FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Engelli ÖTV İndirimi ve Hesaplaması Tüm detaylar | EngelliBilgi.com
Engelli Haber Engelli Hakları

ÖTV İndirimi – Hesaplama ve Başvuru

otv-indirimi-hesaplama-ve-basvuru-engellibilgi

Engelli ÖTV indirimi engelliler için önemli bir avantajdır. Bu yazımızda engellilerin veya ailelerinin nasıl ÖTV indirimi ile nasıl araç alabilecekleri ve özellikle sol kol ve sol el rahatsızlığı nedeniyle indirimli araç almayan engellilerin son durumu hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızı sabırla okursanız yazı sonunda 60.000 TL indirimle araç sahibi olabilirsiniz 🙂 bu yüzden lütfen dikkatli okuyun ..

Engelli ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV sıfır araç alırken devletin uyguladığı vergiler arasında yer alır. Açılımı Özel Tüketim Vergisi olan bu vergi, yüksek orandadır ve aracın maliyetini yükseltir.Peki almak istediğiniz sıfır bir aracın özel tüketim vergisi ne kadardır? nasıl hesaplayabiliriz.

Engelli ÖTV İndirimi nedir nasıl hesaplanır?

ÖTV hakkında bilgi sahibi olduk, sıra geldi engelliler için uygulanan bu indirimin miktarını bulmaya,  bazı şartlara göre tutar değişmektedir. % 90 ve üzerinde bir engelliyle % 90 ve altında engelliye uygulanan indirim farklılık gösterir

% 90 ve üzeri engelliler =  Hiç özel tüketim vergisi ödemez.
% 90 ve altı engelliler    = % 50 oranında özel tüketim vergisi öderler.

Önemli: Bu oranların dışında engelliler için % 3 kadar engelli KDV indirimi de uygulanmaktadır.

Kafanızı fazla karıştırmadan ne kadar indirim alacağınızı hesaplamak isterseniz bu oranı aracın satış fiyatının % 35 i olarak hesaplayabilirsiniz.

Yani 50.000 TL tutarında bir araç  ÖTV araç indirimi ile;

% 90 ve üzerin engelli için 27.500 TL ( indirim Oranı % 42 olarak hesaplanır)
% 90 ve altı engelliler için 32,500 TL ye gelecektir.

Engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanabilir?

Engelli ÖTV indiriminden özel tertibatlı araç kullanması gereken kişiler ve % 90 raporu olan engelliler yararlanabilir. Biraz açıklamak gerekirse,

1- % 45 oranında raporunuz var. H sınıfı engelli ehliyete sahipsiniz, Eğer engeliniz araç kullanımı için tertibat gerektiriyorsa ÖTV indiriminden faydalanabilirsiniz demektir. Yani ÖTV indirimini belirleyen nokta engelinizdir.

Önemli: Otomatik vites araçlar özel tertibat olarak kabül edilmektedir.

2- % 90 ve üzeri engelli raporu olanlar raporlarında ağır engelli ibaresi olması kaydıyla, engelleri ne olursa olsun özel tüketim vergisinden yararlanırlar.

Ağır engelli kimlere denir merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli ÖTV indirimine nasıl başvurulur

Burada fazla bilinmeyen bir nokta var. Araç satan bayiler bu işleri sizin için takip ediyor yönlendiriyorlar. Yapılması gerekenleri adım adım sizlerle aşağıda paylaşıyorum.

 • Engelli raporunuz ile beraber, almayı düşündüğünüz aracın bayisine gidin ( Misal olarak ford diyelim)
 • Ford bayisindeki satıcı arkadaş raporunuzu alacak ve vergi dairesinden araç satışı için bilgi isteyecektir.
 • Raporunuzun eski olması yada üzerinden “ÖTV indirimli araç alabilir” ibaresi olmaması durumunda sizden yeni bir engelli raporu istenebilir.
 • Vergi dairesinden gelen cevaba göre satıcı kişiler sizleri yönlendirecektir.

Önemli: Yukarıda anlatılan yol, en pratik ve sorunsuz araç alma yoludur. Vergi dairesine sizde giderek bilgi isteyebilir ve süreci kendiniz takip edebilirsiniz.

Sol kol veya sol el engeli olanların ÖTV indirimi

Geçmiş yıllarda sol kol veya sol elinden engelli olan bireylere ötv indirimi uygulanmıyordu. Fakat son zamanlarda yapılan değişiklikler ve yönetmeliklerde yapılan esneklikler ile bu sorun ortadan kalktı. Artık sol kol engeli olanlarda ÖTV indiriminden faydalanabiliyor.

Çok Önemli: ÖTV indirimi için devlet kurumlarına gittiğiniz zaman size bu iş olmaz, boşuna uğraşma diyen kendini ve işini bilmeyen memurlar olabilir. İş bilmeyen memurlar yüzünden hakkınızı kaybetmeyin mutlaka bir kaç tane oto bayine giderek araştırma yaptırın,

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili yazılar dikkatinizi çekebilir.

Engelli araçlarının Devri, Miras ve Satışı

Engelli aracını ÖTV indirimiyle aldınız. Peki ilerde satmak isterseniz yada size böyle bir araç miras kalırsa ne olacak? bu soruların cevabını ilgili yazımızda bulacaksınız.

Engelli araçlarının Devri, Miras ve Satışı 

Şimdi sıra aracı seçmeye geldi 🙂

Sizler için engelli indirimi ile alınabilecek 5 aracı inceledik, 

Engellibilgi.com Ekibi

Serdar Solmaz

39 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • merhaba serdar bey ben %48 sag ayak prosekili özürlüyüm ötv indiriminden faydalanarak arac alabilirmiyim.birde birde bizlere saglanan bütün indirimlerden faydalanmak için ne yapmalıyım özürlü kimligi nereden cıkartılıyor beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Sevim Hanım,
   Sorularınız detaylı sorular ama özetle cevap vermeye çalışayım. Sağ ayak için ÖTV li araç alabilirsiniz. Yazımda belirttiğim gibi bir araç bayine giderseniz satıcı arkadaşlar araştırıp size bilgi verirler hiç uğraşmayın kendiniz
   Diğerengelli haklarından faydalanmak için sitemizde yer alan engelli hakları bölümünü okumanızı tavsiye ederim.
   İyi Günler

   • Merhaba geçenlerde ergoterapim.com diye bir sitede okuduğum yazıya göre, engelli bireylerin araçlarına özel ekipman sağlanabileceği bilgisini öğrendim. Bu özel ekipmanlara nasıl ulaşabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   • serdar bey benim sol el işaret ve orta parmaklarım yok.ötv den faydalanabiliyormuyum?teşekkürler

 • Babama karacıgerimın%66verdım askerlıkten muafım ama nereye bas vuru yapsam engelli raporu ıstyolar %40 rapor almam gerek ıse gırmek ıcın alma durumum Ne dır bu konuda bılgı alablırmıyım

 • Merhaba %44 engelim var 2 önce cikarttim 20 yasindayim suana kadar hic bir haktan yararlanamadim . Sorum su raporum 1 parca ona bisi olursa tekrar heyetemi gircem

 • Merhaba yararlı bilgiler için öncelikle teşekkürler, babanem 82 yaşında ve sol bacağının dizdennaşağısını 1999 depreminde kaybetti, ötv muafiyeti için başvursam olumlu sonuç alır mıyım? Teşekkürler

  • Barış Bey,
   Eğer ağır engelli konumuna girerse, kendi ihtiyaçlarını gideremez konumda ise evet alabilirsiniz
   İyi Günler

 • İyi günler. 10 yaşında %59 engelli oğlum var. Onun raporu ile %50 ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim?

 • 73 oranında böbrek nakilli engelliyim araba alabilirmiyim başka nelerden yararlanabilirim teşklr

 • Serdar bey %49 raporum var.yazınızda en çok dikkatimi çeken şey işini bilmeyen memurlar !!! Usandım ya nerye gitsem o yalnıs böyle olmaz !!!! Sağ kolumda sorunum var rapor %49 otomatik araç kullanılır yazıyor raporda maliye bana dediki sağ kola tertibat belirtmelisiniz yoksa olmaz alamazsınız gittik tertibat belirtmeye kod yalnıs yazıldı .ayrıca tertibatcılar eşin kullanabilir evrak olusturcaz diyor emmiyet hayır kullanamaz diyor!!şimdi bide il saglıga onaylatmaya gitmem gerekli diyorlar .oradan oraya oradan oraya gidiyoruz boşa para ödüyoruz yönlendirecek kimse yok yok olmuyorsa vazgecyorum dönüyor biri diyorki olur ya kim demiş olmaz eğer ayrıntı bilgi verirseniz size çok minnettar olacağım
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Serdar bey %49 raporum var.yazınızda en çok dikkatimi çeken şey işini bilmeyen memurlar !!! Usandım ya nerye gitsem o yalnıs böyle olmaz !!!! Sağ kolumda sorunum var rapor %49 otomatik araç kullanılır yazıyor raporda maliye bana dediki sağ kola tertibat belirtmelisiniz yoksa olmaz alamazsınız gittik tertibat belirtmeye kod yalnıs yazıldı .ayrıca tertibatcılar eşin kullanabilir evrak olusturcaz diyor emmiyet hayır kullanamaz diyor!!şimdi bide il saglıga onaylatmaya gitmem gerekli diyorlar .oradan oraya oradan oraya gidiyoruz boşa para ödüyoruz yönlendirecek kimse yok yok olmuyorsa vazgecyorum dönüyor biri diyorki olur ya kim demiş olmaz eğer ayrıntı bilgi verirseniz size çok minnettar olacağım
   Şimdiden çok teşekkür ederim.aslında tertibatlık bi işim yok sadece vitesli aracı süremyrum otomatik te skıntım yok trafikte hep stop ettryorum vites geçişlerini sağ koldan yapamyrum zorlanyorum

   • Selin Hanım,
    Bir ziyaretçimiz yeni araç aldı. Sizle aynı durumda, Araç bayilerine gidin onlar sizin için işlemleri takip edecektir.
    İyi Günler,

 • Merhaba ben %40 Kas iskeleti sisteminden İltihaplı Bel romatizması Ortapedik rahatsızlığı olan bir Vatandaşım E sınıfı ehliyet im mevcut araç alımından yararlana biliyor muyum

 • merhaba ben 2015 de sol elden engelli olduğum için yurt içinden ötv indirimli araç alamadım bizde yurt dışından ötv indirimli araç getirttik duyduğuma göre türkiyeden sol elde sıkıntısı olanlarda araç alabiliyormuş peki ben 2015 de aracı getirttim ama bize 10 yıl satamıyoruz türkiyeden 5 yıl sonra tekrar araç alabilirmiyim saygılar

 • Meraba serdar bey benım yüzde 58 raporum var sag elim felç oldu 2011 senesinde trafik kazası gecırdım arac alabilirim diye bilgiler aldım ama net bısey bulamadım rapor tarihi nekadar gecerlıdır ve raporda özel tertıbat vs arac kullana bilir yazmıyor bu yazıyı ekletmek için tekrar sil bastan rapormu almak lagzım nasıl bı yol izleye bılırım saygılar sevgiler sunarım

  • Alican Bey Merhaba,
   Evet tekrar rapor almanız gerekmektedir. Kesin bilgi için bir araç bayine giderek raporunuzu vermeniz ve araç almak istediğinizi söylemenizi öneriyorum. Araç bayindeki satış elamanı süreci sizin için takip edececektir
   İyi Günler,

 • Merhaba ben işitme engelliyim ehliyetim var yüzde 52% raporum arabasıyla almak istiyorum ne kadar vergi indirimli varmı teşekkürler…

 • Merhabalar Serdar abi ben murat. Ben 28.11.2002 tarihinde göreve başladım ve 2016 Şubat ayında %44 oranında rapor aldım. Ben kamuda çalışıyorum ne zaman ve nasıl emekli olabilirim ve ne yapmalıyım saygılarımla

 • Merhaba Serdar bey, Benim %89 engelli raporum var.%81 göz- %40 edokrin. Ötv indiriminden faydalanabilirmiyim ?

  • Nebi Bey Merhaba,
   ÖTV indirimi ile araç almanız için, ortapedik engelli olmanız ya da % 90 oranında engelli olmanız gerekiyor. Siz % 89 oranına sahip olduğunuz için alamazsınız tekrar engelli raporu için başvuru yaparak raporu % 90 çıkarmanızı tavsiye ediyorum.
   İyi Günler,

   • Serdar bey iyi gunler
    Benim annem 81 yasında ve 1 ay once kalca kemıgını kırdı ve amelıyat oldu .Yasdan dolayı ve kırık sebebıyle artık yuruyemıyor ancak yurutecle adım atabılıyor.Bu durumda % 90 rapor alma sansımız varmı ve ben annemın uzerıne otv odemedn arac alabılırmıyım .

    Tesekurler

    Turgay Ayka

    • Merhaba Turgay Bey,
     Normal yaşlarda yürüyüş bozukluklarına neden olmadığı sürece ciddi bir oran verilmez. Ancak annenizin yürüyememesi ve yaşı itibariyle de tedaviye yanıt verememesi sebebiyle yürüyememesi değerlendirilerek, hastalık derecesi “ciddi” olarak değerlendirilebilir ve %60 ile %96 arası (doktor yorumuna bağlı olmakla birlikte) bir oran alabilir.
     Rapor almayı denemenizde fayda olabilir.
     Geçmiş olsun dileklerimizle

 • İyi günler %46 engelli raporumla birlikte H ehliyetimde otomatik vites ibaresi mevcut. Bu şekilde araç alımında indirimden yararlanabiliyor muyuz ? Teşekkürler.

  • Merhaba Bilal Bey,

   Engeliniz araç kullanımı için özel tertibat gerektiriyorsa ve %40 üzeri engelli raporunuz varsa ÖTV indirimli araç alabilirsiniz.

   Saygılarımızla
   EngelliBilgi Ekibi

 • Serdar bey merhaba.. benim annem %94 ağır engelli ve eşim annemin bakımını yapiyor gerekli evraklarını çıkardık ve vesayetide eşimin üstünde mahkeme karari ile herşeyi ile eşim ilgilenecek… şimdi bir kac ay sonra sıfır bir arac almak istiyoruz ve şöför olarak aracı ben kullanacam böyle bişeyle karsilasmadigimiz için sizden bilgi almak istedim.. neler yapmamaiz gerekiyor teşekkürler

  • Merhabalar,
   Birkaç güne Engelli Araç Alımı ile ilgili 2 yazı yazacağım. Sitemizi takip etmenizi öneririm. Yazılar oldukça açıklayıcı ve net olacak.