FB Pixel Staj Sigortaları İş Başı Tarihi Olarak Kabul Edildi. Kanun Yasalaştı. | Engelli Bilgi
Engelli Haber

Staj Sigortaları İş Başı Tarihi Olarak Kabul Edildi. Kanun Yasalaştı.

Ziyaretçilerimiz den Zafer beyin uyarısıyla konuyu tekrar inceledik, kanun daha resmiyet kazanmamıştır. Haber ile ilgili detaylar doğru olup sadece yasanın kanunlaşması kalmıştır.

Staj Sigortaları İş Başı Tarihi Olarak Kabul Edildi. 

Stajyer sigortalarının  iş başlangıcı sayılıp sayılmayacağı konusu yıllardır tartışılıyordu. Meslek lisesi ve çıraklık okullarından okuyan öğrenciler 8 ay yada 20 iş günü olmak üzere 20 iş günü staj yapmak zorundalar

Aynı şekilde bir çok üniversite de öğrencilerinden mezun olabilmeleri için “Yaz Stajı” diye adlandırılan ve yine zorunlu olarak yapılması gereken 20 günlük bir staj istiyor.

Staj Sigortası İş Başı Tarihi Sorunu Neden Ortaya Çıktı

Bu öğrencilerin stajyer sigortaları firmalar tarafından değil okullar tarafından yapılıyor, basitçe anlatmak gerekirse sigorta ödemelerinde 2 temel başlık var. Sağlık sigortası primi ve yaşlılık aylığı primi, okullar sigorta pirimini yatırırken sadece sağlık sigortası primini yatırıp, yaşlılık primini yatırmadığı için SGK ilk işe giriş tarihi olarak staj tarihini kabul etmiyordu.

Daha iyi anlamak için örnek verelim, Öğrencimiz 1998 yılında staj sigortasını yaptırdığı zaman kendisine bir SGK numarası veriliyor. Ve bu numarayı ömür boyu kullanması bekleniyor. Fakat örnekteki öğrencimizin okulu bitirdikten sonraki işe giriş tarihi 2004 yılıdır. Bu durumda  SGK işe giriş tarihi olarak ilk sigortalı olunan 1998 yılını değil, 2004 yılını baz alıyordu. Bu durumda emekli olma yaşını da doğal olarak arttırıyordu. 

Staj Sigortası iş başı tarihi artık sayılıyor

Kronik bir sorun haline gelen bu durum için facebook grupları kuruldu. Partiler yasa teklifleri verdi. Fakat sorun bir türlü çözüme kavuşmadı. Fakat bir süre önce bir yasa teklifiyle umutlar yeşerdi. Herkes acaba yasa teklifi ne olacak diye dört gözle sonucu beklerken müjdeli haber SGK dan geldi.

E-devlete girerek SGK günlerini kontrol eden vatandaşlar sigortalılık tarihlerini SGK tarafından staj yaptırdıkları tarihlere otomatik olarak çekildiklerini gördüler. Bu güncelleme ile milyonlarca kişinin emeklilik yaşı öne çekildi yada emeklilik hakkı elde edildi.

Peki SGK sisteminde Staj Sigortası  bilgileri güncellenmeyen kişiler ne yapmalı ?

Milyonlarca kişinin bilgisi güncellendiği için güncelleme çok hızlı olmuyor.. Fakat bir an önce bilgi almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları SGK bölge müdürlüklerine telefon ederek yada giderek bilgi alabilirler. SGK Bölge Müdürlüklerine ulaşım için 

Staj Sigortası ve Engellilerde Durum Nedir ?

Engelliler yaşa bağlı olmadan emekli olabildikleri için, bu yasa en çok engellilerin lehine oldu. Staj sigortası yaptıran binlerce engelli erken emekli olma haklarını biraz daha önce çekmiş oldu.

Haber ile ilgili link

seo

Serdar Solmaz

4 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir