FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Sosyal Yardım Programları Hakkında Bilmeniz Gerekenler | EngelliBilgi
Engelli Hakları

Sosyal Yardım Programları

sosyal-yardimlar

Türkiye’de sosyal yardım programlarının sayısı oldukça fazladır. Bu haklardan yararlanabilmek için ise gerekli şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Burada sosyal yardım programları hakkında bilgi vermeden önce isterseniz sosyal yardım ne demektir? Bu konuyla giriş yapalım.

Sosyal Yardım Nedir?

Mağdur kişiler ya da başkası tarafından bakıma ihtiyacı olan ailelere yapılmış olan devlet yardımlarına denilmektedir. Sosyal yardım devletler tarafından gerçekleştirilir ve sosyal devlet anlayışının da en önemli göstergesi olarak bilinir. Yani burada devlet kendisi için sosyal devlet tanımlaması yapıyorsa bir takım yardımları da zorunlu olarak yapmak zorundadır. Sosyal yardımları devlet bütçesi doğrultusunda yapar bu nedenle de her yıl bu sosyal yardım rakamlarında değişiklik olur.

Sosyal yardım nedir? Sorusunun yanıtını açıkça verdikten sonra isterseniz sosyal yardımlar nelerdir? Siz değerli takipçilerimizin daha iyi bilgilendirilmesi açısından buna bir açıklık getirelim.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Ancak bu yardımlara başvurularda farklı ölçülerde şekillendirilmiştir. Bunun için belli şartlara uygun olma zorunluluğu da devlet tarafından belirlenmiştir. Devletin bu belirlemiş olduğu şartlara uygun olunması durumunda kişiye sosyal yardım yapılır. Devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlar ailenin muhtaçlığına, kişinin engelliliğine, şehit ailelerine kadar pek çok alanı kapsamaktadır. Bu yardımlar genelde nakdi olarak yapılmakla birlikte bazen de eşya ya da gıda yardımı şeklinde de olmaktadır.

Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlardan faydalanabilmek için yukarıda da belirtmiş olduğumuz durumların oluşmuş olması gereklidir.  Sosyal yardımlarda ana esas muhtaçlıktır. Bu belki dışarıdan bakıldığı zaman kötü bir kelime olarak görülebilir ancak her insanın da geçim ve günlük yaşam standartlarını karşılayabilmesi için bir miktar nakde ihtiyacı vardır. Sosyal yardımlarda aile odaklı bir bakış açısı söz konusu olacaktır. Mağdur olan kişinin kadın olması, erkek olması, çocuk, yaşlı ya da engel olması muhtaçlık durumunu da değiştirmez. Bunun içinde sosyal yardım için gerekli şartların uyulması halinde herkes alabilmektedir. Sosyal yardımlar aynı zamanda şehit aileleriyle birlikte gazilere de verilmektedir. Bu durum özellikle devlet tarafından belirlenerek çözüm yolları aranmaktadır.

AİLE YARDIMLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202. maddesine göre evli olan devlet memuruna aile yardımı verilmektedir. Bu yardım hem gelir vergisi açısından hem de SGK açısından değerlendirilen bir yardım şeklidir. Daha geniş bir açıklama yapacak olursak memurun eşi çalışmıyorsa ve de çocukları varsa devlet bu bireyler için memura aile yardımı ödeneği yapmaktadır. Memur çocuk belli bir yaşa gelinceye kadar bu yardımı alacaktır ve yarımlar 6 ayda bir zamlanarak maaşlara yansıtılmaktadır.  Burada bir açıklama yapacak olursak SGK açısından aile yardımı rakamları şu şekilde belirlenmiştir.

Dönemi Tutar
1 Ocak 2018 ile 30 Haziran 2018 arası      202,95 TL

 

SAĞLIK YARDIMLARI

Sağlık yardımları sosyal güvencesi olmayan vatandaşların toplum içerisinde daha uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi açısından ihtiyaçların karşılanmasına yönelik yapılan bir yardım türüdür. Burada sağlık yardımlarını farklı şekilde de başlıklandıraibliriz.

a.Genel Sağlık Sigortası (GSS)

GSS sağlık yardımı kapsamına girer ve yeşil kartı olmayan kişilerin ve sigorta ödeme gücünü aşan kişilerin sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması içindir. Burada kişilerin aylık olarak belli bir miktar katılım payını SGK’ya ödenmesi gerekir.

b.Engelli ihtiyaç yardımı

Sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşların yararlanması gereken bir haktır.

c.Şartlı Sağlık Yardımı

Yoksul nüfusun bulunduğu yerlerde 0-6 yaş arasındaki çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolüne götürmeleri halinde devletin düzenli olarak vermiş olduğu para yardımıdır.

EĞİTİM YARDIMLARI

Yoksul bölgelerdeki çocukların eğitim imkanlarının karşılanması amacıyla eğitimde fırsat eşitliği doğrultusunda devletin vatandaşlarına ödemek zorunda olduğu bir yardım seçeneğidir. Eğitimde yoksulluğun önüne geçilebilmesi için devlet bu şekilde bir düzenleme getirmiştir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet vatandaşlarının bu sosyal yardımlara erişebilmesini de daha kolay bir hale getirmiştir. Yukarıdaki yardımlardan herhangi birisinin talep edilmesi durumunda başvuru yapılabilir. Başvuru için ise e-devlet üzerinden nerede olursanız olun başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki sosyal yardımlardan faydalanmak bir haktır. Ve sizden istenilen şartlara uygun olmanız durumunda sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.