Malulen Emeklilik

0
31
malulen-emeklilik-engellibilgi

Malulen Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Malulen emeklilik sorusu en çok merak edilen konular arasında geliyor. Bizde engellibilgi ekibi olarak sizlere malulen emeklilik konusunda bilgi verelim istedik. Öncelikli olarak Malullük ne demektir bunun tanımını yaparak başlayalım.

Malullük Nedir?

Bir insanın vücudunda meydana gelebilecek olan bir sakatlık ya da arıza durumu sonrasında tedavinin de imkansız olması nedeniyle çalışamayacak duruma gelmesi haline malul adı verilmektedir.  Malullük ise; bir kişinin çalışma ya da meslekte kazanma gücünü kısmi olarak veya da tamamen kaybetmesi ile sürekli bir kayba uğrayan kişilerin fizyolojik bir tanımlamasıdır. Kişi maluliyet sonrasında çalışamaz duruma gelmektedir.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik durumu yukarıda bahsetmiş olduğumuz Malul durumundan dolayı insanların görevlerini yerine getiremeyecek hale gelmeleri nedeninden dolayı onlara verilmiş bir emeklilik işlemidir. Kişi artık çalışamayacağından, emekli olabilmek için ulaşması gereken prim gün sayısına ya da çalışma yılına ulaşması imkansız hale gelecektir. Bu nedenle de kişiyi mağdur etmemek adına, malullüğü üzerinden emekli olma hakkı vermektedir. Ancak bu haktan faydalanabilmek için ise aşağıdaki koşullarında oluşması gerekir.

Malulen Emeklilik Şartları/Koşulları

Sigortalı bir çalışanın malul sayılabilmesi yalnızca alacağı bir raporla mümkün değildir. Kanun maddesine göre bir sigortalı kişinin malul sayılabilmesi için çalışma gücünden mutlaka %60 oranında bir kaybın söz konusu olması ve bunun da yetkili olan bir sağlık kuruluşu tarafından belirlenmesi gerekir.

Malullük aylığının başlamasının koşulları

Sigortalı çalışan birisinin emekli olması ve aylık alabilmesi için aşağıdaki durumların gerçekleştirilmiş olması gerekir;

 • Sigortalının en az 10 yıllık bir sigortasının 1800 gün uzun süreli sigorta primi ödemiş olması gerekiyor. Eğer ki başka birisinin bakımına ihtiyaç duyuyorsa sigorta süresine de bakılmadan 1800 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigortası priminin bildirilmesi gerekir.
 • Sigortalı bir işte çalışıyorken herhangi bir nedenden dolayı malullük durumu gerçekleşmiş ve işten ayrılmış olması.
 • İster bağımsız çalışsın isterse kendi sigortası nedeniyle kuruma GSS ‘de dahil olmak üzere pirim ve prim nedeniyle herhangi bir borcunun cezasının olmaması.
 • Yazılı dilekçe ile kuruma başvurması gerekiyor.

Malulen Emeklilik Başvuru Süreci

Malulen emekli olabilmek için yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların gerçekleşmiş olması ve beraberinde de başvurunun yapışması gerekiyor. Başvuru sürecinde ise kişi bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da kendisine en yakın konumda bulunanSosyal Güvenlik il müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine yazılı olarak başvurması gerekiyor.bu dilekçe sonrasında yetkili olan sağlık kurullarına sevki sağlanıyor. Sağlık kurulu ise maluliyet şartlarının gerçekleşmiş olup olmadığına karar veriliyor.

Gerekli belgeler

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
 • Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için)

Kamu görevlisi ve sigortalılar için

 • Şahsen/vekâleten veya görevde bulunanlar için Kurumları aracılığı ile yapılacak başvuru,
 • Emekliye sevk onayı
 • Sağlık Kurulu raporu

Malulen emekli olmuş bir insan çalışabilir mi?

Bu sorunun yanıtı oldukça basittir. Şu şekilde açıklayabiliriz.

Malulen emekli olmuş bir insan çalışamaz, bu her şekilde emekli olmuş bir malul için geçerlidir.  Yani buradaki amaç şu şekildedir. Bir insana malul maaşının bağlanması demesi o insanın bundan sonra iş göremeyecek duruma gelmesi demektir. Dolayısıyla iş göremez olduklarından dolayı da bir başka işte çalışamazlar. Çalıştıkları anda otomatik olarak malul emeklilikleri de kesilmiş olur.

Son zamanlarda sıkça aldığımız sorular arasında olan “Emekli olduktan sonra çalışabilir miyim?” sorusunun yanıtı da emeklilik türüne göre değişiklik gösterdiğinden aşağıdaki şekilde her 3 emeklilik türü için de örnek vermek en doğru yanıt olacaktır;

 • Malulen Emekli olmuş birisi asla çalışamaz, emekliliği, bir daha çalışamamasından dolayı verildiğinden, yeniden çalışmaya başladığı anda bu hakkını kaybeder ve maaşı kesilir.
 • Engelli Emekli olmuş birisi dilerse çalışabilir. Emekli olmak için gerekli kıstasları sağlayarak (prim gün sayısı, çalışma yılı vs.) emekliliğe hak kazandığından, emeklilik sonrası çalışması durumunda da bir kısıtlama yoktur. Emekli olduktan sonra çalışması, emekli maaşını alabilmesine engel teşkil etmemektedir.
 • Normal Bir Şekilde Emekli olmuş birisi dilerse çalışabilir. Emekli olmak için gerekli kıstasları sağlayarak (prim gün sayısı, çalışma yılı vs.) emekliliğe hak kazandığından, emeklilik sonrası çalışması durumunda da bir kısıtlama yoktur. Emekli olduktan sonra çalışması, emekli maaşını alabilmesine engel teşkil etmemektedir.

Malulen Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Konuyla ilgili videoya erişmek için buraya tıklayınız.

Emeklilik çeşitleriyle ilgili tüm yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın
EngelliBilgi Ekibi

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.