FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Otobüs biletleri engelli indirimleri 2018 | EngelliBilgi.com
Engelli Hakları

Otobüs Biletleri Engelli İndirimleri 2018

otobus-bileti-engelli-indirimleri

Otobüs Biletleri Engelli İndirimleri 2018

Engellilere sağlanan destekler farklı şekilde çeşitlendirilmiş. Bunlardan bir tanesi de ücretsiz olan ulaşım haklarıdır. Bu ulaşım haklarını iki şekilde değerlendirmek mümkün bunlardan birincisi Türkiye geneli ulaşım hakları, ikincisi ise şehir içi ulaşım. Bu yazımızda otobüs biletleri engelli indirimleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Otobüs Biletleri Engelli İndirimi Hakkı

Yapılan son düzenleme neticesinde engellilerin yurt içinde seyahatlerinin ücretsiz olarak sağlanabilmesi için aynı kartı kullanması planlanmış. Şu an her şehirde belediyeler kendi ulaşımlarında engellilere farklı haklar sağlamış bu hakların şehirlerde nasıl olduğuna makalemizin ilerleyen bölümlerinde değinelim. Ancak ilk önce isterseniz şehirler arası karayolundaki haklara bir göz atalım.

Şehirler Arası Kara Yolunda Engelli Haklar

Karayolları kanunun 57. Maddesinde diyor ki % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen bir kişi geçerli olan ücret tarifesi üzerinden biletini %30 oranında indirimli olarak kullanabilir. Buna göre 100 TL olan bir yolcu otobüsü bileti 70 TL olarak alınabilir. Bu konuda bize sorarsanız engelli biriyseniz ve böyle bir hak size verilmişse size otobüs firmaları normal bir fiyat üzerinden satış yapmaya çalışsalar bile hakkınızı aramayı unutmamalısınız. Ancak burada bir de gerçek varki birçok otobüs firması bu rakamı engelliler için daha da aşağıya çekebiliyorlar.

Şehiriçi ulaşımda ise her belediye kendi oranlarını belirlemiş durumda.  Büyükşehirlerde bu indirime bir bakacak olursak şu şekilde sonuç çıkıyor.

ENGELLİ İNDİRİMLİ OTOBÜS BİLETİ NASIL ALINIR?

İstanbul Engelli Ulaşım Hakları

İstanbul’da engellilerin ulaşımı ücretsiz olarak planlanmış. Beyaz kart adı verilen bir kimlik belgesini aldığınızda bu haktan faydalanabiliyorsunuz. Bu kart aile bakanlığının vermiş olduğu kimlik kartı da bu haktan yararlanmanızı sağlıyor. Ancak burada peronlardan geçerken bu kartı birilerine sürekli olarak göstermeniz gerekiyor.

Beyaz Kart Başvuru için gerekli evraklar:

Özürlü raporunuz % 40’ın üzerinde bir orana sahipse bu durumda raporun aslı ve Aile bakanlığının vermiş olduğu kimlik kartının aslı ile birlikte Nüfus cüzdanı ve 1 adet vesikalık fotoğraf vermeniz yeterli olacaktır.  10 TL kart başvuru bedeli vererek kartı alabiliyorsunuz.

Ankara Engelli Ulaşım Hakları

Ankara Büyükşehir Belediyesi yani EGO ulaşımda % 40 üzerinde engeli bulunan kişilere %100 oranında bir indirim uyguluyor. Buna göre Ankara’da engelliler için ulaşım ücretsiz diyebiliriz. Engelli vatandaşların bu haktan yararlanabilmesi için aşağıdaki evraklarla başvurmaları gerekiyor.

Başvuru için gerekli evraklar:

Nüfus cüzdanı, engel oranının belirtilmiş olduğu sağlık kurulu raporu ve Aile Bakanlığından alınmış olan bir engelli kimlik kartı, Bir adet vesikalık fotoğraf, kart bedeli olarak ise 5 TL. Engelliler için verilmiş bu haktan bir de refakatçi faydalanabiliyor.  Bunun için engelli kimlik kartında ulaşımda refakatçi hakkı vardır şeklinde bir yazı olması gerekiyor.

İzmir Engelli Ulaşım Hakları

İzmir büyükşehir belediyesi de engelliler için ücretsiz ulaşım imkanı sağlıyor. Buna göre Aile ve Sosyal politikalar bakanlığınca verilmiş engelli kimlik kartı ve engelli raporunun aslı ile birlikte başvuru yapabiliyorsunuz.

ENGELLİ İNDİRİMİ YAPILMAZSA NE YAPMALIYIM?

Engelli indirimi devletin engelliler için vermiş olduğu bir haktır. Bu hak eskiden belediyelerin inisiyatifine bırakılmıştı ancak son zaman yapılan düzenleme ile birlikte her şehirde uygulanması zorunlu hale getirilmiştir.

Sonuç olarak ulaştırma bakanlığı şu şekilde bir düzenleme getirmiş. 6 yaş ve onun üzerindeki tüm yolcuların tek koltukta seyahat etmeleri zorunludur. 6-12 ya arasındaki çocuklar ile özürlü oranı %40’ın üzerinde olan her kişinin bilet ücreti geçerli bilet tarifesinin % 30’u oranında bir indirim uygulanması gerekir. Burada açıklanan bilgiye göre bu kurala uymayan firmalar hakkında ulaştırma bakanlığına dilekçe ile aşağıdaki belgelerle birlikte başvuru yapılabilir.

  • Nüfus Cüzdanı
  • Özürlü Kimlik Kartı veya sağlık raporu fotokopisi
  • Eğer alınmışsa normal biletin fotokopisi

Şu adrese/faksa/e-mail’e gönderin: kugm@ubak.gov.tr

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI KARA ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adres: Hakkı Turayliç cad.No:5 06338 Emek / ANKARA

Tel: 0.312.203 10 00

Faks: 0.312. 203 12 81

Bölge müdürlükleri iletişim bilgileri için tıklayınız

Bu yazımızda sizlere Otobüs biletleri engelli indirimleri hakkında bilgi verdik. Engelli hakları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.