Binlerce Kişi Tazminatını Almıyor

0
3329

Trafik Kazası Malul Tazminatı Miktarı Başvuru Yolları ve Yapılması Gerekenler

Trafik kazası sonrası hayatına engelli olarak devam etme durumunda kalan bir çok kişi tazminat almaya hakkı olduğunu bilmediği için hakkı olan parayı tahsil edemiyor. Bu yazımızda sizlere trafik kazalarında alabileceğiniz maddi tazminat tutarları hakkında bilgi vererek mağdur olmamanızı amaçlıyoruz.

Trafik kazası sonra tedavim sürecim devam ediyor ne yapmalıyım ?

Kaza sonrasında tedavinizin tamamen bitirin, iyileştikten yada tedavi süreci belirli bir periyota girdikten sonra tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurunuzu yaparak engelli raporunuzu alın, engelli raporu maluliyet derecenizi belirteceği için önem arz ediyor

Trafik kazası sonrası tedavim bitti ne yapmalıyım ?

Aşağıda yer alan belgeleri mutlaka temin etmeye çalışın

  1. Trafik kazası sonrası tutulan Trafik Kaza Tespit Tutanağı
  2. Hastanede size uygulanan tedavilerle ilgili belgeler
  3. Eğer Ameliyat olduysanız, bu ameliyat ile ilgili ayrıntı içeren raporlar
  4. Kaza sonrasında, kazanın  sebep olduğu  harcamalar, (İlaç alımları, yol masrafları vs  tabi belgeli olmalı)
  5. Son olarak ta trafik kazasına karışmadan önceki maaş bordronuz ile tedavi bitimindeki güncel maaş bordronuzu temin ediniz.

Trafik kazası sonrası malul kalan bir kişi nereye başvurmalıdır 

Her araç için devlet trafik sigortasını zorunlu tutmaktadır. Trafik sigortası kazalarda meydana gelen malul kalma durumlarından kişileri mağdur etmemek için yaptırılan bir sigorta türüdür.Siz başvurunuzu aracın trafik sigortası nerede ise oraya yapacaksınız.

Örneğin; Size bir araç çarptı ve sürücü kusurlu Eğer size çarpan aracın sigortası hangi firma ise başvuru oraya yapmalsınız

Allianz Sigorta, Ak Sigorta, Ergo Sigorta vs

Malul tazminatı almak için yapılması gerekenler

Yukarıda belirtilen evrakları tamamladıktan sonra ilgili sigorta şirketinin genel müdürlüğüne giderek başvurunu yapabilir yada tahahatlü kargo ile evraklarınızı sigorta şirketine ulaştırabilirsiniz. Başvuru sonrası sigorta şirketi bir dosya açacak ve bu dosya numaranızla işlemlerini takip etmeniz isteyecektir.

Her dosyanın bir yetkisi vardır. bu yetkili Sigorta şirketine verdiğiniz  evrakları ineleyecek eksik evrakınız varsa sizden talep edecektir.Tüm eksik evraklarınız tamamlandıktan sonra alacağınız tazminat miktarı belirlenmeye geçilecektir.

Tazminat miktarı neye göre hesaplanıyor.

Tazminat miktarı malul oranınıza ve kusur miktarınıza göre belirlenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta az malul derecem var benim başvurmama gerek yok dememektir.

Çünkü bu tazminat hesaplanırken 60 yaşında öleceğiniz varsayılarak kaza tarihi ile 60 yaşınız arasındaki seneler hesaplanarak  tazminat hesabı yapılmaktadır. Hiç tahmin etmediğiniz ciddi paralar alabilirsiniz. Bu hesaplamada diğer etken yaşınız ve gelirinizdir. Eğer hiç geliriniz yoksa ve işsizseniz asgari ücret aldığınız varsayılarak hesaplama yapılır.

Hesaplama yapıldıktan sonra sigorta şirketi size teklif yapar, eğer teklifi kabul ederseniz maksiumum 1 hafta içinde ödemeniz hesabınıza geçecektir.

Eğer size zarar veren aracın sigortası yok Güvence Hesabına başvurarak tazminatınızı alabilirsiniz.

Eğer Kazada Sizin Kusurunuz Var İse, Tazminat Almaya Hakkınız Yoktur

Umarız yazımız faydalı olmuştur. Her türlü sorunuzu sormaktan lütfen çekinmeyin 

Engelli Raporu Alma ve Alınabilecek En Yüksek Engelli Rapor Oranları

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır.

seo uyumlu makale

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.