FB Pixel b // NaN : if a or b is an illegal date // NOTE: The code inside isFinite does an assignment (=). return ( isFinite(a=this.convert(a).valueOf()) && isFinite(b=this.convert(b).valueOf()) ? (a>b)-(a -1){ kural = data[ro]; }else{ msg = "Hesaplama Yapılamıyor!
Hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz ve rapor oranınızı sigorta başlangıç tarihinize dikkat ederek seçiniz."; return; } var tamamlanacakAy = kural[0] * 12 + kural[1]; var tamamlanacakGun = kural[2]; var gecensure = gecenSure(new Date(), sigortaBaslangic); var gecenGun = gecensure[0]; var gecenAy = gecensure[1]; var gecenYil = gecensure[2]; var dogumTarihineGore; var emeklilikTarihi; var dtyil = dogumTarihi.getFullYear(); var dtay = dogumTarihi.getMonth(); var dtgun = dogumTarihi.getDate(); var yil = (new Date()).getFullYear(); var ay = (new Date()).getMonth(); var gun = (new Date()).getDate(); if (primGunSayisi >= tamamlanacakGun){ if (gecenAy >= tamamlanacakAy){ if ((dtay > ay) || (dtay == ay && dtgun > gun)){ //bu sene, önümüzdeki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan " + dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + yil + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; }else{ // gelecek seneki doğum gününde emeklilikTarihi = new Date(yil+1, dtay, dtgun); msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını ve hizmet süresini tamamlamışsınız.
Doğum gününüz olan "+ dtgun + "/" + (dtay+1) + "/" + (yil + 1)+ " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } }else{ // yil ve ay tamamlanmalı var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; if (ay + kalanAy >= 12){ emeklilikTarihi = new Date(yil+kalanAy/12, ay+kalanAy%12, gun); }else{ emeklilikTarihi = new Date(yil, ay + kalanAy, gun); } if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamışsınız fakat " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + " ay"; } msg += "lık hizmet süresini henüz tamamlamamışsınız.
Bu süreyi tamamladığınız taktirde doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız." } }else{ // gün tamamlanmalı // ay ve yıla bakılmalı var kalanGun = tamamlanacakGun - primGunSayisi; var kalanAy = tamamlanacakAy - gecenAy; var ny, na, ng; ny = yil + Math.floor(kalanAy / 12); na = ay + kalanAy % 12; if (na >= 12) { na -= 12; ny += 1; } ng = gun; emeklilikTarihi = new Date(ny, na, ng); if ((emeklilikTarihi.getMonth() > dtay) || emeklilikTarihi.getMonth() == dtay && emeklilikTarihi.getDate() > dtgun){ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear() + 1, dtay, dtgun); }else{ dogumTarihineGore = new Date(emeklilikTarihi.getFullYear(), dtay, dtgun); } msg = "Emekliliği hak etmek için " + kural[0] + " yıl"; if (kural[1] > 0){ msg += ", " + kural[1] + "ay"; } msg += "lık hizmet süresini ve " + kural[2] + " günü tamamlamanız gerekiyor.
Kalan " + kalanGun + " günlük hizmet süresini tamamlamanız durumunda doğum gününüz olan " + dogumTarihineGore.getDate() + "/" + (dogumTarihineGore.getMonth()+1) + "/" + dogumTarihineGore.getFullYear() + " tarihinde emekliliği hak etmiş olacaksınız."; } document.getElementById("result").innerHTML = msg; } Uçak biletlerinde engelli indirimleri | EngelliBilgi.com
Engelli Hakları

Uçak Biletlerinde Engelli İndirimleri

ucak-bileti-engelli-indirimleri

Uçak Biletlerinde Engelli İndirimleri

Ulaşım bir insanın sahip olduğu en önemli hakların başında geliyor. Ancak engelliler için ulaşımda ayrıcalık yapılması da belki de sosyal devlet gereği en önemli konuların başında geliyor. Daha önceki yazılarımda da “ulaşımda engelli indirimleri”nden çok kez bahsetmiştik ve bu makalemizde de yine aynı özenle engellilerin ulaşımda faydalandıkları kolaylıklardan bir tanesi olan uçak biletlerinde engelli indirimleri hakkında bilgilendirmek istedim. Bilindiği üzere her yıl engellilerin hakları konusunda yeni düzenlemeler, yeni iyileştirmeler ya da yeni farklılıklar getiriliyor. Dolayısıyla tam birine alıştık dediğimiz anda da bir yenisiyle karşılaşmak mümkün peki uçak firmalarının engelliler için düzenlemiş olduğu bir indirim söz konusu mu? Yoksa sağlıklı bir insanla aynı haklara mı sahip isterseniz gelin detaylara bir göz atalım.

Uçak biletlerinde engelli indirimleri

Uçak biletlerinde engelli indirimleri hakkı denildiğinde ilk gözümüze çarpan THY oluyor. Firma bilet alımları esnasında % 40 ve üzerinde olan engelli yolculardan promosyon biletlerinin dışında herhangi bir iç hat bileti alımı esnasında % 20 oranında bir indirim uyguluyor. Bunun yanı sıra yurt dışı uçuşlarında ise % 25 oranında bir indirim söz konusu. Bu haktan faydalanmak için raporunuzun belirttiğimiz oranda olması şart.

İstenilen belgeler ise engelli kimlik kartı, sağlık kurulu raporu, TC nüfus cüzdanız.  Eğer ki engelli için bir refakatçi eşlik edecekse onunda indirimden yararlanabilmesi için refakatçi ile seyahat etmelidir ibaresi bulunan bir doktor raporunun olması gerekiyor.

Burada not olarak bir ayrıntı aktarmamız gerekiyor engelli indirimleri ABD, Birleşik Krallık ve Kanada çıkışlı düzenlenmiş olan biletlerde THY’nin taşıyıcı havayolu olmadığı yani ortak uçuşlarda bu hizmet uygulanamıyor. THY online satışlarda engelli indirimi uygulamıyor.

Engelli İndirimli Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Engelli indirimli uçak bileti nasıl alınır sorusuna yanıt vermek gerekirse öncelikle şundan bahsetmek gerekir ki engelli uçak bilet internet üzerinden online alımlarda geçerli değildir. bunun yanı sıra promosyon ve kampanya dahilindeki uçuşlarda da engelli indirimi uygulanmaz. Firmanın satış yapmış olduğu standart biletlerde engelli indirimi yukarıdaki oranlar göz önünde bulundurularak satın alınacaktır.

Engelli İndirimi Yapılmazsa Ne Yapmalıyım?

Uçuşlarda engelli indirimi yapılmazsa ne yapmalıyım sorusunun yanıtı konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 57. Maddesi 11. Fıkrasına göre % 40 ve üzerinde engelli raporu olan kişilere bilet ücreti geçerli olan tarife üzerinden % 30 olarak indirimli olarak satılacaktır şeklinde bir açıklama söz konusudur. Bunun içinde buradan yola çıkarak bir başvuruda bulunabilirsiniz.

Engellilere Özel Hizmetler

Engelliler için uçuşlarda kolaylık sağlanması önemli bunun içinde uçuş firmaları uçuşlarda konforun artırılması amacıyla engellilere özel hizmetler kapsamında tekerlekli sandalye ve sedye gibi hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolculara kolaylık veriyor. Ancak bunun için önceden firmaya bildirmiş olmanız gerekli. Uçuşlarda engelli hastaların olası her türlü rahatsızlıklarına karşı firmanın sağlık ekipleri ücretsiz olarak müdahale eder bu sayede anlık yaşanan sorunlarda ortadan kaldırılmış olabilecektir. Bu özel hizmetler birçok uçuş firmasında aynıdır ancak hiçbir firmanın da bunları yapma zorunluluğu olmadığından dolayı hizmetin sağlanması garanti edilmeyecektir. Bazen talebin yoğun olması durumunda istenilen hizmet aksayabilir.

Ücretsiz ve İndirimli Seyahat Hakkı

Ücretsiz ve indirimli seyahat hakkı konusunda ise 6495 sayılı kanun gereğince 12 Temmuz 2013 yılından bu yana 4736 sayılı Kamu Kurum ve kuruluşlarının üretmiş oldukları Mal ve Hizmet tarifeleri ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması neticesinde şu şekilde bir düzenleme getirilmiştir.

  • Şehit yakınları ve gazilere
  • %40 ve üzerinde olan engelli bireylere
  • Ağır engelli bireylerin birlikte yolculuk ettikleri en fazla bir refakatçisine

Denizyolu, demiryolu,şehir içi ve şehirler arası hatlarda, belediyeler ve belediyeler tarafından işletmesi yürütülen şirketlerde, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı vardır.

Bu yazımda sizlere Uçak biletlerinde engelli indirimleri hakkında bilgi verdik. Engelli hakları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Serdar Solmaz

Yorum Ekle

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.