Malulen Emeklilik Nedir Şartları ve Maaş Miktarı

2
3529
erken emeklilik

 

malulen emeklilik şartları

malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emekli maaşı ne kadardır ve nasıl hesaplanır gibi sorular, engelli ve yakınları tarafından tarafından  en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor. Bu yazımızda malulen emeklilik hakkındaki tüm sorularınıza cevap vermeyi hedefliyoruz. İsterseniz malulen emeklilik nedir sorusunun cevabıyla başlayalım.

Malulen Emeklilik Nedir

Sizleri sıkıcı ve anlaşılmaz yönetmeliklerle sıkmak istemiyoruz. O yüzden mümkün olduğunca basit ve anlaşılır kelimelerle konuyu açıklamaya çalışalım. Sağlıklı ve çalışmasında engel olmayan sigortalılar, eğer çalışma güçlerini iş kazası ve ya meslek hastalığı sebebiyle kaybederlerse malul sayılma durumu ortaya çıkıyor. Tabi sigortalının malul sayılabilmesi için tam teşekküllü yetkili hastanelerden rapor alınması gerekmektedir.

Genel Olarak Malulen Emekli Esasları

 1. İlk sigortalı olunan tarihten itibaren 10 sene geçmiş olmalı ve bu süre zarfında en az 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.
 2. İlk sigortalı olunan tarihte çalışma gücü kaybının % 60 tan az olması gerekmektedir.

malule emeklilik maaşı

Malulen Emekli Olma Şartları

 1. En az 1800 gün prim ödemiş olmak
 2. 10 yıllık sigortalı olma süresinin tamamlanması ,
 3. işe girdikten sonra sağlığın bozularak malul sayılma derecesi olan % 60 oranında rapor verilecek şekilde bozulması

Malul Emeklilik Başvurusu

Yukarıdaki şartları taşıyan ve malulen emekli olmak isteyen kişiler başvurularını Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine yapmalıdırlar. Yaptıkları başvurular sonucu yetkili hastanelere sevk edilecekler, malul raporu almaları istenecektir. Burada güzel sayılabilecek bir nokta var eğer prim gününüz eksikse hizmet borçlanması yaparak prim gününü tamamlayabilir siniz 

Hizmet borçlanma tutarlarını ödemeden  hastaneye sevk edilen sigortalılar maluliyetlerinin tespitine ilişkin tutar ve bedelleri ödemek zorunda kalacaktır. Malulen emekli olabilmek için çalışıyor olma zorunlulu yoktur. Çalışmayan fakat yukarıdaki şartları taşıyan kişiler malul sayılma tespiti için ikametgah ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapabilirler

Hala çalışıyor durumda olan fakat malulen emekli olmak isteyen kişiler bu tespiti yaptırmak için  hizmet akitlerini fesih etmelidir.

Malulen Emekli Maaşı Hesaplama

İlgili videoyu seyrederek fikir sahibi olabilirsiniz.

 

seo uyumlu makale

2 yorum

 1. Tüm hizmetlerim şu sekildedir:
  2003 – 2004 : Yedek Subay – (EMEKLİ SANDIĞI)
  2006 – 2010 : Tedaş’ta işçi statüsünde büro personeli – (SSK)
  2010’dan bu yana : Maliye’de memur – (EMEKLİ SANDIĞI)

  toplamda 1510 gün 4a (ssk) prim günüm var. 2008 öncesi = 890 prim günü ve günün parasıyla o 890 günde toplamda 43.000 TL ssk matrahı gözüküyor.
  2008 sonrası = 620 prim günü ve o günün parasıyla o 620 günde toplamda 45.000 TL ssk matrahı gözüküyor.

  %68 engelli raporum bulunmaktadır ve gelecek yıl malulen emekli olabileceğim sistemde görünmektedir. Emeklilik tarihi doğru mudur ve malulen emekli olursam alacağım maaş nedir?
  Teşekkürler..

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.