Zihinsel Engelliler Öğretmenliği

0
1129

Zihinsel engelliler öğretmenliği çalışılması en zor meslekler arasında yer alıyor. Yazımızda engelliler ve aileleriyle yakın iletişim kurması gereken ve herkesin yapamayacağı bu özel öğretmenlik branşı hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Zihinsel Engelli Öğretmeni Ne Yapar?

Çok çaba isteyen bu öğretmelik dalının geniş bir çalışma sahası vardır. Bunları özetleyerek madde madde anlatalım.

  1. Zihinsel engelli çocuk ve büyüklere eğitimler verir
  2. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler konusunda eğitim ve bilgilendirmeler yapar.
  3. Özel öğrencilerinin aileleri olan ilişkilerinden rehberlik yapması gerekebilir
  4. Öğrenciye bilinen müfredat dışında, yemek alanları, oyun alanları ve diğer sosyal alanlarda takip ederek rehberlik yapar. Diğer öğretmenlik dalları gibi sadece ders saatlerinde değil günün hemen hemen tüm saatlerinde öğrenciyle beraber olarak ona destek verir

Zihinsel Engelli Öğretmeni Nasıl Olunur?

Üniversite sınavlarında gerekli başarı notunu alarak ilgili bölümleri seçen kişiler zihinsel engelli öğretmeni olabilir. Ayrıca son yapılan düzenlemeler 4 senelik sınıf öğretmenliğini bitiren kişilerde özel bir eğitim programına dahil olarak daha sonra zihinsel engelli öğretmeni olma şansını bulmaktadır

Zihinsel Engelli Öğretmeni Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

  1. En önemlisi bu kişilerin sabırlı olması gerekmektedir. Sabırsız kişiler için yapılması gereken en son meslektir. Bazen basit bir toplama işlemi için bile öğretmenlerin günlerce, saatlerce emek vermesi gerekmektedir.
  2. Yardım etme duygusu gelişmiş olmalıdır. Rehberlik hizmeti de içeren bu meslekte yardım etmeyi içselleştirmeyi başaramayan kişiler mutsuz olmaktadır. Öğrenme güçlüğü çeken kişilere bir şeyler öğretmek, öğretmeni mutlu etmelidir.
  3. Zihinsel engelli öğretmeni piskoloji konusunda deneyimli ve bilgili olmalıdır. 
  4. iletişim yönü kuvvetli olmalıdır. Bu mesleği yapan kişiler çabuk öğrenemeyen çocuklarla ilgilendikleri için kolay iletişim kurabilmelidir. Ayrıca bu çocukların aileleri bilinçsiz olabilir. Öğretmenler çocuğun ailesi ile olan iletişimini de kontrol atlında tutmalı ve aileye de rehberlik hizmet vermelidir.

Zihinsel Engelli Öğretmeni Nerelerde Çalışır?

Milli eğitimin okullarında, ve özel engelli okullarından iş imkanı bulabilirler, Çok geniş iş imkanı bulunmaktadır. Bu okulu bitiren kişiler genelde işsiz kalmazlar. Bu nedenle son günlerde çok popüler olan meslek gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir.

Ne Kadar Maaş Alırlar

Zihinsel engelliler öğretmenleri için genelde başlangıç fiyatı 2500 TL dir. Deneyime oranlar artan maaşlar 6000 TL ye kadar ulaşabilmektedir. Geç öğrenme sorunu yaşayan öğrencilere eğitim veren bu meslek dalında kariyer yapmak çok kolay önü açıktır. Uzun yıllar bu mesleği yapan kişiler bir süre sonra yönetici ve denetçi olarak görev yaparlar.

Sen de Bir Yorum Yazabilirsin

Yorum Bırak
Lütfen adınızı giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.