Migren Hastalığı Tedavisi

0
28

Migren 

Migren rahatsızlığı milyonlarca kişiyi tehdit etmektedir. Etrafınızda gördüğünüz on kişiden 3 ya da 4 kişide migren olma ihtimali yüksektir. Peki, hastalık ihtimali bu kadar yüksek olan Migren hakkında ne biliyoruz. Bu makalemizde Migren Hastalığı hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Şimdi konuyu uzatmadan migren hakkında sizleri bilgilendirmeye başlayalım.

Migren nedir?

Migren halk arasında dayanılmaz şiddetli baş ağrılarına sebep olan hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığın atakları çok şiddetli olabilmekte ve hastaların yaşam konforunu büyük oranda etkilemektedir. Migren hastası kişiler, iş ve sosyal hayatta büyük zorluklar ile karşı karşıya kalırlar. Çünkü şiddetli baş ağrısı hastanın dikkatini dağıtarak hastanın hayatını büyük orandan etkiler. Fakat migrenin tek belirtisi şiddetli bir baş ağrısı olmayabilir. Örneğin sadece belirli yemekleri yeme isteği, depresyon ve takıntı hastalıkları, şiddetli boyun ağıları da depresyonun ciddi belirtileri arasında sayılabilir.

Migren hastalığının belirtileri nelerdir?

Bu hastalık 3 evreden oluşmaktadır. Şimdi bu evreleri hep beraber inceleyelim.

1 EVRE Ön Belirtiler

Bu kısımda hastalar, şiddetli migren atağından birkaç gün önce, ruh halinin bozukluğu, sürekli uyuma isteği ya da aşırı asabiyet gibi belirtiler ile karşı karşıya kalırlar. Fakat 1. Evre herkeste aynı şekilde görünmeyebilir. Bazı migren hastalığı bu evre yit hiçbir şikâyetleri olmadan geçebilir.

2 EVRE Auro

Bu evrede kişilerde migren ataklarının öncesinde ya da sonrasında flaş şeklinde ki ışıklara karşı hassas olma durumu başlar. Bu aşamada hastalarda kol ve bacaklarında iğne batmasına benzer şikâyetler baş göstermektedir. Daha sonra görme kayıpları ve görmede bulanıklaşma gibi şikâyetler peşi sıra gelir. Fakat migren Aralı Migren ve Arasız olarak ikiye ayrılır. Bazı hastalarda sadece avro rahatsızlığı görülür, fakat akabinde bir baş ağrısı nöbeti yaşanmaz.

3, EVRE Atak

Bu evrede şiddetli baş ağrıları sizi beklemektedir. Eğer migren için bir tedaviye başlamadıysanız ve ilaç kullanmıyorsanız bu ağrılar 3-4 gün sürebilmektedir. Ayrıca bu dönemde kusmalar ve mide bulantılarına sık rastlanır. Kokuya karşıda aşırı duyarlılık baş gösterir.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.