FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Tren biletlerinde engelli indirimleri | EngelliBilgi.com
Engelli Hakları

Tren Biletlerinde Engelli İndirimleri

Tren biletlerinde engelli indirimleri

Tren Biletlerinde Engelli indirimleri

Tren biletlerinde engelli indirimleri hızlı trenin hayatımıza girmesi ile birlikte sıkça karşılaştığımız sorulardan biri oldu. Türkiye’de engelliler için verilmiş haklar gün geçtikçe biraz daha artırılırken özellikle sosyal yardımlarında eskiye nazaran çok daha yukarıda oluğunu söylemek mümkün. Tahmin edeceğiniz gibi engellilerin normal kişilerin çalışabileceği bir işte çalışması pek mümkün değil özellikle de ağır engelli konumunda olan kişiler için bu biraz daha sıkıntılı bir süreçtir. Bu kişiler ya çalışamayacak kadar güçsüz ya da çalışıyor olsalar da belli başlı işlerde çalışmak zorundadır.

Tren Biletlerinde Engelli İndirimi Hakkı

Devlet tüm bunları göz önünde bulundurarak engelli vatandaşların özellikle ulaşımda güçlük çekmemesi adına bir takım düzenlemeler getirmiştir. Bu düzenlemelerin temelinde ise engelli vatandaşın sosyalleşebilmesi ve sosyal hayat içerisinde daha aktif olmasıdır. İşte bunun içinde ulaşımda tren, otobüs ve uçak gibi bir takım ayrıcalıklar getirmiş. Elbette ki bu ayrıcalıklar tercih edilen seyahat şekline göre değişmiş olsa da trenlere baktığımız zaman engellilerin ister şehir içi isterse şehir dışı ulaşımında ücretsiz hale getirilmiştir. Hatta bu bir adım daha öteye götürülmüş ve engelli raporu ağır ifadesi bulunan engellinin bir refakatçi ile seyahat etmesi ücretsiz hale dönüştürülmüştür.

Engelli bir kişinin ücretsiz trenden istifade edebilmesi için de öncelikli olarak yapması gereken bir işlem vardır o da engelli raporu ya da engelli kimlik kartlarını göstermesi gerekiyor.

Engelli indirimli Tren Bileti Nasıl Alınır?

Gelelim Engelli indirimli tren bileti nasıl alınır sorusuna. Yakın zamana kadar yalnız tren değil aynı zamanda otobüs ve hava yollarında engelliler bilet alımlarını internet üzerinden gerçekleştiremiyordu. Yapılan düzenleme sonrasında ilk adım TCDD’den geldi ve artık engelli vatandaşlar tren biletlerini internet üzerinden ya da telefonla ücretsiz olarak alabiliyorlar. Bunun için ise yapmaları gereken tek işlem var o da sisteme kayıt yaptırmaları. Bu kaydın yapılması için trene binerken ya da indikten sonra GAR Müdürlüğüne gidiyorlar ve kayıtlarını burada yapabiliyor. Yani ilk etapta başvurunun bireysel yapılmasından dolayı engellinin gitmesi gerekiyor.

Bu başvuru için engellinin engelli kimlik kattı ve nüfüs cüzdanlarının fotokopileri ile birlikte asıllarını göstermeleri gerekiyor. GAR görevlisine verilecek olan bir dilekçeyle size numara verilecek. Bu numarayı engelli kimlik kartınıza yapıştırmanız gerekiyor. bu numara sizin TCDD üyesi olduğunuz anlamına geliyor. Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra artık tren biletlerinizi internet üzerinden ya da telefonla rahatlıkla alabiliyorsunuz. Üstelik yalnızca almak değil aynı zamanda biletinizi iade etmek ya da değiştirme de yapabiliyorsunuz.

İşlem Ankara dışındaki GAR müdürlüklerinden de yapılabiliyor. Bunun için bilgi almanız gerekecektir. Bazı hızlı trenlerde engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalyeli yolculara yemekli vagonlardan da bilet verilebiliyor. Ancak bu durumda engellilerden ekstra ücret istenebiliyor. Siz burada yemek yemediniz ve sizden para isteniyorsa siz ücret ödemeyin ve ilgili birimlere şikayette bulunabilirsiniz.

Ücretsiz tren bileti hakkından yararlanabilmek için ağır engelli ibareli kimlik kartınızın olması gerektiğini tekrar hatırlatalım. Bu kimlik belgeniz yoksa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Refakatli engelli kimlik kartı ile ücretsiz olan bu sistemden de bir kişi faydalanabiliyor. Bir ince bilgiden daha bahsedelim. Eğer ki siz tekerlekli sandalye kullanıyorsanız bu durumda size koltuksuz bilet satışı yapılacaktır. Eğer ki tekerlekli sandalye kullanmayan bir kişiye bu şekilde bir bilet verilirse o zaman boş koltuk bulamayabilir bunun içinde bileti alırken dikkat etmeleri gerekiyor.

Engelli İndirimi Yapılmazsa Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi engelli indirimi söz konusu olmamakla birlikte engelli vatandaşların sisteme üyeliklerini yapmaları halinde ücretsiz tren bileti hakları bulunmaktadır. Eğer ki bu hakları kullandırılmıyor ve bilet satışı sırasında ekstra bir para ödemesi isteniyorsa bu durumda ilgili müdürlüğü şikayette bulunabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Tren biletlerinde engelli indirimleri hakkında bilgi verdik. Engelli hakları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

TCDD’nin engellilere yönelik indirimleri hakkında resmi sayfasındaki habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.