FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } TOKİ Engelli İndirimleri 2017
Engelli Hakları

Engellilere Konut Projelerinde İndirimler

Engelli vatandaşlarımız için projeden ev satın alacaklara özel indirim imkânları sağlanırken İkinci el daire satışlarında böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemek mümkün. Engellilerin ev sahibi olma isteklerine karşı devletin dışarıdan bir desteği yoktur. Yalnızca TOKİ gibi konutlarda engellilerin yüzünü güldürecek indirim avantajları sağlanmaktadır.

TOKİ Engelli Evleri

Toki’den ev alacak olan engelli vatandaşlarımıza göre evler dizayn edilmekte ve ödemelerde esneklikler sağlanmaktadır. Ayrıca TOKİ evlerinde engelliler için herhangi bir faiz uygulaması söz konusu olmamaktadır.

Bu yüzden engelliler için bu gibi projelerin büyük avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Ayrıca Engellilere Konut Projelerinde İndirimler yapan inşaat firmalara göz atıldığında Bulut İnşaat, Evviva Home projesi ile engellileri minimum ücretlerle ev sahibi yapma kolaylığı tanıyor. Engellilerin kolay uyum sağlayabilecekleri evlerde sensörlü aydınlatmalara, fotoselli muslukların yanı sıra kolayca binilebilinen asansörler bulundurulmaktadır.

Engellilere özel sağlanan konut projelerinde 1+1 daireler 59.640 TL’den satışa sunulurken 2+1 daireler de 100.800TL’den başlayan fiyat aralıklarıyla satın alınabilecek.

TOKİ Engelli Evleri Başvuru Şartları Nelerdir?

Yoksul, alt gelir vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ, artık engelli vatandaşlar içinde avantajlı ev sahibi olma projelerini devreye sokmaktadır. Engelli vatandaşlar kira öder gibi aylık ödemelerini yaparak kısa süre de ev sahibi olacaktır. Engelli evleri başvuru şartlarında aranılan kriterlerden birisi de en az 3 yıl ikamet etme zorunluluğudur

Ayrıca başvuru yapacak olan engellilerinde en az 25 yaşını doldurmuş olması göz önünde bulundurulan bir başka şartların başında yer almaktadır. Engelli konut proje imkânlarından engelli vatandaşların herhangi bir sorun yaşamadan yararlanması adına hastaneden en az yüzde 50 engelinin bulunduğu raporun gösterilmesi gerekmektedir.

Ayrıca TOKİ tarafından yürütülen konularda %5’lik kısım engellilere ayrılmaktadır. Engelliler kuraya tabi olmadan önce ilk aşamada kendi aralarında düzenlenen kurada yer alırlar. İlk kura da hak sahibi olarak belirlenemeyen engelliler kinci aşamada genel kuraya dâhil edileceklerdir. Engellilere konut alım işlemlerinde yapılan indirimlerde vergi alınmamaktadır.

Vergi haricinde konut ne kadar para yapıyorsa engelliler ana parayı ödemek zorundadır. Devlet, engellilere yönelik vergisiz konut sahibi olma hakkı tanımaktadır.  

Serdar Solmaz

11 Yorumlar

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Pardon bende konyada yaşıyorum benimde %50’nin üzerinde bi engelli raporum var. Ödemeler nasıl bi şekilde gerçekleşiyor? Aylık ne kadar ödüyorsunuz? Daire 2+1 mi yoksa 1+1 mi bilgi verir misiniz?

  • Merhaba bende %55 engelliyim başvuru sureci nasil ne yapmam gerekiyor istanbul icin basvuracagim lutfen yardimci olur musunuz. Simdiden tesekkurler

 • isranbul maltepe ilçesi zümrütevler mahllesinde ikamet etmekteyim %57 engelli gaporum var maltepe civarında yapılan toki engelli evlerinden ne gibi başvuruda buluna bilirim

 • yuzde 58 engelli raporum var ev almak.istiyorum maltepe ve civarinda atasehir icerenkoy farketmez nasil alabilirim yardimci olurmusunz

 • Merhaba ben Rize’de yaşıyorum %78 engelliyor 42 yaşındayım ev almak istiyorum nereye müracaat edebilirim

 • Selam ben ve eşim 71 raporlu işitme engelliyiz 2 çocuğumuz var kiradayız 15yıl 🙁 bize yardımcı olurmusunuz nerede başvuracağız

 • Slm benimde yokum.var yanlız herhangi bi indirim alamadım ve toki taksitlerim memur maasina endekslidir yani habile zam feliyor

  • Slm benimde toki var ve %70 engelim var ama toki veya devlet bana herhangi bir indirim yapmadi taksitler memur maasina endekslidir ayda 1100 lira taksit ödüyorum özel bir şirkette calisiyorum