FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Süreli Engelli Raporu için Kesin Çözüm | EngelliBilgi.com
Engelli Haber Engelli Hakları

Süreli Engelli Raporları Tüm Merak Edienler

süreli engelli rapıru

Süreli Engelli Raporu Nedir, Nasıl Süresiz Engelli Raporuna Çevrilir?

Süreli Engelli Raporu yenilenme süreleri neye göre hesaplanmaktadır, engelli raporunun süreli ya da süresi olma kararı hangi şartlara bağlıdır? Bu soruların tüm cevaplarını bulacağınız makalemize çok vakit kaybetmeden başlıyoruz.

Süreli Engelli Raporu Tanımı

Engelli raporuna başvuru yaptığınızda, tüm fiziksel ve ruhsal hastalıklarınız incelenir ve rapor bu hastalık / hastalıklar üzerine yazılır. Yazılan raporun geçerlilik kısmında süreli engelli raporu ve süresiz engelli raporu olmak üzere bir alan bulunmaktadır.

Eğer hastalığınız tedavi edilebilir ya da bir süre sonra şiddeti değişebilir bir hastalıksa, rapor süreli olarak verilecektir. Bu durumun sebebi ise, hastalığın şiddetinin azalması ya da tamamen ortadan kalkarak iyileşebilme ihtimalidir.

Süreli Engelli Raporu Kontrol Süresi

Süreli olan engelli raporları için mutlaka bir kontrol süresi koyulur. Belli bir standart olmasa da bu süre genellikle 2 yıldır. Kontrol süresi bittikten sonra rapor yenilenmezse ya da yenilenen rapor %40 barajının altına düşerse engelli raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Hangi Hastalıklar için Süreli Engelli Raporu verilir?

Süreli engelli raporları genellikle kanser hastaları, psikolojik rahatsızlıklar, hormon hastalıkları gibi düzelmesi muhtemel rahatsızlıklar için düzenlenmektedir. Süreli engelli raporları için genelde 2 kez kontrol koyulmaktadır. Buradaki amaç hastalığın devamlılığını ve seyrini izlemektir. Şayet bu kontrol süresinde hastalık azalmıyor, şiddeti azalmıyor ve tedaviye yanıt vermiyorsa engelli raporundaki süreli ibaresi kaldırılarak rapor sürekli hale çevrilir. Şayet hastalık tedaviye cevap veriyor, şiddetinde azalma oluyor yani iyileşiyorsa, süreli olarak verilmeye devam edip, en sonunda iyileşme sonunda ya da %40’ın altına düşmesi durumunda yeni rapor verilmeyecektir.

Sürekliye çevrilen raporlar için süreli ibaresi kalktığından, tekrar kontrole gerek kalmaksızın ömür boyu geçerlidir.

 

Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse;

1. Evre kanser hastası bir kişinin, tedavi süresince raporu her zaman sürelidir. Tedavi yanıt vermeye devam ettiği sürece de kontroller devam edecek ve raporu süreli olarak yenilenecektir. Ancak kontroller esnasında 1.evreden 2. evreye geçtiyse, bu durum bir iyileşme olmadığından ve durum kötüye gittiğinden kontroller sonrası artık tedaviye cevap vermeyecek yani iyileşmeyecek bir durum olduğunda rapor süresize çevrilecektir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın

EngelliBilgi Ekibi

Serdar Solmaz

11 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Merhaba,

  annem katarak amelşiyatı sonucunda bir gözünde görme kaybı var,ayrıca diğer gözü de katarakt ameliyatı oldu o daha düzgün.Yoğun bir şekilde kemik erimesi var.Ayrıca 5-6 sene önce beyinden pıhtı attı.Fiziksel olarak kayıp yaşamadı.Sağlık kurulu raporu almak istiyorum.

  Ancak hangi oranda verilir bilmiyorum.Bu konuda görüşünüz nedir?

 • Hayirli aksamlar benim 3 sorum olacak daha yeni rapir cikardim göz %32 aritmi %10 ve distimi %10 oran verdi heyetten raporum %45 ve 1 yil sureli olarak cikti.

  1- Engelli raporu cikardim raporumu 1 yil sureli verdiler raporumun süresize cevrilme ihtimali nedir bi daha ki raporda suresiz olarak alabilir miyim?

  2- üç vardiya çalışan bir kumas fabrikasinda calisiyorum gece vardiyasinda rahatsizlik yasiyorum bir gözüm hic görmüyor gece calisamaz raporu alabilir miyim nasil bir yol izlemeliyim?

  3- Raporumun suresi nisan 2018 de bitiyor Ekpss girebilir miyim raporumun süresinin bitiyor olmasi sınava girmeme engel olusturur mu?

  Simdiden cok tesekkur ederim hayırli calismalar…

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Raporunuz 3, kontrol de sürekliye çevrilir. Bir daha da kontrol istenmez.Gece vardiyasında sorun yaşıyorsanız bunu İK ile görüşmeniz gerekiyor. Doktordan bu konu hakkında raor alarak gitmeniz yararınıza olacaktır. EKPSS girmeye engel olmayacaktır. Detaylı bilgi için Alo 183 arayabilirsiniz.

   İyi Günler

 • merhabalar benim kızım epilesi hastası bir araştırma hastanesinden yüzde 55 sürekli agır özürlü rapor verdiler bu raporla evde bakım üçretinine bağlandı ve bakıci hesbına devlet ödüyordu kızım başka bir ile taşındı . orada müracat ettiklerinde bu adır özürlü ve süreksiz olan bu rapuru eve kondurola gelen heyet yenilenmesini istemişler. oysa bu rapurumuz sürezi .biz bu söyledigimiz halde kapul edmiyorlar .hakkımızı nasıl arıyalım. şim teşeküredirmim vereceniz bilgiler için

 • Merhaba bir şey merak ettim ben yüzde 59 ve üç yıl süreli rapor aldım.vergi dairesine başvurup indirimi alıp erken emekli olacak bu süre bitince üç yıl ne olacak.

  • Faik Bey,
   Eğer erken emeklilik hakkından faydalandıysanız 3 sene sonra tekrar rapor istenecektir. Eğer zamanında rapor almazsanız ya da rapor alamazsanız emekli maaşınız kesilecektir. Bu yüzden takip etmenizi öneriyorum
   İyi Günler,

 • hayırlı aksamlar bugun psikiyatri 40 göz 39 diyabet 20 hiperlidemi10 hipertroidden 10 norolojıden 25 olmak uzer 82 bir yıl sureli rapor verdiler daha onceki88 2 yıl sureli idi vergi indirimi sureris 87 geldi benim sormak istedigiiyet degilmi sordum hersene böyle ugrascammı diye bana pskiyatri oldugu için süreli dediler ayrıca ms diyabet troid ve gorme alanından rahatsızım suresiz gibi bir sansım varmı saolun simdiden

  • Hacer Hanım Merhaba,
   Süreli engelli raporları 3 kere süreli verildikten sonra 4, de sürekliye döner, Sürekliye döndüğü zaman tekrar almanıza gerek olmayacaktır
   İyi Günler,

 • merhaba ben 3 defa girdim heyete her yıl girdim seneye 4.kez olucak surekliye cevrilmiyor siz 4. girildiğinde surekli verilir diorsunuz bunu bunu belirleyen bi madde veya genelgeyi nerden bulabılırız tıp seker %30 ve bıpolar %40 her yıl kontrol gerekli rapor oranım %52

  • Merhaba Mahir Bey,
   Konunun dayanağı bir madde veya genelde değildir. Örneklerimizde, engelli arkadaşlarımız 3 yıl üst üste aldıklarında heyette doktorlarından talepte bulunarak almışlardır. Yazımızda net alınıyor gibi yazılmış haklısınız. Düzeltiyorum hemen.