FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Sol Kol Engelli ÖTV İndirimi
Engelli Hakları

Sol Kol veya Sol El Engeli Olan Kişiler İçin ÖTV Muafiyeti

 

Sol Kol Engelli ÖTV İndirimi ve Araç Alımı ile İlgili  Detaylar 

ÖTV konusunda en büyük mağduriyet yaşayan Sol Kol veya Sol El kısıtlaması olan Engeliler için güzel haberler var. Daha önce maliye Sol Kol Engelli ÖTV indirimi için özel tertibatla araç kullanabilir statüsünde değildir” ibaresiyle indirimli araç alımına izin vermiyordu.

Resmi gazete de yayınlanan yönetmelik ile Sol Kol ve Sol El kısıtlaması olan Engeli olan kişilerde ÖTV indirimi ile araç almaya hak kazandılar.

18 nisan  2015 Cuma günü  tarihinde yayınlanan Özel Tüketim Vergisi ile ilgili yönetmelik ve tebliğ ile Sol Kol ve Sol El Engeli kısıtlaması olan kişiler için müjde niteliğinde olan ÖTV muafiyeti haberi kesinleşti.

Resmi gazete de çıkan tebliğe,

Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Tebliğe;

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.” hükmü eklendi. Bu hüküm sonrası, sol kol engelliler, sıfır araç alımında, ÖTV indiriminden faydalanabilecek

Engelli Bilgi Logo

Serdar Solmaz

31 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafında olması yazıyor. Bazı araçlarda f1 vites denilen direksiyondan kumanda edilen vitesler ile otomatik vitesli araçlar bu katagoriye giriyormu?
  Örneğin ben sol el işarte ve 3 parmağımdan engelliyim h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vitesli araç kullanabilir diye sağlık kurulu raporum var ÖTV muhafiyetinden yararlanabilecekmiyim
  iyi çalışmalar

  • Kazım Bey Merhaba,
   f1 vitesli araçlar otomatik vites araç sayılmaktadır. H sınıfı ehliyet alımlarında ehliyet kursları “H sınıfı ehliyet alabiir” ibareli sağlık kurulu raporunuzla işlem yapmaktadır. Eğer elinize böyle bir rapor varsa tabi ki ehliyet alabilişiniz.
   sizin durumunuzda olan ziyaretçilerimizi aydınlatmak için Hukuk departmanımıza konuyu ilettik,
   Alacağınız Sağlık raporunun H Yada B Sınıfı çıkması muhtemel, maalesef E sınıfı ehliyet alamıyorsunuz
   Teşekkürler, İyi Çalışmalar

 • Ben sol dirsek önkol ve elde konjenital deformite atrofi teşhisi ile “H SINIFI SÜRÜCÜ OLUR,OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR” ehliyeti aldım buna bağlı olarak yeni çıkan kanunda ötv’siz araç alabilecekmiyim?

  Teşekkürler

 • Merhaba,
  Yeni yönetmelikle ÖTV siz araç alma hakkınız var. Vergi dairesine başvurarak süreçler ve prosödür hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz
  Şimdiden hayırlı olsun

 • Merhaba, benimde raporumda “H SINIFI EHLIUET ALIR, OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR” ibaresi var ancak Toyota bayi ısrarla otomatik almanız yetmez, illa mühendise prohe cizdirip direksiyona topuz yaptiracaksiniz diyor. Ne yapmami önerirsiniz?

  Saygilarimla.

  • Hakan Bey Merhaba,
   Eğer ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak istiyorsanız sorunuzun cevabı :
   Bu tarz teyit gerektiren soruları öncelikle vergi dairesine sormanızı öneririz. Raporunuzla beraber vergi dairesine giderek ilgili birime araç almak istediğinizi ve raporunuzun uygun olup olmadığını sormanız gerekiyor. Çünkü Toyota yada başka bir firma onay verse bile eğer vergi dairesinden onay alamazsınız bir işe yaramayacaktır.
   Bu arada raporunuzda otomatik araç kullanır ibaresi olsa bile maalesef vergi dairesi onay vermeyebilir.
   ÖTV İndirimi hakkını elde ettiniz ve sıra araç seçiminde sorunuzun cevabı:
   Tartışmaya gerek yok önce başka bir Toyota bayine daha sonra başka marka satan oto bayilerine gitmenizi öneririz
   Eğer bir sonuç çıkmazsa tekrar vergi dairesine giderek konu için çözüm aramanız gerekiyor

   İyi Günler Dileriz
   Engellibilgi.com Ekibi

 • benim doğuştan sol el parmaklarım yapışıktı ameliyatla arasını açtık kol ve elim sağ kola göre küçük zayıf ve kısa parmaklarda sağ elin parmaklarına göre kısa ve küçük bende araç alımında bu indirimden faydalanabilirmiyim teşk.

  • Ayşe Hanım Merhabalar,

   Bu tip sorulara net cevap vermek zor, Size tavsiyemiz öncelikle 2006 sonrası alınmış ortopedik engelinizin olduğuna dair sağlık raporunuz var ise, bulunduğunuz ilin vergi dairesine başvurmanızdır.

   Saygılarımızla,
   Engellibilgi.com Yönetimi

  • Merhaba Ayse hnm bende sizinle ayni  engele sahibim ,ehliyetle ilgili bir yol katettinizmi veya  sonuca ulastinizmi merak ettim.Bilgi verirseniz sevinirim iyi gunler .

 • Ben sol kol dirsek altı amputeyim araç alimi için vergi dairesine başvuru yaptım ancak vergi dairesi sol taraftaki sinyal vb. Şeyleri sağ tarafa aldirmami söyledi başka türlü alamazsın dedi.ancak çıkan yasada özel tertibat olarak sadece fren debriyaj vites ve gaz pedalları geçiyor.diğer unsurlar tertibat olarak kabul edilemez diye yazıyor.ama vergi dairesi kabul etmiyor.bir kaç vergi dairesine sordum diğerleri alabilirsin yasa açık diyor aparata gerek yok diyor ama düzce vergi dairesi ısrarla o olmadan veremem diyor.ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 • Ben sol kol dirsek altı amputeyim araç alimi için vergi dairesine başvuru yaptım ancak vergi dairesi sol taraftaki sinyal vb. Şeyleri sağ tarafa aldirmami söyledi başka türlü alamazsın dedi.ancak çıkan yasada özel tertibat olarak sadece fren debriyaj vites ve gaz pedalları geçiyor benim alacağım araç fabrika çıkışında vites direksiyonun yanına sağ tarafa monte edilmiş bir şekilde geliyor buda özel tertibatı olarak kabul ediliyor yeni yasaya göre ancak diğer unsurlar tertibat olarak kabul edilemez diye yazıyor.ama vergi dairesi kabul etmiyor.bir kaç vergi dairesine sordum diğerleri alabilirsin yasa açık diyor aparata gerek yok diyor ama düzce vergi dairesi ısrarla o olmadan veremem diyor.ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 • Merhaba sol üst ekstremite rahatsızlıgım var h sınıfı ehliyetim otomatik vites araç kullanır ibareli raporum yeni düzenlenen yasadan faydalanıp ötv muafiyetli otomatik vites araç alabiliyormuyum ilginize teşekkürler.

 • merhaba, benim sol dirseğimden 3 kere ameliyat oldum ve dirseğim yanlış kaynadığı için sol kolum 40 derece açılamıyor ve sol kolum dirsek üstün bölgesi sağ koluma göre daha ince. ötv indirimli araç alabilirmiyim. geçen yıl bulunduğum ildeki hastane karar için ankara'da bir hastaneye sevk etti. ben gitmedim.

 • Merhabalar benim de söyle bi sıkıntım var sol kolum çolak Hani ters tuttu bi de doğuştan bi testism eksik ayrıca belim de 2 de fıtık var kaç oran alabilirim

  • Sesil Merhaba,

   Rapor alırsınız ya alamazsınız demek çok mantıklı olmayacaktır. Genel olarak hastalığın durumu önemlidir. Hastalığın şiddeti ne kadar, iyileşme ihtimali varmı vs. Engelli raporu çıkarmak 1 gün sürmektedir. Mutlaka başvuru yaparak durumu netleştirmenizi öneriyorum

   İyi Günler

 • Selamun aleyküm. Benim doğuştan sol kol bilek aşasi yok. 1. Ehliyet. 2.si ise o ötv siz araclarin hangisi bana göre.. ve sizlerden ricam. Benim ehliyet alabilmemi saglayacak kurum ve kuruluşlar varmi. Gittiğiim hastaneler Heb olumsuz dedi.. benim ehliyet almam için yetki verecek yer. Yada alanlar varsa bana adres versiin. Her yer uyar bana. Ben k.maraştan. hasan YILMAZ. sevgilerle. 05300425518

  • Ben Hasan yılmaz soruma hic cevap alamadım.ben ehliyet almak istiyom.sol kol bilek doğuştan yok engelli ehliyeti almak istiyorum.k.maras liyim kendi ilimde alamadim her il uyar.bana heryer uyar.yeter ki verecek.il varsa bana heryer uyar 0530 042 5518

   • Hasan Bey Merhaba,
    Yakın illerdeki ehliyet kurslarını arayarak bilgi almanızı tavsiye ediyrouz
    İyi Günler

    • Serdar kardesim benim ehliyet almam için kursları ara diyonda hangi ildeki hangi kurs ornegin hangi ildeki hangi devlet hastanesi veriyor.simdi ben 81 ilin kursunu tek tek nasil arayalım veren yerin ismi ina gore ben giderim.

 • solkol sakat 45 raporum var vergi dairesi bna alamasin sol kola vermiyoruz dedim kim nasil aldiysa bi bilgi verirmisiniz