FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Sol Kol Engeli Olanlar için ÖTV Müjdesi | Engelli Bilgi
Engelli Haber

Sol Kol Engeli Olanlar için ÖTV Müjdesi

ÖTV İNDİRİMİ

 

Engelli bireyler araç alırken ÖTV indirimi adı altında vergi indiriminden faydalanırlar. İndirim oranı Aracın sıfır fiyatı üzerinden % 45’lere kadar çıkmaktadır.

ÖTV indiriminden faydalanabilen bireyler için temel esaslar 2 tanedir

1- Sakatlık (özürlülük) oranı %90’ın altında olanlar

H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibarelerinin olması veya “sol bacaktan engelliler” için “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır” ibarelerinin olması gerekmekte. Raporunda “özel donanımlı veya özel tertibatlı araç” yazan kişiler adına alınan araçları sadece ve sadece o kişiler kullanır. Bir başkasının (Anne, baba, eş, çocuklar) aracı kullanması halinde cezai müeyyide uygulanır. Raporunda “otomatik vitesli araç kullanır” yazanların ise hem kendileri hem de başkaları kullanabilir. Buradaki kilit nokta, araçta özel donanım olup olmaması. Özel donanım varsa sadece engelli kişi yoksa herkes kullanır.

2– Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar

Sakatlık oranı %90 ve üzeri olan engelliler için ÖTV indirimli araç almak biraz daha kolaydır. Bu kişiler eğer aracı kendileri kullanacaklarsa raporlarında “H sınıfı ehliyet alır” kişinin engeline bağlı olarak özel donanımlı araç kullanır veya otomatik vitesli araç kullanır ibaresinin olması, aracı kendi kullanmayacaksa tek başına raporundaki oranın %90 ve üzeri olması yeter sebeptir

Sol ayağında engelli olan bireyler yukarıdaki şartları taşıyorlarsa ÖTV den yararlanabiliyorlardı. Fakat Sol el ve Sol kolunda engeli olan bireyler bu haktan mahrum kalıyordu.

Bu mağduriyeti gidermek için MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık TBMM yasa teklifi sundu. Yasa teklifi eğer meclisten geçerek onaylanırsa mağduriyet sona ermiş olacak,

Yasa teklifine buradan ulaşarak inceleyebilirsiniz

Serdar Solmaz

7 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.