uygundur.
  5. – Makaleniz, en az 300 kelimeden oluşmalıdır.  (Bu madde iş veren kişinin isteğine göre değişebilir.)
  6. – Yazdığınız makale de, imla ve grammer kuralları düzgün olmalıdır.
  7. – Makaleniz tamamen özgün olmalı, kopya içerik oluşturmamalıdır.
  8. – Makalenizin içerisinde her 200 kelime için en az bir tane resim olmalı, resimlerin alt isimleri ise anahtar kelimenizi içermelidir.

4-Bu kurallara uygun makale yazabilirim. Ancak bu makaleleri nasıl satacağım?

Yukarıyı okuduktan sonra makale yazma kabiliyetine sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Cevabınız -Evet- ise aklınıza gelecek sorulardan birisi de, bu makaleleri nasıl satacağınızdır. Makale alımı yapmak isteyen işverenler ile buluşup makalelerinizi satmak için, webmasterların yani site sahiplerinin yoğun olduğu internet sitelerine üye olmalısınız.

Arama motorlarına -Webmaster forumu veya webmaster forumları- diye arama yaparak, bu forumları bulup üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra ise, forumda bulunan Makale satışı kategorilerine makale yazdığınıza dair konular açarak, gerekli kurallar çerçevesinde müşteri temin edebilirsiniz.

Evde makale yazarak nasıl para kazanılır? konusunu, önemli ölçüde anladığınızı düşünüyorum. Peki evde makale yazarak ne kadar kazanırım? sorusu, şimdiden kafanızı kurcalıyor olabilir. Bu sorunun cevabı ise, tamamen sizin performansınıza ve ne kadar kaliteli makale yazabileceğinize bağlıdır.

Orta düzey bir makale yazarı olsanız bile, aylık 500-600 lira kazanabilirsiniz. Eğer çok hızlı ve kaliteli bir şekilde makale yazabilirseniz, günün ortalama 10 saatini de bu işe ayırabilirseniz, aylık yaklaşık olarak devletin belirlediği asgari ücret tutarında gelir elde edebilirsiniz. Evde makale yazarak nasıl para kazanılır? sorusuna, biraz detaylara inerek cevap verdik. 

Daha fazla bilgi almak için konu hakkındaki araştırmalarınızı derinleştirerek, daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.